Dzisiaj jest: 10.9.2024, imieniny: Eligii, Irmy, Łukasza
Nowości
Więcej »
Gospodarka
  • Walka z umowami cywilnoprawnymi zaszkodzi biznesowi
    04.09.2024
    MRPiPS chce poszerzyć uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy. Ma ona zyskać prawo przekształcania umów cywilnoprawnych (w tym tzw. B2B) w umowy o pracę, decyzją administracyjną, a nie wyłącznie przez sąd, jak to ma miejsce obecnie. Resort potwierdza prace nad takim rozwiązaniem, ale eksperci nie zostawiają na tym suchej nitki. Ich zdaniem, tego typu zmiany mają naruszać swobodę zawierania umów. Niektórzy mówią też o tym, że takie przepisy mogą być niekonstytucyjne. Zmiany mogą też oznaczać wzrost obciążeń – tak dla pracowników, jak i dla firm. Spodziewać się też można zamykania przedsiębiorstw, szczególnie tych najmniejszych, bo nie będą one w stanie udźwignąć dodatkowych kosztów.
  • Pensja minimalna w górę - jak jej wzrost wpływa na przedsiębiorców?
    03.09.2024
    Od 1 lipca minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło z 4.242 zł do 4.300 zł brutto. Zmieniają się także najniższe stawki godzinowe. Chociaż podwyżki te będą ledwo odczuwalne dla zarabiających najmniej, niosą ze sobą szereg konsekwencji. W artykule przedstawiamy świadczenia i składki, których wielkość zmieni się wraz ze wzrostem najniższej płacy.
  • Najnowsze, wrześniowe wydanie Gazety Małych i Średnich Przedsiębiorstw
    02.09.2024
    Jest już dostępne najnowsze, wrześniowe wydanie Gazety MSP. Zapraszam do lektury.
  • Bezpłatne archiwum Gazety MSP
    31.08.2024
    Skorzystaj z archiwum Gazety MSP. Pobierz bezpłatnie interesujące Cię wydanie. Możesz też bezpłatnie zaprenumerować Gazetę MSP. Wystarczy napisać do nas: redakcja@gazeta-msp.pl
  • W 6 miesięcy zniknęło 100 tys. firm
    12.08.2024
    Od stycznia do czerwca br. liczba wniosków dotyczących zamknięcia jednoosobowej działalności gospodarczej spadła o ponad 3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Znawcy tematu podkreślają, że początek 2023 roku był okresem szczególnie trudnym dla przedsiębiorców. Z kolei liczba wniosków o zawieszenie JDG wzrosła rok do roku o przeszło 3 proc. Eksperci uważają, że tej zmiany nie należy traktować z niepokojem. Mówimy bowiem o elastycznym rozwiązaniu, a wznowienie działalności jest proste. Nie brakuje też opinii, że wpływ na przyszłe statystyki dotyczące likwidacji ww. firm mogą mieć planowane zmiany w zasadach ustalania składki zdrowotnej.
Więcej »
Finanse
  • Pogoda znów jednym z najważniejszych zmartwień firm
    14.08.2024
    Katastrofy naturalne i gwałtowne zjawiska pogodowe wróciły na podium najważniejszych ryzyk, z którymi mierzą się firmy, wynika z ostatniego raportu Allianz. Jeden burzowy tydzień może spowodować straty o 50-60 proc. wyższe w porównaniu ze „zwykłym”. Tylko odpowiednio wysoka suma ubezpieczenia, wyliczona na podstawie wartości odtworzeniowej, zapewnia firmie skuteczną ochronę przed konsekwencjami finansowymi gwałtownych zjawisk pogodowych.
  • Przedsiębiorca a polski system emerytalny
    19.07.2024
    Od 1 stycznia 1999 r. zaczął obowiązywać w Polsce nowy system emerytalny. Opiera się on na trzech filarach, z których każdy ma inne zadania i charakter.
  • Czy benefity ubezpieczeniowe kiedyś nam się "znudzą"
    05.07.2024
    Popularność tych benefitów, zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców, wynika z prostego faktu – są przydatne w życiu codziennym i pozwalają zaspokoić naszą potrzebę bezpieczeństwa wobec największych obaw. Rosnące zainteresowanie tymi polisami wynika również z faktu, że są one cały czas rozwijane i dostosowywane do bieżących potrzeb ubezpieczonych. W zakresie ubezpieczeń zdrowotnych coraz więcej uwagi poświęcane jest refundacji kosztów leczenia poza placówkami partnerskimi ubezpieczycieli, a w ubezpieczeniach na życie rozwijana jest ochrona zdrowia psychicznego.
  • Po co indywidualne polisy na życie dla przedsiębiorcy?
    14.06.2024
    Indywidualna polisa na życie to obok polis majątkowych czy ubezpieczeń na życie grupowych bardzo istotny element strategii zabezpieczenia finansowego przedsiębiorcy. Dobrze skonstruowana polisa uwzględniająca najważniejsze ryzyka związane ze śmiercią, poważną chorobą, niezdolnością do pracy czy inwalidztwem, opiewająca na adekwatnie do ryzyka wysokie sumy ubezpieczeniowe w istotny sposób wpływa na poczucie stabilności finansowej samego przedsiębiorcy, jak i jego firmy.
  • Ubezpieczenie firmowej floty - na co dziś patrzą ubezpieczycie
    07.06.2024
    Wojna cenowa trwa w najlepsze, więc dla wielu firm to kwestia ceny może być głównym kryterium wyboru ubezpieczenia. Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczyciele z większą uwagą niż wcześniej analizują szkody zgłaszane z ubezpieczenia szyb i assistance. Kolejnym ważnym trendem jest fakt, że pojazdy elektryczne nie są już traktowane preferencyjnie w stawkach AC.
Więcej »
Nowoczesne technologie
  • To prawdziwa plaga. Pracownicy wykradają firmowe dane na potęgę
    05.09.2024
    Co ósmy pracownik kradnie wrażliwe firmowe dane w momencie zmiany pracodawcy – wynika z analiz firmy DTEX. Dotyczy to m.in. danych klientów, umów, warunków handlowych i innych poufnych materiałów. W rzeczywistości ta skala kradzieży jest jeszcze większa. Takich zdarzeń mających poważne konsekwencje dla firm, jest w Polsce coraz więcej.
  • Poznaj tajniki skutecznej reklamy w Google Ads - zwiększ swój zasięg
    23.07.2024
    Reklama w Google Ads stała się nieodłącznym elementem strategii marketingowej dla wielu firm. Google, jako najpopularniejsza wyszukiwarka, umożliwia reklamodawcom dotarcie do milionów potencjalnych klientów na całym świecie. W tym artykule omówimy, jak skutecznie promować swoją firmę za pomocą kampanii w Google Ads, a także jak właściwie skonfigurować i optymalizować kampanie, aby osiągnąć najlepsze wyniki.
  • Jak cyberprzestępcy wykorzystują sieci biznesowe
    12.06.2024
    Próby oszustw już dawno dotarły do LinkedIn. Mimo to wielu użytkowników nie kojarzy tej sieci biznesowej z cyberprzestępczością. Chciałbym w artykule wyjaśnić, dlaczego może to być niebezpieczne dla bezpieczeństwa IT firm.
  • Czy prawo powstrzyma "bunt maszyn"? Część 2
    10.06.2024
    Prawne problemy ze sztuczną inteligencją narastają wraz z dynamicznym rozwojem technologii AI. System regulacyjny nie nadąża nie tylko za tworzeniem prawa wyznaczającego granice dla nowej technologii, ale też złożonością procesu tworzenia algorytmów, które często są utajnione. Obecne regulacje nie są adekwatne, co prowadzi do skrajnie różnych rozstrzygnięć kwestii odpowiedzialności, praw autorskich i kwestii etycznych w różnych zakątkach świata. Naszą odpowiedzialnością jest zrozumieć, przewidywać, projektować i regulować, w tym prawnie, nową rzeczywistość.
  • Jak napisać poprawny regulamin sklepu internetowego?
    16.05.2024
    Regulamin sklepu internetowego to niezbędny dokument, który określa zasady korzystania z platformy sprzedażowej oraz prawa i obowiązki zarówno przedsiębiorcy, jak i klientów. Jego odpowiednie sformułowanie i aktualizacja są kluczowe dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania sklepu oraz budowania zaufania klientów. W tym artykule omówimy kluczowe kroki i elementy, które należy uwzględnić podczas pisania poprawnego regulaminu sklepu internetowego, aby spełniał on wszystkie wymagania prawne i chronił interesy obu stron transakcji.
Więcej »
Reklama i marketing
  • Skuteczny marketing w MŚP - własny zespół czy outsourcing? Część 1
    09.09.2024
    Współczesny świat marketingu jest bardzo wymagający. Czasy, kiedy wystarczyło zainwestować w reklamę w radio, gazecie lub na billboardzie, już dawno minęły (i nie wrócą). Dziś marketing jest złożonym i dynamicznie zmieniającym się obszarem, który wymaga nie tylko kreatywności, ale przede wszystkim dogłębnej analizy, strategicznego myślenia i umiejętności korzystania z nowoczesnych narzędzi. Każdy, kto twierdzi, że marketing jest prosty… raczej nie zna się na nim zbyt dobrze. Prawda jest taka, że brak fachowej wiedzy i praktycznego doświadczenia najczęściej prowadzi jedynie do przepalania budżetów marketingowych.
  • Marketing B2B w MŚP - od czego zacząć?
    08.08.2024
    Tytuł tego artykułu może być nieco mylący. Moim celem nie jest dostarczenie wartościowych, praktycznych wskazówek wyłącznie tym, którzy wcześniej nie robili nic, jeżeli chodzi o działania marketingowe. Jestem przekonany, że również Ci z czytelników, którzy w obszarze marketingu już coś robią, ale chcą z tego „wycisnąć” więcej, znajdą tu sporo przydatnych porad.
  • Zaangażowanie w sport szansą na zwiększenie rozpoznawalności marki
    05.08.2024
    Wydarzenia sportowe zarówno rangi lokalnej, ogólnopolskiej czy międzynarodowej przyniosą wiele pozytywnych emocji zarówno dla sportowców, jak i kibiców. Jak można zauważyć, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. Warto jest to wykorzystać i swoją komunikację czy zaangażowanie skierować w ten segment rynku.
  • Komunikacja marketingowa w firmie elementem budowania silnej marki i wierności klientów
    09.07.2024
    W obecnych czasach postrzegamy komunikację marketingową jako kluczowy element sukcesu biznesowego. Działania marketingowe są ukierunkowane na budowanie silnej marki, budowanie zaangażowania klientów oraz zwiększanie lojalności społeczności.
  • Różnice między B2B i B2C i co one oznaczają dla działań marketingowych
    08.07.2024
    Pewnie część z Was zastanawia się nad tym, czy w ogóle jest sens rozdzielania marketingu na ten kierowany do klienta indywidualnego (B2C) od tego, którego grupą docelową są firmy (B2B). W sumie to przecież bardzo podobne procesy, a na końcu i tak zawsze kupuje człowiek. Sprawa jednak nie jest taka prosta, a diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. I właśnie na tych szczegółach postaram się skupić w tym artykule.
Więcej »
Zarządzanie
  • Wpływ stresu na podejmowanie decyzji
    10.09.2024
    Stres to reakcja organizmu na wyzwania i zagrożenia, która może wpływać na funkcjonowanie zarówno na poziomie fizjologicznym, jak i psychologicznym. Wiemy, że jest to złożony stan, który wywołują czynniki stresogenne, prowadzące do zmiany w organizmie, takich jak zwiększone wydzielanie hormonów, przyspieszone tętno czy zmiany w procesach poznawczych. Zarządzanie ryzykiem to proces identyfikacji, oceny i priorytetyzacji ryzyka, a następnie wdrażanie środków kontrolnych w celu minimalizacji, monitorowania i kontrolowania prawdopodobieństwa wystąpienia ryzyka lub jego wpływu i poziom stresu ma tu ogromne znaczenie.
  • Trudne wybory
    27.08.2024
    Szefujesz działowi. Nie zgadzasz się z decyzją swoich przełożonych, na przykład swojego zarządu, ale jak dotąd zarząd nie słucha żadnych Twoich argumentów. Musisz przekazać tę decyzję swoim pracownikom. Co robisz? Powiesz: „to ICH pomysł, ja się z nim nie zgadzam, ale musimy to zrobić, bo to moi i Wasi przełożeni”, czy będziesz z kamienną miną prezentować pomysł jako swoją ideę?
  • Asertywność w zarządzaniu
    20.08.2024
    Trudny człowiek czy trudna sytuacja, trudne czasy czy po prostu inne? Niezależne od naszego punktu widzenia prowadząc firmę, musimy realizować zakładane cele biznesowe, nie skupiając się na problemach wynikłych z czynników wewnętrznych czy też zewnętrznych a na poszukiwaniu rozwiązania. Oczywiście w tym wszystkim nie jesteśmy sami, przecież mamy do pomocy zespół, ludzi, z którymi pracujemy i razem dążymy do realizacji tych celów. Więc wszystko wydaje się proste. Czy tak jest na pewno?
  • Sukces w biznesie i tenisie na trzy nogi - połączenie refleksu, umiejętności czytania przeciwnika i siły mentalu
    19.08.2024
    Biznes i sport, mimo że są na pierwszy rzut oka różne, mają więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać. Weźmy na przykład tenis. W obu przypadkach kluczowa jest determinacja i długodystansowa strategia działania. Warto jednak zauważyć, że prowadząc firmę, podobnie jak na korcie, powinniśmy zadbać o refleks oraz zdobyć umiejętność odczytywania reakcji innych ludzi, czy to przeciwników podczas meczu, czy partnerów biznesowych. Rozwój tych kompetencji może wzmocnić instynkt i zdolność do dynamicznego reagowania na zmiany jednakowo z perspektywy przedsiębiorców oraz zawodników. W końcu, czy to kluczowy mecz w sezonie, czy prezentacja przed kluczowym potencjalnym klientem – liczy się pewność siebie i umiejętność gry w każdych warunkach, dlatego tak ważne jest w obu przypadkach zadbanie o mental.
  • Strategie zarządzania ryzykiem w MŚP. Część 2
    13.08.2024
    Od ponad dwóch dekad pracy jako trener i doradca, specjalizujący się w optymalizowaniu procesów zarządzania i sprzedaży, miałem okazję wspierać wiele firm z sektora MŚP w radzeniu sobie z różnorodnymi wyzwaniami związanymi z zarządzaniem ryzykiem. Przedstawiam współczesne podejście do zarządzania ryzykiem w MŚP, bazując na moim doświadczeniu dotyczącym wdrożeń edukacyjnych i zastosowaniu narzędzi analitycznych takich jak VUCA, SWOT, BAFeT i ZEBRA®. Od ponad 20 lat promuję praktyczne rozwiązania, więc pozwolę sobie na to, aby forma artykułu była poradnikowa. Będę używał akronimów, podpunktów, praktycznych uwag i podsumowań. Mam nadzieję, że to będzie Państwu pomocne.
Więcej »
Sprzedaż
  • Handlowiec nie sprzedaje - kto jest winny?
    21.08.2024
    Dziś wiele firm z sektora MŚP przeżywa – delikatnie rzecz ujmując – kryzys. Sprzedaż nie jest na zadowalającym poziomie, nowych klientów nie ma, starzy partnerzy biznesowi odchodzą lub wręcz zamykają swoje biznesy, nie płacąc zobowiązań. Wszystko to odbija się na cashflow firmy. Właściciel lub szef sprzedaży (niekiedy jest to ta sama osoba) zaczyna szukać winnych – trop wiedzie do… zespołu handlowego. Wydaje się to logiczne, jednak czy można 100 proc. odpowiedzialności za taki stan rzeczy zrzucić na barki handlowców?
  • Czy automatyzacja sprzedaży może zwiększyć zyski firmy i zadowolenie klientów?
    07.08.2024
    Badania firmy McKinsey pokazują, że handlowcy marnują ponad 30 proc. swojego czasu na powtarzalne, rutynowe czynności. Firmy, które zautomatyzowały te działania, uzyskują średni wzrost przychodów o 10-15 proc. W niniejszym artykule omówię najważniejsze zagadnienia związane z automatyzacją wybranych działań w dziale sprzedaży. Zapraszam do lektury.
  • Zrewolucjonizuj swój biznes dzięki automatyzacji procesów
    10.07.2024
    Fala automatyzacji procesów niczym tsunami zalewa przedsiębiorstwa! Czy pochłonie Twoją firmę, czy wyniesie ją na wyżyny, zależy tylko od Ciebie, Twojego przygotowania i odwagi, by stawić czoła wyzwaniom. W tym artykule opisałem podstawy automatyzacji procesów biznesowych oraz wymieniłem 10 powodów, dla których warto zacząć myśleć o automatyzacji procesów w firmie. W kolejnych artykułach skoncentruję się na wybranych procesach. Zapraszam do lektury.
  • Czym jest planogram w praktyce handlowej?
    25.06.2024
    Planogram można stworzyć ręcznie albo za pomocą dedykowanego oprogramowania do tworzenia planogramów.
  • Co grozi za przekroczenie limitów sprzedaży wysyłkowej w Europie?
    22.05.2024
    Realizowanie transakcji handlowych na terenie Unii Europejskiej wymaga kompleksowej znajomości przepisów podatkowych. Dla firm z sektora e-commerce kluczowe są limity sprzedaży wysyłkowej w Europie. Ewentualne przekroczenie ustalonych progów nie skutkuje nałożeniem na przedsiębiorcę grzywny, aczkolwiek wymaga dopełnienia procedury rejestracji np. VAT OSS. Przejdź dalej i poznaj zmiany, jakie czekają przedsiębiorców w 2025 roku!
Więcej »
Akademia MSP
  • Jak analizować wyniki finansowe firmy
    06.03.2024
    Największą zaletą analizy finansowej jest to, że wykorzystuje ona wskaźniki zoptymalizowane i porównywalne. Umożliwia zatem nie tylko szybką ocenę kondycji ekonomicznej naszego przedsiębiorstwa, lecz również pozwala na porównanie naszych wyników z wynikami konkurentów.
  • Analiza finansowa firmy - wartość dodana w Twojej firmie
    08.02.2024
    Dla każdego właściciela firmy fundamentalne znaczenie ma odpowiedź na pytanie: ile czystego zysku osiągnę na każdej zainwestowanej złotówce. W kontekście tego pytania o wartość majątku trwałego, kapitałów własnych czy stopień zadłużenia firmy – to kwestie wtórne.
  • Analiza finansowa firmy - dźwignia operacyjna i finansowa
    10.01.2024
    Stopień konkurencyjności firmy zależy przede wszystkim od stosunku kosztów do przychodów ze sprzedaży. Współzależność tych dwóch parametrów zmierzyć można za pomocą bardzo praktycznych wskaźników analizy finansowej: dźwigni operacyjnej oraz finansowej.
  • Analiza finansowa firmy - wskaźniki zadłużenia
    13.12.2023
    Firma ma długi. To może być zła ale także i dobra wiadomość. Zadłużenie zbyt duże prowadzi do utraty wiarygodności a nawet niewypłacalności firmy. Stąd już tylko krok do trudnych negocjacji z wierzycielami lub nawet bankructwa. Zadłużenie zbyt małe świadczy jednak... o pewnej nieudolności.
  • Analiza finansowa firmy - wskaźniki rentowności
    14.11.2023
    Każda działalność gospodarcza powinna być rentowna. Firma rentowna zaś to nie tylko taka, która przynosi dochody właścicielowi, ale taka, która zarabia na dalsze inwestycje wspierające własny rozwój.
Więcej »
Rekrutacja i praca
  • Napędzany technologią rynek pracodawcy wymaga od kandydatów strategicznego podejścia
    19.06.2024
    W społeczeństwie funkcjonuje opinia, że powinniśmy mieć do czynienia z bezrobociem, by mówić o rynku pracodawcy. Tymczasem stopa bezrobocia w Polsce jest dziś historycznie niska, a na jedno ogłoszenie o pracę spływa czasami po kilkaset (a bywa, że nawet kilka tysięcy) aplikacji. Z jakim rynkiem mamy więc do czynienia? I co kandydaci powinni zrobić, by przy takiej konkurencji zdobyć pracę? A jak pracodawcy spośród tylu kandydatów mogą wybrać najlepszego pracownika? I czy sztucznej inteligencji należy się obawiać, czy raczej jak najszybciej poznać i korzystać z jej możliwości?
  • Zmiany w przepisach o "L4". To może być niedźwiedzia przysługa dla przedsiębiorców
    27.05.2024
    Nowy rząd planuje wprowadzić szereg zmian związanych z pobieraniem przez Polaków zwolnień chorobowych. Choć proponowane projekty ustaw mają odciążyć pracodawców, w praktyce mogą okazać się dla nich tzw. niedźwiedzią przysługą.
  • Jak przyciągnąć i zatrzymać w firmie talenty w turbulentnych czasach
    20.03.2024
    Wysokie koszty firmowe to obecnie jedno z największych wyzwań pracodawców. Co w sytuacji, jeśli podwyżki nie są na razie możliwe? Jak odpowiedzieć na oczekiwania finansowe pracowników, zadbać o ich motywację i zadowolenie? Jak przyciągnąć i zatrzymać kandydatów do pracy? Sprawdź sprawdzone strategie płacowe i pozapłacowe.
  • Cios w przedsiębiorców? Dodatkowe dwa dni urlopu dla pracowników
    23.02.2024
    Od ubiegłego roku pracownicy mogą korzystać z dwóch dodatkowych dni urlopu uzasadnionego działaniami tzw. siły wyższej. Polacy w praktyce bardzo często wykorzystują te 16 godzin jako zastępstwo za urlop na żądanie. Pracodawcy po raz kolejny muszą się zatem mierzyć z nieobecnościami pracowników, które destabilizują działanie przedsiębiorstw i są niemożliwe do weryfikacji. A wszystko przez nieszczelne przepisy.
  • Pokolenie Z z mniejszą skłonnością do pobierania L4
    26.01.2024
    Popularne „Zetki” stanowią dziś bardzo ważną grupę na rynku pracy. Do tej generacji wliczają się bowiem dwudziestokilkulatkowie, którzy albo są na końcu swojej ścieżki edukacji lub właśnie ukończyli studia. Z naszych obserwacji, polskiej firmy doradczej zajmującej się kompleksowo problematyką absencji chorobowych wynika, że osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy lub pracują krótko, mają dużo mniejszą skłonność do wykorzystywania „L4” niezgodnie z ich przeznaczeniem.
Więcej »
Prawo
  • Anonimowość w sieci a odpowiedzialność prawna
    22.08.2024
    W dobie dynamicznego rozwoju technologii informacyjnych znieważenie za pomocą środków masowego komunikowania stało się zjawiskiem o coraz większym znaczeniu. Media społecznościowe, portale internetowe oraz różnorodne platformy komunikacyjne dają użytkownikom możliwość wyrażania opinii, co niestety niejednokrotnie prowadzi do przekraczania granic etyki i prawa. Osoby publikujące treści w Internecie powinny być świadome, że anonimowość nie zwalnia ich z odpowiedzialności prawnej za swoje działania. Hejt w Internecie, który przybiera postać zniewagi, jest przestępstwem, a jego sprawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności zarówno cywilnej, jak i karnej.
  • Nowe zasady monitorowania przez fiskusa transakcji zawieranych przez Internet
    15.07.2024
    Wielkie poruszenie, zarówno wśród przedsiębiorców, jak i osób fizycznych sprzedających towary i usługi na portalach, takich jak Allegro, Otomoto, Vinted czy Booking, wywołują przepisy, nakładające na operatorów tych platform obowiązek raportowania określonych transakcji organom podatkowym, zawarte w ustawie z 23 maja 2024 roku o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw. Przypomnę, że do wprowadzenia tych przepisów obliguje kraje członkowskie Unii Europejskiej treść dyrektywy Rady (UE) 2021/514 z dnia 22 marca 2021 r. zmieniająca dyrektywę 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania.
  • Instytucja zachowku w polskim prawie
    12.07.2024
    Zachowek jest instytucją prawa spadkowego, której celem jest ochrona najbliższej rodziny spadkodawcy przed niekorzystnymi skutkami decyzji testamentowych. Prawo do zachowku przysługuje określonym osobom, które zostały pominięte w testamencie lub otrzymały mniej, niż przewidują przepisy. Instytucja ta zapewnia, że pewne minimum majątku zostanie przekazane najbliższym krewnym spadkodawcy, niezależnie od jego woli wyrażonej w testamencie.
  • Wzorzec starannego przedsiębiorcy
    17.06.2024
    Jedną z istotniejszych norm przewidzianych przez prawo cywilne jest tzw. miara staranności. Pod tym pojęciem należy rozumieć pewien obiektywny wzorzec zachowania strony istniejącego stosunku zobowiązaniowego, który pozwala ocenić czy dłużnik dołożył należytej staranności w wypełnieniu swoich obowiązków. Co ciekawe, polski ustawodawca stawia inne wymogi w zakresie staranności dla osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej, a inne dla przedsiębiorcy. Od tego drugiego wymaga bowiem staranności „podwyższonej” – co to oznacza w praktyce?
  • Jak egzekwować swoje należności?
    28.05.2024
    Zawarłeś umowę, wywiązałeś się ze swojego zobowiązania – dostarczyłeś towar lub usługę w umówionej ilości oraz jakości, wystawiłeś fakturę a płatności brak? Takie sytuacje bardzo często zdarzają się w praktyce – windykacja należności dotyka niemal każdego przedsiębiorcę. Zwlekanie z płatnościami prowadzi do zatorów płatniczych i pogorszenia płynności firmy, dlatego warto działać szybko. W jaki sposób zatem odzyskać pieniądze od tych, którzy nie płacą na czas i jak zrobić to skutecznie?
Więcej »
Podatki i księgowość
  • Po błędach sądu, prezesa skazano za zaległości spółki
    26.08.2024
    Samo objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania – stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich, informując 27 maja 2024 r. o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie, gdy nie objął jeszcze funkcji.
  • Niższe podatki naturalnym prawem każdego podatnika
    16.07.2024
    Niższe podatki są naturalnym prawem każdego podatnika. Poza zakresem prawnych kompetencji organów skarbowych pozostaje wywodzenie negatywnych dla podatnika skutków, jeśli nie wynikają one wprost z przepisu prawa podatkowego. Organy muszą rozróżniać granice między dozwolonymi sposobami pomniejszania opodatkowania a niedozwolonym uchylaniem się od niego – tak wynika z nowej linii orzeczniczej prezentowanej przez sądy.
  • Za oszustwa podatkowe pracownika nie powinien odpowiadać pracodawca
    29.05.2024
    Jeśli za plecami pracodawcy pracownik wystawiał puste faktury, to pracownik powinien ponosić konsekwencje swojego działania i to on będzie zobowiązany do zapłaty wykazanego na fakturach VAT-u – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Potwierdził to Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Taka linia orzecznicza powinna zwiększyć bezpieczeństwo przedsiębiorstw poszkodowanych nieuczciwą działalnością swoich pracowników.
  • Fiskus nie może zajmować majątku firmy jako zabezpieczenie dodatkowych zobowiązań podatkowych
    23.04.2024
    Przedsiębiorca kupował puste faktury. Organ skarbowy ustanowił zabezpieczenie na majątku firmy z tytułu zobowiązań podatkowych wynikających z tych dokumentów. Dodatkowo „zajął” też majątek na poczet „karnych”, dodatkowych zobowiązań podatkowych wymierzonych przez organ. To niedopuszczalne – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Przedmiotem decyzji o zabezpieczeniu nie może być bowiem dodatkowe zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w art. 112c ustawy o VAT (wyrok z 8 grudnia 2023 r., sygn. akt I SA/Gl 1051/23).
  • Estoński CIT korzystny dla firm, tylko nie wszystkie potrafią z niego korzystać
    15.03.2024
    Jak wynika z danych ministerstwa finansów, z estońskiego CIT korzysta zaledwie około 12,7 tys. przedsiębiorstw w kraju. Zaledwie, bo według zapowiedzi autorów tego systemu rozliczeń miało na niego przejść 200 tys. firm tylko do końca 2021 roku. Co jest tego przyczyną, skoro w rzeczywistości to bardzo dobre, opłacalne dla firm rozwiązanie?
Więcej »
Transport i motoryzacja
  • Wielkie hamowanie w branży TSL
    21.06.2024
    Sektor transportowo-spedycyjno-logistyczny ma ponad 1,3 mld zł przeterminowanych zobowiązań finansowych. Od swoich dłużników musi odzyskać 561 mln zł. Do tego dochodzą pieniądze zamrożone w fakturach z odroczonym terminem płatności, bo w żadnej innej branży nie czeka się tak długo na zapłatę. Ale barier hamujących rozwój sektora TSL jest znacznie więcej. Rozpędzona wydaje się natomiast dynamika wzrostu liczby niewypłacalności. Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej w ubiegłym roku 527 firm z branży TSL ogłosiło upadłość bądź restrukturyzację.
  • Jakie pułapki mogą czekać na przewoźników w umowach?
    22.02.2024
    W branży tak dynamicznej, jak sektor TSL, nietrudno o nieuwagę w czytaniu umów. Niedbalstwo może być brzemienne w skutkach, jeśli zleceniodawca wykaże się dużą „kreatywnością” w zakresie kar umownych. W tekście podpowiadam, o czym pamiętać, by nie wpaść w pułapkę kar umownych i uniknąć dochodzenia swoich praw przed sądem.
  • 7 prognoz dla rynku moto na 2024 rok
    16.02.2024
    Optymizm w miejsce niepewności, która była słowem kluczem na rynku motoryzacyjnym u progu 2023 roku. Wzrost popytu, rejestracje nowych aut bliskie rekordom, spadek cen transakcyjnych oraz koniec ery „manuali” – to czeka rynek moto w 2024 roku.
  • OC zawodowe - dla kogo jest obowiązkowe? Co grozi za jego brak?
    09.02.2024
    Kary za brak zawodowego OC mogą sięgać nawet 1000 euro, w niektórych przypadkach przepisy ustalają nawet czasowe lub stałe pozbawienie prawa do wykonywania zawodu. Konsekwencje finansowe popełnionych błędów w niektórych branżach mogą sięgać milionów złotych. Nie tylko zobowiązani przez ustawę przedsiębiorcy wybierają polisy zawodowe. Rynek oferuje możliwość szerokiej ochrony dla przedstawicieli wielu branż.
  • Wóz albo przewóz - firmy TSL biorą pod lupę swoich kontrahentów
    29.01.2024
    Presja płacowa, rosnące ceny paliw i energii, inflacja oraz niestabilne stopy procentowe – z tymi wyzwaniami mierzy się obecnie branża TSL (transport, spedycja i logistyka). Jej problemy mają odzwierciedlenie w bazie danych Krajowego Rejestru Długów. Zaległości firm z tego sektora wzrosły w ciągu ostatniego roku o 155 mln zł do kwoty niemal 1,3 mld zł. Jest i druga strona medalu – branża TSL zabezpiecza własne transakcje i sprawdza wiarygodność finansową swoich kontrahentów przed realizacją usług. Dzięki temu ogranicza własne ryzyko finansowe.
Więcej »
Nowości wydawnicze
  • Negocjacje w praktyce. Jak osiągać cele w biznesie i życiu prywatnym
    20.08.2024
    Czym tak właściwie są negocjacje? To proces komunikacji między dwoma lub więcej stronami, którego celem jest osiągnięcie porozumienia w sprawie spornych kwestii.
  • Storytelling oparty na danych
    24.04.2024
    Storytelling oparty na danych to idealne narzędzie dla tych zespołów w firmie, których praca polega między innymi na wspieraniu procesów decyzyjnych (takich jak dział finansowy czy dział analiz). Jego celem jest skuteczne korzystanie ze skomplikowanych analiz lub z rozbudowanych danych do podejmowania szybkich i trafnych decyzji. Używa się w tym celu zarówno charakterystycznej dla storytellingu narracji, jak i wizualizacji.
Więcej »
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.