Dzisiaj jest: 16.1.2025, imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
Gospodarka
  • Fakty i mity na temat ozusowania umów cywilnoprawnych
    08.01.2025
    W ciągu ostatnich sześciu miesięcy w mediach pojawiło się kilka tysięcy publikacji na temat pełnego ozusowania umów zlecenie i o dzieło. Niestety, w części medialnych informacji, także w mediach społecznościowych, prezentowane są tzw. półprawdy, a w części po prostu mity. A jak wygląda rzeczywistość i prawda? Sprawdź fakty.
  • Dlaczego kupuje się firmy? Analiza powodów i strategii inwestorów
    07.01.2025
    Zakup firm to jeden z najważniejszych elementów strategii biznesowych i majątkowych w dzisiejszym świecie. Dla jednych to sposób na inwestowanie i pomnażanie kapitału, dla innych – narzędzie budowania przewagi konkurencyjnej, a czasami po prostu konieczność przetrwania na dynamicznie zmieniającym się rynku. Przyjrzymy się sześciu głównym typom strategii kupujących oraz temu, jak sprzedający mogą wykorzystać tę wiedzę, aby osiągnąć najlepsze wyniki podczas sprzedaży swojego biznesu.
  • Kiedy sprzedajemy nasze firmy?
    03.12.2024
    Sprzedaż firmy, bardzo często traktowanej jak nasze dziecko, to istotna decyzja, która może wynikać z wielu przyczyn – zarówno strategicznych, jak i osobistych. W przypadku przedsiębiorców z sektora MŚP proces ten często odzwierciedla ich osobiste cele, wyzwania rynkowe, a także długoterminowe plany zawodowe i rodzinne.
  • Liczba niewypłacalnych firm znów wzrosła
    06.11.2024
    Od początku roku do końca września niewypłacalność ogłosiło 4.465 polskich firm. Jest to aż 95 proc. wszystkich przedsiębiorstw, które podjęły działania insolwencyjne w 2023 roku. Eksperci prognozują, że na koniec 2024 roku liczba niewypłacalności osiągnie rekord i wyniesie 5 tysięcy. W których sektorach dynamika wzrostu była największa i jakie branże ucierpiały najbardziej?
  • Prawo podatkowe powinno służyć przedsiębiorcom
    05.11.2024
    Konieczne jest podjęcie prac, które naprawią prawo podatkowe, bo to aktualnie obowiązujące jest całkowicie niezrozumiałe i skomplikowane. Celem jest zmiana funkcjonowania państwa z represyjnego na wspierające podatników w rozwiązywaniu problemów. Przede wszystkim należy ukrócić bezprawie urzędnicze organów skarbówki. To postulaty Rady Przedsiębiorców i Rady Naukowej przy biurze Rzecznika MŚP.
Więcej »
Finanse
  • Co roku kilkadziesiąt produktów musi być wycofanych ze sklepów
    10.01.2025
    W 2022 roku 78 produktów musiało zniknąć z półek sklepowych z powodu skażenia, w 2023 roku było ich 62, a do końca listopada 2024 roku wycofano 57 – wynika z ostrzeżeń Generalnego Inspektoratu Sanitarnego. Koszt wycofania skażonego produktu z rynku, w przypadku poważnego incydentu, liczony jest w milionach złotych. Gdy dochodzi również do konieczności wypłaty odszkodowań za szkody w zdrowiu, kwota ta może dynamicznie wzrosnąć. Większość kosztów wynikających z zanieczyszczenia produktu może pokryć ubezpieczenie skażenia produktu (CPI – Contaminated Product Insurance).
  • Faktoring w Polsce - od niszy do finansowego filaru przedsiębiorstw
    09.01.2025
    Faktoring jako narzędzie finansowania działalności gospodarczej zyskał w Polsce popularność po transformacji ustrojowej, która stworzyła przestrzeń dla innowacyjnych form wspierania płynności firm. W 1994 roku pojawiły się pierwsze usługi faktoringowe, początkowo oferowane głównie przez banki. W kolejnych latach dołączyły do nich wyspecjalizowane firmy faktoringowe, co zapoczątkowało dynamiczny rozwój branży.
  • Oszczędność na ubezpieczeniu floty to żadna oszczędność
    06.12.2024
    Większość przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że w niektórych kategoriach kosztów nie warto szukać oszczędności. Jednym z tych kluczowych obszarów są ubezpieczenia, w tym ubezpieczenia komunikacyjne floty. Nie ukrywajmy, wysokość składki jest jednym z podstawowych parametrów, na jakie zwraca się uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu. Kierowanie się wyłącznie ceną to błąd.
  • Od kontraktów budowlanych po zakup zielonej energii - do tego służą gwarancje ubezpieczeniowe
    11.10.2024
    Gwarancje ubezpieczeniowe zyskują na popularności poza branżą budowlaną, ponieważ są atrakcyjną alternatywą dla produktów bankowych – nie obciążają linii kredytowych. Rynek ubezpieczeniowy oferuje szeroki wachlarz rozwiązań. Gwarancje mogą zabezpieczać m.in. należyte wykonanie kontraktu, zapłatę czynszu, zobowiązania podatkowe czy koncesyjne, jak również być elementem umów na zakup zielonej energii (PPA).
  • Pogoda znów jednym z najważniejszych zmartwień firm
    14.08.2024
    Katastrofy naturalne i gwałtowne zjawiska pogodowe wróciły na podium najważniejszych ryzyk, z którymi mierzą się firmy, wynika z ostatniego raportu Allianz. Jeden burzowy tydzień może spowodować straty o 50-60 proc. wyższe w porównaniu ze „zwykłym”. Tylko odpowiednio wysoka suma ubezpieczenia, wyliczona na podstawie wartości odtworzeniowej, zapewnia firmie skuteczną ochronę przed konsekwencjami finansowymi gwałtownych zjawisk pogodowych.
Więcej »
Nowoczesne technologie
  • Chmura, automatyzacja, bezpieczeństwo: kluczowe trendy napędzające rozwój infrastruktury serwerowej w 2025 roku
    12.01.2025
    Infrastruktura serwerowa stanowi fundament współczesnej cyfrowej gospodarki. Płynny przepływ danych, zapewnienie bezpieczeństwa oraz elastyczność zarządzania to priorytety, które definiują rozwój infrastruktury IT w 2025 roku. Na horyzoncie pojawiają się innowacyjne technologie, które zrewolucjonizują sposób zarządzania infrastrukturą serwerową.
  • Dlaczego pracownicy łamią zasady cyberbezpieczeństwa?
    04.12.2024
    Wielu pracowników nie potrafi lub nie chce zachować podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa. Przyczyny takiego postępowania bywają różne i nie są wyłącznie wynikiem braku wiedzy lub złośliwości.
  • Jak małe firmy mogą przyspieszyć transformację cyfrową?
    07.11.2024
    Wprowadzanie w firmie innowacji technologicznych nie jest już modą, lecz koniecznością. Tymczasem, jak podaje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, ponad 1/3 polskich firm z sektora MSP deklaruje, że nie korzysta z żadnych rozwiązań cyfrowych. Prowadzi to do wykluczenia i spadku konkurencyjności, co dotyka zwłaszcza małe firmy, dlatego tak ważne jest przyspieszenie ich transformacji cyfrowej. W artykule znajdzie się przekrój przystępnych rozwiązań technologicznych, które każdy polski przedsiębiorca może wdrożyć, aby usprawnić prowadzenie firmy.
  • To prawdziwa plaga. Pracownicy wykradają firmowe dane na potęgę
    05.09.2024
    Co ósmy pracownik kradnie wrażliwe firmowe dane w momencie zmiany pracodawcy – wynika z analiz firmy DTEX. Dotyczy to m.in. danych klientów, umów, warunków handlowych i innych poufnych materiałów. W rzeczywistości ta skala kradzieży jest jeszcze większa. Takich zdarzeń mających poważne konsekwencje dla firm, jest w Polsce coraz więcej.
  • Poznaj tajniki skutecznej reklamy w Google Ads - zwiększ swój zasięg
    23.07.2024
    Reklama w Google Ads stała się nieodłącznym elementem strategii marketingowej dla wielu firm. Google, jako najpopularniejsza wyszukiwarka, umożliwia reklamodawcom dotarcie do milionów potencjalnych klientów na całym świecie. W tym artykule omówimy, jak skutecznie promować swoją firmę za pomocą kampanii w Google Ads, a także jak właściwie skonfigurować i optymalizować kampanie, aby osiągnąć najlepsze wyniki.
Więcej »
Reklama i marketing
  • Czy działania public relations są dla MŚP? Jak je zaplanować i na co zwracać uwagę?
    14.01.2025
    Public relations to kluczowy element budowania wizerunku firmy, który odgrywa istotną rolę zarówno w dużych korporacjach, jak i w małych i średnich przedsiębiorstwach. W przypadku MŚP, skuteczna strategia PR może stać się nie tylko narzędziem promocji, ale również sposobem na budowanie zaufania wśród klientów, partnerów biznesowych i lokalnej społeczności. Należy zastanowić się, czy działania PR są wskazane dla małych i średnich firm, jak je zaplanować oraz na jakie aspekty komunikacji zwrócić szczególną uwagę.
  • Content marketing w praktyce - jak stworzyć strategię, która sprzedaje?
    13.01.2025
    Content marketing staje się coraz bardziej popularnym narzędziem wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Tradycyjne formy reklamy są niemierzalne. Trudno zmierzyć ich skuteczność. Nie znamy zwrotu z inwestycji. Alternatywą jest starannie zaplanowana strategia treści, która ułatwia pozyskiwanie nowych klientów i buduje zaufanie.
  • Skuteczny marketing w MŚP - własny zespół czy outsourcing? Część 2
    21.10.2024
    W pierwszej części artykułu rozważaliśmy to, dlaczego działania marketingowe najczęściej nie przynoszą oczekiwanych rezultatów oraz jakie są zalety oparcia marketingu na własnym zespole in-house. W drugiej części artykułu zapraszam do rozważań na temat wyzwań wynikających z własnego działu marketingu oraz problemów, jakie czekają na nas przy próbie wydelegowania tych aktywności na zewnątrz firmy oraz dowiemy się jak skutecznie nawiązać efektywną współpracę w ramach outsourcingu działań marketingowych.
  • 5 pytań, które warto zadać przed rozpoczęciem działań marketingowych w B2B
    07.10.2024
    Teoria, teorią, ale marketing sam się nie zrobi. Z doświadczenia wiem, że klienci, z którymi pracuję konsultacyjnie, na pewnym etapie chcą mocniej skupić się już na działaniach operacyjnych, niż strategicznych. Nie zrozum mnie źle – dobre przygotowanie strategicznych fundamentów pod marketing jest równie ważne, co wylanie solidnych fundamentów pod dom. Jednak zawsze na końcu praca koncepcyjna musi mieć zastosowanie w skutecznych działaniach operacyjnych.
  • Skuteczny marketing w MŚP - własny zespół czy outsourcing? Część 1
    09.09.2024
    Współczesny świat marketingu jest bardzo wymagający. Czasy, kiedy wystarczyło zainwestować w reklamę w radio, gazecie lub na billboardzie, już dawno minęły (i nie wrócą). Dziś marketing jest złożonym i dynamicznie zmieniającym się obszarem, który wymaga nie tylko kreatywności, ale przede wszystkim dogłębnej analizy, strategicznego myślenia i umiejętności korzystania z nowoczesnych narzędzi. Każdy, kto twierdzi, że marketing jest prosty… raczej nie zna się na nim zbyt dobrze. Prawda jest taka, że brak fachowej wiedzy i praktycznego doświadczenia najczęściej prowadzi jedynie do przepalania budżetów marketingowych.
Więcej »
Zarządzanie
  • Jak walczyć z przejmującym strachem i stresem przed ważnymi rozmowami (i nie tylko ...)
    16.01.2025
    Strach, obawy, niepewność, tego typu uczucia towarzyszą nam często. Nic złego się nie dzieje, póki tego typu emocje są na poziomie, który nie wywołuje zbyt wysokiego dyskomfortu i nas nie paraliżuje. Mało tego, wówczas często wręcz zjawiska te mają charakter mobilizujący. Gorzej, kiedy zaczynają nam przeszkadzać, obniżając naszą efektywność i jasność myślenia. Jak sobie wówczas radzić?
  • Wielkie plany, małe kroki, szybki koniec
    15.01.2025
    Właśnie zaczyna się 2025 rok. Na fali noworocznego entuzjazmu wyciągamy zeszłoroczne plany z dna szuflady i z zapałem dopisujemy nowe. Postanawiamy: „Będę regularnie ćwiczyć!”, „Oszczędzę na podróż życia!”, „Zacznę naukę hiszpańskiego!” – przecież to ten rok ma być przełomowy. Pierwszy krok? Karnet na siłownię, aplikacja do nauki języka, może nawet notes do planowania. Wszystko gotowe, a Ty myślisz: „Teraz to na pewno się uda!”.
  • Wywiad gospodarczy w warunkach wojen ekonomicznych (2)
    27.12.2024
    Wywiad gospodarczy stanowi istotny element gospodarki wolnorynkowej. W warunkach wojen ekonomicznych dochodzi do destrukcji wolnego rynku. Jaki wpływ mają instrumenty wojen ekonomicznych na funkcjonowanie wywiadu gospodarczego? Jakie jest znaczenie wywiadu gospodarczego w firmie funkcjonującej w warunkach ekonomiczno-finansowych wojen?
  • Radzenie sobie ze stresem. Przećwicz sferę zmysłów
    13.12.2024
    Poprzedni artykuł zakończył się zachętą do niemyślenia o pobocznych rzeczach podczas wykonywania ćwiczeń z obszaru uważności. To naprawdę ważne. Nie myśl w tym czasie o samochodzie, pracy czy partnerze. Jeżeli wykonujesz np. ćwiczenie „łyk wody”, to skup się wyłącznie na tym ćwiczeniu i na odczuciach w jamie ustnej, przełyku, a potem w żołądku. Nazywaj to, co czujesz, w myślach albo jeszcze lepiej na głos. Jeżeli to jest kawa i czujesz jej przyjemną goryczkę, powiedz to: „Czuję teraz w ustach łyk przyjemnie gorącej kawy. Czuję ten specyficzny lekko gorzki posmak”.
  • O czym pamiętać zarządzając systemem ochrony danych osobowych?
    11.12.2024
    W przypadku naruszenia ochrony danych osobowych grożą sankcje finansowe do 20 mln euro lub 4 proc. całkowitego rocznego światowego obrotu. Jednocześnie należy pamiętać, że przy podejmowaniu decyzji o nałożeniu kary pieniężnej oraz ustalając jej wysokość, organ nadzoru będzie zwracał uwagę m.in. na to, czy wdrożone były procesy zarządzania ryzykiem, czy były one właściwie wykorzystywane oraz czy podjęte zostały adekwatne środki techniczne i organizacyjne, by zminimalizować ryzyka.
Więcej »
Sprzedaż
  • Czarny Piątek to nie tylko promocje: zakulisowe zmagania branży handlowej
    16.12.2024
    Black Friday tradycyjnie inauguruje sezon świątecznych zakupów, stawiając handel detaliczny w stan najwyższej gotowości. To czas promocji, ale także wyzwań dla sprzedawców, którzy muszą sprostać skomplikowanej logistyce, zarządzaniu zapasami oraz rosnącym oczekiwaniom klientów. Każde kliknięcie „kup teraz” testuje wydajność systemów, szybkość dostaw i elastyczność operacji. A jak pokazują statystyki, z roku na rok Polacy wydają i zamawiają coraz więcej.
  • Strategia biznesowa na 2025 - co to takiego i dlaczego może się okazać kluczowa dla Twojej firmy?
    12.12.2024
    Czy Twoja firma jest gotowa na wyzwania, jakie przyniesie nowy rok? Przygotowanie odpowiedniej strategii biznesowej to klucz do sukcesu w zmieniającym się otoczeniu rynkowym. Dzięki poniższym wskazówkom dowiesz się, jak efektywnie zaplanować działania, zoptymalizować podstawowe procesy biznesowe i wykorzystać nowe technologie (tak, popularne AI), aby zwiększyć zyski i przewagę konkurencyjną w nowych 12 miesiącach.
  • Jak szybko i skutecznie wygenerować 100 tys. zł (dodatkowego) obrotu w firmie?
    22.11.2024
    Przyznaję, że tytuł celowo jest nieco clickbaitowy, aczkolwiek ten artykuł faktycznie skupia się na tym jak szybko wygenerować zauważalny obrót w nowym lub aktualnym projekcie w Twojej firmie. Poniżej przedstawiam 5 elementów, które zastosowane łącznie pomogą Ci wyskalować projekt sprzedażowy w obszarze B2B od 0 do 100 tys. zł netto powtarzalnego obrotu miesięcznie.
  • Coraz większy problem z brakiem wiarygodnych recenzji w e-handlu
    20.11.2024
    Tylko 3 proc. klientów pisze recenzje i wystawia oceny w Internecie z własnej inicjatywy. Co gorsza, są to zazwyczaj bardzo krótkie i powtarzające się opinie, zawierające zaledwie 20 znaków, których większość brzmi „wszystko ok, polecam”. W taki sposób nie tylko nie da się uzyskać lepszych wyników pozycjonowania w wyszukiwarkach, ale także zwiększyć konwersji czy sprzedaży w e-commerce. Dodatkowym problemem jest zalew Internetu fałszywymi opiniami. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji?
  • Prospekting na 5, czyli jak osiągnąć sukces w sprzedaży w 2025 roku
    14.10.2024
    Chcesz zwiększyć przychody i rozwinąć swoją firmę w 2025? Aby osiągnąć ten cel, już teraz musisz zacząć budować systematyczny i efektywny proces pozyskiwania nowych klientów – Prospekting na 5. W ten sposób nie tylko zwiększysz liczbę transakcji, ale także zoptymalizujesz koszty pozyskiwania klientów. Poniżej omawiam pięć praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zbudować „Prospekting na 5” w Twojej organizacji.
Więcej »
Akademia MSP
  • Kontrahent po wysyłce towaru powiadomił, że dostawa jest niekompletna
    27.09.2024
    Niepoprawna wysyłka towaru, w szczególności poza teren Unii Europejskiej, może się wiązać z trudnymi do rozwiązania problemami. Im później zorientujemy się o nieprawidłowościach, tym gorzej. Może to być kosztowny błąd jaki został popełniony.
  • Jak analizować wyniki finansowe firmy
    06.03.2024
    Największą zaletą analizy finansowej jest to, że wykorzystuje ona wskaźniki zoptymalizowane i porównywalne. Umożliwia zatem nie tylko szybką ocenę kondycji ekonomicznej naszego przedsiębiorstwa, lecz również pozwala na porównanie naszych wyników z wynikami konkurentów.
  • Analiza finansowa firmy - wartość dodana w Twojej firmie
    08.02.2024
    Dla każdego właściciela firmy fundamentalne znaczenie ma odpowiedź na pytanie: ile czystego zysku osiągnę na każdej zainwestowanej złotówce. W kontekście tego pytania o wartość majątku trwałego, kapitałów własnych czy stopień zadłużenia firmy – to kwestie wtórne.
  • Analiza finansowa firmy - dźwignia operacyjna i finansowa
    10.01.2024
    Stopień konkurencyjności firmy zależy przede wszystkim od stosunku kosztów do przychodów ze sprzedaży. Współzależność tych dwóch parametrów zmierzyć można za pomocą bardzo praktycznych wskaźników analizy finansowej: dźwigni operacyjnej oraz finansowej.
  • Analiza finansowa firmy - wskaźniki zadłużenia
    13.12.2023
    Firma ma długi. To może być zła ale także i dobra wiadomość. Zadłużenie zbyt duże prowadzi do utraty wiarygodności a nawet niewypłacalności firmy. Stąd już tylko krok do trudnych negocjacji z wierzycielami lub nawet bankructwa. Zadłużenie zbyt małe świadczy jednak... o pewnej nieudolności.
Więcej »
Rekrutacja i praca
  • Czy ozusowanie umów wyeliminuje patologię na rynku pracy?
    20.12.2024
    Ponad 2,3 miliona Polaków korzysta z umów zlecenie i dzieło. Niekiedy pracownicy są zachęcani do korzystania z takich umów „udających” umowy o pracę. Z danych Ministerstwa Pracy wynika jednak, że zaledwie około 2 proc. osób, czyli około 7 tys. twórców pracuje na umowach o dzieło, traktując to jako główną formę zarobkowania. Pozostałe 98 proc. osób tylko dorabia do umowy o pracę. Żeby wyeliminować patologie na rynku pracy, nie trzeba ozusowywać umów cywilnoprawnych. Wystarczy przestrzegać i egzekwować istniejące już w Polsce prawo.
  • Docenianie pracowników na co dzień i od święta
    19.12.2024
    Nadchodzący koniec roku jest zwyczajowo w firmach okresem podsumowań. Porównanie osiągniętego wyniku z zakładanym na początku roku może dostarczać powodów do zadowolenia lub do zaniepokojenia. Bez względu na ostateczny wynik właściciel małej lub średniej firmy przy okazji takiego podsumowania występuje przed swoimi pracownikami, dzieląc się z nimi informacjami o rocznym wyniku i przewidywaniach na przyszłość. Jest to bardzo dobra okazja, żeby docenić prawdziwe zaangażowanie ludzi, dzięki którym firma osiąga wyniki nawet jeśli nie są one tymi idealnymi.
  • Poznaj motywacje swoich pracowników
    25.11.2024
    Satysfakcja z pracy to czynnik warunkujący efektywność wykonywanych zadań. Dlatego każdy pracodawca powinien poznać, co wpływa na poczucie satysfakcji ludzi pracujących w jego zespole, czy firmie. W małych firmach właściciele często ulegają poczuciu, że skoro codziennie lub prawie codziennie widują większość pracowników, to wiedzą co dzieje się w firmie i nie potrzebują żadnych narzędzi do zarządzania taką komunikacją. Bezpośredni kontakt z szefową lub szefem istotnie wpływa na treść komunikacji.
  • Zatrudnienie nowego pracownika w małej firmie
    17.10.2024
    Pozyskanie odpowiedniej osoby na konkretne stanowisko jest nie lada sukcesem. Oprócz odpowiednich umiejętności zawodowych dobrze jest, żeby przyszły pracownik posiadał chęci i motywację do pracy, a także pasował do zespołu. Jest to szczególnie ważne w małych firmach, gdzie każda osoba znacząco wpływa na atmosferę i kulturę pracy, gdzie prawie wszyscy pracownicy mają ze sobą codzienne kontakty.
  • Napędzany technologią rynek pracodawcy wymaga od kandydatów strategicznego podejścia
    19.06.2024
    W społeczeństwie funkcjonuje opinia, że powinniśmy mieć do czynienia z bezrobociem, by mówić o rynku pracodawcy. Tymczasem stopa bezrobocia w Polsce jest dziś historycznie niska, a na jedno ogłoszenie o pracę spływa czasami po kilkaset (a bywa, że nawet kilka tysięcy) aplikacji. Z jakim rynkiem mamy więc do czynienia? I co kandydaci powinni zrobić, by przy takiej konkurencji zdobyć pracę? A jak pracodawcy spośród tylu kandydatów mogą wybrać najlepszego pracownika? I czy sztucznej inteligencji należy się obawiać, czy raczej jak najszybciej poznać i korzystać z jej możliwości?
Więcej »
Prawo
  • Dochodzenie wierzytelności od dłużnika mieszkającego za granicą
    17.12.2024
    Windykacja długów od osób mieszkających za granicą to złożony proces, który wiąże się z wieloma wyzwaniami tj. różnice w systemach prawnych, bariery językowe, trudności z lokalizacją dłużnika czy problematyczna egzekucja wyroków sądowych wydanych w Polsce. Istnieje jednak kilka skutecznych metod, które mogą pomóc w skutecznym odzyskaniu należności.
  • Nowe prawo komunikacji elektronicznej. Co oznacza dla branży e-commerce?
    05.12.2024
    Listopad 2024 roku przyniósł istotne zmiany w prawie komunikacji elektronicznej. Nowa ustawa – Prawo Komunikacji Elektronicznej, wprowadza jednolite regulacje dotyczące komunikacji marketingowej i przesyłania informacji handlowych. Jak wpłynie to na właścicieli sklepów internetowych i marketerów e-commerce.
  • Niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę może oznaczać duże koszty dla pracodawcy
    26.11.2024
    Rozwiązanie umowy o pracę w sposób niezgodny z prawem może prowadzić do różnych konsekwencji dla pracodawcy. Może on zostać zobowiązany do zapłaty odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie stosunku pracy na podstawie przepisów Kodeksu pracy, ale także do pokrycia szkody poniesionej przez pracownika w pełnej wysokości na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego, w tym drugim przypadku musi jednak dojść do poważnego deliktu, czyli zawinionego działania pracodawcy, który wywołał szkodę.
  • Czy można rozwiązać umowę o pracę przez e-mail?
    18.11.2024
    W dobie cyfryzacji coraz więcej spraw i formalności załatwianych jest przez Internet. Dotyczy to także zawierania i rozwiązywania umów, w tym umów o pracę. Przepisy prawa wymagają jednak, aby oświadczenie o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia było dokonane na piśmie. Czy zatem możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę przez e-mail?
  • Marketing firmy a prawo do wizerunku
    23.10.2024
    Publikując zdjęcia z codziennej pracy zespołu, a także reklamy wideo, w których pracownicy występują jako ambasadorowie marki, dochodzi do wykorzystania ich wizerunku. Wizerunek podlega zaś ochronie prawnej, a co za tym idzie, jego swobodne wykorzystywanie, poza nielicznymi wyjątkami, jest działaniem niezgodnym z prawem. Z jakimi konsekwencjami musi się zatem liczyć przedsiębiorca publikujący wizerunek swoich pracowników bez ich zgody?
Więcej »
Podatki i księgowość
  • Ważne limity dla firm w 2025 roku
    03.01.2025
    Koniec roku to czas, kiedy wielu przedsiębiorców odnotowuje wyższe zyski. Dodatkowy zarobek ogromnie cieszy, ale także niesie za sobą ryzyko przekroczenia progów podatkowych. Wyższe stawki, obowiązek zmiany formy rozliczeń czy dodatkowe zobowiązania – wszystko to wpłynie na sposób prowadzenia działalności w nadchodzącym roku. Jakie limity warto monitorować? Co może zmienić się w rozliczeniach? Przypominamy, że to właśnie z końcem roku najwięcej przedsiębiorców przekracza roczne limity. Podpowiadamy także, na co zwrócić uwagę, by uniknąć negatywnych konsekwencji i cieszyć się rozwojem swojej działalności.
  • Umowy B2B mogą oznaczać dla pracodawców konieczność zapłaty zaległych podatków
    18.12.2024
    Fiskus walczy z tzw. fikcyjnym samozatrudnieniem, traktując umowy B2B jako unikanie opodatkowania. Zawieranie takich kontraktów z byłymi pracodawcami może oznaczać dla pracodawcy konieczność zapłaty zaległych podatków i składek. A ukarani przedsiębiorcy mogą próbować odzyskać pieniądze na drodze sądowej od pracowników.
  • Prezenty dla pracowników na święta - jak je rozliczyć podatkowo?
    14.12.2024
    Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to czas, w którym wiele firm obdarowuje swoich pracowników prezentami. Oprócz budowania pozytywnego wizerunku firmy takie gesty wzmacniają relacje i motywują pracowników. Jednak nawet drobne upominki mogą wywoływać konsekwencje podatkowe zarówno dla przedsiębiorcy, jak i dla obdarowanych. Jak zatem rozliczyć prezenty dla pracowników na święta, by uniknąć niepotrzebnych komplikacji?
  • Jak sztuczna inteligencja automatyzuje branżę księgową?
    25.10.2024
    Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji ma bardzo duży wpływ również na księgowość. Automatyzacja procesów finansowych staje się nieodzownym elementem zarówno w biurach księgowych, jak i w samych firmach będących ich klientami, niezależnie od wielkości. Dzięki sztucznej inteligencji możliwe stało się nie tylko zautomatyzowanie rutynowych zadań, ale również wsparcie księgowych w bardziej zaawansowanych analizach, redukcja błędów oraz optymalizacja kosztów operacyjnych.
  • Supervising usług księgowych przedsiębiorstwa
    24.10.2024
    Nie musisz rezygnować z własnego zespołu i przenosić całej księgowości do biura rachunkowego. Nie musisz też ponosić pełnej odpowiedzialności za rzetelne i profesjonalne prowadzenie ksiąg swojej firmy. Okazuje się, że jest rozwiązanie, które pozwala zarówno mieć ciastko jaki i zjeść ciastko. Nazywa się ono supervisingiem księgowym.
Więcej »
Transport i motoryzacja
  • AI w spedycji - szansa czy zagrożenie?
    28.11.2024
    Sztuczna inteligencja może stać się motorem rewolucji w branży spedycyjnej. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej analizy danych i uczenia maszynowego możliwe jest zautomatyzowanie i optymalizacja wielu procesów, co pomoże zwiększyć efektywność, zredukować koszty i usprawnić podejmowanie decyzji. Wspomniane innowacje pozwalają spedytorom oferować lepsze usługi większej liczbie klientów. Nie każdy z nich będzie jednak w stanie wykorzystać tę szansę, przez wzgląd na przeszkody i zagrożenia, które wiążą się z korzystaniem ze sztucznej inteligencji w branży TSL.
  • Elektryfikacja flot transportowych - czy przedsiębiorcy są gotowi?
    28.10.2024
    Polska flota ciężarowa musi się zelektryfikować – taki obowiązek na cały sektor transportu drogowego nakłada unijny pakiet Fit for 55. Jego założenia zakładają obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku oraz zakończenie produkcji pojazdów napędzanych paliwami konwencjonalnymi w roku 2035. To oznacza, że na przestrzeni kolejnej dekady polską branżę TSL czeka przymusowa, bezemisyjna rewolucja, która na dobre odmieni oblicze rynku. Stan przygotowania sektora i infrastruktury na tę zmianę jak dotąd budzi jednak głównie wątpliwości i obawy.
  • Jak założyć działalność spedycyjną? Formalności, koszty, uwarunkowania
    30.09.2024
    Mimo trwającego kryzysu, branża TSL pozostaje jednym z najsilniejszych sektorów gospodarki, a wartość jej gałęzi spedycyjnej PwC szacuje na około 60 mld zł. Praca spedytora ma więc ogromny potencjał i daje szansę na spore zyski, zwłaszcza przy pracy na własny rachunek. Przed założeniem działalności spedytor musi jednak spełnić wiele formalności i zgromadzić odpowiednie środki.
  • Wielkie hamowanie w branży TSL
    21.06.2024
    Sektor transportowo-spedycyjno-logistyczny ma ponad 1,3 mld zł przeterminowanych zobowiązań finansowych. Od swoich dłużników musi odzyskać 561 mln zł. Do tego dochodzą pieniądze zamrożone w fakturach z odroczonym terminem płatności, bo w żadnej innej branży nie czeka się tak długo na zapłatę. Ale barier hamujących rozwój sektora TSL jest znacznie więcej. Rozpędzona wydaje się natomiast dynamika wzrostu liczby niewypłacalności. Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej w ubiegłym roku 527 firm z branży TSL ogłosiło upadłość bądź restrukturyzację.
  • Jakie pułapki mogą czekać na przewoźników w umowach?
    22.02.2024
    W branży tak dynamicznej, jak sektor TSL, nietrudno o nieuwagę w czytaniu umów. Niedbalstwo może być brzemienne w skutkach, jeśli zleceniodawca wykaże się dużą „kreatywnością” w zakresie kar umownych. W tekście podpowiadam, o czym pamiętać, by nie wpaść w pułapkę kar umownych i uniknąć dochodzenia swoich praw przed sądem.
Więcej »
Nowości wydawnicze
  • Negocjacje w praktyce. Jak osiągać cele w biznesie i życiu prywatnym
    20.08.2024
    Czym tak właściwie są negocjacje? To proces komunikacji między dwoma lub więcej stronami, którego celem jest osiągnięcie porozumienia w sprawie spornych kwestii.
  • Storytelling oparty na danych
    24.04.2024
    Storytelling oparty na danych to idealne narzędzie dla tych zespołów w firmie, których praca polega między innymi na wspieraniu procesów decyzyjnych (takich jak dział finansowy czy dział analiz). Jego celem jest skuteczne korzystanie ze skomplikowanych analiz lub z rozbudowanych danych do podejmowania szybkich i trafnych decyzji. Używa się w tym celu zarówno charakterystycznej dla storytellingu narracji, jak i wizualizacji.
Więcej »
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.