Dzisiaj jest: 20.2.2025, imieniny: Anety, Lehca, Leona
Gospodarka
  • Fakty i mity na temat ozusowania umów cywilnoprawnych
    08.01.2025
    W ciągu ostatnich sześciu miesięcy w mediach pojawiło się kilka tysięcy publikacji na temat pełnego ozusowania umów zlecenie i o dzieło. Niestety, w części medialnych informacji, także w mediach społecznościowych, prezentowane są tzw. półprawdy, a w części po prostu mity. A jak wygląda rzeczywistość i prawda? Sprawdź fakty.
  • Dlaczego kupuje się firmy? Analiza powodów i strategii inwestorów
    07.01.2025
    Zakup firm to jeden z najważniejszych elementów strategii biznesowych i majątkowych w dzisiejszym świecie. Dla jednych to sposób na inwestowanie i pomnażanie kapitału, dla innych – narzędzie budowania przewagi konkurencyjnej, a czasami po prostu konieczność przetrwania na dynamicznie zmieniającym się rynku. Przyjrzymy się sześciu głównym typom strategii kupujących oraz temu, jak sprzedający mogą wykorzystać tę wiedzę, aby osiągnąć najlepsze wyniki podczas sprzedaży swojego biznesu.
  • Kiedy sprzedajemy nasze firmy?
    03.12.2024
    Sprzedaż firmy, bardzo często traktowanej jak nasze dziecko, to istotna decyzja, która może wynikać z wielu przyczyn – zarówno strategicznych, jak i osobistych. W przypadku przedsiębiorców z sektora MŚP proces ten często odzwierciedla ich osobiste cele, wyzwania rynkowe, a także długoterminowe plany zawodowe i rodzinne.
  • Liczba niewypłacalnych firm znów wzrosła
    06.11.2024
    Od początku roku do końca września niewypłacalność ogłosiło 4.465 polskich firm. Jest to aż 95 proc. wszystkich przedsiębiorstw, które podjęły działania insolwencyjne w 2023 roku. Eksperci prognozują, że na koniec 2024 roku liczba niewypłacalności osiągnie rekord i wyniesie 5 tysięcy. W których sektorach dynamika wzrostu była największa i jakie branże ucierpiały najbardziej?
  • Prawo podatkowe powinno służyć przedsiębiorcom
    05.11.2024
    Konieczne jest podjęcie prac, które naprawią prawo podatkowe, bo to aktualnie obowiązujące jest całkowicie niezrozumiałe i skomplikowane. Celem jest zmiana funkcjonowania państwa z represyjnego na wspierające podatników w rozwiązywaniu problemów. Przede wszystkim należy ukrócić bezprawie urzędnicze organów skarbówki. To postulaty Rady Przedsiębiorców i Rady Naukowej przy biurze Rzecznika MŚP.
Więcej »
Finanse
  • Jak firmy mogą zabezpieczyć się przed skutkami szkód ekologicznych?
    06.02.2025
    Według statystyk Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w 2024 roku strażacy interweniowali ponad 8,5 tys. razy w związku z zagrożeniem chemicznym czy ekologicznym. Do szkód w środowisku mogą doprowadzić nie tylko substancje sztuczne jak paliwa czy płyny technologiczne, ale również organiczne odpady poprodukcyjne.
  • Faktoring w 2025 roku - szansa dla firm, również najmniejszych
    05.02.2025
    Faktoring zyskuje na znaczeniu jako jedno z najskuteczniejszych narzędzi wspierających polskie przedsiębiorstwa w zarządzaniu finansami. To elastyczne rozwiązanie, które nie tylko umożliwia utrzymanie płynności finansowej, ale także minimalizuje ryzyko wynikające z niewypłacalności kontrahentów. W obliczu wyzwań gospodarczych taka forma finansowania staje się kluczowym wsparciem dla firmy – niezależnie od jej wielkości. Nowoczesne metody, takie jak mikrofaktoring czy finansowanie bez faktury, otwierają drzwi do tej usługi także dla mikroprzedsiębiorstw i jednoosobowych działalności gospodarczych.
  • Ubezpieczenie na życie jako inwestycja w pracowników
    17.01.2025
    Współczesny rynek pracy stawia przed firmami wyzwanie przyciągania i utrzymania najlepszych talentów. Kluczowym elementem staje się nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale także dodatkowe benefity, które zwiększają poczucie bezpieczeństwa pracowników. Jednym z najbardziej wartościowych świadczeń pozapłacowych jest ubezpieczenie na życie, które nie tylko wspiera zatrudnionych w trudnych chwilach, ale także buduje wizerunek pracodawcy jako troskliwego i odpowiedzialnego partnera.
  • Co roku kilkadziesiąt produktów musi być wycofanych ze sklepów
    10.01.2025
    W 2022 roku 78 produktów musiało zniknąć z półek sklepowych z powodu skażenia, w 2023 roku było ich 62, a do końca listopada 2024 roku wycofano 57 – wynika z ostrzeżeń Generalnego Inspektoratu Sanitarnego. Koszt wycofania skażonego produktu z rynku, w przypadku poważnego incydentu, liczony jest w milionach złotych. Gdy dochodzi również do konieczności wypłaty odszkodowań za szkody w zdrowiu, kwota ta może dynamicznie wzrosnąć. Większość kosztów wynikających z zanieczyszczenia produktu może pokryć ubezpieczenie skażenia produktu (CPI – Contaminated Product Insurance).
  • Faktoring w Polsce - od niszy do finansowego filaru przedsiębiorstw
    09.01.2025
    Faktoring jako narzędzie finansowania działalności gospodarczej zyskał w Polsce popularność po transformacji ustrojowej, która stworzyła przestrzeń dla innowacyjnych form wspierania płynności firm. W 1994 roku pojawiły się pierwsze usługi faktoringowe, początkowo oferowane głównie przez banki. W kolejnych latach dołączyły do nich wyspecjalizowane firmy faktoringowe, co zapoczątkowało dynamiczny rozwój branży.
Więcej »
Nowoczesne technologie
  • Chmura, automatyzacja, bezpieczeństwo: kluczowe trendy napędzające rozwój infrastruktury serwerowej w 2025 roku
    12.01.2025
    Infrastruktura serwerowa stanowi fundament współczesnej cyfrowej gospodarki. Płynny przepływ danych, zapewnienie bezpieczeństwa oraz elastyczność zarządzania to priorytety, które definiują rozwój infrastruktury IT w 2025 roku. Na horyzoncie pojawiają się innowacyjne technologie, które zrewolucjonizują sposób zarządzania infrastrukturą serwerową.
  • Dlaczego pracownicy łamią zasady cyberbezpieczeństwa?
    04.12.2024
    Wielu pracowników nie potrafi lub nie chce zachować podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa. Przyczyny takiego postępowania bywają różne i nie są wyłącznie wynikiem braku wiedzy lub złośliwości.
  • Jak małe firmy mogą przyspieszyć transformację cyfrową?
    07.11.2024
    Wprowadzanie w firmie innowacji technologicznych nie jest już modą, lecz koniecznością. Tymczasem, jak podaje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, ponad 1/3 polskich firm z sektora MSP deklaruje, że nie korzysta z żadnych rozwiązań cyfrowych. Prowadzi to do wykluczenia i spadku konkurencyjności, co dotyka zwłaszcza małe firmy, dlatego tak ważne jest przyspieszenie ich transformacji cyfrowej. W artykule znajdzie się przekrój przystępnych rozwiązań technologicznych, które każdy polski przedsiębiorca może wdrożyć, aby usprawnić prowadzenie firmy.
  • To prawdziwa plaga. Pracownicy wykradają firmowe dane na potęgę
    05.09.2024
    Co ósmy pracownik kradnie wrażliwe firmowe dane w momencie zmiany pracodawcy – wynika z analiz firmy DTEX. Dotyczy to m.in. danych klientów, umów, warunków handlowych i innych poufnych materiałów. W rzeczywistości ta skala kradzieży jest jeszcze większa. Takich zdarzeń mających poważne konsekwencje dla firm, jest w Polsce coraz więcej.
  • Poznaj tajniki skutecznej reklamy w Google Ads - zwiększ swój zasięg
    23.07.2024
    Reklama w Google Ads stała się nieodłącznym elementem strategii marketingowej dla wielu firm. Google, jako najpopularniejsza wyszukiwarka, umożliwia reklamodawcom dotarcie do milionów potencjalnych klientów na całym świecie. W tym artykule omówimy, jak skutecznie promować swoją firmę za pomocą kampanii w Google Ads, a także jak właściwie skonfigurować i optymalizować kampanie, aby osiągnąć najlepsze wyniki.
Więcej »
Reklama i marketing
  • Strategia marketingowa krok po kroku: od analizy rynku do realizacji
    10.02.2025
    Strategia marketingowa jest ważnym elementem Twojego biznesu, jeśli chcesz odnieść sukces. Holistyczne podejście do marketingu ułatwia efektywne zarządzanie zasobami i budowanie spójnego wizerunku marki. Jak stworzyć taką strategię? Przygotowałam dla Ciebie przewodnik krok po kroku.
  • Kryzysy wizerunkowe firm: skutki i działania naprawcze
    07.02.2025
    Wizerunek przedsiębiorstwa to kluczowy element jego sukcesu. W Polsce, w ciągu ostatnich lat, wiele firm doświadczyło kryzysów wizerunkowych, które wpłynęły na ich postrzeganie przez klientów, partnerów biznesowych i społeczeństwo. Kryzysy te mają różne przyczyny, od błędów zarządzania po problemy produktowe czy etyczne. W artykule analizujemy przykłady polskich przedsiębiorstw, które w 2024 roku zmagały się z kryzysami wizerunkowymi, oraz przedstawiamy działania, jakie należy podjąć, aby ocieplić wizerunek firmy po takim zdarzeniu.
  • Czy działania public relations są dla MŚP? Jak je zaplanować i na co zwracać uwagę?
    14.01.2025
    Public relations to kluczowy element budowania wizerunku firmy, który odgrywa istotną rolę zarówno w dużych korporacjach, jak i w małych i średnich przedsiębiorstwach. W przypadku MŚP, skuteczna strategia PR może stać się nie tylko narzędziem promocji, ale również sposobem na budowanie zaufania wśród klientów, partnerów biznesowych i lokalnej społeczności. Należy zastanowić się, czy działania PR są wskazane dla małych i średnich firm, jak je zaplanować oraz na jakie aspekty komunikacji zwrócić szczególną uwagę.
  • Content marketing w praktyce - jak stworzyć strategię, która sprzedaje?
    13.01.2025
    Content marketing staje się coraz bardziej popularnym narzędziem wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Tradycyjne formy reklamy są niemierzalne. Trudno zmierzyć ich skuteczność. Nie znamy zwrotu z inwestycji. Alternatywą jest starannie zaplanowana strategia treści, która ułatwia pozyskiwanie nowych klientów i buduje zaufanie.
  • Skuteczny marketing w MŚP - własny zespół czy outsourcing? Część 2
    21.10.2024
    W pierwszej części artykułu rozważaliśmy to, dlaczego działania marketingowe najczęściej nie przynoszą oczekiwanych rezultatów oraz jakie są zalety oparcia marketingu na własnym zespole in-house. W drugiej części artykułu zapraszam do rozważań na temat wyzwań wynikających z własnego działu marketingu oraz problemów, jakie czekają na nas przy próbie wydelegowania tych aktywności na zewnątrz firmy oraz dowiemy się jak skutecznie nawiązać efektywną współpracę w ramach outsourcingu działań marketingowych.
Więcej »
Zarządzanie
  • Dlaczego przedsiębiorcy powinni pamiętać o sygnalistach w 2025 roku
    20.02.2025
    Temat sygnalistów wielokrotnie był poruszany na forum Gazety Małych i Średnich Przedsiębiorców. Pomimo tego wielu przedsiębiorcom wydaje się, że temat ich nie dotyczy. Ustawa co prawda weszła w życie w ubiegłym roku, ale ponieważ nie zatrudniają 50 pracowników lub nie podlegają pod AML (np. jako biuro rachunkowe) to wydaje im się, że temat ich nie dotyczy.
  • Biznes oferty dostaw w e-commerce – jak optymalizować logistykę z InPost?
    19.02.2025
    Szukasz skutecznych rozwiązań logistycznych dla Twojej firmy? Biznes oferty InPost to szybka dostawa i doskonała współpraca, która pozwoli Ci usprawnić obsługę zamówień i zwiększyć satysfakcję klientów. Co wziąć pod uwagę planując logistykę w e-commerce? Sprawdź!
  • Delegować uprawnienia, czy nie? Dylematy szefa i rodzica
    19.02.2025
    Wydaje się, że odpowiedź na tytułowe pytanie jest oczywista. Jeżeli jesteśmy szefem firmy, powinniśmy posiadać odpowiednie umiejętności zlecania wykonania konkretnych czynności i zadań naszym podwładnym. W rzeczywistości wcale nie jest to takie proste. Śmiem tak twierdzić, po kolejnych sesjach z menedżerami i treningach leadershipowych, podczas których bardzo często omawiamy akurat to „wyzwanie”.
  • Rozwijaj swój biznes przez rozwój menedżerów
    13.02.2025
    Rozwijanie biznesu to główna rola właściciela mikro, małej lub średniej firmy i do pewnego etapu może to robić samodzielnie. Jednak firma się rozrasta, procesy stają się coraz bardziej skomplikowane, a ich obsługa zajmuje coraz więcej czasu. Wtedy przychodzi czas na zastanowienie się, kto jest jeszcze potrzebny, żeby móc rosnąć dalej. Kluczowy wtedy staje się proces oddawania odpowiedzialności za poszczególne procesy w firmie.
  • Młody lider przejmuje firmę rodzinną
    12.02.2025
    Sukcesja w firmach rodzinnych to proces przekazywania władzy i odpowiedzialności za zarządzanie firmą z jednej pokolenia na drugie. Jest to kluczowy moment w życiu każdej organizacji rodzinnej, który może mieć ogromne znaczenie dla jej przyszłości. W Polsce, gdzie tradycja prowadzenia rodzinnych przedsiębiorstw jest silnie zakorzeniona, sukcesja staje się coraz bardziej palącym problemem. Wiele firm boryka się z trudnościami związanymi z przekazywaniem władzy młodszemu pokoleniu, co często kończy się problemami w zarządzaniu, spadkiem rentowności, a w skrajnych przypadkach – upadkiem firmy.
Więcej »
Sprzedaż
  • 10 trendów, które w 2025 roku zmienią polski e-commerce
    18.02.2025
    Sztuczna inteligencja w obsłudze klienta, rozwój marketplace'ów oraz ekspansja zagraniczna wyznaczą główne kierunki rozwoju polskiego e-commerce. Czego jeszcze możemy spodziewać się w 2025 roku? Oto 10 kluczowych trendów, które zmienią oblicze handlu internetowego w Polsce.
  • Nie tylko szybkość - 6 zasad skutecznej obsługi klienta
    17.02.2025
    W biznesie często mówi się o tym, jak ważne jest pozyskiwanie klientów, ale to ich obsługa decyduje, czy zostaną z Tobą na dłużej. Dlatego doskonała obsługa klienta nie jest już tylko miłym dodatkiem. To fundament budowania lojalności, pozytywnego wizerunku marki i przewagi konkurencyjnej. Jak osiągnąć ten poziom? Kluczem jest nie tylko empatia, ale także konkretne wskaźniki efektywności (KPI), które pomogą ocenić skuteczność podejmowanych działań.
  • FBA czy FBM - który model sprzedaży na Amazonie wybrać?
    29.01.2025
    Sprzedaż przez internet może odbywać się na różnych zasadach. Masz możliwość prowadzenia własnego sklepu internetowego – z własnym serwerem na wykupionej domenie. Alternatywne opcje to modele sprzedaży FBM i FBA na Amazonie. Dlaczego warto korzystać z takich systemów? Co możesz zyskać? Dowiedz się więcej i wybierz model sprzedażowy dla swojego biznesu.
  • Jak utrzymać wzrost sprzedaży po świętach? Odpowiedzią jest handel cross-border
    27.01.2025
    Świąteczny szał zakupowy to z perspektywy e-commerce czas rekordowych wyników. Warto zauważyć, że po peaku sprzedażowym w czwartym kwartale przedsiębiorcy mogą zaplanować dalszy rozwój biznesu. Rozwiązaniem jest handel transgraniczny (cross-border), który pozwala dotrzeć do klientów za granicą, wykorzystując różnice kulturowe i odmienne zwyczaje zakupowe wynikające z lokalnych świąt.
  • Czarny Piątek to nie tylko promocje: zakulisowe zmagania branży handlowej
    16.12.2024
    Black Friday tradycyjnie inauguruje sezon świątecznych zakupów, stawiając handel detaliczny w stan najwyższej gotowości. To czas promocji, ale także wyzwań dla sprzedawców, którzy muszą sprostać skomplikowanej logistyce, zarządzaniu zapasami oraz rosnącym oczekiwaniom klientów. Każde kliknięcie „kup teraz” testuje wydajność systemów, szybkość dostaw i elastyczność operacji. A jak pokazują statystyki, z roku na rok Polacy wydają i zamawiają coraz więcej.
Więcej »
Akademia MSP
  • Kontrahent po wysyłce towaru powiadomił, że dostawa jest niekompletna
    27.09.2024
    Niepoprawna wysyłka towaru, w szczególności poza teren Unii Europejskiej, może się wiązać z trudnymi do rozwiązania problemami. Im później zorientujemy się o nieprawidłowościach, tym gorzej. Może to być kosztowny błąd jaki został popełniony.
  • Jak analizować wyniki finansowe firmy
    06.03.2024
    Największą zaletą analizy finansowej jest to, że wykorzystuje ona wskaźniki zoptymalizowane i porównywalne. Umożliwia zatem nie tylko szybką ocenę kondycji ekonomicznej naszego przedsiębiorstwa, lecz również pozwala na porównanie naszych wyników z wynikami konkurentów.
  • Analiza finansowa firmy - wartość dodana w Twojej firmie
    08.02.2024
    Dla każdego właściciela firmy fundamentalne znaczenie ma odpowiedź na pytanie: ile czystego zysku osiągnę na każdej zainwestowanej złotówce. W kontekście tego pytania o wartość majątku trwałego, kapitałów własnych czy stopień zadłużenia firmy – to kwestie wtórne.
  • Analiza finansowa firmy - dźwignia operacyjna i finansowa
    10.01.2024
    Stopień konkurencyjności firmy zależy przede wszystkim od stosunku kosztów do przychodów ze sprzedaży. Współzależność tych dwóch parametrów zmierzyć można za pomocą bardzo praktycznych wskaźników analizy finansowej: dźwigni operacyjnej oraz finansowej.
  • Analiza finansowa firmy - wskaźniki zadłużenia
    13.12.2023
    Firma ma długi. To może być zła ale także i dobra wiadomość. Zadłużenie zbyt duże prowadzi do utraty wiarygodności a nawet niewypłacalności firmy. Stąd już tylko krok do trudnych negocjacji z wierzycielami lub nawet bankructwa. Zadłużenie zbyt małe świadczy jednak... o pewnej nieudolności.
Więcej »
Rekrutacja i praca
  • Jak skutecznie oceniać pracowników
    29.01.2025
    Oceny efektywności pracowników są nieodłącznym elementem zarządzania kadrami, jednak sposób ich przeprowadzania znacząco różni się w zależności od firmy. Jakie metody i częstotliwość ocen wybierają specjaliści HR? Wyniki przeprowadzonych przez nas badań rzucają światło na preferencje i wyzwania związane z ocenami efektywności w polskich przedsiębiorstwach.
  • Czy ozusowanie umów wyeliminuje patologię na rynku pracy?
    20.12.2024
    Ponad 2,3 miliona Polaków korzysta z umów zlecenie i dzieło. Niekiedy pracownicy są zachęcani do korzystania z takich umów „udających” umowy o pracę. Z danych Ministerstwa Pracy wynika jednak, że zaledwie około 2 proc. osób, czyli około 7 tys. twórców pracuje na umowach o dzieło, traktując to jako główną formę zarobkowania. Pozostałe 98 proc. osób tylko dorabia do umowy o pracę. Żeby wyeliminować patologie na rynku pracy, nie trzeba ozusowywać umów cywilnoprawnych. Wystarczy przestrzegać i egzekwować istniejące już w Polsce prawo.
  • Docenianie pracowników na co dzień i od święta
    19.12.2024
    Nadchodzący koniec roku jest zwyczajowo w firmach okresem podsumowań. Porównanie osiągniętego wyniku z zakładanym na początku roku może dostarczać powodów do zadowolenia lub do zaniepokojenia. Bez względu na ostateczny wynik właściciel małej lub średniej firmy przy okazji takiego podsumowania występuje przed swoimi pracownikami, dzieląc się z nimi informacjami o rocznym wyniku i przewidywaniach na przyszłość. Jest to bardzo dobra okazja, żeby docenić prawdziwe zaangażowanie ludzi, dzięki którym firma osiąga wyniki nawet jeśli nie są one tymi idealnymi.
  • Poznaj motywacje swoich pracowników
    25.11.2024
    Satysfakcja z pracy to czynnik warunkujący efektywność wykonywanych zadań. Dlatego każdy pracodawca powinien poznać, co wpływa na poczucie satysfakcji ludzi pracujących w jego zespole, czy firmie. W małych firmach właściciele często ulegają poczuciu, że skoro codziennie lub prawie codziennie widują większość pracowników, to wiedzą co dzieje się w firmie i nie potrzebują żadnych narzędzi do zarządzania taką komunikacją. Bezpośredni kontakt z szefową lub szefem istotnie wpływa na treść komunikacji.
  • Zatrudnienie nowego pracownika w małej firmie
    17.10.2024
    Pozyskanie odpowiedniej osoby na konkretne stanowisko jest nie lada sukcesem. Oprócz odpowiednich umiejętności zawodowych dobrze jest, żeby przyszły pracownik posiadał chęci i motywację do pracy, a także pasował do zespołu. Jest to szczególnie ważne w małych firmach, gdzie każda osoba znacząco wpływa na atmosferę i kulturę pracy, gdzie prawie wszyscy pracownicy mają ze sobą codzienne kontakty.
Więcej »
Prawo
  • Koniec "szarej strefy" w sprzedaży towarów i usług w Internecie
    23.01.2025
    Najbliższe miesiące z pewnością nie będą szczęśliwe dla osób sprzedających w „szarej strefie” towary i usługi za pośrednictwem platform internetowych. Od stycznia platformy te mają bowiem obowiązek przekazywania urzędom skarbowym szczegółowych danych o transakcjach i użytkownikach, którzy ich dokonują. Pierwsze raporty mają dotyczyć lat 2023-2024. To skutek wejścia w życie nowych przepisów dotyczących raportowania handlu oraz najmu przez Internet, wdrażających tzw. dyrektywę Dac7. Urzędy skarbowe dostaną w ten sposób cenne źródło informacji o podatnikach i dokonywanych przez nich rozliczeniach podatkowych.
  • Dochodzenie wierzytelności od dłużnika mieszkającego za granicą
    17.12.2024
    Windykacja długów od osób mieszkających za granicą to złożony proces, który wiąże się z wieloma wyzwaniami tj. różnice w systemach prawnych, bariery językowe, trudności z lokalizacją dłużnika czy problematyczna egzekucja wyroków sądowych wydanych w Polsce. Istnieje jednak kilka skutecznych metod, które mogą pomóc w skutecznym odzyskaniu należności.
  • Nowe prawo komunikacji elektronicznej. Co oznacza dla branży e-commerce?
    05.12.2024
    Listopad 2024 roku przyniósł istotne zmiany w prawie komunikacji elektronicznej. Nowa ustawa – Prawo Komunikacji Elektronicznej, wprowadza jednolite regulacje dotyczące komunikacji marketingowej i przesyłania informacji handlowych. Jak wpłynie to na właścicieli sklepów internetowych i marketerów e-commerce.
  • Niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę może oznaczać duże koszty dla pracodawcy
    26.11.2024
    Rozwiązanie umowy o pracę w sposób niezgodny z prawem może prowadzić do różnych konsekwencji dla pracodawcy. Może on zostać zobowiązany do zapłaty odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie stosunku pracy na podstawie przepisów Kodeksu pracy, ale także do pokrycia szkody poniesionej przez pracownika w pełnej wysokości na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego, w tym drugim przypadku musi jednak dojść do poważnego deliktu, czyli zawinionego działania pracodawcy, który wywołał szkodę.
  • Czy można rozwiązać umowę o pracę przez e-mail?
    18.11.2024
    W dobie cyfryzacji coraz więcej spraw i formalności załatwianych jest przez Internet. Dotyczy to także zawierania i rozwiązywania umów, w tym umów o pracę. Przepisy prawa wymagają jednak, aby oświadczenie o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia było dokonane na piśmie. Czy zatem możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę przez e-mail?
Więcej »
Podatki i księgowość
  • Kiedy opłaca się założyć spółkę z o.o. zamiast JDG?
    22.01.2025
    Osoby planujące założenie własnej firmy rozważają, jaką formę prawną wybrać. Czy wystartować jako indywidualny przedsiębiorca, czy założyć spółkę z o.o.? Decyzja ta powinna zostać podjęta na podstawie analizy wielu czynników, takich jak cele firmy, oszacowanie ryzyka biznesowego czy analizy kwestii podatkowych. Kiedy założenie spółki z o.o. opłaca się bardziej niż jednoosobowa działalność gospodarcza osoby fizycznej?
  • Ważne limity dla firm w 2025 roku
    03.01.2025
    Koniec roku to czas, kiedy wielu przedsiębiorców odnotowuje wyższe zyski. Dodatkowy zarobek ogromnie cieszy, ale także niesie za sobą ryzyko przekroczenia progów podatkowych. Wyższe stawki, obowiązek zmiany formy rozliczeń czy dodatkowe zobowiązania – wszystko to wpłynie na sposób prowadzenia działalności w nadchodzącym roku. Jakie limity warto monitorować? Co może zmienić się w rozliczeniach? Przypominamy, że to właśnie z końcem roku najwięcej przedsiębiorców przekracza roczne limity. Podpowiadamy także, na co zwrócić uwagę, by uniknąć negatywnych konsekwencji i cieszyć się rozwojem swojej działalności.
  • Umowy B2B mogą oznaczać dla pracodawców konieczność zapłaty zaległych podatków
    18.12.2024
    Fiskus walczy z tzw. fikcyjnym samozatrudnieniem, traktując umowy B2B jako unikanie opodatkowania. Zawieranie takich kontraktów z byłymi pracodawcami może oznaczać dla pracodawcy konieczność zapłaty zaległych podatków i składek. A ukarani przedsiębiorcy mogą próbować odzyskać pieniądze na drodze sądowej od pracowników.
  • Prezenty dla pracowników na święta - jak je rozliczyć podatkowo?
    14.12.2024
    Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to czas, w którym wiele firm obdarowuje swoich pracowników prezentami. Oprócz budowania pozytywnego wizerunku firmy takie gesty wzmacniają relacje i motywują pracowników. Jednak nawet drobne upominki mogą wywoływać konsekwencje podatkowe zarówno dla przedsiębiorcy, jak i dla obdarowanych. Jak zatem rozliczyć prezenty dla pracowników na święta, by uniknąć niepotrzebnych komplikacji?
  • Jak sztuczna inteligencja automatyzuje branżę księgową?
    25.10.2024
    Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji ma bardzo duży wpływ również na księgowość. Automatyzacja procesów finansowych staje się nieodzownym elementem zarówno w biurach księgowych, jak i w samych firmach będących ich klientami, niezależnie od wielkości. Dzięki sztucznej inteligencji możliwe stało się nie tylko zautomatyzowanie rutynowych zadań, ale również wsparcie księgowych w bardziej zaawansowanych analizach, redukcja błędów oraz optymalizacja kosztów operacyjnych.
Więcej »
Transport i motoryzacja
  • Jakie zmiany czekają sektor TSL w 2025 roku?
    14.02.2025
    2025 rok przyniesie szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych, które znacząco wpłyną na sektor transportu, spedycji i logistyki. Od nowych regulacji celnych, przez wdrożenie zaawansowanych technologii, po zmieniające się wymagania środowiskowe – przedsiębiorstwa będą musiały dostosować się do nowych realiów, by utrzymać swoją konkurencyjność.
  • Regulacje ESG w transporcie - kosztowna konieczność?
    30.01.2025
    Firmy działające w branży TSL muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Ich wdrożenie ma na celu poprawę standardów środowiskowych, społecznych oraz zarządzania korporacyjnego. Jakie regulacje obowiązują już w Europie, a co jeszcze przed nami? Jakie są potencjalne koszty implementacji i co grozi za ignorowanie tych zmian?
  • AI w spedycji - szansa czy zagrożenie?
    28.11.2024
    Sztuczna inteligencja może stać się motorem rewolucji w branży spedycyjnej. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej analizy danych i uczenia maszynowego możliwe jest zautomatyzowanie i optymalizacja wielu procesów, co pomoże zwiększyć efektywność, zredukować koszty i usprawnić podejmowanie decyzji. Wspomniane innowacje pozwalają spedytorom oferować lepsze usługi większej liczbie klientów. Nie każdy z nich będzie jednak w stanie wykorzystać tę szansę, przez wzgląd na przeszkody i zagrożenia, które wiążą się z korzystaniem ze sztucznej inteligencji w branży TSL.
  • Elektryfikacja flot transportowych - czy przedsiębiorcy są gotowi?
    28.10.2024
    Polska flota ciężarowa musi się zelektryfikować – taki obowiązek na cały sektor transportu drogowego nakłada unijny pakiet Fit for 55. Jego założenia zakładają obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku oraz zakończenie produkcji pojazdów napędzanych paliwami konwencjonalnymi w roku 2035. To oznacza, że na przestrzeni kolejnej dekady polską branżę TSL czeka przymusowa, bezemisyjna rewolucja, która na dobre odmieni oblicze rynku. Stan przygotowania sektora i infrastruktury na tę zmianę jak dotąd budzi jednak głównie wątpliwości i obawy.
  • Jak założyć działalność spedycyjną? Formalności, koszty, uwarunkowania
    30.09.2024
    Mimo trwającego kryzysu, branża TSL pozostaje jednym z najsilniejszych sektorów gospodarki, a wartość jej gałęzi spedycyjnej PwC szacuje na około 60 mld zł. Praca spedytora ma więc ogromny potencjał i daje szansę na spore zyski, zwłaszcza przy pracy na własny rachunek. Przed założeniem działalności spedytor musi jednak spełnić wiele formalności i zgromadzić odpowiednie środki.
Więcej »
Nowości wydawnicze
  • Negocjacje w praktyce. Jak osiągać cele w biznesie i życiu prywatnym
    20.08.2024
    Czym tak właściwie są negocjacje? To proces komunikacji między dwoma lub więcej stronami, którego celem jest osiągnięcie porozumienia w sprawie spornych kwestii.
  • Storytelling oparty na danych
    24.04.2024
    Storytelling oparty na danych to idealne narzędzie dla tych zespołów w firmie, których praca polega między innymi na wspieraniu procesów decyzyjnych (takich jak dział finansowy czy dział analiz). Jego celem jest skuteczne korzystanie ze skomplikowanych analiz lub z rozbudowanych danych do podejmowania szybkich i trafnych decyzji. Używa się w tym celu zarówno charakterystycznej dla storytellingu narracji, jak i wizualizacji.
Więcej »
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.