Dzisiaj jest: 15.4.2025, imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława
Gospodarka
  • Gospodarczy podział na Polskę A i B ma się dobrze
    03.04.2025
    Cztery najbogatsze województwa wytwarzają ponad połowę polskiego PKB, pięć najbiedniejszych – niespełna 15 proc. Rozwój regionalny w Polsce jest bardzo zróżnicowany i nic nie zapowiada, by miało się to zmienić. W 2023 r. aż 53,8 proc. polskiego PKB wytwarzały tylko cztery województwa: mazowieckie, śląskie, wielkopolskie i dolnośląskie – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie to najbogatsze polskie regiony, z PKB w przeliczeniu na mieszkańca powyżej średniej krajowej.
  • Przedsiębiorstwa chcą prostszych podatków i estońskiego CIT
    02.04.2025
    Polscy przedsiębiorcy czekają na uproszczenie i ustabilizowanie systemu podatkowego. Liczą też na rozszerzenie estońskiego CIT na grupy kapitałowe i holdingi, przyspieszenie pracy sądów i ukrócenie praktyki stosowania tymczasowych aresztowań w sprawach gospodarczych.
  • Fakty i mity na temat ozusowania umów cywilnoprawnych
    08.01.2025
    W ciągu ostatnich sześciu miesięcy w mediach pojawiło się kilka tysięcy publikacji na temat pełnego ozusowania umów zlecenie i o dzieło. Niestety, w części medialnych informacji, także w mediach społecznościowych, prezentowane są tzw. półprawdy, a w części po prostu mity. A jak wygląda rzeczywistość i prawda? Sprawdź fakty.
  • Dlaczego kupuje się firmy? Analiza powodów i strategii inwestorów
    07.01.2025
    Zakup firm to jeden z najważniejszych elementów strategii biznesowych i majątkowych w dzisiejszym świecie. Dla jednych to sposób na inwestowanie i pomnażanie kapitału, dla innych – narzędzie budowania przewagi konkurencyjnej, a czasami po prostu konieczność przetrwania na dynamicznie zmieniającym się rynku. Przyjrzymy się sześciu głównym typom strategii kupujących oraz temu, jak sprzedający mogą wykorzystać tę wiedzę, aby osiągnąć najlepsze wyniki podczas sprzedaży swojego biznesu.
  • Kiedy sprzedajemy nasze firmy?
    03.12.2024
    Sprzedaż firmy, bardzo często traktowanej jak nasze dziecko, to istotna decyzja, która może wynikać z wielu przyczyn – zarówno strategicznych, jak i osobistych. W przypadku przedsiębiorców z sektora MŚP proces ten często odzwierciedla ich osobiste cele, wyzwania rynkowe, a także długoterminowe plany zawodowe i rodzinne.
Więcej »
Finanse
  • 4 zjawiska, które mogą zmienić ceny ubezpieczeń transportowych
    11.04.2025
    Zjawiska makroekonomiczne, zmiany geopolityczne czy klimatyczne w ostatnich latach niejednokrotnie miały istotny wpływ na kształt i ceny ubezpieczeń. Prognozuje się, że nie inaczej będzie w tym roku. Jednym z obszarów, który warto w najbliższych miesiącach szczególnie obserwować, są spodziewane utrudnienia w transporcie towarów, które mogą skutkować zaburzeniem łańcuchów dostaw.
  • Jak poprawić płynność finansową firmy?
    07.04.2025
    Dobra kondycja finansowa przedsiębiorstwa jest głównym czynnikiem decydującym o jego sukcesie na rynku. Tymczasem zatory finansowe i brak środków na prowadzenie bieżącej działalności lub rozwój to główne problemy, z którymi wciąż boryka się wiele polskich firm z sektora MSP.
  • Gdy kontrahent nie płaci, ubezpieczenie należności może uratować płynność przedsiębiorstwa
    07.03.2025
    Ubezpieczenie należności zapewnia odszkodowanie, które w razie braku płatności pokrywa nawet do 95 proc. straty, dzięki czemu przedsiębiorstwo może utrzymać płynność finansową oraz m.in. wypełnić swoje zobowiązania podatkowe. Koszt ubezpieczenia to zazwyczaj od 0,1 do 1,0 proc. wartości ubezpieczanego obrotu.
  • Jak firmy mogą zabezpieczyć się przed skutkami szkód ekologicznych?
    06.02.2025
    Według statystyk Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w 2024 roku strażacy interweniowali ponad 8,5 tys. razy w związku z zagrożeniem chemicznym czy ekologicznym. Do szkód w środowisku mogą doprowadzić nie tylko substancje sztuczne jak paliwa czy płyny technologiczne, ale również organiczne odpady poprodukcyjne.
  • Faktoring w 2025 roku - szansa dla firm, również najmniejszych
    05.02.2025
    Faktoring zyskuje na znaczeniu jako jedno z najskuteczniejszych narzędzi wspierających polskie przedsiębiorstwa w zarządzaniu finansami. To elastyczne rozwiązanie, które nie tylko umożliwia utrzymanie płynności finansowej, ale także minimalizuje ryzyko wynikające z niewypłacalności kontrahentów. W obliczu wyzwań gospodarczych taka forma finansowania staje się kluczowym wsparciem dla firmy – niezależnie od jej wielkości. Nowoczesne metody, takie jak mikrofaktoring czy finansowanie bez faktury, otwierają drzwi do tej usługi także dla mikroprzedsiębiorstw i jednoosobowych działalności gospodarczych.
Więcej »
Nowoczesne technologie
  • Chmura, automatyzacja, bezpieczeństwo: kluczowe trendy napędzające rozwój infrastruktury serwerowej w 2025 roku
    12.01.2025
    Infrastruktura serwerowa stanowi fundament współczesnej cyfrowej gospodarki. Płynny przepływ danych, zapewnienie bezpieczeństwa oraz elastyczność zarządzania to priorytety, które definiują rozwój infrastruktury IT w 2025 roku. Na horyzoncie pojawiają się innowacyjne technologie, które zrewolucjonizują sposób zarządzania infrastrukturą serwerową.
  • Dlaczego pracownicy łamią zasady cyberbezpieczeństwa?
    04.12.2024
    Wielu pracowników nie potrafi lub nie chce zachować podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa. Przyczyny takiego postępowania bywają różne i nie są wyłącznie wynikiem braku wiedzy lub złośliwości.
  • Jak małe firmy mogą przyspieszyć transformację cyfrową?
    07.11.2024
    Wprowadzanie w firmie innowacji technologicznych nie jest już modą, lecz koniecznością. Tymczasem, jak podaje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, ponad 1/3 polskich firm z sektora MSP deklaruje, że nie korzysta z żadnych rozwiązań cyfrowych. Prowadzi to do wykluczenia i spadku konkurencyjności, co dotyka zwłaszcza małe firmy, dlatego tak ważne jest przyspieszenie ich transformacji cyfrowej. W artykule znajdzie się przekrój przystępnych rozwiązań technologicznych, które każdy polski przedsiębiorca może wdrożyć, aby usprawnić prowadzenie firmy.
  • To prawdziwa plaga. Pracownicy wykradają firmowe dane na potęgę
    05.09.2024
    Co ósmy pracownik kradnie wrażliwe firmowe dane w momencie zmiany pracodawcy – wynika z analiz firmy DTEX. Dotyczy to m.in. danych klientów, umów, warunków handlowych i innych poufnych materiałów. W rzeczywistości ta skala kradzieży jest jeszcze większa. Takich zdarzeń mających poważne konsekwencje dla firm, jest w Polsce coraz więcej.
  • Poznaj tajniki skutecznej reklamy w Google Ads - zwiększ swój zasięg
    23.07.2024
    Reklama w Google Ads stała się nieodłącznym elementem strategii marketingowej dla wielu firm. Google, jako najpopularniejsza wyszukiwarka, umożliwia reklamodawcom dotarcie do milionów potencjalnych klientów na całym świecie. W tym artykule omówimy, jak skutecznie promować swoją firmę za pomocą kampanii w Google Ads, a także jak właściwie skonfigurować i optymalizować kampanie, aby osiągnąć najlepsze wyniki.
Więcej »
Reklama i marketing
  • Marketing niszowy. Jak wyróżnić swoją firmę na konkurencyjnym rynku?
    08.04.2025
    Prowadzisz biznes? Zastawiasz się, jak skutecznie wyróżnić się na tle konkurencji przy ograniczonych zasobach? Marketing niszowy może Ci pomóc. Przekształć Twoje ograniczenia w przewagę konkurencyjną. Znajdź Twoją niszę. Jak to zrobić? O tym przeczytasz w artykule.
  • Zespół marketingu w firmie czy outsourcing usług - które rozwiązanie jest lepsze?
    06.03.2025
    Marketing odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej organizacji. W dobie cyfryzacji i rosnącej konkurencji firmy muszą stale dbać o swoją obecność na rynku, budować markę oraz skutecznie docierać do klientów. Pojawia się jednak dylemat – czy lepiej jest inwestować w wewnętrzny zespół marketingowy, czy może bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest outsourcing usług marketingowych?
  • Automatyzacja marketingu. Narzędzia ułatwiające życie przedsiębiorcy
    05.03.2025
    Szukasz oszczędności w Twoim biznesie? Chcesz pracować efektywniej i mieć więcej czasu? Przytłaczają Cię powtarzalne zadania? Świat się zmienia. Rozwój technologii skutecznie optymalizuje procesy biznesowe. Zamiast narzekać na sztuczną inteligencję i snuć czarne scenariusze, uczyń z AI Twojego asystenta. Oddeleguj mu część zadań, by prowadzić biznes z lekkością.
  • Strategia marketingowa krok po kroku: od analizy rynku do realizacji
    10.02.2025
    Strategia marketingowa jest ważnym elementem Twojego biznesu, jeśli chcesz odnieść sukces. Holistyczne podejście do marketingu ułatwia efektywne zarządzanie zasobami i budowanie spójnego wizerunku marki. Jak stworzyć taką strategię? Przygotowałam dla Ciebie przewodnik krok po kroku.
  • Kryzysy wizerunkowe firm: skutki i działania naprawcze
    07.02.2025
    Wizerunek przedsiębiorstwa to kluczowy element jego sukcesu. W Polsce, w ciągu ostatnich lat, wiele firm doświadczyło kryzysów wizerunkowych, które wpłynęły na ich postrzeganie przez klientów, partnerów biznesowych i społeczeństwo. Kryzysy te mają różne przyczyny, od błędów zarządzania po problemy produktowe czy etyczne. W artykule analizujemy przykłady polskich przedsiębiorstw, które w 2024 roku zmagały się z kryzysami wizerunkowymi, oraz przedstawiamy działania, jakie należy podjąć, aby ocieplić wizerunek firmy po takim zdarzeniu.
Więcej »
Zarządzanie
  • Zarządzanie firmą w czasie kryzysu
    14.04.2025
    Każda firma, niezależnie od branży czy skali, może napotkać trudności w swojej działalności. Kryzys w firmie to nie tylko reakcja na nagłe zmiany rynkowe, ale również wynik długoterminowych procesów, które nawarstwiają się w wyniku nieodpowiednich decyzji lub nieprzewidzianych okoliczności. Dla średnich przedsiębiorstw kryzys to szczególnie trudny okres – z jednej strony działają one na większą skalę, co wiąże się z rozbudowaną strukturą, większym zespołem i większymi obowiązkami, a z drugiej strony nie dysponują takimi zapasami finansowymi jak duże korporacje, co utrudnia im szybkie reagowanie.
  • Syndrom bohatera trzyma liderów w pułapce
    10.04.2025
    Lider wchodzi do biura i już od progu ktoś czeka z pilnym problemem. Kilka minut później odbiera telefon od klienta, który domaga się natychmiastowej reakcji. Na spotkaniu zespołu, zamiast strategicznych decyzji, ponownie rozwiązuje operacyjne kwestie, bo ktoś nie dopiął szczegółów. Kolejne godziny mijają na gaszeniu pożarów, odpowiadaniu na pytania i podejmowaniu decyzji, które równie dobrze mógłby podjąć ktoś inny. Dzień się kończy, a on – choć nie miał chwili dla siebie – ma poczucie, że zrobił za mało.
  • Negocjować online czy bezpośrednio?
    09.04.2025
    Media społecznościowe żywią się ruchem. Osoby, którym zależy na zasięgach, często sięgają po nośne, emocjonalne tematy, aby wzbudzić dużo komentarzy. Im, ich więcej, tym bardziej algorytmy windują widoczność posta. Jednym z takich tematów jest korelacja pomiędzy fizyczną obecnością, pracą w biurze, a home office.
  • 6 kłamstw o wycenie firmy
    04.04.2025
    Wycena firmy to złożony proces, który dla wielu przedsiębiorców pozostaje owiany tajemnicą. Często spotykają się oni z różnymi mitami i nieprawdziwymi przekonaniami na temat tego czym jest wycena, kiedy i jak ją przeprowadzać oraz jakie przynosi korzyści. W tym artykule obalimy sześć najczęściej spotykanych kłamstw dotyczących wyceny przedsiębiorstwa.
  • Coraz więcej pieniędzy na freelancing
    14.03.2025
    W 2024 roku rynek freelancingu w Europie Środkowej i Wschodniej odnotował dynamiczne zmiany. Budżety przeznaczane przez firmy na współpracę z freelancerami wzrosły o 26 proc., mimo spadku liczby opublikowanych projektów o 6,5 proc. To wskazuje na rosnącą średnią wartość pojedynczych zleceń. W Polsce budżety na freelancerów wzrosły o prawie 51,5 proc.
Więcej »
Sprzedaż
  • Hybrydowy prospekting - odpowiedź na wyzwania sprzedaży B2B w świecie AI
    15.04.2025
    W erze cyfrowej rewolucji, w której technologie rozwijają się w błyskawicznym tempie, coraz częściej zapominamy o tym, jak wyglądało życie przed Internetem. Nowe technologie zmieniły nie tylko sposób, w jaki robimy zakupy czy wyszukujemy informacje, ale również fundamentalnie przekształciły proces nawiązywania relacji biznesowych w sektorze B2B.
  • Nigdy nie stawiaj na jednego konia, czyli jak skutecznie zarządzać sprzedażą i marketingiem
    17.03.2025
    W biznesie jak na wyścigach – stawianie na jednego konia może przynieść szybki zysk, ale ryzyko porażki jest ogromne. To właśnie dlatego skuteczne zarządzanie sprzedażą i marketingiem opiera się na różnorodności działań i narzędzi. Taka strategia pozwala nie tylko unikać ryzyka, ale przede wszystkim rozwijać biznes w zrównoważony sposób. Jak to osiągnąć? Oto przepis na sukces, oparty na doświadczeniach i analizach.
  • 10 trendów, które w 2025 roku zmienią polski e-commerce
    18.02.2025
    Sztuczna inteligencja w obsłudze klienta, rozwój marketplace'ów oraz ekspansja zagraniczna wyznaczą główne kierunki rozwoju polskiego e-commerce. Czego jeszcze możemy spodziewać się w 2025 roku? Oto 10 kluczowych trendów, które zmienią oblicze handlu internetowego w Polsce.
  • Nie tylko szybkość - 6 zasad skutecznej obsługi klienta
    17.02.2025
    W biznesie często mówi się o tym, jak ważne jest pozyskiwanie klientów, ale to ich obsługa decyduje, czy zostaną z Tobą na dłużej. Dlatego doskonała obsługa klienta nie jest już tylko miłym dodatkiem. To fundament budowania lojalności, pozytywnego wizerunku marki i przewagi konkurencyjnej. Jak osiągnąć ten poziom? Kluczem jest nie tylko empatia, ale także konkretne wskaźniki efektywności (KPI), które pomogą ocenić skuteczność podejmowanych działań.
  • FBA czy FBM - który model sprzedaży na Amazonie wybrać?
    29.01.2025
    Sprzedaż przez internet może odbywać się na różnych zasadach. Masz możliwość prowadzenia własnego sklepu internetowego – z własnym serwerem na wykupionej domenie. Alternatywne opcje to modele sprzedaży FBM i FBA na Amazonie. Dlaczego warto korzystać z takich systemów? Co możesz zyskać? Dowiedz się więcej i wybierz model sprzedażowy dla swojego biznesu.
Więcej »
Akademia MSP
  • Własność intelektualna w MŚP, a wymierne korzyści podatkowe - parę słów o IP BOX
    24.02.2025
    Od dłuższego czasu prowadzimy nasz cykl dotyczący praw własności intelektualnej oraz korzyściach płynących z posiadania praw wyłącznych – które dają monopol na komercyjną ich eksploatację. Jednakże równie istotną kwestią jest to, że posiadacze praw wyłącznych mogą również liczyć na różnego rodzaju ulgi podatkowe.
  • Kontrahent po wysyłce towaru powiadomił, że dostawa jest niekompletna
    27.09.2024
    Niepoprawna wysyłka towaru, w szczególności poza teren Unii Europejskiej, może się wiązać z trudnymi do rozwiązania problemami. Im później zorientujemy się o nieprawidłowościach, tym gorzej. Może to być kosztowny błąd jaki został popełniony.
  • Jak analizować wyniki finansowe firmy
    06.03.2024
    Największą zaletą analizy finansowej jest to, że wykorzystuje ona wskaźniki zoptymalizowane i porównywalne. Umożliwia zatem nie tylko szybką ocenę kondycji ekonomicznej naszego przedsiębiorstwa, lecz również pozwala na porównanie naszych wyników z wynikami konkurentów.
  • Analiza finansowa firmy - wartość dodana w Twojej firmie
    08.02.2024
    Dla każdego właściciela firmy fundamentalne znaczenie ma odpowiedź na pytanie: ile czystego zysku osiągnę na każdej zainwestowanej złotówce. W kontekście tego pytania o wartość majątku trwałego, kapitałów własnych czy stopień zadłużenia firmy – to kwestie wtórne.
  • Analiza finansowa firmy - dźwignia operacyjna i finansowa
    10.01.2024
    Stopień konkurencyjności firmy zależy przede wszystkim od stosunku kosztów do przychodów ze sprzedaży. Współzależność tych dwóch parametrów zmierzyć można za pomocą bardzo praktycznych wskaźników analizy finansowej: dźwigni operacyjnej oraz finansowej.
Więcej »
Rekrutacja i praca
  • Współpraca międzypokoleniowa - recepta na sukces firmy
    24.03.2025
    Dzisiejszy rynek pracy jest areną dynamicznych zmian, które wymagają od organizacji i liderów większej elastyczności w zarządzaniu różnorodnymi zespołami. Jednym z kluczowych wyzwań współczesnego świata pracy jest efektywna współpraca międzypokoleniowa, która łączy doświadczenie starszych pracowników z innowacyjnością młodszych pokoleń. Sukces zarządzania wielopokoleniowością zależy od przełamywania stereotypów, otwartości na dialog i wdrażania nowoczesnych praktyk, takich jak mentoring i cross-mentoring.
  • Zarządzanie wynagrodzeniami w małej firmie
    18.03.2025
    Wynagrodzenia pracowników to bardzo wrażliwy temat w każdej organizacji. W wielu firmach to temat tabu. Decyzje o wysokości wynagrodzeń pracowników podejmowane są na najwyższym szczeblu. Niejednokrotnie to właściciel jest jedyną osobą, która ma wiedzę o wynagrodzeniach pracowników i jest jedyną osobą podejmującą decyzje w tym zakresie. W takiej sytuacji istnieje duże prawdopodobieństwo, że decyzje o wynagrodzeniu są podejmowane spontanicznie i bez analizy wpływu na inne obszary.
  • Jak budować zespół w realiach pracy zdalnej
    26.02.2025
    Jak wygląda budowanie i utrzymywanie zespołu w czasach pracy zdalnej i hybrydowej? Bywa różnie. Kluczowe jest zrozumienie tego, czego potrzebuje nasz zespół oraz tego, co jest niezbędne do tego, żeby osiągać określone efekty i wyniki.
  • Jak skutecznie oceniać pracowników
    29.01.2025
    Oceny efektywności pracowników są nieodłącznym elementem zarządzania kadrami, jednak sposób ich przeprowadzania znacząco różni się w zależności od firmy. Jakie metody i częstotliwość ocen wybierają specjaliści HR? Wyniki przeprowadzonych przez nas badań rzucają światło na preferencje i wyzwania związane z ocenami efektywności w polskich przedsiębiorstwach.
  • Czy ozusowanie umów wyeliminuje patologię na rynku pracy?
    20.12.2024
    Ponad 2,3 miliona Polaków korzysta z umów zlecenie i dzieło. Niekiedy pracownicy są zachęcani do korzystania z takich umów „udających” umowy o pracę. Z danych Ministerstwa Pracy wynika jednak, że zaledwie około 2 proc. osób, czyli około 7 tys. twórców pracuje na umowach o dzieło, traktując to jako główną formę zarobkowania. Pozostałe 98 proc. osób tylko dorabia do umowy o pracę. Żeby wyeliminować patologie na rynku pracy, nie trzeba ozusowywać umów cywilnoprawnych. Wystarczy przestrzegać i egzekwować istniejące już w Polsce prawo.
Więcej »
Prawo
  • Prokura jako skuteczne narzędzie zapewniające elastyczność i ciągłość działania spółki
    19.03.2025
    Prokura to skuteczne narzędzie zarządzania przedsiębiorstwem, zapewniające elastyczność i ciągłość działania, a także ratunek w sytuacjach wyjątkowych. Przykładem może być sytuacja, gdy spółka przejściowo nie ma zarządu. Sąd Najwyższy w wyroku V CZ 26/16 wskazał, że brak zarządu w spółce kapitałowej nie powoduje automatycznego wygaśnięcia prokury. Prokurent nadal może podejmować czynności związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, co ma na celu zapobieganie paraliżowi działalności.
  • Dochodzenie roszczeń a brak podpisanej umowy. Czy można domagać się zapłaty?
    25.02.2025
    W relacjach między przedsiębiorcami a ich klientami, czy też w relacjach między samymi przedsiębiorcami (B2B) zdarzają się bardzo często sytuacje, kiedy jedna ze stron odmawia wykonania umowy. Jednym z powodów jest argument, że zapłata wynagrodzenia jest bezpodstawna z uwagi na brak podpisanej umowy.
  • Umowa najmu lokalu: galeria handlowa czy ulica handlowa?
    21.02.2025
    Decyzja o wynajęciu lokalu pod działalność gospodarczą to kluczowy krok dla wielu przedsiębiorców. Choć praca zdalna na stałe zagościła w przestrzeni publicznej, nadal istnieje liczna grupa przedsiębiorców, których działalność wymaga posiadania lokalu usługowego. Przykładem mogą być gabinety kosmetyczne, przedszkola, restauracje, sklepy spożywcze, ale także butiki czy atelier.
  • Koniec "szarej strefy" w sprzedaży towarów i usług w Internecie
    23.01.2025
    Najbliższe miesiące z pewnością nie będą szczęśliwe dla osób sprzedających w „szarej strefie” towary i usługi za pośrednictwem platform internetowych. Od stycznia platformy te mają bowiem obowiązek przekazywania urzędom skarbowym szczegółowych danych o transakcjach i użytkownikach, którzy ich dokonują. Pierwsze raporty mają dotyczyć lat 2023-2024. To skutek wejścia w życie nowych przepisów dotyczących raportowania handlu oraz najmu przez Internet, wdrażających tzw. dyrektywę Dac7. Urzędy skarbowe dostaną w ten sposób cenne źródło informacji o podatnikach i dokonywanych przez nich rozliczeniach podatkowych.
  • Dochodzenie wierzytelności od dłużnika mieszkającego za granicą
    17.12.2024
    Windykacja długów od osób mieszkających za granicą to złożony proces, który wiąże się z wieloma wyzwaniami tj. różnice w systemach prawnych, bariery językowe, trudności z lokalizacją dłużnika czy problematyczna egzekucja wyroków sądowych wydanych w Polsce. Istnieje jednak kilka skutecznych metod, które mogą pomóc w skutecznym odzyskaniu należności.
Więcej »
Podatki i księgowość
  • Post-importowe kontrole celno-skarbowe
    20.03.2025
    W ostatnim czasie rośnie skuteczność kontroli celno-skarbowych, a w tym kontrole post-importowe i post-eksportowe związane z obrotem międzynarodowym towarów. Pomagają w tym przepisy prawa, które nakładają dodatkowe wymagania na eksporterów i importerów, takie jak wymagania środowiskowe, środki ochrony rynku, a w tym postępowania antydumpingowe czy antysubsydyjne, czy przepisy związane z sytuacją na świecie jak sankcje.
  • Wypłata zysku po przekształceniu JDG w spółkę. Co z podatkiem?
    27.02.2025
    Choć zysk przedsiębiorcy wypracowany w JDG po przekształceniu staje się częścią kapitałów własnych spółki, to nie oznacza z automatu, że jego wypłata powinna podlegać opodatkowaniu – orzekł WSA w Poznaniu 22 sierpnia 2024 r. Wyrok przeciwstawia się stanowisku fiskusa, który chciał dwukrotnie opodatkować zysk przedsiębiorcy.
  • Kiedy opłaca się założyć spółkę z o.o. zamiast JDG?
    22.01.2025
    Osoby planujące założenie własnej firmy rozważają, jaką formę prawną wybrać. Czy wystartować jako indywidualny przedsiębiorca, czy założyć spółkę z o.o.? Decyzja ta powinna zostać podjęta na podstawie analizy wielu czynników, takich jak cele firmy, oszacowanie ryzyka biznesowego czy analizy kwestii podatkowych. Kiedy założenie spółki z o.o. opłaca się bardziej niż jednoosobowa działalność gospodarcza osoby fizycznej?
  • Ważne limity dla firm w 2025 roku
    03.01.2025
    Koniec roku to czas, kiedy wielu przedsiębiorców odnotowuje wyższe zyski. Dodatkowy zarobek ogromnie cieszy, ale także niesie za sobą ryzyko przekroczenia progów podatkowych. Wyższe stawki, obowiązek zmiany formy rozliczeń czy dodatkowe zobowiązania – wszystko to wpłynie na sposób prowadzenia działalności w nadchodzącym roku. Jakie limity warto monitorować? Co może zmienić się w rozliczeniach? Przypominamy, że to właśnie z końcem roku najwięcej przedsiębiorców przekracza roczne limity. Podpowiadamy także, na co zwrócić uwagę, by uniknąć negatywnych konsekwencji i cieszyć się rozwojem swojej działalności.
  • Umowy B2B mogą oznaczać dla pracodawców konieczność zapłaty zaległych podatków
    18.12.2024
    Fiskus walczy z tzw. fikcyjnym samozatrudnieniem, traktując umowy B2B jako unikanie opodatkowania. Zawieranie takich kontraktów z byłymi pracodawcami może oznaczać dla pracodawcy konieczność zapłaty zaległych podatków i składek. A ukarani przedsiębiorcy mogą próbować odzyskać pieniądze na drodze sądowej od pracowników.
Więcej »
Transport i motoryzacja
  • Finansowe wyzwania i trendy w branży TSL na 2025 rok
    26.03.2025
    Rok 2025 zapowiada się jako przełomowy dla branży TSL. Firmy transportowe i spedycyjne muszą sprostać nie tylko dynamicznie zmieniającym się wymaganiom rynkowym, ale również nowym technologiom oraz regulacjom. Wszystko to oznacza dalsze wydatki, więc priorytetem jest sprawne zarządzanie budżetem z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi, które wychodzą naprzeciw ich potrzebom.
  • Jakie zmiany czekają sektor TSL w 2025 roku?
    14.02.2025
    2025 rok przyniesie szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych, które znacząco wpłyną na sektor transportu, spedycji i logistyki. Od nowych regulacji celnych, przez wdrożenie zaawansowanych technologii, po zmieniające się wymagania środowiskowe – przedsiębiorstwa będą musiały dostosować się do nowych realiów, by utrzymać swoją konkurencyjność.
  • Regulacje ESG w transporcie - kosztowna konieczność?
    30.01.2025
    Firmy działające w branży TSL muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Ich wdrożenie ma na celu poprawę standardów środowiskowych, społecznych oraz zarządzania korporacyjnego. Jakie regulacje obowiązują już w Europie, a co jeszcze przed nami? Jakie są potencjalne koszty implementacji i co grozi za ignorowanie tych zmian?
  • AI w spedycji - szansa czy zagrożenie?
    28.11.2024
    Sztuczna inteligencja może stać się motorem rewolucji w branży spedycyjnej. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej analizy danych i uczenia maszynowego możliwe jest zautomatyzowanie i optymalizacja wielu procesów, co pomoże zwiększyć efektywność, zredukować koszty i usprawnić podejmowanie decyzji. Wspomniane innowacje pozwalają spedytorom oferować lepsze usługi większej liczbie klientów. Nie każdy z nich będzie jednak w stanie wykorzystać tę szansę, przez wzgląd na przeszkody i zagrożenia, które wiążą się z korzystaniem ze sztucznej inteligencji w branży TSL.
  • Elektryfikacja flot transportowych - czy przedsiębiorcy są gotowi?
    28.10.2024
    Polska flota ciężarowa musi się zelektryfikować – taki obowiązek na cały sektor transportu drogowego nakłada unijny pakiet Fit for 55. Jego założenia zakładają obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku oraz zakończenie produkcji pojazdów napędzanych paliwami konwencjonalnymi w roku 2035. To oznacza, że na przestrzeni kolejnej dekady polską branżę TSL czeka przymusowa, bezemisyjna rewolucja, która na dobre odmieni oblicze rynku. Stan przygotowania sektora i infrastruktury na tę zmianę jak dotąd budzi jednak głównie wątpliwości i obawy.
Więcej »
Nowości wydawnicze
  • Negocjacje w praktyce. Jak osiągać cele w biznesie i życiu prywatnym
    20.08.2024
    Czym tak właściwie są negocjacje? To proces komunikacji między dwoma lub więcej stronami, którego celem jest osiągnięcie porozumienia w sprawie spornych kwestii.
  • Storytelling oparty na danych
    24.04.2024
    Storytelling oparty na danych to idealne narzędzie dla tych zespołów w firmie, których praca polega między innymi na wspieraniu procesów decyzyjnych (takich jak dział finansowy czy dział analiz). Jego celem jest skuteczne korzystanie ze skomplikowanych analiz lub z rozbudowanych danych do podejmowania szybkich i trafnych decyzji. Używa się w tym celu zarówno charakterystycznej dla storytellingu narracji, jak i wizualizacji.
Więcej »
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.