Dzisiaj jest: 21.11.2024, imieniny: Janusza, Marii, Reginy
Gospodarka
  • Liczba niewypłacalnych firm znów wzrosła
    06.11.2024
    Od początku roku do końca września niewypłacalność ogłosiło 4.465 polskich firm. Jest to aż 95 proc. wszystkich przedsiębiorstw, które podjęły działania insolwencyjne w 2023 roku. Eksperci prognozują, że na koniec 2024 roku liczba niewypłacalności osiągnie rekord i wyniesie 5 tysięcy. W których sektorach dynamika wzrostu była największa i jakie branże ucierpiały najbardziej?
  • Prawo podatkowe powinno służyć przedsiębiorcom
    05.11.2024
    Konieczne jest podjęcie prac, które naprawią prawo podatkowe, bo to aktualnie obowiązujące jest całkowicie niezrozumiałe i skomplikowane. Celem jest zmiana funkcjonowania państwa z represyjnego na wspierające podatników w rozwiązywaniu problemów. Przede wszystkim należy ukrócić bezprawie urzędnicze organów skarbówki. To postulaty Rady Przedsiębiorców i Rady Naukowej przy biurze Rzecznika MŚP.
  • 3 lata mijają od pierwszego wpisu do KRD do ogłoszenia upadłości firmy
    03.10.2024
    3 lata mijają od pierwszego wpisu do KRD do momentu ogłoszenia upadłości. Choć często taki wpis jest pierwszym sygnałem zbliżającej się katastrofy finansowej, to zwykle ani dłużnik, ani jego kontrahent nie są tego świadomi. Taki scenariusz przydarzył się co 4. firmie, która na koniec pierwszego półrocza 2024 r. zasiliła szeregi bankrutów. Przedsiębiorstwa występujące o restrukturyzację trafiały do rejestru znacznie rzadziej. Pozostawiły jednak po sobie większe długi. W sumie, w wyniku upadłości i restrukturyzacji firm, od początku br. wierzyciele stracili 141,1 mln zł.
  • Bezprawie urzędnicze. Dość nadużyć wobec przedsiębiorców
    02.10.2024
    Bezprawie urzędnicze to problem, który trzeba rozwiązać w pierwszej kolejności. Należy jak najszybciej skończyć z łamaniem prawa przez urzędników skarbowych, organy ścigania i ZUS, czego nagminnie dopuszczają się wobec przedsiębiorców. To mocne postulaty „Nowej Polityki Gospodarczej”, jakie wysunęły Rada Przedsiębiorców i Rada Naukowa przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców.
  • Walka z umowami cywilnoprawnymi zaszkodzi biznesowi
    04.09.2024
    MRPiPS chce poszerzyć uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy. Ma ona zyskać prawo przekształcania umów cywilnoprawnych (w tym tzw. B2B) w umowy o pracę, decyzją administracyjną, a nie wyłącznie przez sąd, jak to ma miejsce obecnie. Resort potwierdza prace nad takim rozwiązaniem, ale eksperci nie zostawiają na tym suchej nitki. Ich zdaniem, tego typu zmiany mają naruszać swobodę zawierania umów. Niektórzy mówią też o tym, że takie przepisy mogą być niekonstytucyjne. Zmiany mogą też oznaczać wzrost obciążeń – tak dla pracowników, jak i dla firm. Spodziewać się też można zamykania przedsiębiorstw, szczególnie tych najmniejszych, bo nie będą one w stanie udźwignąć dodatkowych kosztów.
Więcej »
Finanse
  • Od kontraktów budowlanych po zakup zielonej energii - do tego służą gwarancje ubezpieczeniowe
    11.10.2024
    Gwarancje ubezpieczeniowe zyskują na popularności poza branżą budowlaną, ponieważ są atrakcyjną alternatywą dla produktów bankowych – nie obciążają linii kredytowych. Rynek ubezpieczeniowy oferuje szeroki wachlarz rozwiązań. Gwarancje mogą zabezpieczać m.in. należyte wykonanie kontraktu, zapłatę czynszu, zobowiązania podatkowe czy koncesyjne, jak również być elementem umów na zakup zielonej energii (PPA).
  • Pogoda znów jednym z najważniejszych zmartwień firm
    14.08.2024
    Katastrofy naturalne i gwałtowne zjawiska pogodowe wróciły na podium najważniejszych ryzyk, z którymi mierzą się firmy, wynika z ostatniego raportu Allianz. Jeden burzowy tydzień może spowodować straty o 50-60 proc. wyższe w porównaniu ze „zwykłym”. Tylko odpowiednio wysoka suma ubezpieczenia, wyliczona na podstawie wartości odtworzeniowej, zapewnia firmie skuteczną ochronę przed konsekwencjami finansowymi gwałtownych zjawisk pogodowych.
  • Przedsiębiorca a polski system emerytalny
    19.07.2024
    Od 1 stycznia 1999 r. zaczął obowiązywać w Polsce nowy system emerytalny. Opiera się on na trzech filarach, z których każdy ma inne zadania i charakter.
  • Czy benefity ubezpieczeniowe kiedyś nam się "znudzą"
    05.07.2024
    Popularność tych benefitów, zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców, wynika z prostego faktu – są przydatne w życiu codziennym i pozwalają zaspokoić naszą potrzebę bezpieczeństwa wobec największych obaw. Rosnące zainteresowanie tymi polisami wynika również z faktu, że są one cały czas rozwijane i dostosowywane do bieżących potrzeb ubezpieczonych. W zakresie ubezpieczeń zdrowotnych coraz więcej uwagi poświęcane jest refundacji kosztów leczenia poza placówkami partnerskimi ubezpieczycieli, a w ubezpieczeniach na życie rozwijana jest ochrona zdrowia psychicznego.
  • Po co indywidualne polisy na życie dla przedsiębiorcy?
    14.06.2024
    Indywidualna polisa na życie to obok polis majątkowych czy ubezpieczeń na życie grupowych bardzo istotny element strategii zabezpieczenia finansowego przedsiębiorcy. Dobrze skonstruowana polisa uwzględniająca najważniejsze ryzyka związane ze śmiercią, poważną chorobą, niezdolnością do pracy czy inwalidztwem, opiewająca na adekwatnie do ryzyka wysokie sumy ubezpieczeniowe w istotny sposób wpływa na poczucie stabilności finansowej samego przedsiębiorcy, jak i jego firmy.
Więcej »
Nowoczesne technologie
  • Jak małe firmy mogą przyspieszyć transformację cyfrową?
    07.11.2024
    Wprowadzanie w firmie innowacji technologicznych nie jest już modą, lecz koniecznością. Tymczasem, jak podaje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, ponad 1/3 polskich firm z sektora MSP deklaruje, że nie korzysta z żadnych rozwiązań cyfrowych. Prowadzi to do wykluczenia i spadku konkurencyjności, co dotyka zwłaszcza małe firmy, dlatego tak ważne jest przyspieszenie ich transformacji cyfrowej. W artykule znajdzie się przekrój przystępnych rozwiązań technologicznych, które każdy polski przedsiębiorca może wdrożyć, aby usprawnić prowadzenie firmy.
  • To prawdziwa plaga. Pracownicy wykradają firmowe dane na potęgę
    05.09.2024
    Co ósmy pracownik kradnie wrażliwe firmowe dane w momencie zmiany pracodawcy – wynika z analiz firmy DTEX. Dotyczy to m.in. danych klientów, umów, warunków handlowych i innych poufnych materiałów. W rzeczywistości ta skala kradzieży jest jeszcze większa. Takich zdarzeń mających poważne konsekwencje dla firm, jest w Polsce coraz więcej.
  • Poznaj tajniki skutecznej reklamy w Google Ads - zwiększ swój zasięg
    23.07.2024
    Reklama w Google Ads stała się nieodłącznym elementem strategii marketingowej dla wielu firm. Google, jako najpopularniejsza wyszukiwarka, umożliwia reklamodawcom dotarcie do milionów potencjalnych klientów na całym świecie. W tym artykule omówimy, jak skutecznie promować swoją firmę za pomocą kampanii w Google Ads, a także jak właściwie skonfigurować i optymalizować kampanie, aby osiągnąć najlepsze wyniki.
  • Jak cyberprzestępcy wykorzystują sieci biznesowe
    12.06.2024
    Próby oszustw już dawno dotarły do LinkedIn. Mimo to wielu użytkowników nie kojarzy tej sieci biznesowej z cyberprzestępczością. Chciałbym w artykule wyjaśnić, dlaczego może to być niebezpieczne dla bezpieczeństwa IT firm.
  • Czy prawo powstrzyma "bunt maszyn"? Część 2
    10.06.2024
    Prawne problemy ze sztuczną inteligencją narastają wraz z dynamicznym rozwojem technologii AI. System regulacyjny nie nadąża nie tylko za tworzeniem prawa wyznaczającego granice dla nowej technologii, ale też złożonością procesu tworzenia algorytmów, które często są utajnione. Obecne regulacje nie są adekwatne, co prowadzi do skrajnie różnych rozstrzygnięć kwestii odpowiedzialności, praw autorskich i kwestii etycznych w różnych zakątkach świata. Naszą odpowiedzialnością jest zrozumieć, przewidywać, projektować i regulować, w tym prawnie, nową rzeczywistość.
Więcej »
Reklama i marketing
  • Skuteczny marketing w MŚP - własny zespół czy outsourcing? Część 2
    21.10.2024
    W pierwszej części artykułu rozważaliśmy to, dlaczego działania marketingowe najczęściej nie przynoszą oczekiwanych rezultatów oraz jakie są zalety oparcia marketingu na własnym zespole in-house. W drugiej części artykułu zapraszam do rozważań na temat wyzwań wynikających z własnego działu marketingu oraz problemów, jakie czekają na nas przy próbie wydelegowania tych aktywności na zewnątrz firmy oraz dowiemy się jak skutecznie nawiązać efektywną współpracę w ramach outsourcingu działań marketingowych.
  • 5 pytań, które warto zadać przed rozpoczęciem działań marketingowych w B2B
    07.10.2024
    Teoria, teorią, ale marketing sam się nie zrobi. Z doświadczenia wiem, że klienci, z którymi pracuję konsultacyjnie, na pewnym etapie chcą mocniej skupić się już na działaniach operacyjnych, niż strategicznych. Nie zrozum mnie źle – dobre przygotowanie strategicznych fundamentów pod marketing jest równie ważne, co wylanie solidnych fundamentów pod dom. Jednak zawsze na końcu praca koncepcyjna musi mieć zastosowanie w skutecznych działaniach operacyjnych.
  • Skuteczny marketing w MŚP - własny zespół czy outsourcing? Część 1
    09.09.2024
    Współczesny świat marketingu jest bardzo wymagający. Czasy, kiedy wystarczyło zainwestować w reklamę w radio, gazecie lub na billboardzie, już dawno minęły (i nie wrócą). Dziś marketing jest złożonym i dynamicznie zmieniającym się obszarem, który wymaga nie tylko kreatywności, ale przede wszystkim dogłębnej analizy, strategicznego myślenia i umiejętności korzystania z nowoczesnych narzędzi. Każdy, kto twierdzi, że marketing jest prosty… raczej nie zna się na nim zbyt dobrze. Prawda jest taka, że brak fachowej wiedzy i praktycznego doświadczenia najczęściej prowadzi jedynie do przepalania budżetów marketingowych.
  • Marketing B2B w MŚP - od czego zacząć?
    08.08.2024
    Tytuł tego artykułu może być nieco mylący. Moim celem nie jest dostarczenie wartościowych, praktycznych wskazówek wyłącznie tym, którzy wcześniej nie robili nic, jeżeli chodzi o działania marketingowe. Jestem przekonany, że również Ci z czytelników, którzy w obszarze marketingu już coś robią, ale chcą z tego „wycisnąć” więcej, znajdą tu sporo przydatnych porad.
  • Zaangażowanie w sport szansą na zwiększenie rozpoznawalności marki
    05.08.2024
    Wydarzenia sportowe zarówno rangi lokalnej, ogólnopolskiej czy międzynarodowej przyniosą wiele pozytywnych emocji zarówno dla sportowców, jak i kibiców. Jak można zauważyć, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. Warto jest to wykorzystać i swoją komunikację czy zaangażowanie skierować w ten segment rynku.
Więcej »
Zarządzanie
  • Hejt - co za to grozi?
    19.11.2024
    Co to jest hejt, zwany też mową nienawiści? Hejt jest pojęciem bardzo szerokim nieposiadającym definicji prawnej. Może stanowić takie czyny zabronione przez Kodeks karny jak np. zniesławienie, znieważenie, uporczywe nękanie, czy groźby karalne.
  • Wywiad gospodarczy w warunkach wojen ekonomicznych
    15.11.2024
    Wywiad gospodarczy stanowi istotny element gospodarki wolnorynkowej. W warunkach wojen ekonomicznych dochodzi do destrukcji wolnego rynku. Jaki wpływ mają instrumenty wojen ekonomicznych na funkcjonowanie wywiadu gospodarczego? Jakie jest znaczenie wywiadu gospodarczego w firmie funkcjonującej w warunkach ekonomiczno-finansowych wojen?
  • Człowiek do zadań specjalnych
    14.11.2024
    W dzisiejszych czasach właściciele firm muszą stawiać czoła niespotykanej dotąd dynamice zmian. Cyfryzacja, globalizacja, transformacje rynkowe, a także nieustannie zmieniające się oczekiwania klientów i technologiczne innowacje, stawiają przed przedsiębiorstwami wyzwania, których nie można zignorować. Dla wielu firm walka o przetrwanie, a jednocześnie osiąganie konkurencyjnego rozwoju, staje się coraz trudniejsza. Transformacja biznesowa, aby była skuteczna, wymaga nowego podejścia – elastyczności, umiejętności szybkiego reagowania na zmieniające się warunki oraz wykorzystania innowacyjnych narzędzi.
  • Budowanie ochrony dla firmowej marki
    13.11.2024
    Często dokonując wyborów konsumenckich, podświadomie a często też zupełnie intencjonalnie możemy wybrać coś droższego tylko ze względu na dobrze znany lub bardziej prestiżowy „znaczek”. Świadomość tego, jak dużą siłę może mieć marka, powinna być jedną z kluczowych kwestii w działalności przedsiębiorcy.
  • Zarządzanie jak ogrodnictwo. Jak pielęgnować zespół, aby wzrastał?
    12.11.2024
    Zarządzanie zespołem i ogrodnictwo mają więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać. Lider, podobnie jak ogrodnik, musi zrozumieć indywidualne potrzeby swoich „roślin” – pracowników – aby pomóc im rozkwitać. Rośliny wymagają odpowiedniej gleby, słońca i wody, a pracownicy potrzebują wsparcia, jasno wyznaczonych celów i regularnego feedbacku. Każda roślina rośnie w swoim tempie, a dobry ogrodnik dostosowuje opiekę do jej wymagań.
Więcej »
Sprzedaż
  • Coraz większy problem z brakiem wiarygodnych recenzji w e-handlu
    20.11.2024
    Tylko 3 proc. klientów pisze recenzje i wystawia oceny w Internecie z własnej inicjatywy. Co gorsza, są to zazwyczaj bardzo krótkie i powtarzające się opinie, zawierające zaledwie 20 znaków, których większość brzmi „wszystko ok, polecam”. W taki sposób nie tylko nie da się uzyskać lepszych wyników pozycjonowania w wyszukiwarkach, ale także zwiększyć konwersji czy sprzedaży w e-commerce. Dodatkowym problemem jest zalew Internetu fałszywymi opiniami. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji?
  • Prospekting na 5, czyli jak osiągnąć sukces w sprzedaży w 2025 roku
    14.10.2024
    Chcesz zwiększyć przychody i rozwinąć swoją firmę w 2025? Aby osiągnąć ten cel, już teraz musisz zacząć budować systematyczny i efektywny proces pozyskiwania nowych klientów – Prospekting na 5. W ten sposób nie tylko zwiększysz liczbę transakcji, ale także zoptymalizujesz koszty pozyskiwania klientów. Poniżej omawiam pięć praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zbudować „Prospekting na 5” w Twojej organizacji.
  • Handlowiec nie sprzedaje - kto jest winny?
    21.08.2024
    Dziś wiele firm z sektora MŚP przeżywa – delikatnie rzecz ujmując – kryzys. Sprzedaż nie jest na zadowalającym poziomie, nowych klientów nie ma, starzy partnerzy biznesowi odchodzą lub wręcz zamykają swoje biznesy, nie płacąc zobowiązań. Wszystko to odbija się na cashflow firmy. Właściciel lub szef sprzedaży (niekiedy jest to ta sama osoba) zaczyna szukać winnych – trop wiedzie do… zespołu handlowego. Wydaje się to logiczne, jednak czy można 100 proc. odpowiedzialności za taki stan rzeczy zrzucić na barki handlowców?
  • Czy automatyzacja sprzedaży może zwiększyć zyski firmy i zadowolenie klientów?
    07.08.2024
    Badania firmy McKinsey pokazują, że handlowcy marnują ponad 30 proc. swojego czasu na powtarzalne, rutynowe czynności. Firmy, które zautomatyzowały te działania, uzyskują średni wzrost przychodów o 10-15 proc. W niniejszym artykule omówię najważniejsze zagadnienia związane z automatyzacją wybranych działań w dziale sprzedaży. Zapraszam do lektury.
  • Zrewolucjonizuj swój biznes dzięki automatyzacji procesów
    10.07.2024
    Fala automatyzacji procesów niczym tsunami zalewa przedsiębiorstwa! Czy pochłonie Twoją firmę, czy wyniesie ją na wyżyny, zależy tylko od Ciebie, Twojego przygotowania i odwagi, by stawić czoła wyzwaniom. W tym artykule opisałem podstawy automatyzacji procesów biznesowych oraz wymieniłem 10 powodów, dla których warto zacząć myśleć o automatyzacji procesów w firmie. W kolejnych artykułach skoncentruję się na wybranych procesach. Zapraszam do lektury.
Więcej »
Akademia MSP
  • Kontrahent po wysyłce towaru powiadomił, że dostawa jest niekompletna
    27.09.2024
    Niepoprawna wysyłka towaru, w szczególności poza teren Unii Europejskiej, może się wiązać z trudnymi do rozwiązania problemami. Im później zorientujemy się o nieprawidłowościach, tym gorzej. Może to być kosztowny błąd jaki został popełniony.
  • Jak analizować wyniki finansowe firmy
    06.03.2024
    Największą zaletą analizy finansowej jest to, że wykorzystuje ona wskaźniki zoptymalizowane i porównywalne. Umożliwia zatem nie tylko szybką ocenę kondycji ekonomicznej naszego przedsiębiorstwa, lecz również pozwala na porównanie naszych wyników z wynikami konkurentów.
  • Analiza finansowa firmy - wartość dodana w Twojej firmie
    08.02.2024
    Dla każdego właściciela firmy fundamentalne znaczenie ma odpowiedź na pytanie: ile czystego zysku osiągnę na każdej zainwestowanej złotówce. W kontekście tego pytania o wartość majątku trwałego, kapitałów własnych czy stopień zadłużenia firmy – to kwestie wtórne.
  • Analiza finansowa firmy - dźwignia operacyjna i finansowa
    10.01.2024
    Stopień konkurencyjności firmy zależy przede wszystkim od stosunku kosztów do przychodów ze sprzedaży. Współzależność tych dwóch parametrów zmierzyć można za pomocą bardzo praktycznych wskaźników analizy finansowej: dźwigni operacyjnej oraz finansowej.
  • Analiza finansowa firmy - wskaźniki zadłużenia
    13.12.2023
    Firma ma długi. To może być zła ale także i dobra wiadomość. Zadłużenie zbyt duże prowadzi do utraty wiarygodności a nawet niewypłacalności firmy. Stąd już tylko krok do trudnych negocjacji z wierzycielami lub nawet bankructwa. Zadłużenie zbyt małe świadczy jednak... o pewnej nieudolności.
Więcej »
Rekrutacja i praca
  • Zatrudnienie nowego pracownika w małej firmie
    17.10.2024
    Pozyskanie odpowiedniej osoby na konkretne stanowisko jest nie lada sukcesem. Oprócz odpowiednich umiejętności zawodowych dobrze jest, żeby przyszły pracownik posiadał chęci i motywację do pracy, a także pasował do zespołu. Jest to szczególnie ważne w małych firmach, gdzie każda osoba znacząco wpływa na atmosferę i kulturę pracy, gdzie prawie wszyscy pracownicy mają ze sobą codzienne kontakty.
  • Napędzany technologią rynek pracodawcy wymaga od kandydatów strategicznego podejścia
    19.06.2024
    W społeczeństwie funkcjonuje opinia, że powinniśmy mieć do czynienia z bezrobociem, by mówić o rynku pracodawcy. Tymczasem stopa bezrobocia w Polsce jest dziś historycznie niska, a na jedno ogłoszenie o pracę spływa czasami po kilkaset (a bywa, że nawet kilka tysięcy) aplikacji. Z jakim rynkiem mamy więc do czynienia? I co kandydaci powinni zrobić, by przy takiej konkurencji zdobyć pracę? A jak pracodawcy spośród tylu kandydatów mogą wybrać najlepszego pracownika? I czy sztucznej inteligencji należy się obawiać, czy raczej jak najszybciej poznać i korzystać z jej możliwości?
  • Zmiany w przepisach o "L4". To może być niedźwiedzia przysługa dla przedsiębiorców
    27.05.2024
    Nowy rząd planuje wprowadzić szereg zmian związanych z pobieraniem przez Polaków zwolnień chorobowych. Choć proponowane projekty ustaw mają odciążyć pracodawców, w praktyce mogą okazać się dla nich tzw. niedźwiedzią przysługą.
  • Jak przyciągnąć i zatrzymać w firmie talenty w turbulentnych czasach
    20.03.2024
    Wysokie koszty firmowe to obecnie jedno z największych wyzwań pracodawców. Co w sytuacji, jeśli podwyżki nie są na razie możliwe? Jak odpowiedzieć na oczekiwania finansowe pracowników, zadbać o ich motywację i zadowolenie? Jak przyciągnąć i zatrzymać kandydatów do pracy? Sprawdź sprawdzone strategie płacowe i pozapłacowe.
  • Cios w przedsiębiorców? Dodatkowe dwa dni urlopu dla pracowników
    23.02.2024
    Od ubiegłego roku pracownicy mogą korzystać z dwóch dodatkowych dni urlopu uzasadnionego działaniami tzw. siły wyższej. Polacy w praktyce bardzo często wykorzystują te 16 godzin jako zastępstwo za urlop na żądanie. Pracodawcy po raz kolejny muszą się zatem mierzyć z nieobecnościami pracowników, które destabilizują działanie przedsiębiorstw i są niemożliwe do weryfikacji. A wszystko przez nieszczelne przepisy.
Więcej »
Prawo
  • Czy można rozwiązać umowę o pracę przez e-mail?
    18.11.2024
    W dobie cyfryzacji coraz więcej spraw i formalności załatwianych jest przez Internet. Dotyczy to także zawierania i rozwiązywania umów, w tym umów o pracę. Przepisy prawa wymagają jednak, aby oświadczenie o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia było dokonane na piśmie. Czy zatem możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę przez e-mail?
  • Marketing firmy a prawo do wizerunku
    23.10.2024
    Publikując zdjęcia z codziennej pracy zespołu, a także reklamy wideo, w których pracownicy występują jako ambasadorowie marki, dochodzi do wykorzystania ich wizerunku. Wizerunek podlega zaś ochronie prawnej, a co za tym idzie, jego swobodne wykorzystywanie, poza nielicznymi wyjątkami, jest działaniem niezgodnym z prawem. Z jakimi konsekwencjami musi się zatem liczyć przedsiębiorca publikujący wizerunek swoich pracowników bez ich zgody?
  • Bezpieczeństwo produktów - rozporządzenie GPSR
    08.10.2024
    Rozporządzenie GPSR – General Product Safety Regulation ma na celu zwiększenie ogólnego bezpieczeństwa produktów wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej. Rozporządzenie jest odpowiedzią na stale rosnący rozwój nowych technologii, sprzedaż produktów cyfrowych oraz sprzedaż produktów online. Dlatego też Rozporządzenie GPSR skierowane jest do bardzo szerokiej grupy przedsiębiorców zaangażowanych w łańcuch dystrybucji produktów.
  • Uwaga przedsiębiorcy! Sądy będą karać za minimalne opóźnienia w transakcjach handlowych
    24.09.2024
    Uwaga przedsiębiorcy. Sądy będą karać za minimalne opóźnienia w transakcjach handlowych. Dotąd sędziowie oddalali żądania, w których kontrahenci, wierzyciele, domagali się rekompensat za opóźnień w zapłacie, gdy sprawy dotyczyły małych kwot lub kilkudniowych, a nawet kilkutygodniowych zaległości. Po najnowszym wyroku TSUE z 11 lipca 2024 r. to się może zmienić.
  • Przedsiębiorco, przygotuj się na kontrolę Twojej strony internetowej
    23.09.2024
    Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Z kontrolą muszą się liczyć przetwarzający dane przy użyciu internetowych (webowych) aplikacji oraz organy przetwarzające dane osobowe w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS) i Wizowym Systemie Informacyjnym (VIS). Kontrola obejmie także sprawdzenie prawidłowości spełnienia obowiązku informacyjnego określonego w art. 13 i 14 RODO przez podmioty prywatne. Z uwagi na coraz częściej pojawiające się zagrożenia naruszania przepisów o ochronie danych osobowych w tych sektorach oraz duże społeczne zainteresowanie tego typu problemami, uznać je należy za istotne z punktu widzenia zadań realizowanych przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych – tak czytamy na oficjalnej stronie Urzędu. Co to oznacza w praktyce i jak przygotować się do kontroli?
Więcej »
Podatki i księgowość
  • Jak sztuczna inteligencja automatyzuje branżę księgową?
    25.10.2024
    Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji ma bardzo duży wpływ również na księgowość. Automatyzacja procesów finansowych staje się nieodzownym elementem zarówno w biurach księgowych, jak i w samych firmach będących ich klientami, niezależnie od wielkości. Dzięki sztucznej inteligencji możliwe stało się nie tylko zautomatyzowanie rutynowych zadań, ale również wsparcie księgowych w bardziej zaawansowanych analizach, redukcja błędów oraz optymalizacja kosztów operacyjnych.
  • Supervising usług księgowych przedsiębiorstwa
    24.10.2024
    Nie musisz rezygnować z własnego zespołu i przenosić całej księgowości do biura rachunkowego. Nie musisz też ponosić pełnej odpowiedzialności za rzetelne i profesjonalne prowadzenie ksiąg swojej firmy. Okazuje się, że jest rozwiązanie, które pozwala zarówno mieć ciastko jaki i zjeść ciastko. Nazywa się ono supervisingiem księgowym.
  • Kontrola towaru na granicy celnej
    18.10.2024
    Kontrola towarów na granicy celnej statystycznie występuje rzadko, jednakże 3-5 proc. przesyłek zostaje wytypowane do kontroli. Wzmożone kontrole występują w związku z wojną za naszą wschodnią granicą, a prawo w tym zakresie nowelizowane jest kilka razy w roku. Prawidłowe funkcjonowanie przejść granicznych UE oraz całokształt warunków obsługi wszystkich procesów związanych z przemieszczaniem towarów przez granice celne jest zjawiskiem złożonym i wymagającym ścisłej współpracy różnych służb i instytucji związanych z funkcjonowaniem przejść granicznych. Znaczący wpływ na odprawę graniczną mają także przedsiębiorcy, pełniący w międzynarodowym łańcuchu dostaw rolę importerów, eksporterów, spedytorów, agentów celnych, brokerów czy przewoźników.
  • Fiskus wciąż sztucznie wszczyna postępowania karne skarbowe
    26.09.2024
    Fiskus wciąż może sztucznie wszczynać postępowania karne skarbowe wobec obywateli tylko po to, aby zawieszać bieg przedawnienia ich zobowiązań podatkowych. Ograniczona jest również możliwość weryfikowania ostatecznych decyzji fiskusa i dostęp do akt zawierających tajemnicę skarbową. Przedsiębiorcom szukającym ochrony przed takimi działaniami skarbówki pozostaje walka w sądzie.
  • Ewolucja roli biura rachunkowego w erze cyfryzacji i nowych wyzwań biznesowych
    25.09.2024
    Jak zmienia się rola biura rachunkowego w dynamicznie rozwijającym się świecie biznesu, w którym technologia, regulacje prawne oraz oczekiwania klientów nieustannie ewoluują? Można by powiedzieć, że zmienia się nie do poznania.
Więcej »
Transport i motoryzacja
  • Elektryfikacja flot transportowych - czy przedsiębiorcy są gotowi?
    28.10.2024
    Polska flota ciężarowa musi się zelektryfikować – taki obowiązek na cały sektor transportu drogowego nakłada unijny pakiet Fit for 55. Jego założenia zakładają obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku oraz zakończenie produkcji pojazdów napędzanych paliwami konwencjonalnymi w roku 2035. To oznacza, że na przestrzeni kolejnej dekady polską branżę TSL czeka przymusowa, bezemisyjna rewolucja, która na dobre odmieni oblicze rynku. Stan przygotowania sektora i infrastruktury na tę zmianę jak dotąd budzi jednak głównie wątpliwości i obawy.
  • Jak założyć działalność spedycyjną? Formalności, koszty, uwarunkowania
    30.09.2024
    Mimo trwającego kryzysu, branża TSL pozostaje jednym z najsilniejszych sektorów gospodarki, a wartość jej gałęzi spedycyjnej PwC szacuje na około 60 mld zł. Praca spedytora ma więc ogromny potencjał i daje szansę na spore zyski, zwłaszcza przy pracy na własny rachunek. Przed założeniem działalności spedytor musi jednak spełnić wiele formalności i zgromadzić odpowiednie środki.
  • Wielkie hamowanie w branży TSL
    21.06.2024
    Sektor transportowo-spedycyjno-logistyczny ma ponad 1,3 mld zł przeterminowanych zobowiązań finansowych. Od swoich dłużników musi odzyskać 561 mln zł. Do tego dochodzą pieniądze zamrożone w fakturach z odroczonym terminem płatności, bo w żadnej innej branży nie czeka się tak długo na zapłatę. Ale barier hamujących rozwój sektora TSL jest znacznie więcej. Rozpędzona wydaje się natomiast dynamika wzrostu liczby niewypłacalności. Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej w ubiegłym roku 527 firm z branży TSL ogłosiło upadłość bądź restrukturyzację.
  • Jakie pułapki mogą czekać na przewoźników w umowach?
    22.02.2024
    W branży tak dynamicznej, jak sektor TSL, nietrudno o nieuwagę w czytaniu umów. Niedbalstwo może być brzemienne w skutkach, jeśli zleceniodawca wykaże się dużą „kreatywnością” w zakresie kar umownych. W tekście podpowiadam, o czym pamiętać, by nie wpaść w pułapkę kar umownych i uniknąć dochodzenia swoich praw przed sądem.
  • 7 prognoz dla rynku moto na 2024 rok
    16.02.2024
    Optymizm w miejsce niepewności, która była słowem kluczem na rynku motoryzacyjnym u progu 2023 roku. Wzrost popytu, rejestracje nowych aut bliskie rekordom, spadek cen transakcyjnych oraz koniec ery „manuali” – to czeka rynek moto w 2024 roku.
Więcej »
Nowości wydawnicze
  • Negocjacje w praktyce. Jak osiągać cele w biznesie i życiu prywatnym
    20.08.2024
    Czym tak właściwie są negocjacje? To proces komunikacji między dwoma lub więcej stronami, którego celem jest osiągnięcie porozumienia w sprawie spornych kwestii.
  • Storytelling oparty na danych
    24.04.2024
    Storytelling oparty na danych to idealne narzędzie dla tych zespołów w firmie, których praca polega między innymi na wspieraniu procesów decyzyjnych (takich jak dział finansowy czy dział analiz). Jego celem jest skuteczne korzystanie ze skomplikowanych analiz lub z rozbudowanych danych do podejmowania szybkich i trafnych decyzji. Używa się w tym celu zarówno charakterystycznej dla storytellingu narracji, jak i wizualizacji.
Więcej »
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.