Dzisiaj jest: 5.10.2024, imieniny: Flawii, Justyna, Rajmunda

Zarządzanie

1 2 3

  • Negocjacje to nie film. Nie pisz scenariuszy
    20.09.2024
    Właśnie trwają przygotowania do ważnych negocjacji. W spotkaniu uczestniczy Jan – właściciel, szefowa sprzedaży – Magda, dyrektor finansowy – Maciej i handlowiec – Damian. Jeżeli rozmowy zakończą się powodzeniem, firma podpisze olbrzymi kontrakt, który zapewni im nie mniej niż trzydzieści procent obrotu w kolejnym roku. Współpraca z tym klientem trwa już od trzech lat, ale nigdy nie było perspektyw na tak duży obrót.
  • Własność intelektualna w małych i średnich firmach
    17.09.2024
    Zgodnie z definicją, własność intelektualna (IP), to forma własności niematerialnej, wytwór ludzkiego umysłu. Właściwie IP, można określić jako prawa umożliwiające uzyskania praw monopolizujących wytwory umysłu ludzkiego. Najbardziej rozpowszechnionym i utrwalonym w świadomości prawem wyłącznym są prawa autorskie, często IP kojarzone jest głównie z branżami kreatywnymi, co jest dość sporym uproszczeniem.
  • Mentoring jako narzędzie wzmacniania poczucia wartości w pracy
    16.09.2024
    Mentoring to kluczowa strategia rozwoju osobistego i zawodowego, która nabiera coraz większego znaczenia w ewoluującym środowisku biznesowym. Nie tylko przyspiesza przekaz wiedzy i umiejętności, ale staje się kluczowym elementem budowania silnych relacji w organizacji. W pracy, gdzie presja i oczekiwania mogą prowadzić do spadku motywacji, mentoring odgrywa kluczową rolę we wzmacnianiu poczucia wartości pracowników.
  • Prowadzisz negocjacje z obcokrajowcami? Naukowcy wiedzą, jak robić to skutecznie
    13.09.2024
    Negocjacje biznesowe z przedstawicielami innych kultur nie należą do najprostszych. Okazuje się jednak, że naukowcy znaleźli na to sposób. Chciałabym podzielić się wskazówkami, jak wykorzystać wiedzę naukową podczas negocjacji z obcokrajowcami.
  • Jak dobierać kompetencje, taktyki i narzędzia marketingowe B2B w MŚP
    11.09.2024
    W poprzednich artykułach poruszałem tematy związane z podstawami marketingu B2B w MŚP. Dziś czas na materiał bardziej szczegółowy, opisujący sprawdzone sposoby na zarządzanie kompetencjami i dobieranie odpowiednich taktyk i narzędzi marketingowych.
  • Wpływ stresu na podejmowanie decyzji
    10.09.2024
    Stres to reakcja organizmu na wyzwania i zagrożenia, która może wpływać na funkcjonowanie zarówno na poziomie fizjologicznym, jak i psychologicznym. Wiemy, że jest to złożony stan, który wywołują czynniki stresogenne, prowadzące do zmiany w organizmie, takich jak zwiększone wydzielanie hormonów, przyspieszone tętno czy zmiany w procesach poznawczych. Zarządzanie ryzykiem to proces identyfikacji, oceny i priorytetyzacji ryzyka, a następnie wdrażanie środków kontrolnych w celu minimalizacji, monitorowania i kontrolowania prawdopodobieństwa wystąpienia ryzyka lub jego wpływu i poziom stresu ma tu ogromne znaczenie.
  • Trudne wybory
    27.08.2024
    Szefujesz działowi. Nie zgadzasz się z decyzją swoich przełożonych, na przykład swojego zarządu, ale jak dotąd zarząd nie słucha żadnych Twoich argumentów. Musisz przekazać tę decyzję swoim pracownikom. Co robisz? Powiesz: „to ICH pomysł, ja się z nim nie zgadzam, ale musimy to zrobić, bo to moi i Wasi przełożeni”, czy będziesz z kamienną miną prezentować pomysł jako swoją ideę?
  • Asertywność w zarządzaniu
    20.08.2024
    Trudny człowiek czy trudna sytuacja, trudne czasy czy po prostu inne? Niezależne od naszego punktu widzenia prowadząc firmę, musimy realizować zakładane cele biznesowe, nie skupiając się na problemach wynikłych z czynników wewnętrznych czy też zewnętrznych a na poszukiwaniu rozwiązania. Oczywiście w tym wszystkim nie jesteśmy sami, przecież mamy do pomocy zespół, ludzi, z którymi pracujemy i razem dążymy do realizacji tych celów. Więc wszystko wydaje się proste. Czy tak jest na pewno?
  • Sukces w biznesie i tenisie na trzy nogi - połączenie refleksu, umiejętności czytania przeciwnika i siły mentalu
    19.08.2024
    Biznes i sport, mimo że są na pierwszy rzut oka różne, mają więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać. Weźmy na przykład tenis. W obu przypadkach kluczowa jest determinacja i długodystansowa strategia działania. Warto jednak zauważyć, że prowadząc firmę, podobnie jak na korcie, powinniśmy zadbać o refleks oraz zdobyć umiejętność odczytywania reakcji innych ludzi, czy to przeciwników podczas meczu, czy partnerów biznesowych. Rozwój tych kompetencji może wzmocnić instynkt i zdolność do dynamicznego reagowania na zmiany jednakowo z perspektywy przedsiębiorców oraz zawodników. W końcu, czy to kluczowy mecz w sezonie, czy prezentacja przed kluczowym potencjalnym klientem – liczy się pewność siebie i umiejętność gry w każdych warunkach, dlatego tak ważne jest w obu przypadkach zadbanie o mental.
  • Strategie zarządzania ryzykiem w MŚP. Część 2
    13.08.2024
    Od ponad dwóch dekad pracy jako trener i doradca, specjalizujący się w optymalizowaniu procesów zarządzania i sprzedaży, miałem okazję wspierać wiele firm z sektora MŚP w radzeniu sobie z różnorodnymi wyzwaniami związanymi z zarządzaniem ryzykiem. Przedstawiam współczesne podejście do zarządzania ryzykiem w MŚP, bazując na moim doświadczeniu dotyczącym wdrożeń edukacyjnych i zastosowaniu narzędzi analitycznych takich jak VUCA, SWOT, BAFeT i ZEBRA®. Od ponad 20 lat promuję praktyczne rozwiązania, więc pozwolę sobie na to, aby forma artykułu była poradnikowa. Będę używał akronimów, podpunktów, praktycznych uwag i podsumowań. Mam nadzieję, że to będzie Państwu pomocne.
  • Efekt kuli śniegowej w biznesie
    18.07.2024
    Jak działa taki mechanizm? To jest proste. Przykładowo, w przypadku, kiedy z jakichś względów tracimy w firmie płynność finansową, w konsekwencji natychmiast pogarszają się nasze ratingi w instytucjach finansowych. W konsekwencji zablokowane lub znacznie ograniczone będą nasze możliwości finansowania się ze źródeł zewnętrznych.
  • Efektywny zespół
    17.07.2024
    Firma bez ludzi to często tylko nic nieznaczące mury budynku. To ludzie tworzą firmę, ale i też to oni mogą ją „zatopić”. To, jak zbudujemy zespół, jakie stworzymy im warunki do realizacji zakładanych celów biznesowych, jak będziemy zarządzać ich kapitałem, będzie miało wpływ na to, czy nasza firma będzie wspinać się na wyżyny sukcesu, czy chylić się ku upadkowi.
  • Strategie zarządzania ryzykiem w MŚP. Część 1
    11.07.2024
    Od ponad dwóch dekad pracy jako trener i doradca, specjalizujący się w optymalizowaniu procesów zarządzania i sprzedaży, miałem okazję wspierać wiele firm z sektora MŚP w radzeniu sobie z różnorodnymi wyzwaniami związanymi z zarządzaniem ryzykiem. Przedstawiam współczesne podejście do zarządzania ryzykiem w MŚP, bazując na moim doświadczeniu dotyczącym wdrożeń edukacyjnych i zastosowaniu narzędzi analitycznych takich jak VUCA, SWOT, BAFeT i ZEBRA®. Od ponad 20 lat promuję praktyczne rozwiązania, więc pozwolę sobie na to, aby forma artykułu była poradnikowa. Będę używał akronimów, podpunktów, praktycznych uwag i podsumowań. Mam nadzieję, że to będzie Państwu pomocne.
  • Marża i narzut - czym się różnią te dwa pojęcia i jak je wyliczyć?
    20.06.2024
    Jednym z najczęstszych błędów, z którym się spotykam podczas prowadzonych projektów doradczych i popełnianych przez przedsiębiorców, jest zamienne stosowanie pojęć marża i narzut. Jednak pojęcia te nie są tożsame.
  • Co sprawia, że Twoja firma zarabia?
    13.06.2024
    Twoja firma wypracowuje zysk. To bardzo dobra informacja. Jednak jak określić, który element kształtowania ostatecznego wyniku finansowego przedsiębiorstwa ma największe znaczenie? Czy jest nim wartość sprzedaży, jej struktura czy też jednostkowa marża?
  • Skuteczne zarządzanie zmianą w firmie
    11.06.2024
    Ostatnie lata przyniosły dynamiczne zmiany w otoczeniu biznesowym. Transformacja cyfrowa, COVID-19, potem wojna na Ukrainie, zawirowania podatkowe w kraju, inflacja, wybory itd. Można by wymieniać tego jeszcze dużo, ale najważniejsze w tym wszystkim jest to, by w końcu nie tylko dostrzegać te zmiany, ale też zaakceptować to, iż nic w dzisiejszych czasach nie pozostaje takie samo, jedyne czego można być, pewnym to właśnie zmiana.
  • Inteligentny monitoring drgań - dobór i działanie czujnika pozwalającego na skrócenie czasu przestoju maszyn
    24.05.2024
    Nowoczesne technologie pomiarowe umożliwiają precyzyjną ocenę prawidłowości pracy praktycznie wszystkich maszyn wykorzystywanych w różnych sektorach przemysłu. Profesjonalne czujniki drgań to urządzenia, które wpływają na efektywność i optymalizację procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwach. Jak to możliwe? Przejrzyj poniższy artykuł, a dowiesz się więcej o praktycznym wykorzystaniu precyzyjnych czujników drgań.
  • Kotwice w komunikacji interpersonalnej i negocjacjach
    23.05.2024
    Teoretycznie wielu z nas wydaje się, że znamy ten psychologiczny mechanizm. Deklaratywnie większość z nas twierdzi, że umie się przed nim bronić. Tymczasem, kiedy podczas zajęć ze studentami lub szkoleń negocjacyjnych, przeprowadzam proste testy na ten temat, znaczący odsetek uczestników nieświadomie łapie się na proste triki związane z psychologicznym „efektem kotwiczenia”, czyli anchoring effect.
  • 1, 2, 3... bankrutujesz Ty
    21.05.2024
    W jaki sposób zbadać czy naszej firmie nie grożą poważne kłopoty finansowe lub nawet bankructwo? Jak przewidzieć, czy bank zechce pożyczyć nam pieniądze na dalszą działalność? W kontrolowaniu bieżącej działalności firmy niezwykle pomocne jest wykorzystanie obiektywnych wskaźników, które określają jej kondycję ekonomiczną oraz ostrzegają przed pojawiającymi się symptomami niewydolności finansowej.
  • Rozwiązywanie firmowych konfliktów
    20.05.2024
    Konflikt – jeśli jeszcze go nie ma w Twojej firmie, to na pewno będzie! Tam, gdzie są ludzie prędzej czy później musi dojść do spięć, tarć, konfliktów czy nieporozumień. Dlaczego? Każdy człowiek ma własny subiektywny sposób patrzenia na siebie, nas świat oraz na różne zdarzenia bądź sytuacje, w których uczestniczy. Ten subiektywny odbiór rzeczywistości to jedna z podstawowych barier w komunikacji miedzy ludzkiej w firmie, która prędzej czy później doprowadza do sytuacji konfliktowych.

1 2 3

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.