Dzisiaj jest: 29.5.2025, imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji

Zarządzanie

1 2 6

  • Ustawa o sygnalistach. Jakich błędów powinni unikać przedsiębiorcy
    14.05.2025
    Już blisko trzy miesiące mija od momentu, kiedy polscy pracodawcy byli zobligowani wdrożyć w swoich firmach procedury związane z ustawą o ochronie sygnalistów. Jak stosowanie się do przepisów ustawy wygląda w praktyce? Jakie są najczęstsze błędy w interpretacji przepisów przez pracowników i dlaczego pracodawcom powinno zależeć, żeby ich nie było.
  • Zarządzanie talentami i pracownikami w firmach. Skuteczne strategie dla menedżerów i właścicieli
    13.05.2025
    W obliczu rosnącej konkurencji i dynamicznych zmian w rynku pracy, średniej wielkości firmy muszą stawić czoła wyzwaniu efektywnego zarządzania talentami. Firmy te, choć posiadają większe zasoby niż małe organizacje, często borykają się z problemem ograniczonych budżetów na rozwój HR, trudnościami w przyciąganiu odpowiednich kandydatów oraz potrzebą szybkie reakcji na zmieniające się wymagania rynku. Kluczowe staje się zatem zrozumienie, jak skoncentrować wysiłki na przyciągnięciu, rozwijaniu i zatrzymywaniu kluczowych pracowników, by zapewnić organizacji przewagę konkurencyjną i długoterminowy rozwój.
  • Dzień jak co dzień. Życie między spotkaniem a mailem
    12.05.2025
    Nie każdy dzień w roli managera to opowieść o sukcesie, decyzjach strategicznych i mądrych wnioskach. Czasem to po prostu dzień. Zwykły. Męczący. Rozciągnięty między spotkaniem a mailem, między „zaraz oddzwonię” a „czy możesz to jeszcze raz poprawić?”.
  • Akcesoria do biura – jak zaopatrzyć nasze biuro w profesjonalne narzędzia biurowe?
    05.05.2025
    Organizacja biura, w tym obiegu dokumentów, ma niebagatelne znaczenie dla jego dobrego funkcjonowania. Dzięki utrzymywaniu porządku w dokumentach, odpowiedniej segregacji przy tworzeniu archiwum, osoby pracujące w danym biurze mają pewność, że wszelkie dokumenty – zarówno te dotyczące pracowników, dokumenty związane z usługami biura – są w jak najlepszym porządku. Pomocą we właściwej organizacji biura są odpowiednie sprzęty oraz akcesoria biurowe. Można tutaj wymienić między innymi takie akcesoria biurowe jak gilotyny do papieru czy bindownice dokumentów. Dzięki nim wszystkie dokumenty w biurze są na swoim miejscu – łatwo się je segreguje, przeszukuje i uzupełnia w kolejnych latach działalności.
  • Zarządzanie procesowe w przedsiębiorstwie
    17.04.2025
    Zarządzanie procesowe jest zastosowaniem wiedzy, koncepcji, umiejętności, narzędzi, technik oraz systemów pomocnych w definiowaniu, wizualizacji, mierzeniu, kontroli oraz udoskonalaniu procesów mających na celu spełnienie wymagań klienta. Zarządzanie procesowe to bezustanna weryfikacja i usprawnianie procesów, poprzez stosowanie poprawek, gdy osiągane rezultaty różnią się od tych pierwotnie zaplanowanych.
  • Zarządzanie firmą w czasie kryzysu
    14.04.2025
    Każda firma, niezależnie od branży czy skali, może napotkać trudności w swojej działalności. Kryzys w firmie to nie tylko reakcja na nagłe zmiany rynkowe, ale również wynik długoterminowych procesów, które nawarstwiają się w wyniku nieodpowiednich decyzji lub nieprzewidzianych okoliczności. Dla średnich przedsiębiorstw kryzys to szczególnie trudny okres – z jednej strony działają one na większą skalę, co wiąże się z rozbudowaną strukturą, większym zespołem i większymi obowiązkami, a z drugiej strony nie dysponują takimi zapasami finansowymi jak duże korporacje, co utrudnia im szybkie reagowanie.
  • Syndrom bohatera trzyma liderów w pułapce
    10.04.2025
    Lider wchodzi do biura i już od progu ktoś czeka z pilnym problemem. Kilka minut później odbiera telefon od klienta, który domaga się natychmiastowej reakcji. Na spotkaniu zespołu, zamiast strategicznych decyzji, ponownie rozwiązuje operacyjne kwestie, bo ktoś nie dopiął szczegółów. Kolejne godziny mijają na gaszeniu pożarów, odpowiadaniu na pytania i podejmowaniu decyzji, które równie dobrze mógłby podjąć ktoś inny. Dzień się kończy, a on – choć nie miał chwili dla siebie – ma poczucie, że zrobił za mało.
  • Negocjować online czy bezpośrednio?
    09.04.2025
    Media społecznościowe żywią się ruchem. Osoby, którym zależy na zasięgach, często sięgają po nośne, emocjonalne tematy, aby wzbudzić dużo komentarzy. Im, ich więcej, tym bardziej algorytmy windują widoczność posta. Jednym z takich tematów jest korelacja pomiędzy fizyczną obecnością, pracą w biurze, a home office.
  • 6 kłamstw o wycenie firmy
    04.04.2025
    Wycena firmy to złożony proces, który dla wielu przedsiębiorców pozostaje owiany tajemnicą. Często spotykają się oni z różnymi mitami i nieprawdziwymi przekonaniami na temat tego czym jest wycena, kiedy i jak ją przeprowadzać oraz jakie przynosi korzyści. W tym artykule obalimy sześć najczęściej spotykanych kłamstw dotyczących wyceny przedsiębiorstwa.
  • Coraz więcej pieniędzy na freelancing
    14.03.2025
    W 2024 roku rynek freelancingu w Europie Środkowej i Wschodniej odnotował dynamiczne zmiany. Budżety przeznaczane przez firmy na współpracę z freelancerami wzrosły o 26 proc., mimo spadku liczby opublikowanych projektów o 6,5 proc. To wskazuje na rosnącą średnią wartość pojedynczych zleceń. W Polsce budżety na freelancerów wzrosły o prawie 51,5 proc.
  • Governance - ład korporacyjny
    13.03.2025
    Rozmawiając o zarządzaniu lub nadzorze właścicielskim, mówimy między innymi o ładzie korporacyjnym, ładzie wewnętrznym, ładzie organizacyjnym, zrównoważonym ładzie korporacyjnym, czy pewnym zbiorze praktyk i reguł. Co oznacza pojęcie ład korporacyjny?
  • BANI: klucz do długoterminowego sukcesu i rozwoju firmy
    12.03.2025
    Współczesny świat biznesu coraz częściej określany jest jako świat BANI – Brittle (kruchy), Anxious (niespokojny), Nonlinear (nielinearny) i Incomprehensible (niezrozumiały). W takich warunkach firmy nie mogą polegać na utartych schematach i przewidywalnych modelach działania. Zamiast tego potrzebują strategii, która jest dynamiczna, elastyczna i oparta na zdolności do szybkiego reagowania na zmiany.
  • Spotkanioza to epidemia, która paraliżuje firmy
    11.03.2025
    Czy w Twojej firmie panuje spotkanioza? To zjawisko, polegające na nadmiernej liczbie nieefektywnych spotkań, stało się codziennością wielu firm. Badania pokazują, że 67 proc. spotkań nie przynosi oczekiwanych rezultatów (AskHenry.pl). Co więcej, raporty wskazują, że menedżerowie tracą średnio godzinę dziennie na nieefektywną współpracę, co rocznie przekłada się na około 250 godzin zmarnowanego czasu (BrandsIT.pl).
  • Rządzić czy zarządzać? Oto jest pytanie...
    10.03.2025
    Ostatnio prowadzę liczne szkolenia w zakresie komunikacji interpersonalnej, negocjacji oraz przywództwa. W około połowie przypadków obserwuję zjawisko, które wcześniej występowało jedynie sporadycznie. Może jest to zbieg okoliczności, ale i tak chciałbym podzielić się z Państwem moimi przemyśleniami w tej sprawie, a raczej zadać pytanie, wynikające z tytułu tego artykułu: rządzić czy zarządzać ludźmi?
  • Jak nie sprzedać swojej firmy
    04.03.2025
    Zdarza się, że przedsiębiorcy, chcąc szybko pozbyć się firmy, popełniają karygodne błędy, które mogą zrujnować proces sprzedaży. Humorystycznie ujmując – oto przewodnik po „idealnej” klapie. Wskażemy „najlepsze” sposoby na zniechęcenie inwestorów, pogorszenie relacji z doradcami i zniszczenie swojej motywacji. Pamiętaj: każde z poniższych podejść to krok w stronę katastrofy, ale ukryty w nich żart ma nauczyć, jak tego wszystkiego uniknąć.
  • Dlaczego przedsiębiorcy powinni pamiętać o sygnalistach w 2025 roku
    20.02.2025
    Temat sygnalistów wielokrotnie był poruszany na forum Gazety Małych i Średnich Przedsiębiorców. Pomimo tego wielu przedsiębiorcom wydaje się, że temat ich nie dotyczy. Ustawa co prawda weszła w życie w ubiegłym roku, ale ponieważ nie zatrudniają 50 pracowników lub nie podlegają pod AML (np. jako biuro rachunkowe) to wydaje im się, że temat ich nie dotyczy.
  • Biznes oferty dostaw w e-commerce – jak optymalizować logistykę z InPost?
    19.02.2025
    Szukasz skutecznych rozwiązań logistycznych dla Twojej firmy? Biznes oferty InPost to szybka dostawa i doskonała współpraca, która pozwoli Ci usprawnić obsługę zamówień i zwiększyć satysfakcję klientów. Co wziąć pod uwagę planując logistykę w e-commerce? Sprawdź!
  • Delegować uprawnienia, czy nie? Dylematy szefa i rodzica
    19.02.2025
    Wydaje się, że odpowiedź na tytułowe pytanie jest oczywista. Jeżeli jesteśmy szefem firmy, powinniśmy posiadać odpowiednie umiejętności zlecania wykonania konkretnych czynności i zadań naszym podwładnym. W rzeczywistości wcale nie jest to takie proste. Śmiem tak twierdzić, po kolejnych sesjach z menedżerami i treningach leadershipowych, podczas których bardzo często omawiamy akurat to „wyzwanie”.
  • Rozwijaj swój biznes przez rozwój menedżerów
    13.02.2025
    Rozwijanie biznesu to główna rola właściciela mikro, małej lub średniej firmy i do pewnego etapu może to robić samodzielnie. Jednak firma się rozrasta, procesy stają się coraz bardziej skomplikowane, a ich obsługa zajmuje coraz więcej czasu. Wtedy przychodzi czas na zastanowienie się, kto jest jeszcze potrzebny, żeby móc rosnąć dalej. Kluczowy wtedy staje się proces oddawania odpowiedzialności za poszczególne procesy w firmie.
  • Młody lider przejmuje firmę rodzinną
    12.02.2025
    Sukcesja w firmach rodzinnych to proces przekazywania władzy i odpowiedzialności za zarządzanie firmą z jednej pokolenia na drugie. Jest to kluczowy moment w życiu każdej organizacji rodzinnej, który może mieć ogromne znaczenie dla jej przyszłości. W Polsce, gdzie tradycja prowadzenia rodzinnych przedsiębiorstw jest silnie zakorzeniona, sukcesja staje się coraz bardziej palącym problemem. Wiele firm boryka się z trudnościami związanymi z przekazywaniem władzy młodszemu pokoleniu, co często kończy się problemami w zarządzaniu, spadkiem rentowności, a w skrajnych przypadkach – upadkiem firmy.

1 2 6

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.