Dzisiaj jest: 29.5.2025, imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji

Podatki i księgowość

1 2

  • Czy to koniec z arbitralnym wszczynaniem kontroli podatkowych u przedsiębiorców?
    28.05.2025
    Przedsiębiorcy od lat zmagają się z kontrolami podatkowymi wszczynanymi bez uprzedniego zawiadomienia. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie z 11 kwietnia 2024 r. może położy kres tej szkodliwej praktyce.
  • Czy to koniec z arbitralnym wszczynaniem kontroli podatkowych u przedsiębiorców?
    28.05.2025
    Przedsiębiorcy od lat zmagają się z kontrolami podatkowymi wszczynanymi bez uprzedniego zawiadomienia. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie z 11 kwietnia 2024 r. może położy kres tej szkodliwej praktyce.
  • Polscy przedsiębiorcy czują się oszukiwani przez organy podatkowe
    26.05.2025
    Chodzi o dopuszczanie się przez urzędników subiektywnej oceny co do rozliczania przez firmy w swoich kosztach uzyskania przychodu faktur zakupowych dokumentujących czynności, które nigdy nie miały miejsca lub też zostały dokonane, ale przez kogoś innego niż wystawca faktury, a także przez podmiot nieistniejący. Tak sytuację opisała grupa posłów w interpelacji nr 4240 skierowanej do Ministra Finansów. Tylko w latach 2020-2023 w sprawach, w których organy skarbowe I instancji odmówiły przedsiębiorcom prawa do odliczenia VAT z nierzetelnych faktur, organy odwoławcze i wojewódzkie sądy administracyjne uchyliły lub stwierdziły nieważność takich decyzji na łączną kwotę 2,8 mld zł.
  • Mechanizm podzielonej płatności - kiedy jest obowiązkowy?
    29.04.2025
    Przedsiębiorcy będący podatnikami VAT-u muszą liczyć się z dodatkowymi obowiązkami związanymi z tym podatkiem. Jednym z nich jest mechanizm podzielonej płatności (MPP), który można stosować dobrowolnie lub obligatoryjnie. Podpowiadamy, dla kogo MPP jest obowiązkowy, w jakich transakcjach się go stosuje i których towarów dotyczy.
  • Post-importowe kontrole celno-skarbowe
    20.03.2025
    W ostatnim czasie rośnie skuteczność kontroli celno-skarbowych, a w tym kontrole post-importowe i post-eksportowe związane z obrotem międzynarodowym towarów. Pomagają w tym przepisy prawa, które nakładają dodatkowe wymagania na eksporterów i importerów, takie jak wymagania środowiskowe, środki ochrony rynku, a w tym postępowania antydumpingowe czy antysubsydyjne, czy przepisy związane z sytuacją na świecie jak sankcje.
  • Wypłata zysku po przekształceniu JDG w spółkę. Co z podatkiem?
    27.02.2025
    Choć zysk przedsiębiorcy wypracowany w JDG po przekształceniu staje się częścią kapitałów własnych spółki, to nie oznacza z automatu, że jego wypłata powinna podlegać opodatkowaniu – orzekł WSA w Poznaniu 22 sierpnia 2024 r. Wyrok przeciwstawia się stanowisku fiskusa, który chciał dwukrotnie opodatkować zysk przedsiębiorcy.
  • Kiedy opłaca się założyć spółkę z o.o. zamiast JDG?
    22.01.2025
    Osoby planujące założenie własnej firmy rozważają, jaką formę prawną wybrać. Czy wystartować jako indywidualny przedsiębiorca, czy założyć spółkę z o.o.? Decyzja ta powinna zostać podjęta na podstawie analizy wielu czynników, takich jak cele firmy, oszacowanie ryzyka biznesowego czy analizy kwestii podatkowych. Kiedy założenie spółki z o.o. opłaca się bardziej niż jednoosobowa działalność gospodarcza osoby fizycznej?
  • Ważne limity dla firm w 2025 roku
    03.01.2025
    Koniec roku to czas, kiedy wielu przedsiębiorców odnotowuje wyższe zyski. Dodatkowy zarobek ogromnie cieszy, ale także niesie za sobą ryzyko przekroczenia progów podatkowych. Wyższe stawki, obowiązek zmiany formy rozliczeń czy dodatkowe zobowiązania – wszystko to wpłynie na sposób prowadzenia działalności w nadchodzącym roku. Jakie limity warto monitorować? Co może zmienić się w rozliczeniach? Przypominamy, że to właśnie z końcem roku najwięcej przedsiębiorców przekracza roczne limity. Podpowiadamy także, na co zwrócić uwagę, by uniknąć negatywnych konsekwencji i cieszyć się rozwojem swojej działalności.
  • Umowy B2B mogą oznaczać dla pracodawców konieczność zapłaty zaległych podatków
    18.12.2024
    Fiskus walczy z tzw. fikcyjnym samozatrudnieniem, traktując umowy B2B jako unikanie opodatkowania. Zawieranie takich kontraktów z byłymi pracodawcami może oznaczać dla pracodawcy konieczność zapłaty zaległych podatków i składek. A ukarani przedsiębiorcy mogą próbować odzyskać pieniądze na drodze sądowej od pracowników.
  • Prezenty dla pracowników na święta - jak je rozliczyć podatkowo?
    14.12.2024
    Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to czas, w którym wiele firm obdarowuje swoich pracowników prezentami. Oprócz budowania pozytywnego wizerunku firmy takie gesty wzmacniają relacje i motywują pracowników. Jednak nawet drobne upominki mogą wywoływać konsekwencje podatkowe zarówno dla przedsiębiorcy, jak i dla obdarowanych. Jak zatem rozliczyć prezenty dla pracowników na święta, by uniknąć niepotrzebnych komplikacji?
  • Jak sztuczna inteligencja automatyzuje branżę księgową?
    25.10.2024
    Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji ma bardzo duży wpływ również na księgowość. Automatyzacja procesów finansowych staje się nieodzownym elementem zarówno w biurach księgowych, jak i w samych firmach będących ich klientami, niezależnie od wielkości. Dzięki sztucznej inteligencji możliwe stało się nie tylko zautomatyzowanie rutynowych zadań, ale również wsparcie księgowych w bardziej zaawansowanych analizach, redukcja błędów oraz optymalizacja kosztów operacyjnych.
  • Supervising usług księgowych przedsiębiorstwa
    24.10.2024
    Nie musisz rezygnować z własnego zespołu i przenosić całej księgowości do biura rachunkowego. Nie musisz też ponosić pełnej odpowiedzialności za rzetelne i profesjonalne prowadzenie ksiąg swojej firmy. Okazuje się, że jest rozwiązanie, które pozwala zarówno mieć ciastko jaki i zjeść ciastko. Nazywa się ono supervisingiem księgowym.
  • Kontrola towaru na granicy celnej
    18.10.2024
    Kontrola towarów na granicy celnej statystycznie występuje rzadko, jednakże 3-5 proc. przesyłek zostaje wytypowane do kontroli. Wzmożone kontrole występują w związku z wojną za naszą wschodnią granicą, a prawo w tym zakresie nowelizowane jest kilka razy w roku. Prawidłowe funkcjonowanie przejść granicznych UE oraz całokształt warunków obsługi wszystkich procesów związanych z przemieszczaniem towarów przez granice celne jest zjawiskiem złożonym i wymagającym ścisłej współpracy różnych służb i instytucji związanych z funkcjonowaniem przejść granicznych. Znaczący wpływ na odprawę graniczną mają także przedsiębiorcy, pełniący w międzynarodowym łańcuchu dostaw rolę importerów, eksporterów, spedytorów, agentów celnych, brokerów czy przewoźników.
  • Fiskus wciąż sztucznie wszczyna postępowania karne skarbowe
    26.09.2024
    Fiskus wciąż może sztucznie wszczynać postępowania karne skarbowe wobec obywateli tylko po to, aby zawieszać bieg przedawnienia ich zobowiązań podatkowych. Ograniczona jest również możliwość weryfikowania ostatecznych decyzji fiskusa i dostęp do akt zawierających tajemnicę skarbową. Przedsiębiorcom szukającym ochrony przed takimi działaniami skarbówki pozostaje walka w sądzie.
  • Ewolucja roli biura rachunkowego w erze cyfryzacji i nowych wyzwań biznesowych
    25.09.2024
    Jak zmienia się rola biura rachunkowego w dynamicznie rozwijającym się świecie biznesu, w którym technologia, regulacje prawne oraz oczekiwania klientów nieustannie ewoluują? Można by powiedzieć, że zmienia się nie do poznania.
  • Firma się rozrasta - czas na zatrudnienie pracowników
    19.09.2024
    Dobrze prowadzony biznes powinien stale się powiększać. Wraz z rozwojem pojawia się więcej klientów oraz większa liczba zleceń. W końcu przedsiębiorca dochodzi do miejsca, w którym nie jest w stanie wszystkiego załatwić samemu. Czas na zatrudnienie pracownika. Mimo iż taki ruch z pewnością pomoże przedsiębiorstwu, to trzeba pamiętać, że wiąże się z nim cały szereg obowiązków, nie tylko tych finansowych. Jak wygląda zatrudnienie pracownika i ile to kosztuje?
  • Po błędach sądu, prezesa skazano za zaległości spółki
    26.08.2024
    Samo objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania – stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich, informując 27 maja 2024 r. o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie, gdy nie objął jeszcze funkcji.
  • Niższe podatki naturalnym prawem każdego podatnika
    16.07.2024
    Niższe podatki są naturalnym prawem każdego podatnika. Poza zakresem prawnych kompetencji organów skarbowych pozostaje wywodzenie negatywnych dla podatnika skutków, jeśli nie wynikają one wprost z przepisu prawa podatkowego. Organy muszą rozróżniać granice między dozwolonymi sposobami pomniejszania opodatkowania a niedozwolonym uchylaniem się od niego – tak wynika z nowej linii orzeczniczej prezentowanej przez sądy.
  • Za oszustwa podatkowe pracownika nie powinien odpowiadać pracodawca
    29.05.2024
    Jeśli za plecami pracodawcy pracownik wystawiał puste faktury, to pracownik powinien ponosić konsekwencje swojego działania i to on będzie zobowiązany do zapłaty wykazanego na fakturach VAT-u – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Potwierdził to Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Taka linia orzecznicza powinna zwiększyć bezpieczeństwo przedsiębiorstw poszkodowanych nieuczciwą działalnością swoich pracowników.
  • Fiskus nie może zajmować majątku firmy jako zabezpieczenie dodatkowych zobowiązań podatkowych
    23.04.2024
    Przedsiębiorca kupował puste faktury. Organ skarbowy ustanowił zabezpieczenie na majątku firmy z tytułu zobowiązań podatkowych wynikających z tych dokumentów. Dodatkowo „zajął” też majątek na poczet „karnych”, dodatkowych zobowiązań podatkowych wymierzonych przez organ. To niedopuszczalne – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Przedmiotem decyzji o zabezpieczeniu nie może być bowiem dodatkowe zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w art. 112c ustawy o VAT (wyrok z 8 grudnia 2023 r., sygn. akt I SA/Gl 1051/23).

1 2

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.