Dzisiaj jest: 5.10.2024, imieniny: Flawii, Justyna, Rajmunda

Podatki i księgowość

  • Fiskus wciąż sztucznie wszczyna postępowania karne skarbowe
    26.09.2024
    Fiskus wciąż może sztucznie wszczynać postępowania karne skarbowe wobec obywateli tylko po to, aby zawieszać bieg przedawnienia ich zobowiązań podatkowych. Ograniczona jest również możliwość weryfikowania ostatecznych decyzji fiskusa i dostęp do akt zawierających tajemnicę skarbową. Przedsiębiorcom szukającym ochrony przed takimi działaniami skarbówki pozostaje walka w sądzie.
  • Ewolucja roli biura rachunkowego w erze cyfryzacji i nowych wyzwań biznesowych
    25.09.2024
    Jak zmienia się rola biura rachunkowego w dynamicznie rozwijającym się świecie biznesu, w którym technologia, regulacje prawne oraz oczekiwania klientów nieustannie ewoluują? Można by powiedzieć, że zmienia się nie do poznania.
  • Firma się rozrasta - czas na zatrudnienie pracowników
    19.09.2024
    Dobrze prowadzony biznes powinien stale się powiększać. Wraz z rozwojem pojawia się więcej klientów oraz większa liczba zleceń. W końcu przedsiębiorca dochodzi do miejsca, w którym nie jest w stanie wszystkiego załatwić samemu. Czas na zatrudnienie pracownika. Mimo iż taki ruch z pewnością pomoże przedsiębiorstwu, to trzeba pamiętać, że wiąże się z nim cały szereg obowiązków, nie tylko tych finansowych. Jak wygląda zatrudnienie pracownika i ile to kosztuje?
  • Po błędach sądu, prezesa skazano za zaległości spółki
    26.08.2024
    Samo objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania – stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich, informując 27 maja 2024 r. o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie, gdy nie objął jeszcze funkcji.
  • Niższe podatki naturalnym prawem każdego podatnika
    16.07.2024
    Niższe podatki są naturalnym prawem każdego podatnika. Poza zakresem prawnych kompetencji organów skarbowych pozostaje wywodzenie negatywnych dla podatnika skutków, jeśli nie wynikają one wprost z przepisu prawa podatkowego. Organy muszą rozróżniać granice między dozwolonymi sposobami pomniejszania opodatkowania a niedozwolonym uchylaniem się od niego – tak wynika z nowej linii orzeczniczej prezentowanej przez sądy.
  • Za oszustwa podatkowe pracownika nie powinien odpowiadać pracodawca
    29.05.2024
    Jeśli za plecami pracodawcy pracownik wystawiał puste faktury, to pracownik powinien ponosić konsekwencje swojego działania i to on będzie zobowiązany do zapłaty wykazanego na fakturach VAT-u – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Potwierdził to Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Taka linia orzecznicza powinna zwiększyć bezpieczeństwo przedsiębiorstw poszkodowanych nieuczciwą działalnością swoich pracowników.
  • Fiskus nie może zajmować majątku firmy jako zabezpieczenie dodatkowych zobowiązań podatkowych
    23.04.2024
    Przedsiębiorca kupował puste faktury. Organ skarbowy ustanowił zabezpieczenie na majątku firmy z tytułu zobowiązań podatkowych wynikających z tych dokumentów. Dodatkowo „zajął” też majątek na poczet „karnych”, dodatkowych zobowiązań podatkowych wymierzonych przez organ. To niedopuszczalne – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Przedmiotem decyzji o zabezpieczeniu nie może być bowiem dodatkowe zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w art. 112c ustawy o VAT (wyrok z 8 grudnia 2023 r., sygn. akt I SA/Gl 1051/23).
  • Estoński CIT korzystny dla firm, tylko nie wszystkie potrafią z niego korzystać
    15.03.2024
    Jak wynika z danych ministerstwa finansów, z estońskiego CIT korzysta zaledwie około 12,7 tys. przedsiębiorstw w kraju. Zaledwie, bo według zapowiedzi autorów tego systemu rozliczeń miało na niego przejść 200 tys. firm tylko do końca 2021 roku. Co jest tego przyczyną, skoro w rzeczywistości to bardzo dobre, opłacalne dla firm rozwiązanie?
  • Polską rezydencję podatkową można zmienić
    27.02.2024
    Zgodnie z przepisami polskim rezydentem podatkowym jest to osoba fizyczna, która ma miejsce zamieszkania na terenie naszego kraju. Samo miejsce zamieszkania dla celów podatkowych osoby fizycznej określa art. 3 ust. 1a ustawy PIT. To jedno z ważniejszych zagadnień dla osób planujących emigrację pod kątem optymalizacji finansowej i zmiany rezydencji podatkowej.
  • 10-procentowy podatek minimalny. Kogo obciąży?
    20.02.2024
    Rok 2024 będzie pierwszym, za który niektórzy podatnicy CIT wykazujący za dany rok podatkowy stratę lub bardzo niskie dochody będą musieli rozliczyć tzw. podatek minimalny. Nowe obciążenie ma objąć większych podatników CIT, jednak w praktyce każda spółka opodatkowana CIT powinna przeanalizować, czy nie znajduje się w grupie podmiotów objętych podatkiem minimalnym.
  • Oszustwo podatkowe męża nie implikuje winy żony
    22.01.2024
    Dostęp małżonki do wspólnego konta z mężem, historii przelewów i zgromadzonych na nim środków, nie oznacza, że można jej przypisać popełnienie przestępstwa oszustwa podatkowego, o które oskarżony jest jej mąż. Nie przesądzają o tym także kontakty męża z firmą, w której jest zatrudniona – orzekł sąd okręgowy w Warszawie w wyroku opublikowanym 27 września 2023 roku.
  • Ochrona majątku osobistego przedsiębiorcy poprzez wybór spółki LLC w USA
    18.12.2023
    Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (LLC) to struktura biznesowa, która chroni jej właścicieli i członków przed osobistą odpowiedzialnością za długi i zobowiązania firmy. Tworząc spółkę LLC, aktywa biznesowe są oddzielone od aktywów osobistych. Oznacza to, że w razie utraty płynności spółki lub posiadania przez nią długów, wspólnicy nie odpowiadają swoim majątkiem za finanse spółki. Przeczytaj więcej na temat ograniczonej odpowiedzialności i obniżaniu ryzyka dla majątku osobistego wynikającego z działalności spółki LLC. Spółki tego rodzaju to jedna z możliwości prowadzenia działalności w Delaware w Stanach Zjednoczonych.
  • Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania - niekorzystny wyrok
    28.11.2023
    Szef Krajowej Administracji Skarbowej może kwestionować rzetelność przeprowadzonych przez podatników transakcji także tych dokonanych przed 15 lipca 2016 r., czyli przed dniem wejścia w życie tzw. klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania. Tak wynika z rozstrzygnięcia Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22 sierpnia 2023 r. Wyrok oznacza, że fiskus będzie mógł badać działania podjęte przez podatników przed wielu laty i w przypadku stwierdzenia, że ich głównym celem, było osiągnięcie korzyści podatkowej, pozbawić przedsiębiorcę tej korzyści, samemu określić skutki podatkowe, oraz wymierzyć dodatkowe zobowiązanie fiskalne.
  • By ściągnąć VAT, fiskus nie uznaje dokumentów
    23.10.2023
    W eksporcie towarów przedsiębiorcy mogą stosować 0 proc. stawkę VAT. Warunkiem jest posiadanie dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium UE. Jedna z polskich firm, prócz faktury, chciała przedłożyć CMR, konosament, dokumenty potwierdzające wywóz od spedytora, oświadczenie przewoźnika i nabywcy, a nawet dokument wydany przez organ celny państwa importu. Jednak organ podatkowy stwierdził, że spółka nie może skorzystać z zerowej stawki VAT, bo żaden z tych dokumentów nie jest dokumentem urzędowym, a najwyżej informacyjnym.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.