Dzisiaj jest: 23.7.2025, imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy

Aktualności

1 2 148

  • Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed skutkami gwałtownych zjawisk pogodowych?
    23.07.2025
    Lato to „tradycyjnie” okres burz i nawałnic, które dają się we znaki firmom. W zeszłym roku, m.in. wskutek powodzi, wartość odszkodowań związanych z żywiołami wzrosła o 64,1 proc. Wraz z początkiem sezonu letniego firmy powinny zweryfikować, czy ich programy ochrony ubezpieczeniowej są odpowiednio skonstruowane. Czy ich polisy obejmują na pewno wszystkie potencjalne ryzyka? Czy sumy ubezpieczenia są odpowiednio skalkulowane?
  • Terminy przedawnienia w prawie podatkowym
    22.07.2025
    Przedawnienie w prawie podatkowym to instytucja ograniczająca czas, w którym organy podatkowe mogą dochodzić należności podatkowych od podatników. Po upływie określonego terminu zobowiązanie podatkowe wygasa, co oznacza, że urząd skarbowy traci prawo do jego egzekwowania.
  • Wojna celna 2025. Czy polski cross-border e-commerce może na niej skorzystać?
    21.07.2025
    Ogromna niepewność w światowym handlu nie pozostanie bez wpływu na polski eksport, w tym na e-handel z zagranicą. Ryzyko globalnej wojny celnej to dla przedsiębiorców nie tylko wyzwanie, ale przede wszystkim szansa na znalezienie nowych rynków i partnerów biznesowych. Perspektywiczne rynki można znaleźć po obu stronach Atlantyku, zaś w części krajów sprzedawcy notują średni wzrost sprzedaży nawet o ponad 20 proc. rocznie.
  • Co powinien umieć handlowiec w 2030 roku? 5 kompetencji przyszłości
    17.07.2025
    Leady, targety i plany, które koniecznie trzeba zrealizować. Tak jeszcze do niedawna wyglądała codzienność niemal każdego specjalisty do spraw sprzedaży. Jednak wraz ze zmianami zachodzącymi w biznesie, transformacji ulega także ta branża i kluczowe będą zupełnie inne umiejętności – już nie wystarczy dobrze dopasowana oferta i znajomość psychologii sprzedaży. Jakie kompetencje ludzi sprzedaży będą kluczowe na rynku pracy w 2030 roku?
  • 4 typy przywództwa. Jak rozpoznać swój styl
    16.07.2025
    Czy jesteś kontrolerem, terapeutą, mesjaszem… a może liderem eko-przyszłości? Twój styl przywództwa wpływa nie tylko na wyniki firmy, ale też na atmosferę w zespole, zaangażowanie pracowników i zdolność adaptacji do zmian w biznesie. Dr Simon Western wyróżnia cztery typy przywództwa, które działają w firmach, lecz tylko jeden w pełni odpowiada na wyzwania XXI wieku.
  • Jak sprawdzać kontrahentów?
    15.07.2025
    Osobiście zawsze sprawdzamy naszych partnerów i kontrahentów, bo pierwsze wrażenie może mylić. Po pierwsze przed zawarciem umowy, a potem regularnie w trakcie realizacji umowy, a szczególnie gdy nagle coś się zmienia. My mamy takie skrzywienie zawodowe. Ty powinieneś również to robić, by zminimalizować ryzyka. Istnieje wiele sposobów na sprawdzenie przyszłego kontrahenta. W niniejszym artykule przedstawimy podstawowe metody, w jaki sposób możesz to zrobić szybko i bezpłatnie.
  • Problem Solving. Jak skutecznie rozwiązywać problemy operacyjne i budować przewagę konkurencyjną
    14.07.2025
    W dobie niestabilnych łańcuchów dostaw, rosnących kosztów energii, presji inflacyjnej oraz coraz bardziej wymagających klientów, firmy w Polsce i Europie Środkowej stoją przed koniecznością nieustannego doskonalenia. Właściciele i zarządzający pytają dziś nie tyle „czy coś się psuje?”, ale „czy umiemy szybko i trwale to naprawić?”. Problem Solving, rozumiany jako zestaw systematycznych narzędzi i postaw do identyfikowania i eliminowania problemów, staje się kluczowym elementem zarządzania operacyjnego i strategicznego. Ale jak to wdrożyć skutecznie, w realiach średniej firmy przemysłowej?
  • Wzrost polskiego e-commerce napędzany przez omnichannel, mobile i zakupy transgraniczne
    10.07.2025
    Polski e-commerce w 2025 roku notuje kolejne wzrosty i dynamiczne zmiany w zachowaniach konsumentów. Najnowsze badanie „Omni-commerce. Kupuję wygodnie 2025” pokazuje, że aż 93 proc. internautów dokonało zakupu online w ciągu ostatnich 6 miesięcy (+6p.p. rok do roku), a 100 proc. respondentów deklaruje, że choć raz kupiło coś w sieci – to już trzeci rok z rzędu, kiedy odnotowano taki wynik. Rynek nie tylko utrzymuje bazę wiernych klientów, ale stale zwiększa zasięg regularnych zakupów.
  • Czy naprawdę potrzebujesz kolejnego handlowca?
    09.07.2025
    Zanim wydasz ponad 200.000 zł na nowy etat, który może okazać się kosztowną pomyłką, przeczytaj ten artykuł. Nie działaj jak część Twoich kolegów przedsiębiorców z sektora MŚP, którzy ciągle myślą kategoriami z ubiegłego wieku: więcej handlowców = więcej klientów.
  • Dostępność cyfrowa nie tylko z obowiązku. EAA jako impuls do rozwoju e-biznesu
    08.07.2025
    28 czerwca 2025 roku weszły w życie przepisy Europejskiego Aktu o Dostępności (EAA). Zobowiązują one polskie firmy działające online (w tym e-sklepy) do wdrożenia zasad dostępności cyfrowej ich witryn, aplikacji i usług dla wszystkich użytkowników. Konsekwencje niedostosowania się do wymogów są poważne – kary mogą wynieść nawet 10 proc. rocznego obrotu.
  • Szybko albo wcale. Niemal 40 proc. klientów rezygnuje z zakupu, jeśli checkout trwa zbyt długo
    07.07.2025
    Zgodnie z wynikami najnowszego badania Adyen Index: Retail Report 2025, 52 proc. polskich klientów rezygnuje z zakupów, jeśli nie ma dostępu do preferowanej metody płatności, a prawie 40 proc. porzuca koszyk, gdy proces checkoutu trwa za długo.
  • Kluczowe czynniki decydujące o wartości i atrakcyjności firmy
    03.07.2025
    Sprzedaż firmy to coś znacznie więcej niż jednorazowa decyzja – to proces, który wymaga gruntownego przygotowania i strategicznego podejścia. Dobrze przygotowana firma nie tylko zwiększa swoje szanse na pomyślną transakcję, ale również może uzyskać znacznie wyższą wycenę. Niestety, wielu właścicieli – zwłaszcza w Polsce – optymalizuje swoje firmy wyłącznie pod kątem bieżącej działalności i własnych korzyści zapominając o tym, że firma, aby być atrakcyjna dla inwestora, musi spełniać szereg wymagań.
  • Patriotyzm konsumencki - szansa na rozwój sektora MŚP w Polsce
    02.07.2025
    Funkcjonowanie jako przedsiębiorca w Polsce może być uznane za zadanie niezwykle trudne i niezwykle ambitne. Obecnie wszystko, co związane jest z prowadzeniem działalności gospodarczej, jest drogie: najem, gaz, energia, pracownicy. Trudno nie wspomnieć o horrendalnych składkach związanych z obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi. Legalne zatrudnienie pracownika jest obecnie dużym wyzwaniem. Do poprawnego wykonania tego zadania potrzeba szeregu specjalistów: księgowego, kadrowca, behapowca, inspektora ochrony danych, lekarza medycyny pracy.
  • Scenariusz?
    26.06.2025
    Przed Tobą trudna rozmowa. Nie ma znaczenia czy dotyczy ona negocjacji podwyżki z Twoim szefem, dyskusji z partnerem lub partnerką na temat miejsca, gdzie pojedziecie na najbliższe wakacje, czy trudnych negocjacji biznesowych.
  • W czyich rękach jest przyszłość polskiego transportu drogowego?
    25.06.2025
    Transport drogowy w Polsce to sektor o strategicznym znaczeniu dla gospodarki narodowej. W 2024 r. odpowiadał za około 6 proc. polskiego PKB i pozostaje liderem w Unii Europejskiej pod względem udziału w rynku przewozów. W obliczu dynamicznych zmian geopolitycznych, gospodarczych i technologicznych, rodzi się pytanie: kto rzeczywiście decyduje o przyszłości tego sektora i w jakim stopniu polscy przewoźnicy mają realny wpływ na kierunki jego rozwoju?
  • Odpowiedzialność podatkowa członków zarządu
    24.06.2025
    Od odpowiedzialności osobistej za zobowiązania podatkowe, członek zarządu spółki kapitałowej może się uwolnić w zaledwie kilku okolicznościach, w tym składając wniosek o upadłość firmy. Jak wynika z praktyki, taki wniosek musi jednak spełnić szereg warunków, by być skuteczną przesłanką wyłączającą odpowiedzialność członka zarządu w tym zakresie. Wydaje się jednak, że za sprawą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), może dojść do złagodzenia fiskalnej wykładni, jaka obecnie dominuje w polskich sądach administracyjnych.
  • Uwaga, kontrola! Jakich obszarów najczęściej dotyczą kontrole podatkowe i ZUS?
    23.06.2025
    Przedsiębiorcy mają szereg obowiązków wobec państwa – jako podatnicy muszą przestrzegać przepisów podatkowych, a jako płatnicy stosować normy z zakresu ubezpieczeń społecznych. W obu tych sferach często dochodzi do uchybień. Dlatego upoważnione organy sprawdzają, czy firmy przestrzegają obowiązujących przepisów. W naszym artykule przedstawiamy najczęstsze obszary, które podlegają kontroli organów podatkowych lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
  • Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
    18.06.2025
    Podjęcie decyzji o likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oznacza rozpoczęcie sformalizowanego procesu, którego celem jest zakończenie działalności spółki jako odrębnego bytu prawnego oraz uporządkowanie jej spraw majątkowych i organizacyjnych. Likwidacja, choć często kojarzona z negatywnymi przesłankami, takimi jak niewypłacalność czy spory między wspólnikami, może być również wynikiem racjonalnej decyzji biznesowej, np. zakończenia realizacji celu gospodarczego, dla którego spółka została powołana.
  • Koszty i potrzeby pracowników głównymi kryteriami wyboru benefitów w sektorze MŚP
    17.06.2025
    Dla 49 proc. firm z sektora MŚP cena jest istotnym kryterium przy wyborze benefitów – wynika z badania zrealizowanego przez Instytut Keralla Research. Niemal taki sam odsetek mikro, małych i średnich przedsiębiorstw deklaruje, że podejmując decyzje w zakresie świadczeń pozapłacowych, kieruje się potrzebami i oczekiwaniami pracowników. Jakie jeszcze aspekty biorą pod uwagę pracodawcy z sektora MŚP, wprowadzając benefity do firm?
  • Jawność wynagrodzeń w małej firmie. Szanse i zagrożenia
    16.06.2025
    Od dawna dyskutowany jest problem jawności wynagrodzeń za pracę i wpływ ujawnienia tej informacji na jakość i zaangażowanie w wykonywanie obowiązków przez pracowników. W makroskali jawność wynagrodzeń ma wpływać na większą sprawiedliwość wynagradzania za wykonywanie pracy o tej samej wartości, na zmniejszenie luki płacowej pomiędzy wynagrodzeniami różnych grup pracowników, głównie kobiet i mężczyzn. Wiedza o wynagrodzeniach wpływa na zmniejszenie dyskryminacji również ze względu na wiek, miejsce zamieszkania itp.

1 2 148

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.