Czym cechują się bramy przemysłowe rolowane?
Bramy przemysłowe powinny zajmować jak najmniej miejsca, zostawiając tym samym jak najwięcej przestrzeni dużym pojazdom. Założenie to najlepiej spełniają konstrukcje roletowe, w których do absolutnego minimum ograniczono ilość zajmowanej powierzchni. Tego rodzaju drzwi składają się z cienkich segmentów zwijanych w harmonijkę w trakcie podnoszenia. Poszczególne części bramy nachodzą na rolkę umieszczoną wewnątrz kasety zamocowanej nad wjazdem.
Ze względu na pełną automatyzację mechanizmu w swoich produktach Hörmann zastosował blokadę siły, dzięki której drzwi otwierają i zamykają się szybko, ale nie gwałtownie. W ten sposób ogranicza się ryzyko wypadków z udziałem ludzi oraz uszkodzenia towarów i transportujących je pojazdów. Co więcej, nie ma w nich czujników ruchu. Choć w pierwszej chwili rozwiązanie to może wydawać się wadą, w rzeczywistości zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo w razie awarii sensora.
Prędkość zamykania na poziomie 1,1 m/s pozwala również ograniczyć straty ciepła, a tym samym zaoszczędzić na firmowych wydatkach. Rolowane bramy przemysłowe Hörmann tym samym są dobrym wyborem do magazynów, fabryk i hal produkcyjnych pełnych ludzi. Cecha ta nabiera jeszcze większego znaczenia w zakładach pracy potrzebujących wielometrowych wjazdów. W ich przypadku na znaczeniu zyskuje także proste sterowanie wszystkimi naraz. Za sprawą systemu SSG DD przemysłową bramę Hörmann można połączyć z dwoma kolejnymi. W ten sposób może powstać powierzchnia wjazdowa o mierząca 36 m szerokości i 9 m wysokości.
Gdzie sprawdzi się segmentowa brama przemysłowa?
Przedsiębiorstwa zlokalizowane w dużych budynkach mogą wybrać zajmujące nieco więcej miejsca bramy przemysłowe zbudowane z segmentów. W asortymencie firmy Hörmann dostępne są modele wyposażone w jeden z trzech typów mechanizmów: składane w pionie, chowane pod sufitem oraz równolegle. Ostatnie z tych rozwiązań sprawdzi się w firmach mieszczących się w halach o skośnych dachach. W każdym z wariantów podnoszenie i opuszczanie drzwi jest możliwe dzięki prowadnicom.
Choć drzwi segmentowe po złożeniu zajmują trochę więcej powierzchni niż rolowane bramy przemysłowe, to niektóre modele wyposażone są w mechanizm zwiększający ich rozwarcie. Dzięki temu zajmują niewiele miejsca, co jest szczególnie cenne w małych zakładach pracy, np. w warsztatach samochodowych. Warte uwagi są funkcjonalne drzwi z przeszkleniami. Zapewniają one lepszy dostęp do światła dziennego w hali, a to pozwala zaoszczędzić na rachunkach za światło. Szkło Duratec, z którego tworzone są bramy Hörmann, cechuje się też odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli jednak dojdzie do zarysowania lub stłuczenia szyby, w łatwy sposób można wymienić zniszczony segment. Co więcej, szkło dobrze chroni przed stratami ciepła, umożliwiając zmniejszenie wydatków na ogrzewanie.
W jakich zakładach pracy postawić na bramę szybkobieżną?
Niektóre zakłady pracy wymagają specjalnych rozwiązań chroniących wrażliwy towar. Przykładem są magazyny i hurtownie spożywcze, w których niezbędne są bramy przemysłowe chroniące żywność przed rozmrożeniem. Błyskawiczny mechanizm podnoszenia i opadania drzwi to konieczność także w składach leków, które powinny być przechowywane w stałej temperaturze. Wszystkim takim przedsiębiorstwom Hörmann oferuje szybkobieżne kurtyny do minimum ograniczające kontakt produktów z ciepłym powietrzem.
Brama szybkobieżna powinna być jak najmniej awaryjna i łatwa w naprawie. Kurtyny Hörmann zbudowano w taki sposób, by można było je szybko założyć z powrotem na szyny. W ten sposób mechanizm SoftEdge zapobiega konieczności przenoszenia produktów w miejsce o właściwej temperaturze. Dodatkowo drzwi mają kraty świetlne chroniące ludzi i sprzęt (np. wózki paletowe i widłowe) przed nagłym zamknięciem.