Dzisiaj jest: 18.1.2025, imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Jak analizować wyniki finansowe firmy

Dodano: 06.03.2024 Czytane: 57 Autor:

Największą zaletą analizy finansowej jest to, że wykorzystuje ona wskaźniki zoptymalizowane i porównywalne. Umożliwia zatem nie tylko szybką ocenę kondycji ekonomicznej naszego przedsiębiorstwa, lecz również pozwala na porównanie naszych wyników z wynikami konkurentów.

Jak analizować wyniki finansowe firmy

Analiza finansowa przedsiębiorstwa obejmuje tę część analizy ekonomicznej, która stanowi najwyższy stopień jej uszczegółowienia. Przeprowadzając analizę finansową, będziemy interesować się przede wszystkim poszczególnymi rodzajami przychodów i kosztów przedsiębiorstwa, wypracowanym wynikiem finansowym oraz wzajemnymi relacjami między tymi parametrami.
 

Na podstawie prostych danych
 

Możemy wyróżnić dwa główne typy analizy finansowej: analizę zewnętrzną oraz analizę wewnętrzną. Różnice między tymi dwoma rodzajami analiz wynikają zarówno z zakresu ich przeprowadzania, jak i z ich celu.

Analiza zewnętrzna opiera się na ogólnie dostępnych sprawozdaniach finansowych. Zakres informacji, który tam znajdziemy, okrojony jest do podstawowych danych dotyczących firmy, zebranych w bilansie, rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych, obejmujących dwa ostatnie lata obrachunkowe. Zwykle brak jest natomiast szalenie ważnych z punktu widzenia analizy, danych dodatkowych, takich jak szczegółowe noty do sprawozdań finansowych, które wyjaśniają poszczególne zdarzenia gospodarcze.

Analiza zewnętrzna wykorzystuje zatem standardowe wskaźniki finansowe i koncentruje się na ocenie trzech podstawowych sfer funkcjonowania firmy:

  • dynamiki poszczególnych pozycji rachunku zysków, strat i bilansu.
  • efektywności wykorzystania poszczególnych aktywów firmy, ze szczególnym uwzględnieniem środków trwałych.
  • rentowności prowadzonej działalności gospodarczej.
  • płynności finansowej (zdolności do wywiązywania się z zobowiązań).
  • zadłużenia (stosunku kapitałów własnych i obcych).

Wskaźniki syntetyczne
 

Przykładem wykorzystania szeroko rozumianej analizy zewnętrznej jest stosowanie wskaźników, które w sposób (przynajmniej teoretycznie) jednoznaczny określają sytuację finansową przedsiębiorstwa oraz odnoszą ją do wartości wzorcowych lub średniobranżowych.

Należą do nich m.in.: wskaźnik Altmana (zwany inaczej Z-score model lub Z-score bankruptcy predictor), Zeta Credit Risk, indeks Tafflera czy indeks Beavera. Takim syntetycznym wskaźnikiem jest również Du Pont System of Financial Control, zwany również trzyczynnikowym modelem zmian rentowności kapitału własnego.

Każdy z tych wskaźników pozwala – przy wykorzystaniu ogólnie dostępnych informacji finansowych – na określenie aktualnej sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa oraz wskazanie ewentualnych zagrożeń jego dalszego funkcjonowania. Modele te łączą tradycyjną analizę finansową z metodami statystycznymi i wykorzystywane są m.in. w bankach przy ocenie zdolności kredytowej oraz wypłacalności firm.

Samokontrola finansowa
 

Odmienny charakter ma analiza wewnętrzna. Jest ona dokonywana przez samo przedsiębiorstwo. Podobnie jak analiza zewnętrzna opiera się na podstawowych sprawozdaniach finansowych, ale dodatkowo uzupełniona jest o szczegółowe dane finansowe pochodzące z działów księgowości, planowania, statystyki zakładowej czy rachunkowości zarządczej. Stąd właśnie znacznie szerszy przedmiot i zakres tego typu analiz.

Analiza wewnętrzna służy przede wszystkim następującym celom:

  • działalności inwestycyjnej (struktura majątku, polityka inwestycyjna, wykorzystywany model amortyzacji środków trwałych),
  • finansowaniu bieżącej działalności (źródło pochodzenia kapitałów, struktura pasywów, obciążenia z tytułu spłaty zobowiązań),
  • ochronie płynności finansowej (terminowość i zdolność do regulowania własnych zobowiązań, optymalizację wykorzystania kapitału obrotowego),
  • ocenie zyskowności (analiza rentowności, badanie zależności między dynamiką wzrostu przychodów i kosztów).

Szerszy zakres, wnikliwszej z pozoru analizy wewnętrznej nie oznacza jednak, że analizę zewnętrzną można po prostu pominąć. W rozwiniętej gospodarce rynkowej każde przedsiębiorstwo powinno równolegle sporządzać zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne analizy finansowe.

Analizy wewnętrzne służą kontroli własnej kondycji finansowej, natomiast zewnętrzne – wnikliwym obserwacjom konkurentów z branży i rynku, na którym funkcjonuje firma.
 

Metodologia analizy finansowej
 

Zarówno w analizie zewnętrznej, jak i wewnętrznej można zastosować jedną z dwóch metod: jakościową lub ilościową. Podstawowa różnica między nimi sprowadza się do sposobu wykorzystania danych oraz formułowania ostatecznych wniosków. O ile analiza jakościowa skupia się na określaniu zjawisk w formie opisowej bez nadawania im ilościowego charakteru (patenty, certyfikaty, wartości niematerialne i prawne), to w przypadku analizy ilościowej ostateczne wnioski formułowane są w postaci jednoznacznych wartości liczbowych (dotyczyć one mogą np. płynności, rentowności, dynamiki itd.).

Niezależnie od wyboru metody jakościowej lub ilościowej każda analiza finansowa wykorzystuje zawsze także jedną z dwóch metod badań. Są to:

  • metody specyficzne dla analizy finansowej (narzędzia wypracowane stopniowo wraz z rozwojem ogólnej wiedzy o funkcjonowaniu przedsiębiorstw, np. analiza wskaźnikowa: zadłużenie, płynność, rentowność itp.).
  • metody przejęte z innych działów nauki, najczęściej stosowanymi dyscyplinami są w tym wypadku: matematyka, statystyka czy ekonometria. Przykładem zastosowania statystyki może być np. odniesienie wyniku danej firmy do wartości średniobranżowej.

Kolejnym podziałem w metodologii analiz jest ich rozróżnienie z punktu widzenia kolejności oceny zjawisk. Mogą to być:

  • metoda indukcyjna (scalania),
  • metoda dedukcyjna (rozdrabniania).

Istotą indukcji jest stopniowe przechodzenie od zjawisk szczegółowych do bardziej ogólnych, od czynników do wyników oraz od przyczyn do skutków danego zdarzenia. Chcąc np. poznać odpowiedź na pytanie, dlaczego zysk netto w danym półroczu spadł, wychodzimy od szczegółu, jakim jest wypracowany w danym półroczu zysk netto i poszukujemy przyczyn wewnętrznych lub zewnętrznych, makroekonomicznych, które na ten spadek wpłynęły.

Założeniem metody dedukcyjnej jest przyjęcie odwrotnego kierunku: analizę rozpoczyna się od opisu zjawisk ogólnych (np. sytuacji makroekonomicznej), a dalej na ich podstawie formułuje się wnioski dotyczące zjawisk szczegółowych (np. budujemy prognozę naszego zysku netto w najbliższym półroczu). Od przyczyn przechodzimy więc do skutków.
 

Metoda wzorca
 

Porównywanie wyników Istotnym wyzwaniem dla przeprowadzającego analizę finansową jest optymalizacja otrzymanych wyników, znalezienie punktu odniesienia dla przeprowadzonych badań i uniezależnienie wyników badań od subiektywnych ocen analityka.

Te podstawowe mankamenty możemy usunąć przez wykorzystanie metody wzorca. Polega ona na porównaniu wyników badań z odpowiednimi, ogólnie stosowanymi poziomami danych wskaźników finansowych. Dostarczyć ich mogą dane statystyczne.

Przykładem takiego podejścia jest analiza płynności finansowej firmy. Optymalnymi, przyjętymi jako wzorce, wartościami w przypadku pomiaru płynności firmy są: w zakresie płynności bieżącej 1,2 (jako wartość minimalna), a w przypadku płynności szybkiej 1,0. Każde odchylenie płynności firmy od wartości optymalnych może być uznane za sygnał zbliżających się problemów firmy.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.