Bardzo interesujące badania na temat stosunku młodych ludzi (z tzw. pokolenia Y, czyli urodzonych po 1982 roku) do innowacyjności opublikowała niedawno firma doradcza Deloitte. Przeprowadzono je w 18 krajach świata. Z badań wynika, że aż 78 proc. pracowników z pokolenia Y uważa innowacyjność za kluczowy czynnik rozwoju biznesu. Co więcej, aż 87 proc. uważa, że sukces w biznesie powinien być mierzony właśnie poziomem innowacji, ale nie tylko wynikami finansowymi. Innowacyjność firmy jest także bardzo silnym argumentem przy wyborze pracy. Dwie trzecie badanych przy wyborze miejsca zatrudnienia kieruje się właśnie innowacyjnością firmy.
Młodzi na całym świecie dostrzegają również szerszy kontekst innowacyjności. Cytując komunikat Deloitte, siedmiu na dziesięciu badanych uważa, że innowacje w biznesie mają przełożenie na rozwój społeczny, a 36 proc. wymienia poprawę sytuacji społecznej jako jeden z priorytetowych celów biznesowych. Ankietowana młodzież jest także przekonana, że biznes, który musi dokonywać ciągłych innowacji, ma większy wpływ na społeczeństwo (45 proc.) niż władza publiczna (18 proc.) oraz ośrodki akademickie i naukowe (17 proc.).
Nie wszystkie wnioski z badania są tak optymistyczne. Z wypowiedzi przedstawicieli pokolenia Y wynika, że nie spotykają się oni z dostatecznym wsparciem ze strony swoich szefów. Tylko co czwarty respondent chwali swojego szefa za dostateczne wsparcie jego innowacyjnego podejścia do pracy. Najczęstszą przyczyną jest brak pieniędzy i konserwatywne podejście do biznesu. Zdaniem ankietowanych, pracodawcy powinni m.in. zachęcać ludzi do innowacyjnego myślenia na wszystkich szczeblach danej organizacji oraz nagradzać za opracowanie pomysłów oraz twórcze podejście. Dla ponad jednej trzeciej ludzi z pokolenia Y w rozwoju innowacyjności niezbędny jest czas wolny na naukę i twórcze myślenie.
Warto w tym miejscy przypomnieć, że według menedżerów z całego świata, ankietowanych przez Boston Consulting Group, decydującym czynnikiem w rozwoju innowacyjności w firmie powinna być postawa szefa.
Krajowa Izba Gospodarcza już dawno dostrzegła potencjał młodych w obszarze innowacyjności. Od kilku lat organizujemy coroczne spotkania „Młodzi Innowacyjni – Forum Młodych Przedsiębiorców”, a przez cały rok organizowane są warsztaty, seminaria i prezentacja projektów. Tegoroczna edycja odbędzie się 17 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik. Poświęcona będzie przede wszystkim przedsiębiorczości internetowej.
Powołaliśmy także inicjatywę wsparcia start-upów pod hasłem „Młodzi Innowacyjni”. Poprzez nią chcemy wspierać młode firmy doświadczeniem oraz pomocą w pozyskiwaniu funduszy. Przykładem takiego działania jest m.in. konkurs, który KIG ogłosiła razem z Idea Bankiem, SpeedUp Group i LMS Invest. Nagrodzimy w nim najlepszy pomysł biznesowy oraz najlepszy start-up. Najciekawsze start-upy mogą liczyć na włączenie w proces inkubacji w funduszu, który może zakończyć się przyznaniem inwestycji. Zgłoszenia przejmujemy do 11 marca. Szczegóły na stronie: www.minnowacyjni.pl.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Nowości
- Pokolenie Y jest za innowacyjnością