Dzisiaj jest: 21.11.2024, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Partie polityczne zagubione w Sieci

Dodano: 08.11.2014 Czytane: 762

Jeśli wyborca szuka informacji o kandydacie w wyszukiwarce Google, najszybciej odnajdzie reprezentanta PiS, PSL i Nowej Prawicy - wynika z raportu oceniającego przedwyborczą aktywność marketingową kandydujących partii.

Jaki jest zatem stopień wykorzystania narzędzi e-marketingu przez partie polityczne?

Email marketing jest zaniedbywanym narzędziem komunikacji
wśród partii politycznych. Niewiele zmieniło się w stosunku do wyników poprzedniego raportu. Newslettery wysyłają cztery partie (w 2011 tylko dwie). Liderem w liczbie wysłanych newsletterów okazał się PSL. Partia w badanym okresie wysłała siedem newsletterów, dla porównania - PO tylko jeden. Partie polityczne równie rzadko odpowiadają na maile, do tego na odpowiedź czasami trzeba poczekać nawet 5 dni.



Email w partiach, czyli jak partie polityczne

Sztaby wyborcze większą aktywność wykazują w mediach społecznościowych. W tym wypadku liderem pod względem liczby fanów na Facebooku jest Kongres Nowej Prawicy (247 182 fanów). Na drugim miejscu plasuje się Twój Ruch (84 070 fanów), a na trzecim Platforma Obywatelska (56 199 fanów). Jeśli chodzi o zaangażowanie użytkowników na portalu Faceboook, ponownie najlepiej wypada Kongres Nowej Prawicy, na drugim - jednak mocno oddalonym pod względem wyników - miejscu plasuje się Platforma Obywatelska, a zaraz za nią Prawo i Sprawiedliwość. Na Twitterze rozkład sił jest już inny. Pod względem liczby obserwujących najlepiej wypada Platforma Obywatelska (27 180), następnie PiS (19 112) i Kongres Nowej Prawicy (68 04). Na YouTube najwięcej subskrybentów posiada Partia Libertariańska (2 527), na drugim miejscu jest PiS (1 792), a na trzecim  Platforma Obywatelska (965).



Najlepszą widoczność pod względem wyników organicznych w Google.pl osiągnęły: PiS (widoczna dla 10 proc. fraz), PSL oraz Kongres Nowej Prawicy (widoczne dla 7
proc. fraz). Dla porównania, pozostałe partie polityczne i organizacje są łącznie widoczne dla 5 proc. fraz. Niektórzy z kandydatów na prezydentów miast wykorzystali możliwości i narzędzia pozycjonowania nawet w 89%. Dla kontrastu pojawili się również kandydaci, którzy w żadnym stopniu nie wykorzystali możliwości wyszukiwarki, co oznacza, że odnalezienie informacji o danym kandydacie jest mocno utrudnione. ¯adna z partii politycznych ani żaden z kandydatów nie wykorzystywali w zauważalny sposób płatnych narzędzi marketingu wyszukiwarek (Paid Search – np. linki sponsorowane).



Badanie wykorzystania w komunikacji emaili (GetResponse) oraz mediów społecznościowych (Sotrender) objęło okres przedwyborczy od 4 sierpnia do 28 października, natomiast analiza aktywności w wyszukiwarkach (Bluerank) została przeprowadzona w okresie od 21 do 30 października. Pełny raport z badania, obejmujący analizą kluczowy miesiąc, tj. listopad, zostanie przedstawiony tuż po wyborach.

Infografika GetResponse dostępna jest TU

¬ródło:
GetResponse

Pomysłodawcą jest GetResponse. Tegoroczne badania, dzięki współpracy z Sotrender i Bluerank, uzupełniono o dodatkowe interesujące dane. Firmy sprawdziły, jak partie polityczne wykorzystują w przedwyborczych działaniach informacyjnych i promocyjnych email marketing, czy i jak efektywnie prowadzą komunikację w mediach społecznościowych oraz w jakim stopniu wykorzystują możliwości promocji w wyszukiwarce Google.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.