Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Własny biznes na wyciągnięcie ręki

Dodano: 06.12.2011 Czytane: 18

Prawie połowa Polaków chce założyć własną firmę bo – jak argumentuje – daje ona poczucie niezależności i możliwość samorealizacji. To stawia nas w czołówce krajów Unii Europejskiej, w których 45 proc. marzy o własnej działalności. Mamy zatem ogromny potencjał. Polska to kraj przedsiębiorczych ludzi. Z drugiej strony wciąż istnieją w Polsce bariery, które są zwłaszcza dużym utrudnieniem dla początkujących przedsiębiorców. Są to nie tylko bariery prawne, ale i nasze przekonania, pewnego rodzaju etatowa mentalność. Dlatego właśnie powstała sieć Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, aby ułatwić – zwłaszcza młodym osobom – wejście w świat biznesu i wspierać ich dalszy rozwój. Chcemy pomóc w budowie polskich firm, na miarę Skype’a.

AIP to największa w Europie sieć inkubatorów wspierających początkujących przedsiębiorców. Obecnie działa ich 40 przy uczelniach w całej Polsce. AIP to obecnie najprostszy, najtańszy i najmniej ryzykowny w Europie model prowadzenia własnego biznesu. W AIP każda osoba bez względu na wykształcenie czy wiek może prowadzić praktycznie każdy biznes za jedyne 250 zł miesięcznie (wartość rynkowa usług według „Dziennika Gazety Prawnej” to 2400 zł) bez konieczności rejestracji własnej działalności gospodarczej czy spółki.

Każda osoba, która chce stworzyć własną firmę powinna skontaktować się z wybranym przez siebie AIP. Może umówić się na spotkanie informacyjne z jego dyrektorem. Wystarczy, że wypełni elektroniczny formularz i przedstawi w nim swój pomysł na biznes. Przed startem z własną firmą trzeba jeszcze podpisać umowę z AIP.

Jak działa AIP?

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości ułatwiają start w biznesie poprzez innowacyjny na skalę europejską sposób prowadzenia firmy na zasadzie pionu AIP (w programie preinkubacji). Bez konieczności zakładania własnej działalności gospodarczej. AIP umożliwia początkującym przedsiębiorcom korzystanie ze swojej osobowości prawnej. Mogą oni założyć własną działalność – funkcjonującą formalnie jako komórka organizacji, a w rzeczywistości będącą ich samodzielnym przedsięwzięciem. Pozwala to na ograniczenie kosztów, biurokracji i ryzyka początkujących przedsiębiorców oraz pozwala skoncentrować się na rozwijaniu swojego biznesowego przedsięwzięcia.

Ponadto, prowadzący firmę w ramach AIP nie figurują w rejestrach jako osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą, w związku z czym nie ma obowiązku opłacania składki ZUS dotyczącej przedsiębiorców oraz nie blokuje sobie możliwości korzystania z programów pomocowych, które zarezerwowane są dla osób nie prowadzących działalności przez pewien okres czasu.



Z AIP nie tylko taniej, ale i bezpieczniej

Działanie pod osobowością prawną AIP to podstawowy element zapewniający bezpieczeństwo przedsiębiorcom – w sytuacji spornej (których w biznesie nie brakuje) osoba taka nie jest pozostawiona „sama sobie” i może liczyć na wsparcie w jej rozwiązaniu. W praktyce oznacza to, że każdy przedsiębiorca ma do swojej dyspozycji prawnika z jednej  z  najlepszych kancelarii prawnych w Polsce. Może skorzystać z porady prawnej odnośnie prowadzenia swojej działalności, przesłać umowę do weryfikacji lub przeznaczyć go na stworzenie indywidualnej umowy, dostosowanej do własnych potrzeb.

AIP wpływa także na podniesienie wiarygodności osoby prowadzącej firmę. W sprawach biznesowych występuje w jej imieniu Fundacja z siedzibą w stolicy, kilkudziesięcioma oddziałami w całym kraju, obracająca kilkunastoma milionami złotych rocznie.

Inkubator jak biuro

Młoda firma otrzymuje dostęp do powierzchni biurowej Inkubatora, która zapewnia podstawowe zaplecze do funkcjonowania prowadzonej działalności gospodarczej. Darmowy dostęp do komputerów z łączami szybkiego Internetu, telefonu z faksem, drukarki i innych urządzeń biurowych minimalizuje koszty na początku działalności. Stanowi to istotny czynnik w planowaniu przedsięwzięcia, a przedsiębiorca może się w pełni skoncentrować na rozwijaniu własnego pomysłu na biznes. W przypadku większych Inkubatorów istnieje możliwość skorzystania z powierzchni biurowej na zasadzie open-space.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości usytuowane są na uczelniach, w związku z czym na potrzeby działalności możliwe jest udostępnianie (w miarę możliwości danej jednostki) sal dydaktycznych, w pełni wyposażonych w sprzęt do przeprowadzania prezentacji multimedialnych czy szkoleń.

Warto jednak pamiętać, że inkubator nie jest zwykłą przestrzenią biurową. To także miejsce, w którym spotykają się przedsiębiorcy, a zatem nawiązują ze sobą kontakty i wymieniają się wiedzą. Do tej gigantycznej sieci kontaktów w środowiskach biznesowych dostęp ma każdy, kto zaczyna swoją działalność. Dzięki wsparciu AIP projekty mogą otrzymać wsparcie w pozyskiwaniu funduszy z organów państwowych, samorządowych, kredytów komercyjnych bądź w ramach programów operacyjnych funduszy UE. Wreszcie AIP organizuje szkolenia podwyższające kwalifikacje młodych przedsiębiorców. Wspiera także ich promocję.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.