Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Buduj relacje przez komunikację

Dodano: 06.05.2013 Czytane: 18

Każdy przedsiębiorca chce, aby jego firma była liczącym się na rynku graczem, aby zyskała uznanie nie tylko klientów, ale również instytucji branżowych, konkurentów, mediów; aby dla pracowników była miejscem spełniania aspiracji zawodowych i prestiżem. Dlatego w kreowaniu wizerunku firmy niezbędne jest – poza dążeniem do sukcesu operacyjnego – także budowanie relacji pracowniczych, społecznych czy medialnych. Mimo iż więzi pozaekonomiczne w sposób bezpośredni nie stymulują rozwoju firmy, to tworząc odpowiednią atmosferę wokół przedsiębiorstwa sprzyjają wzrostowi biznesu.

Każda okazja jest dobra do budowania relacji

Firma rozpoczynając działalność od początku powinna postawić na dialog ze środowiskiem, na obecność w mediach, udział w życiu społeczności lokalnej i zajmowanie stanowiska w istotnych dla branży kwestiach. Działania te sprzyjają kreowaniu pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa oraz budowaniu relacji z otoczeniem. Mimo iż aktywność ta niekoniecznie jest odbierana jako bezpośredni stymulator rozwoju firmy, to w dłuższej perspektywie procentuje w prowadzeniu biznesu.

Przedsiębiorstwo wchodząc na rynek powinno nie tylko rozpoznać głównych konkurentów, ale również organizacje skupiające podmioty działające w branży. Przynależność do branżowej organizacji uwiarygadnia firmę jako partnera handlowego. Z kolei sięganie po wyróżnienia, certyfikaty i tytuły branżowe potwierdza jakość świadczonych usług czy dostarczanych produktów. Firma budując swój wizerunek nie powinna stronić od wypowiadania się na ważne, branżowe tematy, zarówno bezpośrednio podczas różnego typu eventów, jak również na łamach mediów branżowych.

MSP – mimo iż mogą być nieco mniej interesującym partnerem dla otoczenia niż korporacje – nie powinny rezygnować z obecności w mediach czy z udziału w akcjach społecznych. Muszą jednak wykazywać się zdecydowanie większą inicjatywą i inspirować otoczenie do „pozytywnego szumu” na temat swojej działalności. Mniejsze podmioty powinny samodzielnie docierać z informacjami do potencjalnie zainteresowanych dziennikarzy, zarówno lokalnych, jak i branżowych, podejmujących tematy ważne, czy to dla regionu, w którym działają czy traktujących kwestie branżowe.


Media lokalne pełnią ważną rolę pośrednika w budowaniu relacji firmy ze społecznością lokalną. Z kolei dobre relacje z lokalnymi organizacjami, ludnością czy władzami tworzą korzystne warunki do prowadzenia biznesu.

Skutecznym sposobem zacieśniania relacji z najbliższą terytorialnie grupą jest także włączanie się w inicjatywy lokalne, traktowane przez firmy jako CSR. Działania te pozwalają nie tylko na budowanie więzi z ważnymi grupami z otoczenia przedsiębiorstwa, ale także na kreowanie wizerunku firmy jako odpowiedzialnej społecznie.
koniec_str_1#

Istotnym odbiorcą działań komunikacyjnych każdej firmy są jej pracownicy. Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez IACB/Poland, w czasach kryzysu employer branding jest jednym z tych działań, na których zarządzający oszczędzają najbardziej. Tymczasem należy zwrócić uwagę na potrzebę dbania o samopoczucie pracowników, o przypominanie im jaką rolę pełnią w osiąganiu przez firmę celów, o tym, że są jej największym aktywem.


Sprawdzaj, modyfikuj, bądź konsekwentny

W budowaniu relacji liczy się kreatywność. Komunikacja przedsiębiorstwa z otoczeniem jest procesem nieustannego poszukiwania nowych kanałów dialogu, okazji do nawiązywania i zacieśniania tych relacji.

Budowanie relacji z otoczeniem jest procesem długofalowym. Dlatego nie należy się zrażać, kiedy w ciągu półrocznej, wzmożonej obecności w życiu społeczności lokalnej, branżowej czy medialnej efekty działań będą poniżej naszych oczekiwań. W budowaniu relacji liczy się konsekwencja i innowacyjne, a niejednokrotnie pionierskie traktowanie tematu interakcji z otoczeniem.


MSP budując relacje na pewno muszą w tę aktywność włożyć dużo więcej wysiłku niż korporacje. Jednym z powodów są mniej rozwinięte struktury organizacyjne w MSP, w których często nie ma wyodrębnionych komórek zajmujących się komunikacją. Ponadto, małe podmioty dysponują mniejszymi budżetami na działania wizerunkowe. Mają jednak zdecydowaną przewagę w postaci mocno zdeterminowanych i nastawionych na sukces fundatorów, którym wystarczy uświadomić rolę komunikacji z otoczeniem w osiąganiu sukcesu przedsiębiorstwa.


Relacje podstawą prowadzenia biznesu

Dobre relacje z otoczeniem sprzyjają budowaniu pozytywnego wizerunku, który z kolei pozytywnie wpływa na prowadzenie biznesu, pozyskiwanie klientów i rozwój skali działalności. Dlatego już od pierwszych dni funkcjonowania podmiotu należy zadbać o budowanie pozytywnych relacji, począwszy do własnego podwórka, tj. pracowników – odpowiednio motywując ich do aktywnego udziału w sukcesie przedsiębiorstwa.

Poza nieustannym szukaniem okazji do budowania relacji z nowymi klientami nie wolno zapominać o partnerach handlowych, którzy już nam zaufali. Firma powinna być w stałym kontakcie z pozyskanymi klientami, zachęcając ich do ponownego skorzystania z oferowanych produktów czy usług. Dobre relacje z klientami stanowią bowiem podstawę funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Nie bez znaczenia jest również otoczenie dalsze, które nie ma bezpośredniego przełożenia na wielkość sprzedaży osiąganą przez firmę, ale wpływa na atmosferę wokół przedsiębiorstwa i jego działalności.

Relacje z otoczeniem – poza bieżącym, pozytywnym wpływem na prowadzenie biznesu – odgrywają również istotną rolę, kiedy zarządzający spółką postanawiają sięgnąć po kapitał ze źródeł zewnętrznych. Niewątpliwie firmie bardziej znanej, której marka i zarządzający biorą aktywny udział w życiu społeczności biznesowej, branżowej czy lokalnej łatwiej jest przekonać do siebie potencjalnego inwestora. To, że firma nie jest „no name” zwiększa jej wiarygodność, pokazuje potencjał i dotychczasowe dokonania właścicieli.

Reasumując, działalności biznesowej przedsiębiorstwa, będącej podstawą jego funkcjonowania, powinno towarzyszyć budowanie pozaekonomicznych relacji z otoczeniem, gdyż tylko połączenie tych dwóch aktywności pozwoli firmie osiągnąć sukces w pełnym wymiarze.

Małgorzata Gaborek
PiaRowiec
piarowypunktwidzenia.blox.pl
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.