Jeszcze 20 lat temu, kiedy Internet dopiero wchodził na polski rynek, nikt nie wyobrażał sobie, że w ciągu zaledwie kilku lat stanie się podstawowym narzędziem pracy. To dzięki niemu menedżer sprzedaży znajduje nowych klientów, a producent żywności dowiaduje się, gdzie zamówić nowe maszyny. Internet ułatwia pracę i pozwala ograniczyć wiele wydatków dzięki zastosowaniu w wideokonferencjach, pracy zdalnej, zarządzaniu magazynem czy linią produkcyjną. W kontaktach biznesowych tablet coraz częściej zastępuje papier.
Zwiększyć jakość i ograniczyć koszty
Zalety tabletu – rozumianego jako zestaw nowych technologii – najlepiej zobrazować na przykładzie firm produkcyjnych, w których jego zastosowanie może być naprawdę szerokie. Już dziś wielu menedżerów nie wyobraża sobie procesu produkcyjnego bez wsparcia bezprzewodowego Internetu.
Przykładowo, w zakładzie produkcji wędlin błyskawiczny przesył danych ma istotny wpływ na efektywność bieżącej pracy linii produkcyjnych. ¯eby zwiększać jakość i ograniczać koszty produkcji potrzebne jest ciągłe monitorowanie parametrów pracy. Zastosowanie bezprzewodowego przesyłu danych ogranicza wydatki związane z kontrolą jakości przez dedykowanego do tego pracownika.
Zapewnienie pełnej automatyzacji produkcji także daje gwarancję bezpieczeństwa. Sprzęt – w przeciwieństwie do człowieka – jest praktycznie nieomylny. W dodatku czas reakcji jest nieporównanie szybszy – system bezprzewodowo wysyła komunikaty, zapisuje je na serwerze i w razie potrzeby wykonuje lub „zleca” określone zadania.
Co bardzo istotne, ten sam system może być wykorzystywany do innych celów, na przykład związanych z logistyką. Przy jego projektowaniu można uwzględnić chociażby nadzorowanie łańcucha dostaw, bieżącego stanu magazynowego czy zaplanowanie procesu logistycznego dla wyrobów gotowych. System może sam wysyłać komunikaty o cyklicznym zamówieniu konkretnych produktów i „sprawdzać”, co jest na stanie magazynu, a czego brakuje. Może wykonywać również zadania analityczne – w przypadku zakładu przetwórstwa mięsa pokazywać, który produkt cieszy się największym zainteresowaniem w konkretnym regionie lub określać najlepszy okres zbytu dla innego produktu.
O ile wymienione usprawnienia dotyczą kwestii związanych z produkcją i logistyką to system może być wykorzystywany również w celach nie związanych z produkcją. Na przykład przedstawiciele handlowi za pomocą specjalnych aplikacji na swoich tabletach i smartfonach mogą na bieżąco sprawdzać zasoby magazynowe i oferować klientowi tylko dostępne produkty. Co istotne, Internet daje też możliwość łatwego i dowolnego kształtowania tych aplikacji: aktualizowania czy dodawania kolejnych elementów, nawet przy dużej liczbie aktywnych użytkowników. Jest to przy tym metoda nie wymagająca dużych nakładów finansowych, a wykorzystanie narzędzi w postaci smartfonów, łączących funkcje aplikacyjne z komunikacyjnymi, dodatkowo zwiększa efektywność kosztową całości. Dzięki temu aplikacje mogą pełnić różne funkcje.
Wszystkie te przydatne narzędzia wpływają na jakość procesu produkcji, obsługi zamówień, czy kontaktów biznesowych. Ich umiejętne wykorzystanie może przynieść firmie oszczędność czasu i pieniędzy oraz wpłynąć na wizerunek firmy jako nowoczesnej jednostki.
Innym przykładem obrazującym wykorzystanie Internetu jest wdrożenie sieci Wi-Fi przez Ruckus Wireless w jednym z największych polskich wydawnictw. Implementacja objęła stworzenie bezprzewodowej sieci w centrali spółki oraz w jej drukarniach i magazynach. W efekcie z sieci Wi-Fi korzystają obecnie zarówno pracownicy magazynów, którzy używają tzw. handheldy (urządzenia służące między innymi do ewidencjonowania magazynowego), jak również dziennikarze potrzebujący stałego dostępu do szybkiego Internetu. W tym przypadku sieć Wi-Fi jest wykorzystywana do obsługi drukarni, magazynu czy budynku, w którym z Internetu korzysta jednocześnie kilkaset osób.
Płać tylko za to, czego potrzebujesz
Często poruszaną kwestią są koszty takich wdrożeń. Zdaniem wielu właścicieli firm nowe technologie są rozwiązaniami przeznaczonymi wyłącznie dla dużych przedsiębiorstw. Przeświadczenie takie bierze się choćby z kosztów wdrożenia dużych systemów. W przypadku rozwiązań opartych na Wi-Fi, z powodzeniem można obalić ten mit. Firmy oferujące takie usługi mają zróżnicowane portfolio produktów – od rozwiązań dopasowanych dla kilkunastoosobowej firmy, do wielotysięcznego przedsiębiorstwa. Przełamanie tych barier jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu.
Należy przede wszystkim określić potrzeby. Ich sformułowanie pozwoli dopasować rozwiązanie odpowiednie do skali i potrzeb przedsiębiorstwa. Umożliwi to zoptymalizowanie wydatków i doprowadzi w konsekwencji do zwiększenia efektywności firmy. Jestem pewny, że koszty wdrożenia zwrócą się w krótkim czasie, a komfort pracy, jaki uzyska firma, sprawi, że sektor MSP zdecydowanie postawi na „tablet”, czyli nowe technologie.
Michał Jarski
Dyrektor Regionalny Ruckus Wireless na Europę Wschodnią
Ekspert branży IT. Z branżą informatyczną związany od 15 lat. Doświadczenie w tej dziedzinie zdobywał w renomowanych firmach IT takich jak Internet Security Systems czy Check Point Software Technologies Ltd. Absolwent Politechniki Warszawskiej na kierunku matematyka stosowana. Uczestnik prac Polskiego Komitetu Normalizacji w zakresie norm bezpieczeństwa informacji ISO 27000. W latach 2005-2006 przeszedł program szkoleń dla liderów w IBM ISS – Leadership Institute
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Nowości
- Papier kontra tablet