Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Dzień bez IT - czy to dziś możliwe?

Dodano: 18.04.2013 Czytane: 17

Dzięki temu, że mam stały dostęp do internetu, mogę weryfikować zasadność proponowanych rozwiązań na przykładach innych firm, które z nich skorzystały – dobrze przeprowadzony benchmark jest perspektywą zysków.

Kolejne spotkanie, tym razem prezentacja – projektorem steruję bezprzewodowo za pomocą mojego telefonu. Rozwiązanie to jest dla mnie optymalne – nie mam bowiem czasu, aby szukać kabli, a później martwić się o różne parametry wyświetlania, mogę w pełni skoncentrować się na działaniach merytorycznych i budowaniu pozytywnego wrażenia.

11.55 – dopiero dojechałem do swojego biura. Sprawdzam jak wygląda sytuacja w firmie – dzięki temu, że system ERP obejmuje większość procesów zachodzących w przedsiębiorstwie, cały czas znam stan magazynu, wiem ile jest zamówień oraz jakie produkty przynoszą mi najwięcej korzyści. Wiem także, kiedy maszyny muszą przejść odpowiedni przegląd, aby pracowały bezawaryjnie. Przy tym mam dostęp do aktualnego bilansu. Wiem na co stać moją firmę, a na co nie.


12.00 – jestem umówiony z jednym z pracowników – do spotkania zostało pięć minut, szybko muszę sprawdzić, jak długo dla mnie pracuje, ile zarabia, jak często chodzi na urlopy zdrowotne oraz jak postrzegają go zwierzchnicy. Sprawnie poszło... ten człowiek zasłużył na podwyżkę.

13:00 – mam obiad, a później rozmowę z potencjalnymi kontrahentami zza granicy. Na szczęście nie muszę wyjeżdżać – przeprowadzimy telekonferencję, tak jest taniej i szybciej. Obok siebie mam specjalistów ze wszystkich kluczowych działów. Rozmowa jest bardzo merytoryczna, co zwiększa szansę na pozyskanie nowego klienta. Umówienie wszystkich na jedną godzinę także nie było specjalnie trudne. Wszyscy na maila otrzymali informację o spotkaniu z trzydniowym wyprzedzeniem. Dzisiaj z samego rana każdy otrzymał również przypomnienie na swoim komunikatorze.

Po 15:00 już nie ma mnie w firmie. Jednak wszystkie istotne dokumenty są umieszczone w chmurze – mam do nich dostęp przez internet, w przypadku gdy sytuacja będzie wymagała ode mnie sprawdzenia szczegółowych danych, mam wszystko w zasięgu ręki, nawet podczas zakupów w markecie.

22:30. W domu otrzymuje telefon od firmy ochroniarskiej, która pilnuje porządku w „fabryce” – włączył się alarm... Normalnie musiałbym specjalnie pojechać na miejsce. Jednak zainstalowany monitoring posiada funkcję podglądu on-line. Szybko zorientowałem się, że alert spowodowało źle ustawione pudełko, które po kilku godzinach spadło z regału na podłogę. To może zaczekać do jutra...

Brzmi znajomo

Ta krótka relacja jednego dnia pracy jeszcze kilka lat temu była mało realna – obecnie wiele osób funkcjonuje w podobnym do przedstawionego rytmie. Urządzenia IT stały się nieodłącznym elementem naszego życia, nie tylko usprawniają, ale także aranżują nasz wolny czas. Wiele osób postrzega ten proces jako nadmierną, a wręcz uzależniającą tendencję, gdzie każdy – niezależnie od pory i miejsca – powinien być on-line, używać najnowszych technologii. Oczywiście można spróbować żyć bez tych rozwiązań, ale czy rzeczywiście byłoby łatwiej?

W biznesie właściwe wykorzystywanie narzędzi przekłada się na rozwijanie potencjałów, dając jednocześnie więcej czasu na życie osobiste.

Szeroko rozwijane IT w zestawieniu z przyszłością jest czymś nieuniknionym, co z pewnością ma wpływ na nowe podejście do rozumienia biznesu, ale również prywatnego funkcjonowania. I chociaż przewrotnie mówi się o wyparciu papierowych formatów książek i gazet – to czyż to nie one pozwalają na oderwanie się od codzienności? Można je dotknąć, a po latach wrócić do nich i spojrzeć na pożółkły papier, który pokazuje, jak wiele czasu upłynęło i co się zmieniło... Możemy to nazwać sentymentem, przywiązaniem do czegoś sprawdzonego, jednak to one właśnie, wraz z nastawieniem na zmiany, powodują ciągły rozwój i łączenie przetestowanych rozwiązań z potrzebami rynku.


Czym jest IT dla poszczególnych branż?


Marcin Tarasiuk, MGM Systems SA
Nie tylko firmy IT potrzebują nowoczesnych rozwiązań. Organizacje ponoszą obecnie największe koszty w wyniku nieprzewidzianych awarii. Przerwanie procesu produkcji lub chwilowe zawieszenie usługi wiąże się z ogromnymi stratami oraz karami. Częstotliwość wystąpienia jakichkolwiek usterek można znacznie ograniczyć poprzez odpowiednie rozwiązania IT, a monitoring zachodzących operacji może pełnić rolę systemu wczesnego ostrzegania.


Marcin Wyszogrodzki, Remedis SA
Niestety spora część szpitali podchodzi do nowych technologii nieufnie. Niesłusznie, ponieważ w branży medycznej rozwiązania IT znacznie obniżają koszty prowadzonej działalności. Na szczęście coraz więcej placówek medycznych otwiera się na nowe technologie, widząc potencjał możliwych oszczędności. Jestem przekonany, że w najbliższych latach komputeryzacja jednostek ochrony zdrowia osiągnie niewyobrażalny dotąd poziom.



Mariusz Sosnowski, INFOSYSTEMS SA

Współczesna branża poligraficzna i wydawnicza od zawsze związana jest z tradycyjnym nośnikiem informacji, jakim jest papier. Jak na ironię jednak, branża ta bez nowoczesnych technologii nie byłaby w stanie nie tylko dalej się rozwijać, ale nawet funkcjonować na dotychczasowym poziomie. Zaawansowane systemy informatyczne umożliwiają sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem: magazynami, procesami zakupowymi czy relacjami z klientem. Jednak prawdziwy potencjał IT dla poligrafii kryje się w systemach prepress’owych, służących zarządzaniu plikami w procesie przygotowania ich do publikacji, np. w formie druku. Ten właśnie obszar poligrafii będzie w najbliższej przyszłości najbardziej korzystał na rozwoju nowoczesnej technologii.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.