Jak działa wyszukiwarka
Wyszukiwarkę – nie tylko Google – możemy porównać do bibliotekarza, który w swojej bibliotece ma wszystkie książki, gazety, mapy, dzieła sztuki, wywiady, a nawet cytaty świata.
Ludzie codziennie proszą bibliotekarza o książki, licząc, iż tytuł, który otrzymają odpowie na ich pytanie.
Aby to zrobić potrzebny jest bibliotekarzowi sposób – system, który znajdzie i przeczyta każdą książkę, będzie wiedział co jest w jej wnętrzu i jak książki są ze sobą powiązane. Taki system, nazywamy ROBOTEM (def. Robot (z ang. Bot) – program, który odwiedza strony internetowe i zbiera o nich informacje). A zbiór informacji o książkach to INDEKS (def. Indeks – baza informacji, w której zapisywane są informacje o stronach odwiedzonych przez roboty wyszukiwarek).
System musi pomóc bibliotekarzowi przetworzyć tysiące zebranych wcześniej informacji o książkach i zwrócić tę, która najlepiej odpowie na pytanie użytkownika.
Każda wyszukiwarka ma swój ALGORYTM, który analizuje informacje o wszystkich znalezionych stronach i na tej podstawie ocenia, jak dobrze odpowiadają one zapytaniu użytkownika.
Co decyduje o pozycji?
O wysokich pozycjach w SERP (z ang. Search Engine Results Page – strona z wynikami wyszukiwania – ale o tym poniżej) decyduje stopień optymalizacji serwisu pod kątem parametrów, które analizuje algorytm wyszukiwarki.
Najważniejsze elementy mające wpływ na pozycję strony w wyszukiwarce, to:
- Treść serwisu WWW
- Sposób wykonania serwisu WWW
- Powiązania między serwisami WWW
Przykład: jeśli do strony prowadzi wiele linków z frazą „sklep komputerowy”, to wyszukiwarka „uzna” że dana strona jest stroną sklepu internetowego.
- Opinia o stronie WWW
aktualność/jakość treści, np. jak często w serwisie pojawiają się nowe newsy,
jakość linków prowadzących do strony – linki ze stron pornograficznych czy spamu nie wpływają dobrze na opinie o stronie,
funkcjonowanie serwisu – częste awarie (niedostępność serwisu), długi czas ładowania serwisu wpływają negatywnie na jego opinię.
Co wpływa na pozycjonowanie?
Podsumowując
Wszystkie te aspekty, praktycznie w równej mierze, decydują o pozycji serwisu w wyszukiwarce. Nie da się zdobyć wysokich pozycji dbając tylko o linki czy optymalizację witryny, jeśli nie ma treści lub serwis nie działa.
Składniki SERP’a
Współcześnie strony z wynikami wyszukiwania działają zupełnie inaczej niż w przeszłości. Różnica polega przede wszystkim na:
- Prezentowaniu wielu typów wyników naraz – kiedyś zawierały tylko linki do stron WWW. Teraz poza wspomnianymi stronami prezentowane są też najlepsze wyniki z wyszukiwarek:
2. mapy
3. filmy – nie tylko z YouTube
4. wiadomości
5. i wiele innych (książki, blogi, dyskusje...).
- Dostępności narzędzi ułatwiających wyszukiwanie:
2. korekta błędów – poprawi za nas literówkę dzięki czemu szybciej znajdziemy to, czego szukamy
3. tłumacz stron – pozwala przeszukiwać strony w innych językach.
- Personalizacji wyników wyszukiwania, dzięki której w wynikach wyszukiwania wyżej będą pojawiały się strony, z których lubimy korzystać lub z których chętnie korzystają nasi znajomi. Dzieje się tak dzięki:
2. rekomendacjom naszych znajomych (+1)
Składniki SERP
Autor: Marcin Kolonko, Specjalista ds. SEM, SEMAHEAD Agencja SEM Grupy Interia.pl