Realizacja założonych celów – budżetowych, sprzedażowych, operacyjnych, ale również strategicznych, przesądzających o charakterze firmy – często postrzegana jest jako żmudny i wykonawczy etap.
Szczególnie w kryzysie znaczenia nabiera osobista skuteczność pracowników w często uszczuplonych redukcją zespołach. To, czy i jak osiągają zamierzone cele, na ile potrafią rozwiązywać problemy jest miarą sukcesu firmy.
Dlaczego zatem warto nad problemami i wyzwaniami pracować metodą budowania i osiągania celów? Jak prawidłowo stawiać sobie cele, jak je realizować?
Określanie celów
Naszą codzienność w pracy wyznaczają i determinują terminy, sprawy bieżące, budżet do wykonania, problemy do rozwiązania czy efekt do osiągnięcia.
Skąd jednak pracownicy wiedzą, co mają robić każdego dnia? Najczęściej z umowy o prace, z zakresu obowiązków lub od bezpośredniego przełożonego.
Nieocenione może być jednak uświadomienie i sobie, a także dociążonym w kryzysie zespołom, że nie jesteśmy okrętem dryfującym w nieznane i reagującym na kolejne porywy. Warto uczyć się działać, a nie reagować – działać zanim okoliczności na nas to działanie wymuszą, czyli w większym komforcie.
Osiąganie celów warto uczynić dobrym nawykiem zespołu, a jednocześnie wspólną przygodą. Znajomość choćby podstaw stawiania sobie i osiągania celów rekomendowana jest jako wsparcie dla zespołów, przed którym stoi wyjątkowe zadanie, ale również dla tych, które potrzebują wyjątkowego wsparcia w swych zwykłych obowiązkach.
Po co nam cele?
Istnieje większe prawdopodobieństwo, że dotrzemy dokąd zmierzamy i osiągniemy zamierzony efekt, kiedy będziemy wiedzieć, co i jak chcemy zrobić, dokąd zmierzamy.
Stawiajmy zatem sobie cele i uczmy zespół tego samego – wytyczania konkretnych, mierzalnych, realnych i ambitnych celów. Określajmy wspólnie, co i w jakim terminie chcemy osiągnąć, jaką sprzedaż, jaki efekt, jaki projekt, w jakim standardzie.
Cel konkretny to cel z określonym terminem, w którym chcemy go zrealizować i zadaniem które jest do wykonania. Mierzalny, czyli określony ilościowo i jakościowo, realny, czyli możliwy do wykonania w istniejących okolicznościach.
Prawidłowo postawione cele powinny być zależne od naszych działań – nie mamy wpływu na rynek, ale mamy na jakość oferowanych usług oraz produktów, standard naszej pracy czy wizerunek firmy.
Cel powinien być także ambitny. Większą satysfakcję odczuwamy bowiem, kiedy uda nam się osiągnąć coś, w co zainwestowaliśmy wiele sił i energii, co wymagało wysiłku.
Istotne jest dostrzeganie problemów, określanie czego nie chcemy, co nam nie odpowiada w firmie i co źle funkcjonuje, ale tylko po to, aby zdefiniować, jak chcemy żeby było, jak byłoby idealnie, jaki jest stan przez nas pożądany, do którego chcemy dążyć.
Na etapie formułowania celu określamy, co konkretnie zrobimy, kiedy i w jakim czasie.
koniec_str_1#
Realizacja celów
Cel jest stanem pożądanym, który planuje się osiągnąć w konkretnym czasie, za pomocą konkretnych działań. Powinien określać:
- co ma być zrealizowane,
- jaka ma być tego jakość,
- w jakiej ilości/wymiarze,
- w jakim czasie (konkretny termin lub okres realizacji),
- jakie będą kryteria sprawdzenia.
Aby kierować firmą czy zespołem poprzez cele należy udzielać informacji o celach, określić ryzyko, pokazać tło i kontekst, a także wykorzystać zasoby oraz kompetencje poszczególnych pracowników, określić, kto i na ile jest w stanie się zaangażować. Istotne jest zobowiązanie się osób zaangażowanych w realizację celu do działania. Brak decyzji o działaniu umożliwia wycofania się.
Aby zaplanować osiągnięcie celów należy opracować cele pośrednie, konieczne do realizacji celu głównego.
Istotna w procesie realizacji celów jest umiejętność udzielania informacji zwrotnej na temat tego, jak cele zostały zrealizowane – informacja zwrotna o charakterze korygującym, pozwalająca pracownikowi zmodyfikować działania.
Określanie i osiąganie celów ze wsparciem coacha
W procesie stawiania sobie strategicznych długoterminowych, także życiowych celów – zarówno przez pracowników, jak i właścicieli firm – warto skorzystać ze wsparcia coacha.
Coaching, postrzegany wciąż często jako ekskluzywne narzędzie dla top menedżerów, jest skutecznym sposobem zwiększania efektywności osobistej, ale także małych zespołów i ich liderów, menedżerów oraz właścicieli firm.
Coaching jest dla tych, którzy chcą lepiej robić to co robią lub nauczyć się czegoś nowego. Dokonać jakiejś istotnej zmiany, odkryć i zniwelować lukę we własnej efektywności. Podstawą relacji coacha z klientem jest traktowanie człowieka jako naturalnej, kreatywnej, wyposażonej w zasoby i pozbawionej braków całości. W największym uproszczeniu, coaching to proces, w trakcie którego na cyklicznych spotkaniach klient pracuje przy wsparciu coacha właśnie nad postawieniem sobie i osiągnięciem założonego celu.
Coaching jest adresowany do menedżerów, kierowników, liderów, a także do wszystkich tych, którym zależy na wprowadzeniu zmian, rozwinięciu pełni swego potencjału czy prawdziwie skutecznym działaniu. Pozwala spojrzeć z innej perspektywy, zidentyfikować i przełamać nawyki i przekonania ograniczające realizację celu.
Iwona Kordjak
Trener ASDIMo, coach ICC
asdimo.pl