Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Skuteczne social media. Prowadź działania, osiągaj zamierzone

Dodano: 20.03.2013 Czytane: 19

Pewnie gdzieś z tyłu głowy masz pytanie postawione w nagłówku tego podrozdziału, zwłaszcza że na początku tego rozdziału zaznaczyłam, że pisząc „organizacja”, mam na myśli nie tylko firmy – a jak do tej pory właśnie na nich się skupiłam. Czy zatem media społecznościowe są tylko dla firm? Odpowiedź brzmi: nie. Media społecznościowe mogą wykorzystywać instytucje publiczne, samorządy, placówki kulturalne, organizacje pozarządowe, organizacje religijne – dosłownie wszyscy, którzy wiedzą, że odbiorcy ich działań korzystają z social media. Media społecznościowe pozwalają bowiem nawiązać bezpośredni kontakt z grupami otoczenia, a także uzyskiwać poparcie dla prowadzonych działań: darowizny na działalność, podpisy pod petycjami, angażowanie społeczności odbiorców w akcje społeczne.

Mała firma w social media: Goodies
Goodies to pierwsza w Polsce ciastkarnia oferująca wyłącznie babeczki. Firma proponuje m.in. wytrawne muffiny, np. z fetą i suszonymi pomidorami, słodkie cupcake’y oraz kawę, herbatę i gorącą czekoladę. Mieści się w Warszawie przy ul. Koszykowej 58. Firma podkreśla wysoką jakość swoich produktów: tworzenie wypieków na bazie autorskich przepisów oraz przy wykorzystaniu wysokiej jakości naturalnych składników, kawę ze specjalnie stworzonej mieszanki oraz sypane herbaty. Goodies ma swoją stronę internetową pod adresem goodies.pl, a także fanpage na Facebooku – podstawowe narzędzie komunikacji marki z fanami. Funkcja fanpage’a to nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów z klientami, informowanie o nowościach w ofercie czy też realizacjach dla wybranych klientów firmowych, zapowiedzi wydarzeń organizowanych w kawiarni. Jak na tak mały biznes, udało się zebrać imponującą liczbę ponad 9000 fanów, a także co najmniej kilka kliknięć „Lubię to” i komentarzy pod każdym postem. Dużym atutem jest autentyczność – stronę prowadził osobiście właścicielka kawiarni. Niestety, od kwietnia 2012 r. aktywność administratorów fanpage’a zamarła – pozostaje mieć jednak nadzieję, że to tylko chwilowy przestój.

¬ródło: opracowanie własne.

Instytucje publiczne mogą wykorzystywać social media przede wszystkim w działalności edukacyjnej oraz w budowaniu poparcia dla swoich działań. Z kolei dla samorządów social media to narzędzia do budowania atrakcyjnego wizerunku danej miejscowości wśród potencjalnych turystów. Organizacje charytatywne za pomocą social media są w stanie nie tylko informować o prowadzonych przez siebie działaniach, ale również pozyskiwać datki na prowadzoną przez siebie działalność, rekrutować wolontariuszy czy też upowszechniać informacje na temat prowadzonych przez siebie akcji. Także firmy komercyjne wykorzystują social media, aby upowszechniać informacje o swoich działaniach charytatywnych – często mają one formę osobnych kampanii, aby skojarzenie z firmą darczyńcą nie było zbyt oczywiste, i tak też tworzone są profile kampanii w poszczególnych serwisach social media.

Działalność charytatywna:
Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”
Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” wspiera na co dzień blisko 400 osób niepełnosprawnych i ciężko chorych w całej Polsce (w latach 2003 – 2011 pomogła ponad 19 000 takich osób). Pierwszoplanowym celem tej organizacji pożytku publicznego jest utrzymywanie i prowadzenie Warsztatów Terapii Artystycznej w podkrakowskich Radwanowicach, budowa ośrodków rehabilitacyjnych „Dolina Słońca” i „Spotkajmy się”, a także coroczna organizacja imprez: Albertiana, Zwyciężać Mimo Wszystko oraz Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty. Fundacja od kilku lat jest obecna w mediach społecznościowych, korzystając z takich serwisów, jak: Facebook, Nk.pl, YouTube, a od lipca 2012 r. – Twitter, Pinterest, Scribd. Obecność w social media ma się przyczyniać do systematycznego powiększania grupy darczyńców fundacji i budowania ich zaufania oraz relacji z nimi. Działania fundraisingowe to raczej poboczny element działań w social media: fundacja ma na Facebooku aplikację do dokonywania wpłat, ale jest ona traktowana jako drobne uzupełnienie głównych aktywności.

Profile fundacji w mediach społecznościowych:
- Nk.pl – profil istnieje od września 2009 r., w sierpniu 2012 r. miał 176 733 osób. Jest to narzędzie, na które fundacja kładzie coraz mniejszy nacisk – powodem jest brak przyzwyczajenia użytkowników serwisu do dużej aktywności w profilach tworzonych przez organizacje, ale również duża liczba komentarzy niezwiązanych z tematem wpisów (spam, łańcuszki). Sympatycy fundacji dzielą się swoim uznaniem w bezpośrednich wiadomościach, potencjalni beneficjenci tą drogą pytają o działalność fundacji, serwis umożliwia też kontakt z grupą osób w wieku 45+, dlatego konto jest wciąż utrzymywane.
- Facebook: profil w tym serwisie istnieje od września 2009 r., w sierpniu 2012 r. miał 15 406 fanów. Od początku prowadzą go pracownicy fundacji. Przedstawiciele fundacji uważają go za swoje najważniejsze narzędzie. Obserwują stały wzrost liczby fanów i ich zaangażowania, czemu sprzyja łączenie informacji dotyczących bezpośrednio działalności fundacji z wpisami na temat wartości, idei – tego, w co wierzymy, co lubimy, przekazywaniu pozytywnego myślenia. Fani entuzjastycznie reagują na wezwania do działania – po opublikowaniu na fanpage’u zachęty do uczestniczenia w akcjach esemesowych każdorazowo obserwowano wzrost liczby nadsyłanych esemesów. W miesiącach lipiec – wrzesień 2012 fanpage fundacji znalazł się na pierwszym miejscu w kategorii najbardziej angażujących fanpage’ów w badaniach firmy Socialbakers.
- Od połowy lipca fundacja testuje nowe narzędzia social media: Pinterest, Twitter i Scribd, jednak, jak mówią jej przedstawiciele, jest jeszcze za wcześnie, aby wypowiadać się o efektach prowadzonych tam działań.

¬ródło: Marczuk-Komiszke, 2012

Z mediów społecznościowych w coraz szerszym stopniu korzystają także organizacje religijne: kościoły (czy mniejsze organizacje w ich obrębie), wspólnoty wiernych, inicjatywy o charakterze religijnym czy wszelkie inne. Obecność w social media pozwala na stałe podtrzymywanie kontaktu z wiernymi, budowanie ich zaangażowania oraz integrowanie ich z organizacją. Social media sprzyjają bowiem tworzeniu się wspólnot, grup, które łączy wspólny temat. Dlatego są wymarzonym narzędziem dla organizacji religijnych, zwłaszcza jeśli chodzi o podtrzymywanie kontaktu z młodszymi i (lub) lepiej wykształconymi grupami odbiorców. Mogą również służyć do przyciągania nowych wyznawców, którzy zanim podejmą decyzję o zaangażowaniu się naprawdę, mogą poobserwować, jak wygląda życie wspólnoty w świecie wirtualnym.
Social media to jednak nie tylko domena zorganizowanych grup. Także osoby prywatne mogą za ich pomocą pozyskiwać różne rodzaje wsparcia: od informacji, przedmiotów czy środków pieniężnych. Dlatego z narzędzi social media chętnie korzystają np. rodzice ciężko chorych dzieci – prowadzenie bloga pozwala im na zbieranie datków na rehabilitację wśród znajomych, a także na uzyskiwanie wsparcia. Dość nietypowym przypadkiem było małżeństwo starszych osób zbierające na odbudowanie swojego starego domu, w który wjechał TIR – w stworzeniu strony WWW i fanpage’a na Facebooku pomogli im pracownicy jednej z fundacji. Social media wykorzystuje się przy poszukiwaniach zaginionych osób czy zwierząt, ale również do gromadzenia pomocy rzeczowej. Służą również do wyrażania obywatelskiego sprzeciwu – czego dowodem były silne protesty przeciwko ustawie ACTA w Polsce i innych krajach Europy w styczniu 2012 r.

koniec_str_1#

Narzędzia pomocnicze

Narzędzi, za pomocą których możesz badać internet, jest całe mnóstwo. W przypadku rozwiązań płatnych zazwyczaj otrzymujesz możliwość darmowego przetestowania narzędzia przez określony czas. Jeśli korzystasz z narzędzi amerykańskich, pamiętaj, że mogą być niedokładne w stosunku do polskiego internetu – w internecie amerykańskim znajduje się dużo więcej serwisów i są one odwiedzane przez o wiele większą liczbę osób.

Ankiety online

Jeśli rozważasz zastosowanie sondażu prowadzonego wśród internautów, do wyboru masz kilka opcji. Po pierwsze, możesz samodzielnie stworzyć ankietę w jednym z serwisów internetowych z ankietami online. Serwisy te mają swoje niekomercyjne wersje do prowadzenia badań naukowych oraz płatny dostęp dla firm. Tworzenie ankiety jest niezwykle łatwe i intuicyjne. Poza samym ustaleniem formularza masz możliwość stworzenia własnej bazy adresatów do wysyłki, możesz zdecydować, czy ankieta ma być dostępna tylko dla wybranych przez Ciebie osób, czy też dla wszystkich, którzy znają adres hiperłącza. Na bieżąco możesz sprawdzać postępy badania i decydować o tym, czy będziesz ponawiać swoje zaproszenia. Zgromadzone dane możesz potem wyeksportować do arkusza kalkulacyjnego lub też dokonać ich analizy za pomocą narzędzi dostępnych w ramach serwisu.

Miałam też okazję zetknąć się z firmami, które cały proces tworzenia ankiety przejmują na siebie (np. działająca też na polskim rynku Netigate czy Barometrkomunikacji.pl – narzędzie dostosowane do potrzeb specjalistów PR), ale są to już rozwiązania całkowicie komercyjne. Do tej kategorii możemy zaliczyć działy badawcze poszczególnych serwisów społecznościowych, które oferują prowadzenie badań sondażowych wśród swoich użytkowników (NK Research) lub osób zarejestrowanych w panelach internetowych (GG Network i panel badawczy Ariadna). Warto również wspomnieć o panelach internetowych realizowanych przez duże firmy badawcze, np. GfK Polonia.

Serwisy social media oferują możliwość prowadzenia własnych minisondaży złożonych z jednego pytania – tak jest np. w przypadku Facebooka czy LinkedIn. Chociaż uzyskane w te sposób informacje trudno porównywać z prawdziwym badaniem, mogą pomóc w zaangażowaniu fanów lub znajomych czy uzyskaniu od nich dość pobieżnych informacji na dany temat.

Jak korzystać z pytań na Facebooku

Zadawaj pytania w prosty sposób

Im prościej, tym lepiej – nie wiemy, jaki poziom wiedzy na dany temat mają nasi fani. Dobrze zadane pytanie pobudza do myślenia i użytkownik ma już na nie odpowiedź, zanim zdecyduje się wybrać jakąś opcję z listy gotowych odpowiedzi.

Przemyśl, czy chcesz mieć zamkniętą czy półotwartą kategorię odpowiedzi

Zastosowanie pierwszej pozwoli na otrzymanie odpowiedzi na temat. Z kolei użycie drugiej może pozwolić nam na szersze i dokładniejsze poznanie opinii fanów (ale zawsze może się zdarzyć, że pojawią się odpowiedzi kompletnie nie na temat).

Zadawaj krótkie pytania
Jeśli ktoś bierze udział w ankiecie, na jego tablicy pojawia się informacja o oddaniu głosu. Krótkie pytanie może spowodować, że znajomi danej osoby szybko je przeczytają i również wezmą udział w ankiecie.

Pytaj o sprawy bliskie użytkownikom
Im bardziej spersonalizowane i dotyczące użytkowników pytanie, tym lepiej je odbiorą. Ankieta to także sposób na docenienie fanów i pokazanie im, że są dla nas ważni.

Pamiętaj o praktycznym wymiarze ankiet
Korzystaj z ankiet tylko wtedy, gdy możesz wykorzystać odpowiedzi w celu podjęcia jakichś działań.
¬ródło: Wiśniewski, 2012
Internetowe narzędzia wspierające badania jakościowe


Istnieją również narzędzia, które wspierają prowadzenie badań jakościowych za pośrednictwem internetu – zarówno prowadzenie indywidualnych wywiadów pogłębionych, jak i zogniskowanych wywiadów grupowych; ułatwiają one też transkrypcję tekstów z tych wywiadów czy tworzenie raportów w wybranym formacie (.pdf, .pptx, xls). W Polsce jak na razie jedynym takim narzędziem jest serwis Focusson. Jest on częściowo komercyjny.

Wyszukiwarki

Wyszukiwarki internetowe

Wyszukiwarki internetowe pozwalają na łatwe znalezienie w internecie treści, które mają być objęte badaniem, np. artykułów z portali internetowych czy postów pochodzących z social media. Dzięki wyszukiwarkom można również przeszukiwać artykuły po datach ich umieszczenia w internecie, treści w określonych językach czy też wybierać określoną kombinację słów kluczowych. Jednak wyniki, które oferuje wyszukiwarka, wymagają od użytkownika dodatkowego wysiłku, aby odsiać te, które są istotne, a następnie zarchiwizować je w formie dokumentu. Inną wygodną funkcjonalnością są powiadomienia e-mail, które przysyłają nam linki do nowych artykułów spełniających nasze kryteria wyszukiwania. Jednak wyszukiwarka wyszukiwarce nierówna. Część wyników będzie jednakowa, ale część pojawi się tylko w jednej wyszukiwarce.

Wyszukiwarki social media

Wraz z pojawieniem się trendu Web 2.0 – narzędzi ułatwiających internautom samodzielne tworzenie treści – pojawiła się potrzeba przeszukiwania mediów społecznościowych, a zatem pole do tworzenia nowej generacji wyszukiwarek, wyspecjalizowanych w różnych typach social media (np. Whostalking, Twingly, Socialmention, Yacktrack) czy też w jakimś wybranym typie (np. samych blogów – zob. serwisy BlogPulse i Technorati). Ułatwiają one przeszukiwanie social media, zawężanie przeszukiwania do poszczególnych typów serwisów (np. tylko blogów czy tylko mikroblogów), zawierają dodatkowe informacje, np. dotyczące popularności słów i fraz, źródeł, które cytowane są we wpisach, liczb komentarzy, itp. Dane są w nich prezentowane w formie przejrzystych wykresów. Jedynym minusem tych rozwiązań jest to, że są one głównie tworzone w Stanach Zjednoczonych, więc nie będą zbyt wiarygodne, jeśli chodzi o polski internet.

Wyszukiwarki głębokiego internetu

To kolejna generacja wyszukiwarek – w przeciwieństwie do tych „zwykłych” przeszukują one tzw. głębokie zasoby internetu: bazy danych, periodyki naukowe i te wszystkie źródła informacji, do których nie są w stanie zajrzeć roboty „normalnych” wyszukiwarek. Przykładem jest tutaj DeepDyve – twórcy tego narzędzia postawili sobie za cel doprowadzenie do sytuacji, w której internauta, wpisując ciąg słów lub fragment artykułu, otrzymuje wszystkie powiązane artykuły w głębokim internecie. Wyszukiwarkę tworzono na potrzeby rozpoznawania łańcuchów DNA, dlatego radzi ona sobie z długimi ciągami znaków. DeepDyve zaczynała od przeszukiwania artykułów na temat biologii i kolejnych dyscyplin przyrodniczych, ale w chwili, gdy piszę te słowa, znajduje się w niej już więcej treści z różnych dyscyplin. Dzięki wyszukiwarce można obejrzeć początek artykułu i zdecydować, czy chcemy kupić jego pełną wersję, oferuje ona również funkcję powiadomień o nowych artykułach w czasopismach, które wcześniej oznaczyliśmy jako ulubione.

Wyszukiwarki zdjęć

Przydatna może być również wyszukiwarka zdjęć, np. Tineye. Po wprowadzeniu wybranego obrazka wyszukuje ona wszystkie identyczne lub podobne obrazki w sieci i podaje adresy, pod którymi się one znajdują. Tineye może posłużyć zarówno do monitorowania sieci pod kątem wykorzystania naszych znaków i materiałów graficznych czy zdjęć produktów, sprawdzania podobieństwa nowych znaków graficznych do tych, które już gdzieś istnieją. Jedynym ograniczeniem jest znowu to, że strona ma rodowód amerykański, w związku z czym może niezbyt dokładnie przeszukiwać serwisy w innych państwach świata (Bigo, 2008).

Wyszukiwarki osób

Nową kategorią rozwiązań, które pojawiły się stosunkowo niedawno, są wyszukiwarki osób – przykładem mogą być tutaj działające w Polsce Wyczajka i 123people. Dzięki nim można przeszukać zasoby internetu pod kątem występowania w nich informacji o konkretnych osobach: ich kont w serwisach społecznościowych czy artykułów na portalach. Rzecz jasna, w przypadku osób, których imiona i nazwiska są bardzo popularne, warto dodatkowo zawęzić kryteria wyszukiwania, gdyż wyniki mogą być bardzo nieprecyzyjne. Do czego można użyć tych narzędzi? Na przykład aby dowiedzieć się czegoś więcej o internetowych liderach opinii.

Wyszukiwarki książek

Tutaj znowu kłania się Google i projekt, który ta firma stworzyła, dostępny pod adresem books.google.com (jeśli masz konto pocztowe Gmail, zaloguj się w tym serwisie danymi dostępowymi ze swojego konta). W serwisie dostępne są duże fragmenty amerykańskich książek, także tych dotyczących public relations, marketingu, social media czy innych dziedzin gospodarki – dzięki temu możesz przejrzeć spore fragmenty książki przed podjęciem decyzji o jej kupnie. Serwis ułatwia też przegląd literatury niedostępnej gdzie indziej pod kątem pisania prac naukowych – w sytuacjach gdy wystarcza pobieżny przegląd książki i wybranie fragmentów, które mają być cytowane.

Wyszukiwarki poszczególnych serwisów social media

Poszczególne serwisy social media również oferują własne narzędzia do przeszukiwania zasobów, jednak nie są one tak dobre, jak specjalistyczne narzędzia wyszukiwawcze. Ktokolwiek próbował cokolwiek znaleźć w Facebooku czy Twitterze, ten wie, jak irytująca może być niefunkcjonalna wyszukiwarka. Na szczęście Google czy Bing też przeszukują te serwisy.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.