Informacja na stronie Ministerstwa Finansów to nie zawsze wiążąca organy podatkowe i samego Ministra interpretacja prawa podatkowego. Informacje nie chronią podatników, którzy się do nich zastosują.
Niniejszy wpis kieruję do wszystkich podatników, którzy bezkrytycznie ufają informacjom publikowanym na stronie internetowej Ministra Finansów. Informacje te sugerowałabym traktować z pewnym dystansem, ponieważ czasem można mieć wątpliwości, czy znajdują one w pełni oparcie w obowiązujących przepisach prawa.
A dlaczego? Zapraszam do lektury …
Początek 2011 roku to czas dostosowywania się podatników do wprowadzonych zmian w ustawach podatkowych. Obszarem o szczególnie szerokim zakresie zmian są przepisy ustawy o podatku od towarów i usług. Zmiany te dotyczą między innymi szeregu podatników świadczących do końca 2010 roku usługi zwolnione z VAT, natomiast od 1 stycznia 2011 r. w wyniku wprowadzonych zmian zobowiązani są opodatkowywać świadczone przez siebie usługi.
O jakich tu usługach mowa?
Przykładem są usługi szkoleniowe, w tym w zakresie BHP oraz kursy na prawo jazdy. W wyniku poczynionych zmian usługi te od 1 stycznia 2011 r. powinny podlegać opodatkowaniu według stawki podstawowej, tj. 23%.
Co na to Minister Finansów?
Minister Finansów, chcąc - jak się wydaje – zminimalizować negatywny wydźwięk wprowadzonych zmian, opublikował w tym zakresie informacje na stronie internetowej. W informacjach tych wskazuje, iż:
kursy prawa jazdy kategorii B i C mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, bowiem „Usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii C, D i E mieszczą się co do zasady w usługach kształcenia zawodowego. Również usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii B, z uwagi na fakt, iż jest to obecnie jeden z podstawowych wymogów, jakie stawia się kandydatom do pracy na różne stanowiska, należy uznać za kształcenie zawodowe. Nie można natomiast za kształcenie zawodowe uznać co do zasady szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii A.”kursy BHP mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, ponieważ „szkolenia z zakresu bhp są usługami kształcenia zawodowego również wówczas, gdy dotyczą pracowników pracodawcy nie będących np. służbą bhp.”Czy Minister Finansów na pewno ma rację?
Przyznam że mam wątpliwości, co do słuszności zajętego przez Ministra Finansów stanowiska.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) znowelizowanej ustawy o VAT, zwolnione od podatku są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane.
Zatem, powstaje pytanie, czy wszystkie szkolenia w zakresie BHP oraz czy każdy kurs prawa jazdy będą usługami kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania, jak to stwierdził Minister Finansów.
Z uwagi na fakt, iż ustawa o VAT nie posługuje się definicją kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania, pomocniczo należy sięgnąć do ustawy o oświacie, która wskazuje, że szkoła prowadząca kształcenie zawodowe - kształci w zawodach określonych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, a w przypadku liceum profilowanego - kształci w profilach kształcenia ogólno zawodowego. Na tej podstawie należy przyjąć, że kształcenie zawodowe to kształcenie w zakresie określonych zawodów, które zostały wymienione w rozporządzeniu o klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego oraz w rozporządzeniu o profilu kształcenia ogólnozawodowego. Nie można zatem przyjąć rozszerzająco, iż pracownik, który jest zobowiązany do odbycia szkolenia w zakresie BHP (taki obowiązek wynika z Kodeksu pracy), kształci się zawodowo w tym zakresie. To samo dotyczy kursów na prawo jazdy. Jeżeli usługa taka byłaby świadczona na rzecz osoby, która kształci się w zawodzie kierowcy, wówczas wydaje się możliwe stosowanie zwolnienia. W innych przypadkach trudno znaleźć uzasadnienie dla stosowania zwolnienia.
Podatnik, działając w zaufaniu do organów państwa może zdecydować o stosowaniu zwolnienia, bo przecież byłoby to zgodne z oficjalną, opublikowaną informacją Ministra Finansów.
Niestety, nic bardziej mylnego!!
W pierwszej kolejności trzeba wyraźnie podkreślić, iż opublikowane ostatnio przez Ministra Finansów informacje nie mają charakteru wiążącego, ponieważ nie zostały wydane w trybie interpretacji ogólnej (art. 14a Ordynacji podatkowej). Oznacza to po pierwsze, że opublikowana informacja nie ma trwałego charakteru. W każdej chwili może zostać usunięta ze strony internetowej Ministra Finansów i żaden podatnik nie będzie miał podstaw prawnych do powoływania się na nią. Po drugie, jeżeli w przyszłości Minister Finansów zmieniłby swoje stanowisko, albo organ podatkowy wydałby decyzję stojącą w sprzeczności z opublikowaną informacją, podatnicy nie będą mogli skutecznie powoływać się w postępowaniu podatkowym lub przed sądem administracyjnym na taką informacje Ministra Finansów.
Chciałabym zatem zaapelować do wszystkich podatników, aby zwracali uwagę na to, czy publikowane przez Ministra Finansów interpretacje lub informacje są wydane w trybie art. 14a Ordynacji podatkowa. Tylko takie interpretacje chronią bowiem podatnika, w ten sposób, że zastosowanie się przez niego do takiej interpretacji nie może mu szkodzić. ¯adna inna informacja publikowana przez Ministra Finansów nie daje ochrony podatnikowi, który się do niej zastosuje.
Odnosząc się natomiast do podatników, którzy świadczą usługi w zakresie BHP, czy kursów prawa jazdy, dla bezpieczeństwa powinni bezwzględnie i niezwłocznie zwrócić się z zapytaniem do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej we własnej sprawie w trybie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa. Dopiero interpretacja indywidualna, w której zostanie potwierdzone, że usługi takie korzystają ze zwolnienia, będzie chronić przed negatywnymi skutkami odmiennego stanowiska.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Nowości
- Ostrożnie z informacjami na stronie www.mf.gov.pl