Dzisiaj jest: 23.11.2024, imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa

Nisza codzienności i jutra

Dodano: 29.12.2010 Czytane: 18

Nisza przywodzi pozytywne skojarzenia, zapewnia względne bezpieczeństwo prowadzenia działalności i rozwoju, jest celem rozważań wielu osób rozpoczynających przygodę zawodową jako przedsiębiorca, wydaje się być także dobrym zaleceniem dla mniejszych przedsiębiorców. Jak w takim razie wygląda rzeczywistość?

Ilu polskich mikroprzedsiębiorców działa w oparciu o strategię niszy rynkowej? Jakie są powody dla których działają oni w niszy i czy nisza jest punktem wyjścia do dalszego rozwoju? Na te i inne pytania dotyczące naszych rodzimych mikroprzedsiębiorców odpowiada projekt badawczy zrealizowany na zlecenie PARP pt. „Strategia niszy rynkowej jako specyficzny element potencjału rozwojowego mikroprzedsiębiorstw”.

Czym jest nisza i kto w niej jest?

Nisza to część większego rynku, w którym można wiarygodnie przetrwać. Wiarygodnie - to znaczy - stosując strategię niszy, w której nie ma miejsca na zaniedbania i dezorientację, a przeważa myślenie o produkcie jutra. Przedsiębiorcy działający w niszy powinni zatem dążyć do osiągnięcia odpowiedniej pozycji konkurencyjnej w oparciu o unikatowość oferowanego produktu bądź usługi. Ta strategia może skupiać się na wybranym aspekcie prowadzenia działalności, w której szczególnie istotny staje się produkt, odbiorca i jego potrzeby, marka lub terytorium.

Jak pokazały wyniki badania pt. „Strategia niszy rynkowej jako specyficzny element potencjału rozwojowego mikroprzedsiębiorstw” prawie wszystkie - bo 98,5% - mikroprzedsiębiorstwa działające w Polsce to firmy niszowe. Co ciekawe, ich niszowość nie ma charakteru zero – jedynkowego. Raczej jest to rodzaj przynależności do węższego lub szerszego zakresu niszy, jako że przedsiębiorcy prowadzą działalność w jednym lub więcej typie niszy jednocześnie. Rozszerzając zakres niszowości przedsiębiorcy zyskują lepszą pozycję konkurencyjną, stają się bardziej otwarci na współpracę z zewnętrznymi podmiotami.
@@

W jaki sposób znajdujemy niszę?

Jednym z tematów, jakie zostały pogłębione w projekcie badawczym dot. strategii niszy rynkowej było określenie czynników decydujących o wyborze strategii niszowej. Jak się okazuje samo prowadzenie działalności gospodarczej w ramach niszy rynkowej jest w przypadku większości mikroprzedsiębiorców zjawiskiem niezamierzonym. Wszelkie decyzje istotne dla funkcjonowania przedsiębiorstwa są odpowiedzią na bieżące sygnały płynące z rynku, a nie wynikiem planowania.

Głównym motywem rozpoczynania działalności gospodarczej jest chęć samorealizacji oraz w wielu przypadkach – nadarzająca się okazja. Jak pokazały wyniki badania większość (tj. prawie 73%) właścicieli mikro firm nie przeprowadza nawet wstępnej analizy kosztów i korzyści oraz szans i zagrożeń związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej. Zaś co czwarta osoba, która zadaje sobie ten trud, przygotowuje taką analizę samodzielnie, a tylko jedna na sto korzysta w tym celu z pomocy zewnętrznego konsultanta.

Niemniej mikroprzedsiębiorcy mają głębokie poczucie sensu, jaki daje im własna firma. Traktują obecny profil działalności jako docelowy model działania przedsiębiorstwa (46% respondentów) i są niechętni drastycznym zmianom w tym obszarze. Co więcej prawie co czwarty mikroprzedsiębiorca ma plany rozwoju firmy.

Strategia - czy można się bez niej obyć?

O dużym stopniu samodzielności mikrofirm świadczy fakt, że większość (ponad 60%) z nich nie widzi potrzeby posiadania strategii działania w formie dokumentu, a co za tym idzie - nie potrzebują wsparcia ze strony zewnętrznych podmiotów w jej przygotowaniu (ponad 81% odpowiedzi).
Ci, którzy należą do grupy firm dostrzegających przydatność narzędzia jakim jest strategia (13,3% badanych firm) oraz skłonni do skorzystania pomocy w jej tworzeniu najczęściej wskazywali na potrzebę budowania bazy danych o klientach (prawie 26% wskazań) oraz na wsparcie w przygotowaniu analizy SWOT(ponad 21% odpowiedzi). Warte podkreślenia jest to, że mikroprzedsiębiorcy, wskazujący zakres ewentualnego wsparcia przy tworzeniu strategii firmy, najmniej są zainteresowani uzyskaniem pomocy w zakresie identyfikowania potencjalnych źródeł finansowania, choć niezmiennie w wielu badaniach uznają ten czynnik za barierę w dalszym rozwoju.

W sytuacjach kryzysowych, większość mikroprzedsiębiorców przyjmuje postawę pasywną, polegającą bądź na niepodejmowaniu żadnych zadań (25,4% respondentów), bądź ograniczeniu inwestycji, poziomu zatrudnienia czy też ograniczenia różnorodności oferty. Jedynie co dziesiąty przedsiębiorca koncentruje się na pozyskaniu nowych odbiorców.

Współpraca i konkurowanie

Połowa właścicieli mikrofirm nie współpracuje na co dzień z żadnymi podmiotami zewnętrznymi. Natomiast wśród tych, którzy prezentują bardziej otwartą postawę, najwięcej bo ponad 26% badanych współpracuje z innymi przedsiębiorstwami, a 13,6% z ośrodkami szkoleniowo-doradczymi.

Specyficzny jest także sposób konkurowania mikroprzedsiębiorstw z innymi przedsiębiorcami – jest to raczej współpraca polegająca na wykorzystywaniu wolnych mocy produkcyjnych zaprzyjaźnionych podmiotów z branży. Co z drugiej strony nie może dziwić jako, że zdaniem właścicieli mikro-firm rywalizacja z innymi podmiotami powinna opierać się na jakości, solidności oraz terminowości wykonywanych zadań, a nie na walce cenowej.

Jak osiągnąć sukces w niszy?

Według „Sukcesu w niszach rynkowych” Krögera, Vizjaka i Kwiatkowskiego wspomniany sukces umożliwiają trzy elementy. Pierwszy z nich to skoncentrowanie się na precyzyjnie określonym produkcie na rynku częściowym. Drugi – zidentyfikowanie i wykorzystanie różnic między wartościami tworzonymi przez daną firmę a tymi, należącymi do lidera na danym rynku. Trzecim elementem jest „złożoność i dynamiczność (włącznie z innowacyjnymi opracowaniami) oferty niszowej2 . To wszystko razem pozwala nie przejście z pozycji niezagrażającego rywalom dostawcy niszowego do przedsiębiorstwa o wysokiej pozycji konkurencyjnej.
Już teraz mikroprzedsiębiorstwa stanowią istotną siłę polskiej gospodarki. Pod względem liczebności stanowią prawie 95% zarejestrowanych przedsiębiorstw (1,78 mln aktywnych przedsiębiorstw), są miejscem pracy dla 20% osób zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw, tworzą prawie 30% PKB.
Powyższe dane świadczą o tym, że pomimo braku strategii, mikroprzedsiębiorcy prowadzą działalność, zapewniając byt nie tylko sobie, ale też pracownikom, dostawcom, spełniając potrzeby swoich klientów. Jednak wydaje się, że zmiana myślenia na bardziej perspektywiczne i poszukanie przewag konkurencyjnych w obecnych lub nowych obszarach niszowych może zaowocować jeszcze lepszymi wynikami ekonomicznymi tych firm.

Pobierz poradnik "Strategia niszy rynkowej jako element potencjału rozwojowego mikroprzedsiębiorstw. Podręcznik dla mikroprzedsiębiorców" \"\"

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.