Dzisiaj jest: 23.11.2024, imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa

Daj się złapać w sieć internetowej promocji

Dodano: 25.12.2010 Czytane: 17

Kto pyta nie błądzi, kto szuka ten znajduje. To powiedzenie idealnie wpasowuje się w idee marketingu wyszukiwarkowego. Każdego dnia atakowani jesteśmy nowymi formami promocji, a reklamy stają się coraz bardziej nachalnymi narzędziami komunikacji z konsumentem.

Kto pyta nie błądzi, kto szuka ten znajduje. To powiedzenie idealnie wpasowuje się w idee marketingu wyszukiwarkowego. Każdego dnia atakowani jesteśmy nowymi formami promocji, a reklamy stają się coraz bardziej nachalnymi narzędziami komunikacji z konsumentem. Ich wszechobecność sprawia, że użytkownicy zaczynają robić skuteczne uniki, a reklamodawcy rozkładać ręce, poszukując nowej formy zachęty dla potencjalnego klienta.

Niestety, aby zaistnieć na rynku jako marka ciesząca się popularnością, posiadająca prestiż i nienaganne opinie od konsumentów, trzeba spełnić jeden z podstawowych warunków – reklamować się! Analiza cenników reklamowych poszczególnych mediów może skutkować niespodziewanym stanem depresji, a następnie ewentualną decyzją o wycofaniu działalności z rynku. Należy jednak pamiętać, że odkąd internet stał się medium równie popularnym, jak prasa drukowana czy radio, warto to narzędzie wykorzystać do działań promocyjnych.

Typy promocji w sieci

XXI wiek to okres rozwoju nowoczesnych narzędzi umożliwiających promocję zarówno w sieci, jak i poza nią, rozumianą jako wszelkiego rodzaju działania ułatwiające komunikację z konsumentem. Według badań i statystyk sporządzanych każdego roku, to właśnie marketing wyszukiwarkowy plasuje się na pierwszym miejscu pod względem skuteczności, spychając z podium mailing i reklamę banerową na witrynach www. Tak spektakularny sukces odnosi głównie dzięki niskim kosztom, które w wielu przypadkach mają kluczowe znaczenie, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Działania promocyjne prowadzone w wyszukiwarkach internetowych to przede wszystkim pozycjonowanie oraz – stanowiące jego nieodłączną część – reklamy Google Adwords. Te ostatnie obejmują promocję witryn w wyszukiwarce Google i pozostałych, jak Wirtualna Polska, Onet czy Netsprint.
@@

Google Adwords gwarancją sukcesu w promocji?

Trzymając się powyższego założenia, każda firma powinna inwestować określony budżet w promocję, tym samym otwierając sobie nowe kanały komunikacji z klientem. Niestety tym, co najczęściej stanowi problem, jest wielkość budżetu, jaką musi przeznaczyć na daną reklamę. Czynnik, który w takiej sytuacji odgrywa znaczącą rolę, to tzw. ROI, czyli zwrot z inwestycji. Na rynku mało jest usług, które potrafią nawet w przybliżeniu podać tego typu dane. Strategia działania linków sponsorowanych, opierając się głównie na przeliczeniach i analizach, umożliwia dokładne zebranie takich danych, dzięki czemu reklamodawca jest w stanie określić szacunkowo zwrot z inwestycji.

Z badań wynika, że ten rodzaj promocji stanowi najlepsze rozwiązanie dla segmentu firm, które szukają tanich, ale jednocześnie skutecznych źródeł promocji. Jak to działa? Reklamy Google Adwords to boksy reklamowe wyświetlane po prawej stronie wyników wyszukiwań oraz na żółtym tle w lewej części okna przeglądarki. Dla internauty stanowią idealne źródło informacji, natomiast dla reklamodawcy nieinwazyjne narzędzie dotarcia do niego. W ostatnich latach obserwuje się coraz większe zainteresowanie tą formą reklamy, zwłaszcza wśród osób, które poszukują konkretnych produktów i usług. Ze względu na oszczędność formy graficznej oraz treściwość, często są postrzegane jako naturalny wynik wyszukiwań. Nie są inwazyjne, a przede wszystkim umożliwiają dotarcie do konkretnego odbiorcy. Jak? Na podstawie słów kluczowych, które wskazują na daną reklamę. Nie jest to jednak jedyna forma reklamy w wyszukiwarce.

Pozycjonowanie dla przedsiębiorczych

Drugą pod względem skuteczności reklamą skierowaną na wyszukiwarki jest pozycjonowanie. Każda firma wchodząca na rynek internetowy swoje działania rozpoczyna od przygotowania strony www. Warto mieć jednak świadomość, że przygotowanie własnej witryny to dopiero wierzchołek góry lodowej. Analizując konkurencję z danej branży i ilość serwisów w sieci, łatwo zauważyć, że odbycie wędrówki na szczyt będzie bardzo trudne. Na tym etapie wkraczają działania ułatwiające zaistnienie w sieci, a przede wszystkim ułatwiające jej widoczność.

Pozycjonowanie to rodzaj reklamy w wyszukiwarce, oparty na podnoszeniu pozycji strony w tzw. wynikach organicznych, czyli linkach do stron znajdujących się po lewej stronie. Działanie to z pewnością jest czasochłonne i żmudne, jednak przynosi bardzo duże efekty. Wiele firm posiadających w swojej ofercie szeroką gamę produktową decyduje się na tego typu działania choćby ze względu na to, że ułatwiają dotarcie do konsumenta za pomocą konkretnego linku do produktu. Ta metoda pozycjonowania to tzw. Long Tail, czyli szerokie pozycjonowanie. Najczęściej wykorzystywana jest przez sklepy internetowe, które adresują swoje produkty do różnych grup użytkowników, jednocześnie budując swój wizerunek w sieci, bez ponoszenia dużych nakładów finansowych.

Co ma wpływ na skuteczność reklamy w wyszukiwarkach?

Na skuteczność reklamy wpływ ma wiele czynników. Po pierwsze, łatwe dotarcie do danej grupy docelowej. Komunikat reklamowy dociera do internauty na podstawie słów kluczowych, jakie wpisuje w wyszukiwarce. To one mają wpływ na to, jaka reklama zostanie wyświetlona. Wpisując słowo użytkownik wyraża swoją potrzebę, natomiast reklama wyświetlana pod tą frazą jest odpowiedzią na jego zapytanie.

Po drugie, daje to gwarancję zwiększonego ruchu na stronie, przez co użytkownik trafia na interesującą go witrynę z wyszukiwarki, za pomocą wyników organicznych (umieszczonych po lewej stronie ekranu) oraz linków sponsorowanych. Należy jednak pamiętać, że mimo faktu generowania ruchu przez wyszukiwarki, zawartość strony warunkuje to, czy użytkownik na niej pozostanie czy opuści ją w ekspresowym tempie.
Po trzecie, reklama kierowana na wyszukiwarki jest nieagresywna i nienachlana. To jedna z kluczowych zalet, którą posiada niewiele dostępnych na rynku form promocyjnych. Użytkownik otrzymuje możliwość wyboru skorzystania z oferty lub przejścia do kolejnych wyników.

Ostatnią ważną cechą jest wysoki poziom dyskrecji i swego rodzaju niejawności reklamy. Sam zabieg pozycjonowania – poprzez windowanie strony w wynikach wyszukiwania – pełni funkcję zakamuflowanej formy działań promocyjnych, w związku z czym firmy korzystające z tego typu usług rzadko kiedy decydują się na publicznie ujawnienie swoich działań.

W jakim celu firmy korzystają z tej formy promocji?

Wyszukiwarka, jak powszechnie wiadomo, to narzędzie, które najszybciej pozwala dotrzeć do konsumenta. Za jej pośrednictwem internauta poszukuje informacji, a zadaniem reklamodawcy jest „wychwycenie” jego potrzeby i udzielenie odpowiedzi w formie odpowiedniej treści. Jak wcześniej wspomniałam, potrzebę stanowi zapytanie wpisane przez internautę w pasku wyszukiwania. W wyniku tego działania użytkownik otrzymuje odpowiednią ilość informacji, którą najpierw selekcjonuje, a następnie zaczyna przeglądać. To, czy nasz komunikat znajdzie się w przeglądanej treści, zależy w dużym stopniu od jego jakości i trafności.

Dlatego z tego rodzaju promocji najczęściej korzystają przedsiębiorcy, którzy chcą wzmocnić własny wizerunek, sklepy internetowe promujące swoje usługi lub firmy, które dopiero wkraczają na rynek. Jej siłę potwierdza możliwość szybkiego uruchomienia, która najczęściej nie przekracza kilku minut. Natomiast skuteczność przeliczana jest na kliknięcia, czyli liczbę użytkowników, która za pośrednictwem reklamy dostaje się na reklamowaną stronę. Ważnym aspektem jest również synergia tych dwóch rodzajów promocji. Do budowania bazy słów kluczowych, które zostaną wykorzystane do działań pozycjonerskich, najczęściej wykorzystuje się linki sponsorowane, które stanowią idealne źródło popularności i trafności fraz.

Firmy w celu zaznajomienia się z potrzebami konsumenta oraz odpowiednim wejściem na rynek, przeprowadzają testową kampanię na linki sponsorowane. Nie ponoszą przy tym wysokich kosztów, a w efekcie uzyskują bogate źródło informacji, na podstawie którego prowadzone są dalsze działania pozycjonerskie.

Jednym z ważniejszych powodów, dla którego wiele firm decyduje się na ten rodzaj promocji, jest możliwość modyfikacji kampanii w trakcie jej trwania. Możliwość edycji treści, wyłączenia kampanii w dowolnym momencie lub dokonania zmian sprawiają, że reklamy cieszą się olbrzymią popularnością. Każdy przedsiębiorca wie, że podczas wprowadzania produktu na rynek, ważnym etapem jest ciągła analiza rynku i – w miarę możliwości – ciągłe udoskonalenia produktu.

Zmiany buduje się w oparciu o gusta konsumenta, które mogą w bardzo krótkim czasie przeskoczyć z jednej skrajności w drugą. Produkt udoskonalany jest jeszcze w fazie wzrostu, zanim osiągnie etap dojrzewania. Tylko takie działania wróżą jego zaistnienie na rynku konsumenckim. Z podobnym zjawiskiem mamy do czynienia w przypadku kampanii Adwords. Jej ciągła optymalizacja, dokonywanie zmian zarówno w treści, jak i rozplanowanym budżecie, mogą warunkować jej powodzenie. W reklamie banerowej lub mailowej zabiegi te są znacznie trudniejsze, gdyż zmiany w tego typu graficznych kreacjach wymagają czasu, przez co dokonanie modyfikacji niemalże z minuty na minutę założeń kampanii jest niemożliwe. Ponadto, w przypadku prowadzenia działań promocyjnych w oparciu o banery, targetowanie do odpowiedniej grupy docelowej jest ograniczone, co znacznie obniża jakość i możliwości dotarcia do dokładnie wytypowanej grupy.

Dostępność form promocji...

Reklama sieciowa daje wiele możliwości, jednak nie każda jej forma umożliwia realizację tych działań we własnym zakresie. Reklamy banerowe – prócz tego, że pochłaniają spory budżet – wymagają zakupu powierzchni reklamowej, co nie zawsze jest rzeczą prostą. Dodatkowo mailing, aby mógł przynieść jakiekolwiek rezultaty, wymaga ogromnej bazy adresów.

Dlatego reklama skierowana na wyszukiwarki to nie tylko atrakcyjna cenowo oferta, ale także rodzaj promocji, którą małe i średnie przedsiębiorstwa są w stanie realizować same. Ponadto nie wymagają one znaczących nakładów finansowych, co w czasach szukania oszczędności może mieć dodatkowe znaczenie.

¬ródło: Gazeta Małych i ¦rednich Przedsiębiorstw, www.gazeta-msp.pl

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.