Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Nowa perspektywa - na co mogą liczyć miasta?

Dodano: 30.03.2014 Czytane: 18

Mówił o nich Paweł Orłowski, wiceminister infrastruktury i rozwoju, podczas konferencji „Wsparcie Miast z Polityki Spójności w Perspektywie Finansowej 2014-2020”.

- Wszystkie miasta mogą liczyć na fundusze unijne w nowej perspektywie. Każde z nich ma istotną rolę do odegrania  w rozwoju danego obszaru. Ośrodki wojewódzkie i regionalne są ważne z punktu widzenia całego regionu, natomiast subregionalne czy lokalne  stanowią zaplecze usługowe dla obszarów wiejskich – wyjaśnił wiceminister Orłowski.

Dodał, że wsparcie dla miast wpisuje się w szerszy kontekst – jest elementem tzw. podejścia terytorialnego w polityce rozwoju. - Chodzi o takie przygotowywanie funduszy, by były one dedykowane konkretnym obszarom. Dzięki temu możliwe jest rozwijanie ich mocnych stron i rozwiązywanie ich specyficznych problemów – podkreślił.


@@

Duży nacisk na inwestycje w rozwój miast kładzie Unia Europejska. Zdaniem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, stoją one przed poważnymi wyzwaniami, jak starzenie się społeczeństwa przy wydłużającej się długości życia, konsekwencje stagnacji gospodarczej w zakresie tworzenia miejsc pracy i postępu społecznego, zaniedbane dzielnice, czy coraz większe zmiany spowodowane zanieczyszczeniem środowiska, hałasem.

Programy, z których dostępne będą środki dla ośrodków miejskich w nowej perspektywie UE to głównie Infrastruktura i ¦rodowisko (PO Ii¦), Polska Wschodnia (PO PW) i Programy Regionalne (RPO). 

PO Ii¦ będzie źródłem funduszy dla miast wojewódzkich i otaczających je gmin, które korzystają z dobrodziejstw dużego ośrodka oraz dla miast regionalnych i subregionalnych. – Największe ośrodki mogą liczyć na pieniądze m.in. na transport publiczny, w tym kolej aglomeracyjną,  gospodarkę wodno-ściekową i odpadową czy poprawę efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii – poinformował wiceminister. -  W przypadku miast regionalnych i subregionalnych, fundusze mają przede wszystkim wesprzeć przywrócenie ich znaczenia w procesach rozwojowych. Bardzo ważnym celem będzie rewitalizacja zaniedbanych dzielnic, ale środki trafią też na podobne cele jak w ośrodkach wojewódzkich, na przykład na komunikację miejską – dodał.


Program Polska Wschodnia to dodatkowe fundusze dla pięciu województw – lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, w tym dla ich stolic. Zainwestują one m.in. w transport publiczny, połączenia kolejowe oraz drogi.

Duże wsparcie dostępne będzie dla ośrodków miejskich w programach regionalnych. RPO na lata 2014-2020 to programy dwufunduszowe - będą łączyć środki na infrastrukturę i na kapitał ludzki (m.in. edukację, szkolenia, walkę z ubóstwem). - Odpowiednie ukierunkowanie środków, tak by się uzupełniały i trafiały na kompleksowe projekty, może pomóc miastom wejść na ścieżkę szybkiego rozwoju – powiedział wiceszef resortu. Z RPO finansowane będą też Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, czyli wspólne przedsięwzięcia miast i otaczających je gmin. – Chodzi o spojrzenie na rozwój ponad granicami administracyjnymi. Partnerstwa samorządów będą mogły starać się o środki na wspólne projekty dotyczące m.in. rewitalizacji, transportu miejskiego czy termomodernizacji – zapowiedział.

Inne, dedykowane miastom w nowej perspektywie inicjatywy to m.in. Platforma Rozwoju Obszarów Miejskich, program sieciowania miast URBACT oraz instrumenty finansowe, takie jak JESSICA.  Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju pracuje również nad Krajową Polityką Miejską, która ma wyznaczać pożądane przez rząd kierunki rozwoju miast.

Spotkanie odbyło się 28 marca 2014 r. w Rumii.

źródło: MIR
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.