Bez wątpienia pozytywną zmianą jest powierzenie Pani Minister Elżbiecie Bieńkowskiej funkcji Wicepremiera, jak również przyłączenie do jej kompetencji sfery transportu. Zmiany te wskazują na potrzebę silnego zintegrowania w jednym resorcie większości działań związanych z rozdysponowaniem środków unijnych w ramach kolejnej perspektywy budżetowej. Minister Bieńkowska, pełniąc swoją dotychczasową funkcję, wykazała się wysokim profesjonalizmem, a wskaźniki osiągnięte przez Polskę w zakresie efektywnej absorpcji środków unijnych są jednymi z najlepszych w Europie. Słowa uznania należą się także za dobrą komunikację ze środowiskiem przedsiębiorców i gotowość do rozmów. Pani Minister nie chowa się za swoimi urzędnikami i w razie potrzeby osobiście wyjaśnia przedsiębiorcom zawiłości unijnego finansowania.
@@
Kolejna istotna z punktu widzenia biznesu zmiana to nowy minister finansów. Może ona wskazywać na próbę odświeżenia oblicza resortu. Docenić należy, iż kierować nim będzie osoba, która posiada duże doświadczenie w zakresie rynku finansowego oraz duże zdolności analityczne. Przedsiębiorcy skupieni w KIG liczą, że następca Jacka Rostowskiego poprawi dialog społeczny w zakresie prowadzenia polityki fiskalnej państwa, a także tworzenia warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Chodzi tu m.in. o wzmocnienie efektywności i realności konsultacji społecznych w zakresie prawa podatkowego, które do tej pory miały charakter czysto symboliczny, na zasadzie „wy wiecie swoje, a i tak to my mamy rację”.
Zmiany dokonane w tak kluczowych resortach zwiększają oczekiwania na przeprowadzenie koniecznych i zdecydowanych działań w zakresie polityki gospodarczej kraju oraz finansów publicznych. Nauczony doświadczeniem i biorąc pod uwagę kontekst przeprowadzanych zmian, nie przesadzałbym jednak z nadmiernymi oczekiwaniami.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Nowości
- Rekonstrukcja czy kosmetyka?