Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

MSP oczekują finansowania

Dodano: 11.11.2013 Czytane: 19

1. Z jakimi problemami, specyficznymi dla regionu, borykają się lokalne MSP?
Lokalne MSP borykają się z takimi samymi problemami, jak firmy w całym kraju. Na podstawie raportu podsumowującego badanie sektora MSP na Pomorzu, który powstał w ramach jednego z realizowanych przez Agencję Rozwoju Pomorza projektów, trzeba podkreślić, że przeprowadzona analiza danych wskazuje, że rok 2012 był wyraźnie trudniejszym okresem dla lokalnych przedsiębiorców. Firmy sygnalizują, że borykają się z niekorzystną polityką podatkową, zmiennością lub niejasnością przepisów i niewystarczającym popytem. Jako bariery w rozwoju wymieniają także brak środków finansowych, wysokie koszty produkcji, wysokie koszty zatrudnienia, nadmierną biurokrację, niekorzystną politykę kredytową banków i niską płynność finansową. W takich warunkach firmy zaczęły ponosić coraz mniej wydatków na cele inwestycyjne.

2. Jak można ocenić zainteresowanie w regionie programami pomocowymi? A jak ofertą Agencji? Które produkty cieszyły się największym zainteresowaniem?
Na Pomorzu można zauważyć duże zainteresowanie środkami europejskimi. Sektor MSP dość aktywnie aplikował o dotacje, za których dystrybucję odpowiadała m.in. ARP. Przedsiębiorcy poszukiwali przede wszystkim środków na realizację wydatków inwestycyjnych, np. na sfinansowanie prac budowlanych, zakup maszyn i urządzeń, wprowadzanie rozwiązań innowacyjnych, a także na rozszerzenie działań eksportowych.

Zainteresowaniem cieszyły się też fundusze na wspieranie i rozwijanie tzw. e-biznesu. Oferta bezzwrotnych dotacji została przez przedsiębiorców niemal całkowicie wyczerpana. Obecnie pomorskie firmy mają do dyspozycji ofertę tzw. instrumentów finansowania zwrotnego (pożyczki, poręczenia kredytowe) współfinansowanych ze środków UE. Przedsiębiorcy wykorzystali również wszystkie możliwości proponowane im w ramach realizowanych przez ARP projektów, m.in. dotyczących ochrony własności intelektualnej, społecznej odpowiedzialności biznesu, rozwoju przemysłów kreatywnych, a także mających na celu nawiązywanie współpracy między inwestorami prywatnymi i pomysłodawcami. W ramach działającego od 2008 r. Funduszu Kapitałowego ARP powstało już 29 nowych spółek. Ponadto nieustającym zainteresowaniem cieszą się świadczone w ARP usługi informacyjne i doradcze. Dodatkowym potwierdzeniem atrakcyjności oferty Agencji kierowanej do przedsiębiorców jest  rosnące z roku na rok zainteresowanie Pomorskim Forami Przedsiębiorczości.


3. Jakie są pomysły na wspieranie MSP w regionie?
W regionie podejmowanych jest szereg działań mających na celu wspieranie sektora MSP. Firmy oczekują głównie pomocy i informacji w zakresie pozyskiwania różnych form dofinansowania działalności, w tym unijnego. Dlatego dostrzega się potrzebę stałego dostępu do informacji i doradztwa. Biorąc pod uwagę fakt, że bezpłatne szkolenia kierowane do MSP cieszyły się dużym zainteresowaniem, należałoby kontynuować takie działania w przyszłości. Organizacja cyklicznych wydarzeń gospodarczych, takich jak Pomorskie Fora Przedsiębiorczości, corocznie stwarza firmom możliwość udziału w wielu bezpłatnych warsztatach i wykładach rozwijających biznesowe kompetencje. Z uwagi na trudności, jakie napotykają MSP w związku z rozpoczynaniem i prowadzeniem działalności, na szczególną uwagę zasługuje także kontynuacja działań i projektów wspierających od strony praktycznej przedsiębiorców we wczesnej fazie rozwoju.

4. Kończy się perspektywa finansowa 2007-2013. Jakie pieniądze wydatkował region i jak rozkładały się procentowo w podziale na gałęzie: czy na technologie, czy na infrastrukturę, czy na edukację, itp.
Dotacje dla MSP, których dystrybucją w latach 2007-2013 zajmuje się ARP, skierowane były przede wszystkim na realizację projektów o charakterze inwestycyjnym, innowacyjnym i badawczo-rozwojowym. Obecnie trwają badania ewaluacyjne, zatem ARP nie dysponuje jeszcze informacjami w jakim procencie Pomorskie, jako region, wydatkowało środki na technologie, infrastrukturę, edukację. W ramach projektów, które przedsiębiorcy i instytucje otoczenia biznesu złożyły do Agencji Rozwoju Pomorza, w większości aplikowano o środki na sfinansowanie inwestycji budowlanych i projektów innowacyjnych. Przedsiębiorcy i instytucje otoczenia biznesu zainteresowane były także działaniami sprzyjającymi rozwojowi eksportu.

5. Przed nami nowa perspektywa i nowa pula do podziału. Jakie są priorytety, czego potrzebują lokalne MSP, a czego lokalne otoczenie biznesu?
W regionie trwają prace nad nową perspektywą programową na okres 2014-2020. Nie ma jeszcze szczegółowych informacji dotyczących kształtu programów operacyjnych, kwot dofinansowania, ani zasad ubiegania się o dofinansowanie. Na pewno jednak, zdecydowanie większa część środków finansowych będzie przeznaczona na  tzw. instrumenty zwrotne, jak pożyczki. Przedsiębiorcy po raz kolejny liczą też na zastrzyk kapitału na sfinansowanie zaplanowanych inwestycji i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań. Lokalne otoczenie biznesu z kolei na możliwość aktywnego wspierania rozwoju przedsiębiorczości w regionie.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.