Dzisiaj jest: 25.11.2024, imieniny: Elżbiety, Katarzyny, Klemensa

Jak skutecznie aplikować o pracę?

Dodano: 17.06.2022 Czytane: 20

 

Oczywiście nie oznacza to, że odpowiednie przygotowanie na nic się zda. Wręcz przeciwnie – pisząc taki list biznesowy, warto stosować się do konkretnych zasad, dzięki którym wzbudzi się zainteresowanie odbiorcy i jednocześnie nie zniechęci do nawiązania dalszego kontaktu. W niniejszym artykule przedstawione zostaną podstawowe zasady korespondencji biznesowej, dzięki którym można skutecznie zwiększyć swoje szanse na otrzymanie stanowiska, o które się aplikuje.

 

Profesjonalne podejście do tematu

 

Składając aplikacje o pracę, należy bezwzględnie przestrzegać formatu biznesowej korespondencji. To zestaw zasad formalnej komunikacji, które najprościej rzecz ujmując, dają pracodawcy pewność, że ma on do czynienia z kompetentną, poważną i odpowiednio przygotowaną osobą, której zależy na danym stanowisku.

Wiadomość z aplikacją o pracę powinna być odpowiednio sformatowana. Obowiązkowe będzie początkowe zwrócenie się do odbiorcy. Niekiedy wystarczy kilka chwil, żeby sprawdzić, kto jest bezpośrednim adresatem wiadomości. List powinien być oryginalny i napisany w stu procentach pod tę konkretną posadę. Wiadomość powinna zostać odpowiednio sformatowana, czyli wyjustowana, podzielona na akapity i bezwzględnie nie może zawierać błędów ortograficznych, czy interpunkcyjnych. Należy także przestrzegać ogólnych zasad formalnej korespondencji biznesowej, co oznacza, że list nie powinien zawierać wyrażeń slangowych, a zwroty bezpośrednie powinny być formułowane z wyrażeniem szacunku do odbiorcy. Po opracowaniu takiego listu warto dać go komuś innemu do przeczytania, ponieważ jest on wizytówką. To pierwsze, co potencjalny pracodawca czyta i jeżeli zauważy jakiś rażący błąd, to nawet nie będzie zainteresowany zaglądaniem do CV.

 

Zwięzłość i konkrety

 

Aplikacja o pracę powinna być odpowiednio skondensowana. List motywacyjny oraz CV nie mogą zawierać informacji zbędnych – tylko same konkrety. Jeżeli pracodawca ma do rozpatrzenia kilkadziesiąt aplikacji, to zwyczajnie podświadomie może odrzucić za bardzo rozbudowaną dokumentację ze względu na brak czasu. Dlatego nie ma sensu rozwodzić się nad kwestiami, które można poruszyć na rozmowie kwalifikacyjnej. CV oraz list motywacyjny powinny ogólnikowo opisywać wszystkie kwestie związane z naszym wykształceniem, umiejętnościami oraz doświadczeniem życiowym. Jeśli coś wyda się interesujące dla pracodawcy, to z pewnością chętnie poruszy dany temat na rozmowie w cztery oczy.

Taka zwięzła aplikacja jest także sygnałem dla odbiorcy, że ma do czynienia z osobą, która jest skupiona na swoim celu i nie zajmuje się kwestiami zbędnymi dla danego zadania, co bardzo dobrze świadczy o nim jako o pracowniku.

 

Zaprezentowanie umiejętności oraz zainteresowań, które mogą mieć wpływ na skuteczność przy danym stanowisku

 

Każdy ma jakieś umiejętności oraz zainteresowania. Niektóre z nich mogą mówić bardzo dużo o samej osobie. Ktoś, kto przez lata uprawia sport, z pewnością będzie bardzo dobrze zorganizowany, a osoba kochająca książki będzie miała bardzo rozbudowaną wiedzę na wszelkie tematy. Im więcej zainteresowań tym lepiej, bo to daje sygnał, że taka osoba ma tendencje do samodoskonalenia się, co jest podstawowym czynnikiem do rozwoju w pracy.

W dzisiejszych czasach niezwykle istotne jest posiadanie prawa jazdy kategorii B. Dlatego należy bezwzględnie pamiętać o zamieszczeniu informacji o możliwości prowadzenia pojazdów, bo jej brak może zostać odczytany jako brak prawa jazdy, a to może być przyczyną dyskwalifikacji na większości stanowisk.

 

Bezwzględnie nie powinno się „podkolorowywać”

 

Wszystko, co podaje się w CV i liście motywacyjnym, powinno być bardzo dobrze przemyślane i w żaden sposób nieprzesadzone. Jeżeli ktoś nie ma dużego doświadczenia z konkretnym oprogramowaniem, a podał informację, że tak jest, to podczas rozmowy kwalifikacyjnej może to zostać zweryfikowane. W przypadku gdy pracodawca zauważy, że przynajmniej jedna rzecz została podkolorowana, to kandydat do pracy automatycznie staje się nierzetelny, co daje pewność, że kandydatura zostanie odrzucona. Dlatego lepiej zaprezentować mniej umiejętności, ale takich, których jest się pewnym.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.