Rynek pracy, w którym dziś jesteśmy obecni wymaga od nas tego, abyśmy odpowiedzieli na jeszcze jedno bardzo ważne pytanie – dlaczego właśnie u nas ktoś miałby chcieć pracować? Pamiętać powinniśmy o tym, że dziś kiedy mamy rynek pracy pracownika, wielokrotnie to pracodawcy bardziej zależy na tym, aby ktoś chciał u niego pracować, niż pracownikowi, aby zmienić pracę.
Firmy zatrudniają dziś agencje marketingowe, które mają za zadanie wykreowania wizerunku pracodawcy na rynku pracy. Niezmiernie ważne jest, aby ten wykreowany medialnie wizerunek, był zgodny z rzeczywistością i przede wszystkim spójny z tym, co kandydat zobaczy w trakcie procesu rekrutacji. Zachęcam managerów, z którymi pracuję, aby na proces rekrutacji, poza weryfikacją kompetencji kandydata, patrzyli również jak na budowanie wizerunku firmy oraz na profesjonalne przeprowadzenie procesu rekrutacji i traktowanie pracownika.
Na co należy zwrócić uwagę w procesie rekrutacji, aby był profesjonalny, a kandydat miał poczucie uczestnictwa w przyjaznej rekrutacji?
Komunikacja z kandydatem
Kandydat obserwuje firmę na każdym etapie kontaktu z nią. Już od momentu wysłania CV zwraca uwagę na to, czy ktoś się z nim skontaktował oraz jak szybko i w jakiej formie to nastąpiło. Ważne jest również informowanie kandydata i decyzjach na kolejnych etapach oraz dbanie o budowanie relacji z kandydatem już po zakończeniu procesu rekrutacji.
Sposób prowadzenia rozmowy rekrutacyjnej
Po pierwsze zadbajmy o zapewnienie odpowiedniego, kameralnego miejsca spotkania, w którym będziemy mogli swobodnie rozmawiać. Spotkanie rekrutacyjne powinno być rozmową i poszukiwaniem pola do współpracy lub utwierdzeniem się w przekonaniu, że współpraca jest niemożliwa. Spotkanie nie powinno mieć charakteru odpytywania kandydata. Powinniśmy je w tak umiejętny sposób prowadzić, aby naturalną i szczerą rozmową dostać odpowiedzi na istotne dla nas kwestie.
Jak długo powinno trwać? Tyle ile trzeba, aby po spotkaniu mieć pewność, czy widzielibyśmy tą osobę w zespole czy nie. W 20 min tego nie zrobimy, w 1-1,5 godz. już jesteśmy w stanie powiedzieć coś więcej. Po co tyle czasu? Po to, aby zbudować miłą atmosferę, aby nasz rozmówca poczuł się dobrze, aby nabrał do nas zaufania i zaczął mówić o sobie. W zbudowanej przyjaznej atmosferze rozmowy, kiedy przełamiemy dystans, dostajemy szczerość i informacje, których na pewno nie uzyskamy w spotkaniu polegającym na odpytywaniu kandydata.
Traktuj kandydata jak swojego najlepszego klienta
Mam głębokie przekonanie, że kandydat w trakcie procesu rekrutacji powinien być traktowany jak nasz najlepszy KLIENT. Każdy kandydat powinien wyjść z rozmowy zadowolony. Miarą kompetencji rekrutera jest umiejętne zweryfikowanie kompetencji kandydata, jego dopasowania do stanowiska i do firmy, przy jednoczesnym nie naruszaniu poczucia wartości kandydata.
Nawet jeśli w trakcie rozmowy dochodzimy do wniosku, że ta osoba nie pasuje do firmy i stanowiska. Nawet jeśli uważamy, że jest niespójna w tym co mówi, że dowody, które przedstawia na poparcie swojego doświadczenia są niewiarygodne, nie powinniśmy dać kandydatowi tego odczuć. Celem rekrutera i dobrze poprowadzonej rekrutacji jest wybranie najlepiej dopasowanego kandydata do stanowiska, a nie udowadnianie komuś, że się nie nadaje, że kłamie, czy że jest głupi... Nie nam to oceniać.
Nawet jeśli kandydat dostaje odmowną informację, jest mu pewnie przykro, ale w zdecydowanej większości przypadków, nadal ma dobre zdanie o firmie.
Pamiętajmy, że ktoś kto dziś jest kandydatem i przychodzi na rozmowę rekrutacyjną, już jutro może zostać naszym klientem. Może zostać zatrudniony w firmie, z którą będziemy chcieli zrobić biznes. Jak wiadomo biznesu nie robi się z firmami tylko z ludźmi, więc z kimś kto mówi i myśli o nas dobrze z pewnością będzie nam dużo łatwiej zbudować relacje biznesowe
Czy to jest łatwe? Niestety nie jest! Wymaga wiele pracy
z rekruterami, managerami, nauczenia się takiego systemu przyjaznej rekrutacji. Ale czy warto? Warto! Dla zbudowania wizerunku firmy, przyciągania najlepszych i wsparciu marki produktu czy usługi, czego wszystkim serdecznie życzę.
Autorką jest Prezesem Milado Centrum Rozwoju Personalnego, zajmującego się doradztwem
personalnym, rekrutacją i szkoleniami rozwojowymi dla właścicieli firm i ich pracowników