Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Jak wybrać najlepszą lokatę? Pomagamy w siedmiu krokach

Dodano: 07.03.2018 Czytane: 23

Lokaty bankowe to pewna inwestycja, która gwarantuje bezpieczny zysk w określonym przedziale czasowym. Ponieważ z uwagi na różnorodność produktów dostępnych na rynku znalezienie najlepszej oferty może być problematyczne, prezentujemy 7 porad ułatwiających wybór lokaty. Pamiętaj, że tu chodzi o Twoje pieniądze – warto więc inwestować z głową!

1. Dobierz ofertę do indywidualnych wymagań

Nie istnieje coś takiego jak uniwersalna i najlepsza dla każdego lokata, która w takim samym stopniu spełni wymagania wszystkich inwestorów. Różne oczekiwania, potrzeby i możliwości sprawiają, że oferty należy dobierać w sposób indywidualny, w oparciu o dokładną analizę warunków lokaty i własnej sytuacji. Lokata powinna odpowiadać celowi inwestycji i długofalowej strategii przyjętej przez inwestora.

W zależności od wymagań, jedni preferują więc kilka krótszych lokat w równych odstępach czasowych, a inni wybierają wyłącznie jeden depozyt na długi okres czasu. Podczas gdy dla wielu osób założenie konta osobistego nie stanowi problemu, niektórzy nie chcą nawet słyszeć o takim obowiązku. To tylko kilka przykładów pokazujących, jak różne potrzeby mają inwestorzy, którzy chcą zdeponować swoje środki na lokacie.

2. Dokładnie zapoznaj się z warunkami

Oprocentowanie to tylko jeden z wielu elementów składających się na atrakcyjność lokaty. Choć jest istotny, nie należy się skupiać wyłącznie na nim, lecz dokładnie poznać wszystkie warunki oferty. Im bardziej złożony produkt i im więcej dodatkowych usług obejmuje, tym lepiej powinno się prześwietlić zapisy umowy. Dowiedz się, czy konto wymagane do lokaty jest płatne, tak samo zweryfikuj kartę. Sprawdź, z jakimi konsekwencjami wiąże się wcześniejsze zerwanie lokaty i czy można ją przedłużyć, a jeśli tak, to na jakich warunkach. Czerwona lampka powinna zapalić się przy każdej pozycji, przy której koszt jest inny niż 0 zł.

3. Nie daj się złapać na lokatę-przynętę

Niektóre lokaty bankowe są skonstruowane w taki sposób, aby przywiązać klienta do innych produktów – przede wszystkim kont osobistych. Brak możliwości odnowienia, krótki termin zapadalności, dostępność wyłącznie dla nowych klientów banku – to główne cechy lokat-przynęt, których celem jest zwabienie klienta. Choć często kuszą wysokim oprocentowaniem, to finalnie nie zawsze warto z nich korzystać.

4. Nie zrywaj lokaty przed terminem

Deponując pieniądze na lokacie, zobowiązujesz się do tego, że nie wycofasz ich przed terminem zapadalności, czyli np. po trzech, sześciu albo dwunastu miesiącach, zgodnie z treścią umowy. Oczywiście w życiu zdarzają się różne, nieprzewidziane sytuacje i w pewnym momencie możesz natychmiast potrzebować dużej sumy pieniędzy, ale w przeciwnym razie staraj się dokończyć lokatę. Jeśli ją zerwiesz i wycofasz środki przedwcześnie, większość banków odbierze Ci odsetki. Chcąc mieć pewność, że tak się nie stanie i że nawet w razie przedterminowego zakończenia lokaty otrzymasz wypracowany zysk, poszukuj ofert, które to gwarantują. Mimo że nie są one standardem, to często na rynku da się je znaleźć.

5. Oblicz finalny zysk

Skuteczne inwestowanie wymaga planowania, strategicznego myślenia i skrupulatnego realizowania swoich założeń w praktyce. Dotyczy to również lokat, dlatego przed zdeponowaniem pieniędzy na jednej z nich warto obliczyć potencjalny zysk, pamiętając o podatku od zysków kapitałowych (tzw. „podatek Belki”) w wysokości 19% od odsetek uzyskanych na lokacie. ¦wiadomość, jakie profity przyniesie lokata, powinna zawsze Ci towarzyszyć podczas wyboru konkretnych ofert.

6. Dywersyfikuj lokaty

Oprocentowanie lokat zmienia się z biegiem czasu, co wynika z obniżek i podwyżek stóp procentowych. W efekcie oferty, które pół roku temu szczyciły się najwyższym oprocentowaniem, za kilka miesięcy mogą być w ogóle nie warte uwagi. I odwrotnie – lokaty, które jeszcze do niedawna były uznawane za mało atrakcyjne, niedługo mogą być szczytem marzeń inwestorów. Aby zminimalizować ryzyko i zmaksymalizować potencjalne zyski wynikające ze zmian oprocentowania, warto jednocześnie mieć kilka lokat i w razie potrzeby rezygnować z tych słabiej oprocentowanych, dobierając w zamian lepsze, nowsze oferty. Wymaga to poświęcenia czasu na wyszukiwanie interesujących lokat, ale gwarantuje wyższe zyski.

7. Porównuj oferty

Zestawiając ze sobą lokaty, bierz pod uwagę nie tylko wysokość oprocentowania, ale również wszystkie inne warunki decydujące o atrakcyjności oferty. Zorientuj się w atutach i wadach poszczególnych lokat, dzięki czemu łatwiej znajdziesz tę, która odpowiada Ci w największym stopniu. W celu porównania lokat warto również rzucić okiem na najnowsze rankingi i zestawienia dostępne w Internecie, jak np. na stronie wygranaonline.com/ranking-lokat-bankowych/. Tego typu portale mogą okazać się przydatne przy wyborze najlepszej lokaty, ponieważ w sposób szczegółowy analizują oferty poszczególnych banków i wybierają najlepsze z nich. Oczywiście takich rankingów jest w Internecie mnóstwo, dlatego warto sprawdzić kilka z nich przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Wybór najlepszej lokaty nie zawsze jest prosty, ponieważ ilość czynników jakie należy wziąć pod uwagę jest naprawdę spora. Czasem można posiłkować się gotowymi rankingami dostępnym na różnych portalach internetowych, jednak to również nie jest idealne rozwiązanie, ponieważ każdy inwestor posiada swoje indywidualne wymagania, wśród których najważniejsze może okazać się, np. oprocentowanie lokaty, ale także jej czas trwania lub możliwość zerwania przed czasem. Mądre powiedzenie mówi, że „czas to pieniądz”, sugerując podejmowanie szybkich decyzji. Jednak w przypadku lokat może być dokładnie odwrotnie – warto poświęcić chwilę czasu na szczegółową analizę poszczególnych ofert, by w przyszłości osiągnąć większy zysk.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.