Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Utrzymują się dobre nastroje w firmach

Dodano: 13.04.2014 Czytane: 18

W pierwszym kwartale 2014 roku wskaźnik nastrojów KERNA wyniósł 52,49 na minusie. Porównując go do analogicznego okresu roku wcześniej, oznacza to wzrost o 25,2 pkt.

Za taką progresję w nastrojach odpowiedzialne są przede wszystkim lepsze noty wystawiane przez przedsiębiorców kondycji krajowej gospodarki. Zwłaszcza, jeśli chodzi o ten kwartał, Instytut Keralla Research notuje, że ponad 23 proc. badanych spodziewa się polepszenia sytuacji ekonomicznej kraju (dla porównania, rok temu optymistów było jedynie 6 proc.).

@@

Przedsiębiorcy MSP, także w wyniku wciąż słabego popytu wewnętrznego, odważniej szukają rynków zbytu poza Polską, czym rekompensują sobie sezonowość wpływów i nabierający dopiero tempa wzrost wydatków konsumentów indywidualnych (eksport według danych GUS w całym 2013 roku wzrósł o 5,8 proc. i uzyskał rekordową wartość 638 mld zł).


Wynikiem studzącym pozytywne dane jest przekonanie przedsiębiorców, że lepszy klimat gospodarczy nie będzie miał natychmiastowego przełożenia na ich biznes. Prowadzący firmy wciąż mają silne obawy o kondycję swoich przedsiębiorstw. Z analiz Keralla Research wynika, że ponad 27 proc. badanych przyjmuje, że niestety, ale do końca marca nie nastąpi wyraźna poprawa sytuacji ekonomicznej ich firmy (w analogicznym okresie roku ubiegłego ponad 1/3 badanych była skłonna lepiej oceniać przyszłość swojego biznesu w pierwszych miesiącach roku). Oznacza to, że rejestrowane zmiany „na plus” nie będą mieć tak szybkiego odzwierciedlenia w wynikach finansowych samych zainteresowanych.


Stąd między innymi wciąż ostrożna polityka inwestycyjna w firmach. Index ZAIR Instytutu Keralla, wskazujący na skalę zakupów w MSP, oparty na wskazaniach o wydatkach na inwestycje i rezygnacjach wyniósł minus 67,3 (czyli niewiele mniej, niż kwartał wcześniej 66,5 pkt). Przedsiębiorcy będą wydatkować na marketing i reklamę (24,3 proc. badanych chce inwestować w ten obszar), sprzęt komputerowy, oprogramowanie i środki transportu. W sumie, ponad połowa badanych deklaruje przeprowadzenie inwestycji, a co ważne, 12 proc. przedsiębiorców informuje, że będzie do końca marca tworzyć etaty i zatrudniać nowych pracowników.


Większych inwestycji można spodziewać się w kolejnych kwartałach – co wynika m.in. z sezonowości oraz dobrych prognoz przedsiębiorców na cały ten rok. Aż połowa badanych prognozuje, że najbliższe dwanaście miesięcy będzie lepsze dla rozwoju ich firmy, niż minione w 2013 roku.


Sytuacja krajowej gospodarki ulega stopniowej poprawie

Z badania Keralla Research wynika, że w tym kwartale po raz kolejny zmniejszył się – chociaż nieznacznie – udział oceniających negatywnie rozwój sytuacji gospodarczej w Polsce. Pesymistów aktualnie jest 30 proc. – utrzymuje się zatem zapoczątkowany w drugim kwartale 2013 roku trend spadkowy dla negatywnych opinii przedsiębiorców.

Na początku ubiegłego roku źle oceniało rozwój wydarzeń w krajowej gospodarce – aż 64,8 proc. badanych. Dziś tę samą opinię podziela zdecydowanie mniej badanych. Równolegle utrzymuje się wzrost ocen pozytywnych. Optymistów jest obecnie 19,5 proc. i – co istotne – to wyraźny wzrost odsetka pozytywnie oceniających polską gospodarkę wobec analogicznego okresu w roku ubiegłym (wówczas jedynie 3,2 proc. badanych przedsiębiorców opiniowało pozytywnie sytuację makro w kraju).


Słabsza ocena sytuacji własnej firmy

W odniesieniu do kondycji własnej firmy zanotowano wzrost negatywnych opinii w relacji do poprzedniego pomiaru. Ostatnie trzy miesiące minionego roku 28,5 proc. przedsiębiorców zaliczyło do słabych, niemniej porównując ten odczyt do sytuacji sprzed roku, głosów negatywnych jest zdecydowanie mniej (rok temu aż 44,5 proc. informowało o pogorszeniu kondycji firmy).

Spadł natomiast nieznacznie odsetek firm, w których kondycja poprawiła się w ostatnich trzech miesiącach. Aktualnie 25 proc. ankietowanych wskazuje, że sytuacja ich firmy polepszyła się – to mniej o 2,3 pkt proc., niż kwartał wcześniej, co świadczy, że relatywnie lepsze warunki w makro skali nie przełożyły się jeszcze w pożądanym, tj. odczuwalnym, stopniu na kondycję small biznesu.

koniec_str_1#

Prognozy kondycji gospodarki kraju również lepsze

Na pierwszy kwartał 2014 roku 23,3 proc. przedsiębiorców prognozuje poprawę kondycji ekonomicznej kraju. To symboliczny wzrost wobec ocen z poprzedniego kwartału, ale bardzo znaczący wzrost – podobnie jak przy poprzednich pytaniach – w odniesieniu do sytuacji sprzed roku, gdy jedynie 6,7 proc. ankietowanych spodziewało się, że pierwszy kwartał przyniesie polepszenie sytuacji gospodarczej kraju.

Ponad połowa przedsiębiorców nie przewiduje żadnych zmian w sytuacji gospodarczej Polski w tym kwartale. Natomiast odsetek prognozujących, że będzie gorzej zmalał do 18,3 proc., co również można uznać za rekordowy spadek, biorąc pod uwagę, że rok temu aż 45,5 proc. czarno widziało pierwsze miesiąc roku.


Prognoza kondycji we własnej firmie wciąż słaba

Prognozując kondycję własnej firmy przedsiębiorcy mają nieco większe obawy, a co za tym idzie, także znacznie gorsze nastroje. Chociaż odsetek prognozujących polepszenie w firmie jest znacznie wyższy obecnie (27,2 proc.), niż jeszcze rok temu (16,7 proc.), to jednocześnie trudno mówić o entuzjastycznym nastawieniu przedsiębiorców.

Jeszcze trzy miesiące wcześniej ponad 35 proc. spodziewała się polepszenia kondycji ekonomicznej firmy. Równocześnie o przyszłość obawia się 17 proc. ankietowanych przedsiębiorców. Prognozują oni pogorszenie sytuacji ekonomicznej własnej firmy w tym kwartale. Kwartał wcześniej taki sceptycyzm podzielało o 4 pkt proc. mniej badanych.


Czy rok 2014 będzie dla small biznesu lepszy niż 2013?

Instytut Keralla Research zapytał również przedsiębiorców, czy obecny cały rok będzie pod względem rozwoju ich firm lepszy czy gorszy w porównaniu do roku poprzedniego? W sumie co drugi badany (50 proc.) spodziewa się, że 2014 będzie jednak lepszy, niż 2013. W tej grupie 5,5 proc. ankietowanych jest zdecydowanie pewna, że sytuacja ich firmy w całym 2014 roku będzie korzystniejsza, a kolejne 44,5 proc. przedsiębiorców jest bardziej ostrożna w swoich prognozach i uważa, że kondycja ich firmy będzie „raczej lepsza”.

Nie podziela tych pozytywnych prognoz ogółem co piąty badany (20 proc.), z czego 3,5 proc. twierdzi, że rok 2014 zdecydowanie nie będzie lepszy, niż poprzedni, a 16,5 proc. spodziewa się równie ponurego scenariusza i zakłada, że niestety obecny rok „raczej nie będzie lepszy” niż poprzedni.


Wskaźnik KERNA – 52,49 pkt

Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA wyniósł 52,49 pkt na minusie, co wobec odczytu z poprzedniego kwartału oznacza lekki spadek, ale – co istotne – porównując do analogicznego okresu roku 2013 wartość KERNA wzrosła aż o 25,2 pkt. Oznacza to, że utrzymuje się trend wzrostowy w nastrojach, zapoczątkowany w ubiegłym roku.

Duży wpływ ma na to ulegająca poprawie sytuacja w krajowej gospodarce, ale też stabilizacja na rynkach Europy oraz brak negatywnych, zmasowanych wręcz informacji z mediów kreślących czarne scenariusze wydarzeń i eksponujących wszelkie możliwe zagrożenia dla gospodarek światowych. Należy również podkreślić, iż aktualny odczyt jest niższy o 4,68 pkt kw/kw., co wynika z wahań cyklu koniunkturalnego i występuje sezonowo. Wartość wskaźnika KERNA w pierwszych kwartałach roku jest tradycyjnie już niższa w stosunku ostatniego kwartału danego roku.


Index ZAIR – 67,3 pkt

Index ZAIR, obrazujący skalę zakupów prowadzonych przez MSP, oparty jest na wskazaniach o wydatkach na inwestycje i rezygnacji z planów zakupowych na dany kwartał w firmie. W tej edycji badania odczyt Indexu ZAIR to 67,3 pkt na minusie, co oznacza utrzymującą się oraz porównywalną do poprzedniego kwartału skłonność inwestycyjną firm (jedynie 0,8 pkt mniej wobec ubiegłego kwartału).

Warto odnotować, że w odniesieniu do analogicznego okresu roku 2013, Index ZAIR jest korzystniejszy o 6,9 pkt (r/r). Aktualny odczyt tego faktora wskazuje zatem na kontynuację postaw zachowawczych do inwestycji wśród przedsiębiorców. Ale też odzwierciedla stopniowe przełamywanie barier wśród przedsiębiorców, które jeszcze nie tak dawno przejawiały się odczytami na poziomie minus 70 punktów, którym towarzyszyły mocne obawy o przyszłość firmy i przyszłość gospodarki. Sukcesywne zwiększanie puli środków finansowych na zakupy i powolne, lecz także widoczne luzowanie polityki kredytowania przez banki zakupów firmowych bez wątpienia wpłynęły na aktualny odczyt Indexu ZAIR.


Autor: Izabella Młynarczyk,
analityk rynków Instytutu Keralla Research


Próba: uczestnicy badania to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, losowane z bazy danych GUS oraz branżowych zestawień bazodanowych. Próba jest ogólnopolska, reprezentatywna, wynosi N = 600. Błąd pomiaru +-4 proc., poziom ufności 95 proc. Próba oddaje strukturę firm M¦P; badanie uwzględnia reprezentację firm mikro - zatrudniających do 9 osób.
W badaniu biorą udział wyłącznie firmy prywatne, prowadzące aktywną działalność zarobkową (firmy niepaństwowe, nie w stanie likwidacji).
Respondent: osoba odpowiedzialna lub współodpowiedzialna za zarządzanie firmą. Najczęściej właściciel, współwłaściciel firmy, dyrektor zarządzający, wspólnik, prezes, wiceprezes, członek zarządu, dyrektor finansowy, główny księgowy, osoba na stanowisku dyrektora lub inne osoby wskazane, jako odpowiedzialne za rozwój, zakupy, inwestycje. Jeden respondent - reprezentował jedną firmę.
Technika: wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo (CATI).
Badanie prowadzone jest co kwartał od 2009 roku.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.