Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Polski przedsiębiorca na belgijskim rynku

Dodano: 02.04.2014 Czytane: 18

Forum organizowane jest przez Ministerstwo Gospodarki oraz Ambasadę Królestwa Belgii wraz z trzema Regionami: Brukselskim, Flamandzkim, Walońskim, we współpracy z Belgijską Izbą Gospodarczą i Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Polski kapitał na rynku belgijskim

Belgijski rynek staje się coraz bardziej atrakcyjny dla polskich przedsiębiorców.

Jak wynika z danych Ministerstwa Gospodarki, polsko-belgijskie obroty towarowe w 2013 roku sięgnęły poziomu 7 mld EUR. Belgia jest 11. partnerem Polski pod względem wielkości polskiego eksportu, natomiast 9. - jeśli chodzi o wielkość obrotów handlowych, wśród krajów Unii Europejskiej.

Ministerstwo Gospodarki wskazuje, że polski biznes jest najbardziej widoczny w Regionie Flandrii, co przekłada się na wynik - około 85 proc. łącznych obrotów między Polską i Belgią. Obroty między Polską a Regionem Walonii stanowią 13 proc., a między Polską a Stołecznym Regionem Brukseli 2 proc. Od kilku lat zauważalny jest systematyczny wzrost polskich inwestycji w Belgii.

W eksporcie do tego kraju dominują towary wysoko przetworzone, jednak okazuje się, że Polska coraz lepiej radzi sobie
w usługach informatycznych, czego przykładem jest krakowska firma Comarch. Od trzech lat aktywnie rozwija się w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym – podpisała już kontrakty z takimi spółkami jak ERGO Belgium i Delta Lloyd Life, wiodącymi belgijskimi towarzystwami ubezpieczeń na życie oraz ubezpieczeń emerytalnych. - Belgia jest dla Comarch strategicznym miejscem do prowadzenia biznesu. Dynamicznie rozwijamy się w Beneluksie i zdobywamy nowych klientów w różnych sektorach gospodarki. Rynek belgijski jest bardzo perspektywiczny, a nasze nowatorskie rozwiązania informatyczne wzbudzają tutaj duże zainteresowanie. Belgowie są otwarci na networking, współpracę
z firmami z całego świata i cenią sobie innowacyjność -
mówi Wojciech Pawlus, Country Manager w Belgii.

-
Ponadto Belgia posiada znakomite uczelnie wyższe, których absolwenci są gotowi na nowe wyzwania w ambitnych firmach
i biegle znają przynajmniej trzy języki obce. Należy również podkreślić perfekcyjną lokalizację, z której blisko do najważniejszych centrów biznesowych w Europie. Z naszego oddziału w Brukseli łatwo się dostać do Londynu, Paryża, Lille, Amsterdamu czy Luksemburga, gdzie posiadamy kluczowych klientów i oddziały naszej firmy. Decyzja o założeniu oddziału i prowadzeniu działalności w Belgii była jak najbardziej trafiona
i liczymy na kolejne sukcesy Comarchu w najbliższym czasie - dodaje Pawlus.

Polscy inwestorzy otwierając swój biznes w Belgii mogą liczyć na otwartość lokalnego  rynku. Położenie geograficzne kraju umożliwia im dostęp do 500 milionów europejskich klientów, jak również gwarantuje doskonałe zaplecze logistyczne dla inwestorów. To właśnie w Belgii znajdują się siedziby instytucji europejskich, dzięki czemu przedstawiciele biznesu mają ułatwiony dostęp do decydentów. Ponadto tamtejsi pracownicy należą do jednych
z bardziej produktywnych w Europie.  Belgia posiada konkurencyjny system podatkowy oraz doskonałe zaplecze naukowe. Na zagranicznych inwestorów czekają nieskomplikowane procedury związane z zakładaniem nowej działalności, a lokalny rynek nieruchomości kusi atrakcyjnymi ofertami. Według prognoz, po krótkim okresie stagnacji, gospodarka belgijska w 2014 roku zanotuje wzrost o 1,5 proc. co również stanowi zachętę do inwestowania w tym kraju.

Belgijski kapitał na polskim rynku

Analizując sytuację gospodarczą Polski możemy zauważyć znaczący napływ belgijskiego kapitału do naszego kraju. Jest on szczególnie widoczny w przemyśle chemicznym, tworzyw sztucznych, wyrobów metalurgicznych, maszyn i urządzeń oraz sprzętu elektrycznego. Do jednej z najbardziej znanych belgijskich firm inwestujących w Polsce należy Vlassenroot – specjalizująca się w spawaniu stali.

- Aktualnie zatrudniamy około 500 osób. Do inwestycji w Polsce przekonała nas dostępność wyspecjalizowanych pracowników, m.in. spawaczy, niższe koszty pracy, ale również położenie geograficzne kraju. W Polsce obserwujemy stały rozwój rynku oraz dynamiczny rozwój stref ekonomicznych. Niebagatelną rolę pełni również wykorzystywanie funduszy europejskich. Te czynniki są dla nas bardzo wartościowe, ponieważ dobrze rokują na przyszłość. Dodatkowo zagraniczni inwestorzy są tutaj mile widziani oraz mogą liczyć na wsparcie ze strony polskich decydentów. Wierzyłem i nadal jestem tego samego zdania, że Polska stanie się najlepszym krajem dla belgijskich inwestycji w Europie, dlatego też często zachęcam belgijskich inwestorów do zakładania biznesów w Polsce – ocenia dyrektor generalny Jean-Charles Wibo.

Kolejnym znaczącym belgijskim inwestorem na polskim rynku jest firma Solvay, która buduje w Polsce nowy zakład produkcji krzemionki. - Chcemy wspierać rozwój naszych klientów w Europie Wschodniej, w Rosji
i na całym świecie. Nowy zakład ma stanowić solidną, konkurencyjną platformę dla naszych najbardziej innowacyjnych produktów. Będziemy stale inwestować w rozwój przemysłowy, aby utrzymać przewagę technologiczną i rynkową. Od początku współpracy z polskimi inwestorami jesteśmy niezmiernie zadowoleni z uzyskanych efektów. Szczególnie ważni są dla nas wysoko wykwalifikowani specjaliści oraz korzyści, jakie oferuje nam miasto Włocławek. Dodatkowo wybraliśmy Polskę, ponieważ znajduje się ona w centrum Europy, a nasz zakład zlokalizowany jest w bliskim sąsiedztwie autostrady Warszawa-Gdańsk wraz z idealnym dostępem do kluczowych źródeł energetycznych - mówi Tom Benner, prezes Solvay Silica.

Polsko – Belgijskie Forum Gospodarcze

9 kwietnia 2014 roku w Ministerstwie Gospodarki w Sali „Pod Kopułą” (pl. Trzech Krzyży 3/5, wejście od ul. Wspólnej), odbędzie się Polsko-Belgijskie Forum Gospodarcze. Podczas forum swoje opinie na temat zagranicznych inwestycji wygłoszą m.in. przedstawiciele regionów Brukseli, Flandrii, Walonii, eksperci z Belgijskiej Izby Gospodarczej, przedstawiciele PAIiIZ oraz polskiego biznesu. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą Minister Gospodarki i Wicepremier Janusz Piechociński oraz Ambasador Jan Van Dessel, Dyrektor Generalny w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Królestwa Belgii.

- Celem spotkania jest utworzenie platformy aktywnej wymiany doświadczeń dotyczących wzajemnej współpracy gospodarczej, jak również zwrócenie uwagi na zmieniający się trend wzmożonego inwestowania polskich przedsiębiorstw w Belgii. Forum będzie również doskonałą okazją do nawiązania i ugruntowania bezpośrednich kontaktów biznesowych - mówi Bruno Lambrecht, Prezes Belgijskiej Izby Gospodarczej
w Polsce.

Wydarzenie będzie podzielone na dwie części, podczas których zostaną omówione możliwości inwestycyjne w Belgii oraz w Polsce. Organizatorzy, czyli Ministerstwo Gospodarki, Ambasada Królestwa Belgii wraz z regionami: Brukselskim, Flamandzkim i Walońskim, Belgijska Izba Gospodarcza oraz Polska Agencja Informacji
i Inwestycji Zagranicznych, chcą, aby forum było swoistą międzynarodową platformą wymiany doświadczeń i poglądów biznesowych.

Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy dokonać rejestracji
za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie
Ministerstwa Gospodarki
do dnia 4 kwietnia
http://www.mg.gov.pl/node/20282.


Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.