Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Warunki prowadzenia biznesu w ocenie MSP

Dodano: 01.04.2014 Czytane: 17

Pod przewodnictwem Ministra Piechocińskiego, urzędnicy zbliżają naszą gospodarkę do tego celu, realizując m.in. w 2013 roku szereg projektów, które miały m.in. usprawnić regulacje prawne - w myśl zasady: „Przede wszystkim MSP”.

Czy przedsiębiorcy zauważyli efekty nowego podejścia do kształtowania prawa? Czy mają poczucie, że w 2013 roku odpowiedzialni za kształtowanie klimatu gospodarczego stworzyli im lepsze warunki do prowadzenia interesów?

@@

Instytut Keralla Research zapytał o to small biznes.

Okazuje się, że póki co rezultaty tych starań zarejestrowało jedynie 5,8 proc. badanych, z czego zaledwie 0,3 proc. oceniło, że rok ubiegły faktycznie przyniósł zdecydowaną poprawę. W sumie jednak aż 90 proc. ankietowanych firm MSP oceniła, że odpowiedzialni za kształt klimatu gospodarczego w Polsce nie stworzyli lepszych warunków do prowadzenia działalności, w tej grupie ponad 55 proc. kategorycznie zaprzeczyło aby zmniejszyła się liczba barier ograniczająca działalność przedsiębiorców MSP w Polsce.




Nowy Minister Finansów - mały kredyt zaufania plus znaczny sceptycyzm

Skoro warunki do prowadzenia biznesu są oceniane dość surowo przez small biznes, to może rekonstrukcja, jaką przeprowadził Premier pod koniec 2013 roku, będzie prognostykiem zmian ocenionych jako sprzyjające rozwojowi biznesu w 2014 roku?

Jedną z ważniejszych zmian było wprowadzenie do rządu Mateusza Szczurka, który objął tekę Ministra Finansów i zapowiedział w swoim przemówieniu między innymi ułatwienia dla przedsiębiorców, którzy będą mogli rozpocząć działalność już od dnia wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, a nadanie numeru REGON i NIP stanie się  szybsze. Pytanie jednak, czy zmiany tego rodzaju zaspokoją oczekiwania przedsiębiorców?

Instytut Keralla Research zapytał zatem przedsiębiorców, czy przeprowadzona zmiana na stanowisku Ministra Finansów w ogóle pozytywnie przełoży się na prowadzenie biznesu w 2014 roku? Okazuje się, że choć postać nowego Ministra była słabo znana opinii publicznej, to otrzymuje on, znaczący mandat zaufania od small biznesu, gdyż ponad 15 proc. badanych zakłada, że ta roszada personalna będzie mieć jednak pozytywne przełożenie. Taki wynik może być też efektem bardzo złej oceny byłego ministra Rostowskiego, który otrzymał Malinę Gospodarczą za 2013 rok, czyli może zadziałał tu mechanizm, w myśl zasady „gorzej być nie może”.


Większość przedsiębiorców nie ma jednak złudzeń, ponad 16 proc. uważa, że zmiana osobowa, na tym stanowisku zdecydowanie nie przełoży się pozytywnie na biznes, a kolejne 25,4 proc. wskazuje, że raczej się nie przełoży.





MSP w OFE czy w ZUS?

Od pierwszego kwietnia 2014 także przedstawiciele small biznesu będą decydować: OFE czy ZUS? O ile reprezentanci firm dużych, członków zrzeszonych w BCC wskazali w sondażu wykonanym przez tę organizację, że zdecydowanie skłaniają się ku OFE (66,7 proc. z nich wskazywało, że planuje zostać w otwartym funduszu emerytalnym), to tak jednoznacznej postawy nie wykazują przedstawiciele small biznesu.

Ponad 1/3 badanych deklaruje dopełnić całej procedury umożliwiającej pozostawienie części kapitału w OFE, w tym aż 19,5 proc. zdecydowanie chce zostać w OFE. Równocześnie aż 35 proc. small biznesu wskazuje, że jeszcze nie wie co zrobi za dwa miesiące. Co mogłoby wskazywać, że tak liczna grupa w ogóle nie zrobi nic, czyli zostanie w ZUS-ie, ponieważ najprawdopodobniej nie wiąże z wysokością wypłacanej w przyszłości emerytury zbyt dużych nadziei. Natomiast 18,8 proc. badanych wskazuje, że nie ma wyboru. Ze względu na wiek, muszą pozostać w ZUS-ie (przypomnijmy, osoby na 10 lat przed emeryturą nie zostawiono wyboru). Mocnym rzecznikiem ZUS-u jest 4,8 proc. ankietowanych przedsiębiorców. Kolejne 6,5 proc. skłonnych są zaufać ZUS-owi i raczej będą rezygnować z OFE.







Autor: Izabella Młynarczyk, analityk rynków Instytutu Keralla Research

METODOLOGIA, PRóBA
Próba: uczestnicy badania to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, losowane z bazy danych GUS oraz branżowych zestawień bazodanowych. Próba jest ogólnopolska, reprezentatywna, wynosi N = 600. Błąd pomiaru +-4 proc., poziom ufności 95 proc. Próba oddaje strukturę firm M¦P; badanie uwzględnia reprezentację firm mikro - zatrudniających do 9 osób.
W badaniu biorą udział wyłącznie firmy prywatne, prowadzące aktywną działalność zarobkową (firmy niepaństwowe, nie w stanie likwidacji).
Respondent: osoba odpowiedzialna lub współodpowiedzialna za zarządzanie firmą. Najczęściej właściciel, współwłaściciel firmy, dyrektor zarządzający, wspólnik, prezes, wiceprezes, członek zarządu, dyrektor finansowy, główny księgowy, osoba na stanowisku dyrektora lub inne osoby wskazane, jako odpowiedzialne za rozwój, zakupy, inwestycje. Jeden respondent - reprezentował jedną firmę.
Technika: wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo (CATI). Realizacja:styczeń/luty.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.