W przeciwieństwie do tradycyjnych akcji reklamowych, to strategia oparta na wzajemnej komunikacji, a zatem budująca długotrwałe relacje między firmą a klientami.
@@
Jako jeden z podstawowych celów marketingu treści należy wymienić zwiększenie świadomości marki czy samego produktu, ale też zwiększenie zaangażowania odbiorców w jej popularyzowanie. Poza utrwalaniem korzystnego wizerunku i zwiększaniem świadomości marki, firma publikująca - przykładowo w Internecie - fachowe artykuły czy porady, dzieli się wiedzą i doświadczeniem swoich ekspertów z szerokim gronem odbiorców. Korzystający z tych informacji użytkownicy często odwiedzają stronę autora tekstu, aby dowiedzieć się więcej o oferowanych przez niego produktach czy usługach.
¯eby otrzymywać podobne treści na bieżąco, czytelnicy podają adres, na który firma wysyła swój newsletter czy też logują się na portalu, aby uzyskać dostęp do większej ilości przydatnych publikacji. Jest to zatem metoda marketingu, której efekty mogą być mierzone choćby za pomocą stopy konwersji, czyli stosunku ilości wywołanych akcji, takich jak zapisy na newsletter, do ilości wizyt na stronie internetowej.
Content marketing zalicza się także do skutecznych sposobów pozycjonowania w wyszukiwarkach internetowych, czyli osiągania jak najwyższego miejsca w wynikach wyszukiwarki dla podanych wyrazów kluczowych.
Taka długoterminowa relacja może polegać na podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy konsumentów na tematy związane z obszarem działalności firmy, ale też na prezentowaniu sposobów wykorzystania danego produktu czy rozwiązywaniu przydarzających się problemów. W konsekwencji, nie jest to wyłącznie forma reklamy mającej sprowokować zakup, ale też sposób na pielęgnowanie kontaktu z klientem, który tego zakupu już dokonał – rodzaj usługi posprzedażowej, pomoc w rozwiązywaniu problemów poprzez odpowiadanie na najczęściej zadawane pytania i informowanie o nowej ofercie. Podtrzymywanie relacji z klientem może się zatem odbywać za pomocą tych samych środków, co pozyskiwanie nowych potencjalnych odbiorców.
Za najwyższy poziom tego rodzaju marketingu uznaje się jednak nie treści publikowane przez samą firmę, a treści autorstwa wiernych marce użytkowników – strony poświęcone danemu produktowi, filmiki pokazujące jak go używać, internetowe fora przeznaczone dla fanów produktu czy firmy.
W sektorze usług finansowych zastosowanie marketingu treści może być stosunkowo szerokie, z uwagi na równie szerokie zapotrzebowanie na związane z tymi usługami informacje. Wysokiej jakości informacje zarówno o oferowanych produktach, jak i o zmieniających się warunkach gospodarczych wpływających na ten sektor okazują się ważne z punktu widzenia zainteresowania konsumentów. Ekonomiczne prognozy, a także komentarze odnoszące się do ogólnej kondycji rynku i istotnych regulacji prawnych, są konsumentom zwyczajnie potrzebne, a mało kto jest w ich przekazywaniu tak wiarygodny, jak profesjonalista oferujący na danym rynku swoje usługi.

Paweł Kosmala
prezes zarządu
Górnośląskiego Towarzystwa Finansowego GTF Sp. z o.o.
www.gtf.pl