Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Projekt PARP pod patronatem Gazety MSP

Dodano: 21.02.2014 Czytane: 18

Miesięcznik zaangażuje się w szerzenie wiedzy o korzyściach wynikających z inwestowania w kadry. Wesprze upowszechnianie metod, służących efektywnemu wykorzystaniu zasobów ludzkich w przedsiębiorstwach.

O projekcie

Głównym celem projektu jest zmiana świadomości polskich przedsiębiorców w zakresie zysków, płynących z rozwoju potencjału pracowników. Co to oznacza? Rentowność firm z sektora MSP jest silnie uzależniona od wiedzy i umiejętności pracowników. Wielu polskich przedsiębiorców wciąż jednak nie zdaje sobie sprawy z istoty udziału kapitału ludzkiego w wyznaczaniu pozycji firmy na rynku oraz efektywności jej działania. 

@@

Jak wynika z badań PARP, 88 proc. polskich przedsiębiorców traktuje wydatki na szkolenia pracowników w kategorii  kosztów. Kadra zarządzająca boi się łożyć na rozwój pracowników z obawy, że dobrze wyszkolona osoba opuści firmę w poszukiwaniu lepszych ofert. Dodatkowo przedsiębiorcy często nie potrafią skutecznie korzystać z gromadzonych danych o zespole. Tymczasem diagnoza aktualnej sytuacji personalnej jest kluczowa w procesie podejmowania decyzji kadrowych i strategicznych w każdym zespole. Wymierną korzyścią z oceny zasobów ludzkich jest także możliwość lepszej kontroli kosztów przeznaczanych na szkolenia kadry.

Szansa dla przedsiębiorców

PARP wspólnie z SGH chcą w sposób praktyczny przekonać biznesmenów, że inwestowanie w kadry zwyczajnie się opłaca. Głównym działaniem projektu jest opracowanie innowacyjnego, dopasowanego do realiów polskiego rynku narzędzia wyceny kapitału ludzkiego (w skrócie nazwanego NKL). Nowa metoda pomoże przedsiębiorcom zdiagnozować wartość i przydatność zasobów ludzkich firmy. Przyczyni się do ułożenia skutecznej i opłacalnej strategii rozwoju zespołu. NKL ma formę prostego arkusza kalkulacyjnego. Pozwala w sposób ustrukturyzowany gromadzić dane o kapitale ludzkim organizacji. Bada zarówno ilościowe jaki i jakościowe aspekty zasobów ludzkich, dostarczając w formie raportu wstępnych interpretacji wyników przeprowadzonych analiz.

NKL może być stosowane w firmach każdej wielkości. Nie wymaga dodatkowego oprogramowania, ani zatrudnienia specjalistów do obsługi. Zaletą inicjatywy jest również dostępność  narzędzia, które przedsiębiorcy z całego kraju już wkrótce będą mogli pobrać bezpłatnie ze strony internetowej projektu.

Aktualnie NKL jest testowo wdrażane w wybranych przedsiębiorstwach. Ostateczny kształt programu powstanie na bazie wniosków zebranych z 20 firm, w których przeprowadzono testy. Wszystkim firmom, które wyrażą chęć udziału w badaniu udzielane jest wsparcie w postaci szkoleń z zakresu wykorzystania narzędzia. Szkolenia będą prowadzone przez ekspertów z SGH. Do końca marca 2014 r. trwa nabór do testów narzędzia.

Dla kogo?

Projekt PARP skierowany jest do właścicieli, menedżerów i osób odpowiedzialnych za działy kadr/HR/personalne, finansów oraz księgowości mikro, małych, średnich i dużych firm. Jego twórcy deklarują jednak, że beneficjentów będzie znacznie więcej. Jesteśmy przekonani, że informacje generowane w postaci raportów przydadzą się także inwestorom, przedstawicielom uczelni wyższych, organizacji pracodawców, audytorom czy analitykom finansowym. Skorzystają na tym także sami pracownicy – mówi Dr £ukasz Sienkiewicz, koordynator merytoryczny inicjatywy ze Szkoły Głównej Handlowej. W ramach projektu obędzie się szereg spotkań i warsztatów szkoleniowych dla przedsiębiorców oraz specjalistów zarządzających zasobami ludzkimi w firmach z całej Polski.

Wspólne cele

Miesięcznik będzie zaangażowany w szerzenie wiedzy o wpływie kapitału ludzkiego na wyniki przedsiębiorstw oraz o właściwym wykorzystaniu potencjału kadr w firmach. W serwisie gazeta-msp.pl regularnie będą umieszczane zaproszenia na spotkania informacyjne i warsztaty szkoleniowe organizowane w ramach projektu. Na łamach Gazety pojawią się również informacje o postępach testowania narzędzia oraz publikacje poradnikowe dla MSP z zakresu skutecznego zarządzania zasobami ludzkimi.

Więcej informacji o projekcie oraz kontakt do organizatorów dostępny jest na stronie: www.nkl.parp.gov.pl.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.