Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Za długa droga do dotacji

Dodano: 15.11.2013 Czytane: 17

1. Z jakimi problemami, specyficznymi dla regionu, borykają się lokalne MSP?
W Małopolsce ponad 230 tysięcy firm to mikro, małe przedsiębiorstwa oraz osoby samo zatrudniające się. To one budują budżet regionu, odprowadzając ponad 90 procent podatków. ¦redni wskaźnik przedsiębiorczości (liczba firm na tysiąc mieszkańców) wynosi w Małopolsce 86. To pokazuje potencjał rodzimego biznesu.

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego prowadzi dwa duże projekty doradcze skierowane do przedsiębiorców. Tylko w ubiegłym roku ponad 800 firm podzieliło się z nami swoimi problemami i skorzystało z pomocy w ich rozwiązaniu.

Z jakimi barierami zmagają się małopolscy przedsiębiorcy? Brak środków na inwestycje, ciągle długa droga do dotacji unijnych, wysokie obciążenia podatkowe, mnożenie nieżyciowych przepisów, ekspansja obcego kapitału, skomplikowane i niejasne procedury administracyjne, pozapłacowe koszty pracy, czy brak wykwalifikowanych pracowników – a to jedynie wierzchołek góry lodowej. Niestety większość z tych problemów musi być rozwiązana na poziomie ogólnokrajowym.

2. Jak można ocenić zainteresowanie w regionie programami pomocowymi? A jak ofertą Agencji? Które produkty cieszyły się największym zainteresowaniem?
Małopolski biznes dobrze radzi sobie w pozyskiwaniu dotacji. To głównie, dlatego, że uczyliśmy się na błędach popełniany w latach 2004-2006, kiedy do przedsiębiorców trafiały pierwsze pieniądze w ramach ZPORR. Uczyli się zarówno przedsiębiorcy, jak również instytucje, które były dysponentem tych środków. W efekcie, w nowy okres programowania weszliśmy z uproszczonymi procedurami, lepszym dostępem do informacji i wyższymi kompetencjami urzędników. Dziś Małopolska jest w czołówce województw najlepiej wydających, a precyzyjniej mówiąc – inwestujących unijne dotacje.
MARR S.A., jako beneficjent unijnych dotacji, realizuje ponad 20 projektów, skierowanych głównie do małopolskiego biznesu. Dotychczas największym zainteresowaniem cieszyły się projekty Zostań Małopolskim Przedsiębiorca I i II. Dzięki nim powstało w Małopolsce 895 nowych firm. Aktualnie rozpoczynamy dwa kolejne projekty skierowane do osób planujących założyć własną firmę ZMP 25 i ZMP Region. Pierwsze nabory wniosków rozpoczęły się 7 października.

Niezwykle popularne wśród małopolskich beneficjentów są także projekty związane z rozwojem sfery B+R. Potwierdzeniem tego jest realizowana obecnie trzecia edycja projektu „Wiedza i Praktyka – klucz do sukcesu w biznesie”, w ramach, którego pracownicy naukowi mają możliwość odbycia staży w przedsiębiorstwie, a pracownicy przedsiębiorstw w jednostkach naukowo-badawczych.

3. Jakie są pomysły na wspieranie MSP w regionie?
Jak pokazują badania i nasze 20-letnie doświadczenie w pracy na rzecz małopolskiego biznesu, fundamentalną barierą dla rozwoju sektora MSP jest brak środków finansowych na rozwój czy innowacyjność. I to nasze główne zadanie. W jednym miejscu udostępnić małopolskim przedsiębiorcom pełen pakiet wiedzy i kapitału niezbędny do prowadzenia firmy oraz zapewnić pomoc w jej zarządzaniu. Naszą ambicją jest stałe poszerzanie oferty o nowe usługi dla przedsiębiorców oraz efektywne wykorzystanie funduszy strukturalnych w przyszłej perspektywie finansowej.

4. Kończy się perspektywa finansowa 2007-2013. Jakie pieniądze wydatkował region?

MARR S.A. pełni także rolę Regionalnej Instytucji Finansującej w zakresie kompleksowej obsługi projektów realizowanych w ramach PO IG. Od 2008 roku zrealizowano przeszło 1270 projektów, na kwotę blisko 1 mld 600 mln zł.

5. Przed nami nowa perspektywa i nowa pula do podziału. Jakie są priorytety – czego potrzebują lokalne MSP, a czego lokalne otoczenie biznesu?
Lokalny biznes potrzebuje przede wszystkim efektywnego wsparcia finansowego. W mojej opinii takiego wsparcie nie dają dotacje, ale niezwykle preferencyjne pożyczki czy gwarancje. Zastosowanie instrumentów zwrotnych w nowej perspektywie finansowej zaowocuje nie tylko  większą dostępnością pomocy, ale przede wszystkim zwiększoną racjonalnością wydatków beneficjentów związanych z realizacją projektów.

Fundusze zwrotne to szansa dla tych, którzy mają dobry pomysł na biznes, ale nie mają środków finansowych na jego realizację. Równie istotne dla rozwoju małopolskiej przedsiębiorczości są dobra współpraca świata nauki, biznesu i finansów oraz rozwój gospodarki opartej na wiedzy.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.