Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Firmy wiedzą, czego chcą

Dodano: 13.11.2013 Czytane: 17

1.  Z jakimi problemami, specyficznymi dla regionu, borykają się lokalne MSP?
Problemy są różne, w zależności od branży czy wielkości przedsiębiorstwa, ale chyba nadal dominującym problemem jest brak wystarczających środków na rozwój/utrzymanie swojej działalności gospodarczej. Drugim kluczowym problemem jest brak czasu i wiedzy na sprawy tzw. okołobiznesowe, czyli nie związane bezpośrednio z prowadzeniem firmy, jak marketing firmy, podnoszenie kompetencji pracowników, zdobywanie nowych rynków zbytu, pozyskiwanie nowych kontrahentów czy uzupełnianie wiedzy z zakresu formalno-prawnych aspektów prowadzenia działalności (zmiany w przepisach, ustawach, rozporządzeniach, itp.). Te wszystkie obszary wymagają wsparcia i profesjonalnego doradztwa, gdyż firmy same często sobie z tym nie radzą.

Kolejnym ważnym czynnikiem, choć na co dzień niedostatecznie dostrzeganym, jest brak właściwej polityki lokalnej względem firm. Brak terenów inwestycyjnych, ulg podatkowych, wsparcia w zakresie promocji rodzimych firm, rewitalizacji środowiska naturalnego, społecznego, kulturowego i gospodarczego, stwarzania warunków do stałych kontaktów między sektorem publicznym, społecznym i prywatnym, podnoszenie kwalifikacji miejscowej ludności stanowiącej zasoby pracy, itp. Tych narzędzi nadal jest zbyt mało, a jeśli są, to często niedostosowane do faktycznych potrzeb lokalnych firm, co często podkreślają sami przedsiębiorcy.


2. Jak można ocenić zainteresowanie w regionie programami pomocowymi? A jak ofertą Agencji? Które produkty cieszyły się największym zainteresowaniem?
Zainteresowanie dotacjami czy innymi formami finansowania działalności gospodarczej zawsze było duże i mimo upływu lat wcale nie maleje. Można powiedzieć, że wręcz przeciwnie – przedsiębiorcy są już dużo bardziej świadomi swoich potrzeb i odważniejsi w sięganiu po środki unijne. Coraz częściej firmy decydują się na wsparcie zwrotne udzielane w formie preferencyjnych pożyczek, kredytów czy leasingów, traktując takie środki jako bardziej efektywne i przynoszące długotrwałe efekty.

Dużym zainteresowaniem cieszył się także projekt pilotażowy PARP „Przetestowanie i wdrożenie usługi pilotażowej w zakresie finansowania zwrotnego dla mikro- i małych przedsiębiorców”, realizowany do końca marca 2013 r. W niespełna dziewięć miesięcy realizacji projektu pomogliśmy 34 przedsiębiorcom uzyskać finansowanie zwrotne w formie kredytów, pożyczek i leasingów. ¦redniorocznie Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie obsługuje prawie dwa tysiące klientów, świadcząc dla nich blisko 2,5 tys. usług informacyjnych, doradczych i/lub szkoleniowych.


3. Jakie są pomysły na wspieranie MSP w regionie?
Jeśli chodzi o działania Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie, to nasza oferta zawiera szereg usług wspierających przedsiębiorczość – począwszy od pomocy w uzyskaniu preferencyjnych pożyczek, kredytów czy poręczeń zarówno dla osób zamierzający rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, jak również już istniejących firm, poprzez specjalistyczne doradztwo związane z prowadzeniem działalności, usługi proinnowacyjne obejmujące audyt technologiczny i transfer technologii, pomoc w poszukiwaniu kontrahentów zagranicznych czy wchodzenia na rynki międzynarodowe. Na co dzień świadczymy bezpłatne usługi informacyjne, obejmujące swoim zakresem wszystkie aspekty związane z zakładaniem, prowadzeniem i likwidacją działalności gospodarczej. Na bieżąco prowadzimy badania pod kątem zapotrzebowana sektora MSP na usługi jakich potrzebują, aby cały czas uatrakcyjniać i dostosowywać ofertę do tych potrzeb.

Myślę też, że nasz udział jako Agencji w trwających pracach nad projektem Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+), przyczyni się do sformułowania założeń i przyjęcia takich rozwiązań, które będą odpowiedzią na potrzeby naszego regionu, w tym zwłaszcza przedsiębiorców.


4. Kończy się perspektywa finansowa 2007-2013. Jakie pieniądze wydatkował region?
W ramach Działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, ARR SA w Koninie pozyskała dla subregionu konińskiego sześć projektów, w ramach których pomoc finansową w formie bezzwrotnych dotacji i wsparcia pomostowego na założenie własnej działalności gospodarczej otrzyma 451 mikroprzedsiębiorców, na łączną kwotę ok. 21,2 mln zł. Natomiast pożyczek udzieliliśmy 58 przedsiębiorcom na łączną kwotę 2 873,940,00 zł.

5. Przed nami nowa perspektywa i nowa pula do podziału. Jakie są priorytety – czego potrzebują lokalne MSP, a czego lokalne otoczenie biznesu?
Priorytety określi strategia Wielkopolskiego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+) i jedyne co dziś mogę zdradzić, to że nie zabraknie miejsca ani dla lokalnych MSP, ani dla IOB. Ważne jest, aby instytucje wspierające lokalny rozwój przedsiębiorczości, czyli m.in. Instytucje Otoczenia Biznesu, ale też samorządy, zostały wyposażone w takie środki i narzędzia, które umożliwią skuteczną i efektywną pomoc, a co najważniejsze – przełożą się na pożądany efekt gospodarczy w skali regionu. Zbyt dużo środków zostało już nieefektywnie rozdysponowanych i na dalsze takie postępowanie nie możemy sobie pozwolić.

Potrzeb – jak zwykle – jest pewnie więcej niż środków i możliwości, dlatego tak ważne będzie, aby dobrze się do tej nowej perspektywy przygotować. Hasła takie jak wzrost konkurencyjności i innowacyjności regionu (w tym przedsiębiorczości) nadal pozostaną kluczowe. Nie należy jednak zapominać, że obok rozwijanych obecnie instrumentów zwrotnych, pomoc bezzwrotna w formie dotacji powinna stanowić niezbędny instrument do aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych, szczególnie osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej i zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.