Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Jak jest trwoga..., czyli co możemy ubezpieczyć?

Dodano: 15.10.2013 Czytane: 16

W Polsce firmy z sektora MSP najczęściej zawierają umowy ubezpieczenia związane z posiadanymi samochodami. Ryzyk, o których każdy właściciel powinien pamiętać, jest jednak znacznie więcej. Do grupy ubezpieczeń dla firm możemy bowiem zaliczyć również polisy chroniące przed skutkami kradzieży, wszelkiego typu żywiołami, jak pożary, zalania, uderzenia pioruna.

@@

Ubezpieczenia mogą również zabezpieczać majątek firmy w sytuacji różnego rodzaju katastrof budowlanych. Właściciel firmy może również – w trosce o płynność firmy – zapewnić ochronę należności handlowych czy utraty zysków.

Oferta produktów ubezpieczeniowych na polskim rynku jest bardzo szeroka i obejmuje niemal każdą sferę działalności firmy. Część właścicieli zastanawia się jednak, które ubezpieczenie będzie przydatne dla jego firmy. Odpowiedź jest prosta – im większą część działalności naszej firmy ubezpieczymy, tym bardziej możemy czuć się spokojnie i być odporni na ewentualne negatywne skutki finansowe szkód.

Mamy do dyspozycji wiele grup produktów, które chronią mienie naszej firmy lub zdrowie i życie jej pracowników. Wiele branż obejmuje także obowiązek ubezpieczenia. Najczęściej związane jest to z odpowiedzialnością cywilną.

Ubezpieczenie mienia, czyli chrońmy co nasze

Firma, szczególnie jeśli zajmuje się produkcją, utożsamiana jest z mieniem, czyli maszynami, samochodami czy ewentualnie magazynami i halami. Każde z nich warto ubezpieczyć – bez względu na wielkość firmy.

W naszym kraju nadal najbardziej popularnym ubezpieczeniem dla firm pozostaje polisa OC komunikacyjna pojazdu. Z drugiej strony nie możemy zapominać o zabezpieczeniu naszego mienia od negatywnych skutków żywiołów naturalnych, takich jak pożar, silny wiatr czy powódź. Warto pamiętać, aby wykupić takie ubezpieczenie, kiedy istnieje zagrożenie wystąpienia takiego ryzyka.

Ważną kategorią ubezpieczenia mienia jest zabezpieczenie się przed skutkami finansowymi kradzieży lub awarii. Oczywiście każda firma, bez względu na wielkość, może minimalizować niebezpieczeństwo przywłaszczenia mienia przez złodziei. Podobnie wygląda sytuacja awarii urządzeń produkcyjnych, które mogą narazić firmę na wysokie straty. Dzięki ubezpieczeniu możemy zabezpieczyć się przed ryzykiem zarówno zniszczenia, jak również utraty zysków w wyniku problemów z maszynami.

Ubezpieczenia z myślą o pracownikach

Drugą grupą ubezpieczeń, na które każdy właściciel firmy powinien zwrócić uwagę, są produkty skierowane na ochronę pracowników przed skutkami niepożądanych zdarzeń. Generalnie możemy je podzielić na dwie kluczowe kategorie. Pierwsza związana jest z przyszłością pracownika i jego rodziny. Każdy pracownik może korzystać bowiem z wykupionych przez firmę grupowych ubezpieczeń na życie, które zabezpieczają przyszłość bliskich w przypadku śmierci naszego pracownika lub Pracowniczych Programów Emerytalnych, służących do odkładania funduszy na czas emerytury. Oba produkty bardzo często służą jako dodatkowa, pozapłacowa zachęta i motywacja dla naszych pracowników. Druga kategoria produktów związana jest z bieżącą działalnością firmy. W tym kontekście możemy zaoferować naszym pracownikom ubezpieczenie podczas podróży służbowej lub następstw nieszczęśliwych wypadków.

OC pomaga również firmom

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (popularne OC) zazwyczaj utożsamiane jest z obowiązkową polisą czysto komunikacyjną. To błąd, z którego zdają sobie coraz częściej sprawę przedsiębiorcy. Ci bowiem – ze względu na trudne do oszacowania koszty szkód wyrządzonych osobom trzecim na przykład przez pracowników, maszyny czy błędne decyzje – coraz częściej decydują się na wykupienie polisy OC. Co więcej, część zawodów bądź rodzajów działalności na polskim rynku powinna obowiązkowo posiadać tego typu ubezpieczenie. Wymóg ten istnieje w kontekście  zawodów wymagających dużej specjalizacji i takich, w przypadku których ewentualne błędy mogą narazić klientów na dotkliwe i kosztowne szkody, czyli biur turystycznych, kancelarii prawnych czy nawet brokerów ubezpieczeniowych. W pozostałych przypadkach nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z tej poduszki finansowej.

Popularność ubezpieczeń OC dla firm staje się częścią polityki zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwie. Umowy podpisywane mogą być na określony okres, przykładowo na rok lub na czas realizacji określonego projektu. W przypadku powstania szkody, ubezpieczony jest chroniony maksymalnie do wysokości sumy gwarancyjnej w określanych granicach odpowiedzialności ubezpieczyciela. Dlatego zawsze powinniśmy zapoznać się z zakresem ubezpieczenia i wybrać produkt, który nam pod tym względem najbardziej odpowiada.

Finanse również można ubezpieczyć

Obecny okres zawirowań w globalnej gospodarce skłania wielu przedsiębiorców, także z sektora MSP, do zainteresowania się ubezpieczeniami finansów firmy. Segment tych produktów jest niezwykle szeroki i obejmuje liczne kwestie związane z utrzymaniem płynności finansowej bądź możliwością realizowania nowych inwestycji czy projektów.

Do tej pierwszej kategorii możemy zaliczyć coraz popularniejsze ubezpieczenie kredytu i utraty zysków. Główną korzyścią wynikającą z posiadania tego typu polis jest zabezpieczenie poziomu przychodów, które założył właściciel firmy. W przypadku ubezpieczenia należności handlowych można bowiem liczyć na to, że w sytuacji niewypłacalności partnera handlowego, pieniądze na nasze konto przeleje ubezpieczyciel. Podobnie jest w przypadku utraty zysków w wyniku spadku zakładanego obrotu lub wzrostu kosztów działalności, wynikających z nagłego i przypadkowego zdarzenia. Dzięki tzw. produktom bussines interruption ubezpieczony może zachować płynność finansową w sytuacji pojawienia się poważnych zakłóceń w działalności przedsiębiorstwa.

Do drugiej kategorii natomiast możemy zaliczyć przede wszystkim gwarancje ubezpieczeniowe, których rolą jest umożliwienie realizacji kontraktu na rzecz innych kontrahentów i wzmocnienie wiarygodności firmy w oczach partnerów biznesowych. Co więcej, dzięki tym produktom nie musimy zamrażać środków finansowych przedsiębiorstwa w celu przykładowo zabezpieczenia kredytu czy wpłaty wadium przetargowego.

W trakcie realizacji długofalowych inwestycji i projektów dla partnerów, przydatne może być również ubezpieczenie ochrony prawnej. Polisa tego typu gwarantuje firmie, że swoje interesy będzie mogła bronić na drodze sądowej, nie ponosząc samodzielnie kosztów procesu.

Stale rozwijający się rynek

Jak widać, wybór produktów jest bardzo szeroki. Co więcej, ubezpieczenia dla firm to bardzo prężnie rozwijający się rynek, na którym stale pojawiają nowe pomysły, elastycznie dopasowywane do potrzeb i możliwości finansowych klienta. Korzystając z nich właściciel firmy zapewnia sobie spokój, zabezpieczenie finansowe i obecność profesjonalnego partnera, który pomoże w kwestii minimalizowania zagrożenia wystąpienia szkody. Dlatego zawsze warto pamiętać, że im szerszą ochronę wybierzemy, tym bardziej będziemy chronieni przed skutkami finansowymi nieszczęśliwych zdarzeń.

Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń
www.piu.org.pl
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.