Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Nie trać kontroli nad fakturami

Dodano: 17.09.2013 Czytane: 18

Opóźnienia polskich przedsiębiorców z uzyskiwaniem należności

Dane zawarte w raporcie „Skaner MSP”(1) na III kwartał 2013 roku, przygotowanym przez Instytut Keralla Research na zlecenie EFL wskazują, że niemal 60 proc. polskich przedsiębiorców odczuwa problem z uzyskaniem w terminie należności za wystawione faktury. 30,1 proc. badanych określiło, że opóźnienie w płatności za fakturę trwało do dwóch tygodni. Natomiast 23,4 proc. ankietowanych na przelew musiało czekać nawet miesiąc. Rekordem w opóźnieniu płatności było jej regulowanie po 180 dniach lub po roku od terminu.

Konsekwencje zatorów dla biznesu

Zatory płatnicze mogą prowadzić do opóźnień w regulowaniu zobowiązań, konieczności ograniczenia płac i zatrudnienia, podwyższenia cen usług, zaciągania nowych kredytów, zwiększania kosztów działalności, a nawet do upadłości przedsiębiorstwa. Nieterminowe regulowanie należności wobec kontrahentów może skutkować niemożnością bieżącego zarządzania biznesem, a tym samym ograniczeniem dalszego rozwoju firmy.

Faktoring pomocny?

W okresie spowolnienia gospodarczego liczba sektorów, w których przybywa zaległości płatniczych wzrasta. W wielu branżach odczuwalny jest wzrost liczby przedsiębiorstw oczekujących dłużej na swoje płatności. W czasach spowolnienia gospodarczego lub kryzysu, faktoring okazuje się przydatnym narzędziem w powadzeniu biznesu, ponieważ faktorzy finansują długie terminy płatności i zarządzają należnościami swoich klientów. Faktoring jest dobrym rozwiązaniem na zatory płatnicze, a także na ryzyko braku zapłaty przez dłużników.

Nie tylko w czasach kryzysu

Usługa faktoringu wspomaga branże, które odczuwają kryzys najmocniej. Nie oznacza to jednak, że w czasach stabilizacji ekonomicznej faktoring jest narzędziem zbędnym. Wręcz odwrotnie – jest uniwersalnym narzędziem finansowym, dopasowującym się do sytuacji przedsiębiorców. Z faktoringu można z powodzeniem korzystać w okresie koniunktury, kiedy finansuje on dynamiczny wzrost sprzedaży przedsiębiorstw, umożliwiając wydłużanie terminów płatności dla kontrahentów. Co więcej, narzędzie to przydaje się do przyspieszania płatności za zakupione materiały produkcyjne, pozwalając uzyskać rabaty u dostawców, poprawiając relacje z nimi i umożliwiając terminowe realizowanie danego zamówienia.
koniec_str_1#

Kto może skorzystać z faktoringu

Faktoring jest usługą przeznaczoną dla firm, które posiadają stałą grupę odbiorców, a gdzie odbywa się sprzedaż towarów lub/i usług z odroczoną płatnością. Firmy mogą nie mieć  właściwego zabezpieczenia wymaganego przez banki podczas udzielania kredytu, sprzedają swoje towary lub/i usługi w obrocie krajowym, jak również zagranicznym. Nie bez znaczenia są także potrzeby firm, które potrzebują szybkiego dostępu do kapitału obrotowego i chcą zdyscyplinować swoich odbiorców.

Klient powinien mieć również w miarę dobrą sytuację finansową, najlepiej jeśli sprzedaje towary czy usługi na wydłużone terminy płatności (minimum siedem dni). W odróżnieniu od kredytu, linia faktoringowa może zostać przyznana firmie o słabszej sytuacji ekonomicznej, ponieważ źródłem spłat są odbiorcy, a nie klient. Faktorzy oceniając transakcje faktoringowe szczegółowo badają jakość portfela wierzytelności, które finansują i których stają się właścicielem.


W interesie przedsiębiorców

Wykorzystanie faktoringu jako zewnętrznego źródła finansowania daje zainteresowanym wiele korzyści. Przede wszystkim faktoring pozwala przedsiębiorcom na zabezpieczenie przed utratą płynności, spowodowaną długimi terminami płatności od swoich kontrahentów. Do obowiązków faktora – osoby reprezentującej klienta w sprawach terminowego regulowania należności – należy stały monitoring decyzji finansowych kontrahentów klienta. Istotny jest fakt, że w przypadku faktoringu pełnego faktor bierze na siebie zagrożenie braku spłaty wierzytelności. Zatem ocena ryzyka handlowego i weryfikacja wypłacalności odbiorców zmniejszają obawy przedsiębiorców, zaś poprawa dyscypliny płatniczej pozwala na ograniczenie ryzyka związanego z opóźnieniami w płatnościach.

Warto podkreślić, że dzięki ofercie spółek faktoringowych, przedsiębiorcy mogą mieć polepszoną płynność finansową swoich firm, nie pogarszając tym samym wiarygodności kredytowej. Rozsądniejsze jest zapobieganie sytuacji kryzysowej związanej z płynnością finansową firmy, niż niwelowanie skutków powstałych zatorów płatniczych poprzez windykację.


Według danych Polskiego Związku Faktorów, obroty 20 firm faktoringowych w nim zrzeszonych wyniosły po I półroczu 2013 roku 44 025,68 mln zł, odnotowując tym samym 16,84-proc. wzrost w porównaniu do analogicznego okresu z 2012 roku. Dane te wskazują na dynamiczny rozwój i umacnianie się usług faktoringu na polskim rynku.

Stanisław Atanasow
Prezes Zarządu
Crédit Agricole Commercial Finance Polska SA

1. Sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Wyniki badania Keralla Research – opinie i prognozy przedsiębiorców, III kwartał 2013 r., lipiec 2013
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.