Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Innowacyjne Igreki

Dodano: 14.06.2013 Czytane: 19

Raport Deloitte na temat pokolenia Y

Firma doradcza Deloitte opublikowała niedawno badania na temat pokolenia młodych ludzi oraz ich stosunku do innowacyjności. Zostały one przeprowadzone w kilkunastu krajach na całym świecie. Wykazały, że młodzi reprezentujący tzw. pokolenie Y (czyli osoby urodzone po 1982 roku) w 87 proc. uważają, że innowacyjność jest obecnie kluczowym czynnikiem w biznesie. Co więcej, dwie trzecie badanych przy wyborze miejsca zatrudnienia kieruje się właśnie kryterium innowacyjności firmy. Ciekawą informacją jest fakt, że siedem na dziesięć osób twierdzi, że innowacje w biznesie mają przełożenie na rozwój społeczny.

Przykłady z naszego podwórka

Nowością nie jest fakt, że Toruń jako miejsce pracy dla przyszłych absolwentów nie cieszy się dobrą sławą. Studenci są zdania, że jest to miejsce bez perspektyw na rynku pracy. Bezrobocie wśród toruńskich absolwentów jest jednym z najwyższych w Polsce. Mimo to, toruńska kreatywna i ambitna młodzież stale poszukuje szans na to, aby zaistnieć.

Okazuje się, że w czasie kryzysu, Toruń jest swoistą kuźnią innowacyjnych pomysłów. Widoczne jest to szczególnie w branży usług internetowych. Warto wymienić tu choćby projekty takie jak: Remontomat.pl, Zastawca.pl, YouArtMe.com, smartforms.pl czy Niekupione.pl. Okazuje się, że wymienione portale zostały stworzone lub są współprowadzone przez studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Ukończyli oni lub są w trakcie studiów na takich kierunkach, jak prawo, historia sztuki, administracja czy politologia.


Dlaczego e-biznes ma powodzenie?

Na to pytanie odpowiada Marcin Siekaniec, doktorant Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK, który kieruje projektem Remontomat.pl: E-biznes to najlepsze miejsce rozwoju dla młodego człowieka. Niepowodzenia tu nie kosztują tyle co w realnym świecie. Zaletą tej branży jest to, że można szybko wprowadzać innowacyjne rozwiązania, nie martwiąc się o wydatki ogromnych sum pieniędzy na specjalistyczne maszyny czy surowce do produkcji towaru.

Marcin uważa, że jedynym ograniczeniem jest zaledwie stan naszego umysłu. Kilka razy zdarzyło mi się usłyszeć od naszych użytkowników, że sami chcieli kiedyś stworzyć darmowy kalkulator wycen, taki jak nasz. Wydaje mi się, że nie wdrożyli tego pomysłu, gdyż wydawało im się to nierealne lub zbyt kosztowne. Nasz projekt jest współfinansowany z Unii Europejskiej, z programu Innowacyjna Gospodarka – już stał się rzeczywistością i cieszy się stale rosnącym powodzeniem.

Jak rozwinąć swój pomysł?

Studenci z Torunia udowadniają, że nie trzeba być inżynierem informatyki, aby stworzyć usługę internetową. Wystarczy znaleźć niszę, dobrze zaprojektować swój pomysł i mieć silną motywację, aby dążyć do jego realizacji – twierdzi Przemysław Nowacki, student prawa oraz pomysłodawca portalu Zastawca.pl. Warto też brać udział w różnego rodzaju konkursach i konferencjach. Wiem z doświadczenia, jako finalista konkursu Zacznij.biz oraz Młodzi Innowacyjni, że takie wydarzenia pomagają się rozwinąć i nawiązać wiele ciekawych kontaktów biznesowych – dodaje.

Maciej Kamiński, twórca portalu smartforms.pl, zdradza, iż na początku bardzo ważne są także kontakty ze znajomymi. Oni mogą nam pomóc w zdobyciu zaufania klientów. Mój portal ruszył dzięki osobom, które poznałem w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości. Dzięki nim również poznałem osoby, które chętnie podjęły ze mną współpracę i wypróbowały mój produkt.

Warto zaznaczyć, że serwis otrzymał tytuł Startup roku 2012 w toruńskim oddziale AIP oraz nominację do Startupu 2012 w całej sieci inkubatorów.


E-biznes jest stworzony dla kobiet

Patrząc na YouArtMe można stwierdzić, że jest to kobiecy biznes. Firmę prowadzą dziewczyny po kierunkach humanistycznych. Wspólnie pracują nad platformą, która koncentruje artystów z całego świata. Dzięki pracy naszych studentek dostają oni możliwość promocji oraz sprzedaży swojej twórczości w Internecie. Naszym największym skarbem jest szeroki wachlarz oryginalnych produktów designu, które można zakupić na naszej stronie www.youartme.com – informuje Gosia, absolwentka historii sztuki na UMK w Toruniu, która odpowiada za nawiązywanie  kontaktów z artystami.

Szansa dla osób niepełnosprawnych

Według Narodowego Spisu Powszechnego liczba osób niepełnosprawnych w Polsce stanowi niemal 10 proc. naszego społeczeństwa. Z kolei Główny Urząd Statystyczny wskazuje na 2,5 miliona niepełnosprawnych, którzy są w wieku produkcyjnym i powinni pracować.

Niestety, przeszło 80 proc. tych osób funkcjonuje poza rynkiem pracy. Marcin Lubnau, absolwent administracji na UMK, właściciel serwisu niekupione.pl, zwraca uwagę na możliwości jakie daje e-biznes. W tej branży pracuje się nie wychodząc z domu i przede wszystkim jest się niezależnym od pomocy socjalnej państwa. Można w ten sposób utrzymać nie tylko siebie, ale także swoją rodzinę.

Obecnie coraz więcej szkoleń i kursów skierowanych jest do osób niepełnosprawnych. Dużą popularnością cieszą się kursy e-lerningowe poświęcone wykorzystaniu sektora e-commerce. Wystarczy mieć w sobie pasję oraz gotowość do podjęcia wyzwań.

Wywiady przeprowadzone z młodymi przedsiębiorcami z Torunia pokazują, że warto inwestować w ich potencjał. Jest to z pewnością najbardziej innowacyjna i kreatywna część naszego społeczeństwa. Te, jak również wiele innych przykładów ze świata pozwalają przypuszczać, że to właśnie młodzi ludzie będą kreować naszą przyszłą gospodarką.


Autor: Ewelina Wojciechowska
E-mail: ewoj237224@gmail.com
Tel. +48 664 095 585
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.