Kredyt konsolidacyjny (często: kredyt oddłużeniowy) to rodzaj kredytu, który jest używany do spłacenia innych istniejących zobowiązań finansowych, takich jak kredyty, pożyczki, karty kredytowe lub inne długi. Głównym celem, jaki niesie za sobą konsolidacja kredytu, jest uproszczenie zarządzania finansami poprzez połączenie wszystkich tych różnych zobowiązań w jedno nowe zobowiązanie kredytowe.
Aby móc ubiegać się o kredyt konsolidacyjny, należy dostarczyć bankowi informacje dotyczące wszystkich istniejących zobowiązań, które mają zostać połączone w jedno. Warto zaznaczyć, że możliwe jest łączenie różnych rodzajów długów, takich jak na przykład kredyt samochodowy, kredyt gotówkowy, limity na kartach kredytowych czy różne rodzaje pożyczek. Takie połączenie zobowiązań może wpłynąć korzystnie na zdolność kredytową. Trzeba pamiętać, że kredyt konsolidacyjny obniża miesięczne raty, ale jednocześnie wydłuża okres spłaty. Nie jest to rozwiązanie, które każdemu będzie odpowiadać, ale dla osób z wieloma zobowiązaniami może być to skuteczny sposób na uporządkowanie finansów. Procedura wnioskowania o kredyt konsolidacyjny nie różni się znacząco od ubiegania się o kredyt gotówkowy.
Należy zaznaczyć, że osoby z zaległościami komorniczymi lub alimentacyjnymi nie będą uprawnione do uzyskania kredytu. Ponadto konieczne jest udzielenie zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych i na weryfikację w Biurze Informacji Kredytowej. Kolejnym etapem jest złożenie wniosku, a po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi konieczna będzie wizyta w placówce banku w celu podpisania umowy. Kredyty konsolidacyjne nie są dostępne online, a istnieje wiele powodów tego ograniczenia. Przede wszystkim w wielu przypadkach wymagane jest dostarczenie dodatkowej dokumentacji, co nie zawsze jest możliwe za pośrednictwem internetu. Ponadto kwoty kredytów konsolidacyjnych mogą być znaczne, więc naturalnym jest, że przed zaciągnięciem takiego zobowiązania konieczne będzie rozwianie wszelkich wątpliwości, co najlepiej i najbezpieczniej zrobić osobiście w banku.
Podczas wizyty w placówce warto szczegółowo przeanalizować umowę i dokładnie ją przeczytać. Często zdarza się, że warunki kredytu w umowie różnią się od tych, które były przedstawiane przez konsultanta, a to m.in. za sprawą indywidualnych okoliczności i rodzaju istniejących zobowiązań. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niezgodności, warto je od razu wyjaśnić. Nigdy nie należy podpisywać umowy, jeśli coś się nie zgadza. Po podpisaniu umowy bank spłaci nasze dotychczasowe zobowiązania, które zostaną skonsolidowane, a my będziemy mogli cieszyć się jedną, niższą ratą, która nie obciąża naszego budżetu każdego miesiąca i może nawet pozwolić na znaczne oszczędności.
Kredyt skonsolidowany – czy warto?
Coraz większa liczba osób boryka się z trudnościami w spłacie swoich zobowiązań finansowych. Ten problem często wynika z faktu, że wielu ludzi przeszacowuje swoje możliwości finansowe i zaciąga większą liczbę kredytów, niż jest w stanie wygodnie spłacić. W takiej sytuacji banki oferują pomoc w postaci kredytów konsolidacyjnych, prezentując atrakcyjne warunki. Wybierając taki rodzaj kredytu, obniżamy miesięczne raty, chociaż równocześnie wydłużamy okres spłaty. Niemniej jednak jest to bardzo korzystna opcja dla tych, którzy nie są w stanie spłacać swoich dotychczasowych zobowiązań w ustalonych terminach. Dzięki kredytowi skonsolidowanemu bank spłaca nasze dotychczasowe kredyty i pożyczki, a my cieszymy się znacznie mniejszymi miesięcznymi ratami, które nie wpływają negatywnie na naszą sytuację finansową. Bez wątpienia warto rozważyć taką możliwość, choć decyzja ta powinna być starannie przemyślana.
Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.
Źródła: https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny