Dzisiaj jest: 18.1.2025, imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Co grozi za przekroczenie limitów sprzedaży wysyłkowej w Europie?

Dodano: 22.05.2024 Czytane: 79 Autor:

Realizowanie transakcji handlowych na terenie Unii Europejskiej wymaga kompleksowej znajomości przepisów podatkowych. Dla firm z sektora e-commerce kluczowe są limity sprzedaży wysyłkowej w Europie. Ewentualne przekroczenie ustalonych progów nie skutkuje nałożeniem na przedsiębiorcę grzywny, aczkolwiek wymaga dopełnienia procedury rejestracji np. VAT OSS. Przejdź dalej i poznaj zmiany, jakie czekają przedsiębiorców w 2025 roku!

Co grozi za przekroczenie limitów sprzedaży wysyłkowej w Europie?
Jakie są skutki przekroczenia limitów sprzedaży wysyłkowej w UE?

Zgodnie z najnowszymi regulacjami przedsiębiorca, u którego wartość transakcji handlowych na terenie UE przekroczy określone limity sprzedaży wysyłkowej, jest zobligowany do opodatkowania każdej kolejnej transakcji handlowej w danym kraju członkowskim. Tutaj liczy się każda złotówka powyżej odgórnie ustalonego limitu.

W przypadku przekroczenia limitu sprzedaży wysyłkowej w Europie, jako przedsiębiorca musisz skorzystać z jednego z dwóch sposobów na rozliczenie podatku VAT:

  • Rejestracja do VAT i składanie deklaracji osobno w każdym kraju, gdzie dostarczane były towary lub usługi. Tutaj obowiązkowo musisz zapłacić ustaloną stawkę VAT dla konkretnego typu towaru.
  • Rozliczenie systemem VAT-OSS – to zdecydowanie łatwiejsze rozwiązanie dla przedsiębiorców e-commerce. Jeśli limity sprzedaży wysyłkowej 2025 zostaną mocno przekroczone, wtedy najrozsądniejszym wyjściem będzie uproszczone rozliczenie w procedurze One-Stop-Shop. W ten sposób rozliczasz wszystkie operacje B2C jednorazowo.

A zatem, jeśli przekroczysz limity sprzedaży wysyłkowej, nie grożą Ci żadne poważne konsekwencje prawne ani finansowe. Musisz tylko liczyć się z koniecznością odprowadzenia i rozliczenia podatku VAT zgodnie z przepisami obowiązującymi w danych krajach.

Nowe limity sprzedaży wysyłkowej 2025 – jakie zmiany planuje rząd?

Ministerstwo Finansów planuje spore zmiany podatkowe w 2025 roku. Zwolnienie z podatku VAT aktualnie jest respektowane do kwoty 200 tys. złotych. Rząd planuje zwiększenie tej kwoty do 240 tys. złotych. 

Jeśli jednak chodzi o limity sprzedaży wysyłkowej na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej, tutaj rząd nie zapowiada żadnych drastycznych zmian. Limit 10 000 euro od sprzedaży towarów wciąż obowiązuje, a jego przekroczenie zawsze wiąże się z koniecznością złożenia deklaracji podatkowych i rozliczenia należnego podatku.

Jak ułatwić rozliczenie VATu po przekroczeniu progu sprzedaży wysyłkowej w Europie?

Zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem jest rejestracja w ramach procedury VAT OSS. Jeśli prowadzisz sprzedaż internetową na terenie różnych państw członkowskich, wtedy zyskujesz spore ułatwienie.

Procedura VAT OSS pozwala na jednorazowe złożenie deklaracji podatkowej oraz odprowadzenie należnej kwoty podatku do urzędu. A zatem unikniesz w ten sposób prowadzenia skomplikowanej księgowości i osobnego rozliczania transakcji handlowych we wszystkich krajach członkowskich UE.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.