Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Inteligentny monitoring drgań - dobór i działanie czujnika pozwalającego na skrócenie czasu przestoju maszyn

Dodano: 24.05.2024 Czytane: 26 Autor:

Nowoczesne technologie pomiarowe umożliwiają precyzyjną ocenę prawidłowości pracy praktycznie wszystkich maszyn wykorzystywanych w różnych sektorach przemysłu. Profesjonalne czujniki drgań to urządzenia, które wpływają na efektywność i optymalizację procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwach. Jak to możliwe? Przejrzyj poniższy artykuł, a dowiesz się więcej o praktycznym wykorzystaniu precyzyjnych czujników drgań.

Inteligentny monitoring drgań - dobór i działanie czujnika pozwalającego na skrócenie czasu przestoju maszyn

Czym jest i jak działa czujnik drgań?

Mierniki drgań to urządzenia pomiarowe wyposażone w sensory, takie jak: transmitery i akcelerometry, które łączą się bezpośrednio z elektroniką diagnostyczną. Są w stanie wykryć nawet najmniejsze odchylenia amplitudy od normy. Dzięki temu ewentualna korekta nastawy maszyny produkcyjnej nie stanowi żadnego problemu.

Nowoczesne czujniki drgań mierzą dwie podstawowe wartości, z których można wykonać dodatkowe pomiary.

  1. Monitorowanie prędkości drgań – czujnik odczytuje ogólne drgania dowolnie wybranego urządzenia zgodnie z normą ISO 10816. Wskazania są podawane w mm/s., a urządzenie uruchamia alarm, jeśli wskazania odbiegają od ustalonej normy.
  2. Wykrywanie nieprawidłowości w wyważeniu i wstrząsach – druga funkcja czujników drgań to weryfikacja ewentualnych odchyleń od dopuszczalnego poziomu wyważenia i niewspółosiowości łożysk w maszynach przemysłowych. Czujniki w czasie rzeczywistym wykrywają, wskazują i rejestrują wszystkie drgania oraz wstrząsy podczas pracy sprzętu.

Dodatkowo czujniki umożliwiają pomiar przyśpieszeń jako wartości chwilowej. Takie pomiary dotyczą weryfikacji stanu technicznego łożyska tocznego. Pomiar przyśpieszenia funkcji drgań pozwala ocenić czy zjawisko modulacji amplitudowej jest prawidłowe.

Procesy monitorowania drgań w przemyśle 4.0 umożliwiają realną optymalizację czasu pracy i kosztów w przedsiębiorstwach przemysłowych i produkcyjnych. Profesjonalne urządzenia pomiarowe w postaci czujników drgań sprawdzają się wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi konieczność idealnego ustawienia parametrów maszyn.

Jak wybrać odpowiednie czujniki drgań dla przemysłu?

Aby mieć możliwość maksymalnej optymalizacji działań przedsiębiorstwa warto zainwestować w profesjonalny sprzęt pomiarowy. Kompleksowe monitorowanie drgań umożliwia wykrycie nawet najmniejszych nieprawidłowości, dzięki czemu wprowadzenie pełnej automatyzacji w firmie jest o wiele łatwiejsze.

Wybierając czujniki drgań dla zakładu przemysłowego, warto wziąć pod uwagę:

  • normy standaryzacyjne – większość czujników pomiarowych do drgań powinna być zgodna z normą ISO 10816,
  • sposób obsługi i integracja z maszynami – wysokiej klasy czujniki drgań powinny łatwo łączyć się z maszyną podczas dokonywania pomiarów,
  • minimalny i maksymalny zakres pomiarowy,
  • zakres temperatur otoczenia podczas pracy czujnika,
  • rodzaj wtyczki do połączenia z maszyną.

Ważny jest także typ interfejsu komunikacyjnego do łączności z oprogramowaniem sterującym. Najpopularniejsze czujniki drgań są wyposażone w interfejsy analogowe, IO-Link oraz TCP/IP i inne protokoły przemysłowe takie jak Profinet, Modbus TCP oraz podobne.

Monitoring drgań a zabezpieczenie procesów produkcyjnych – dlaczego warto korzystać z czujników?

Nowoczesne czujniki drgań są jednym z najskuteczniejszych sposobów na optymalizację i zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa pracy maszyn przemysłowych. Decydując się na wdrożenie takiego systemu weryfikacyjnego, zyskujesz:

  • mniejsze ryzyko występowania poważnych usterek maszyn przemysłowych,
  • pełną optymalizację czasu pracy na produkcji,
  • natychmiastową informację w razie występowania odchyleń od normy podczas pracy maszyn.

Firmy, które planują wdrożenie założeń Przemysłu 4.0, powinny mieć możliwość wykorzystania nowoczesnych czujników drgań. To często podstawa, aby zadbać o prawidłowe ustawienie maszyn i powtarzalność gotowych wyrobów realizowanych np. na hali produkcyjnej.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.