Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Czy leasing jest dobrym rozwiązaniem dla startupów?

Dodano: 28.09.2023 Czytane: 21 Autor:

Leasing to zewnętrzne źródło finansowania inwestycji. Przedsiębiorca może dzięki niemu korzystać z wybranych przedmiotów, które należą do firmy leasingowej – pod warunkiem, że będzie terminowo opłacać raty i przestrzegać warunków umowy.


Na czym polega leasing?

Leasing to zewnętrzne źródło finansowania inwestycji. Przedsiębiorca może dzięki niemu korzystać z wybranych przedmiotów, które należą do firmy leasingowej – pod warunkiem, że będzie terminowo opłacać raty i przestrzegać warunków umowy.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje leasingu. Największą popularnością cieszy się leasing operacyjny, który pozwala po uregulowaniu wszystkich zobowiązań wykupić przedmiot na własność lub zwrócić go firmie leasingowej. Leasing finansowy nie zakłada natomiast wykupu, ponieważ dana rzecz automatycznie przechodzi na własność leasingobiorcy.

Kiedy startup może skorzystać z leasingu?

Leasing jest łatwo dostępny dla startupów, które są prowadzone w formie jednoosobowej działalności gospodarczej – bez względu na branżę. Niektóre firmy leasingowe udzielają go nawet od pierwszego dnia prowadzenia firmy. Przedsiębiorca, który prowadzi startup, zazwyczaj musi wnieść opłatę wstępną w wysokości około 20% wartości przedmiotu. Leasingodawca może także wymagać minimalnego wieku klienta, np. 25 lat.

Jakie przedmioty można wziąć w taki leasing?

Startupy mogą brać w leasing popularne i niezbyt kosztowne środki trwałe, takie jak samochody osobowe i dostawcze różnych marek (nowe i używane), komputery, drukarki, skanery, smartfony, monitory, kopiarki, kamery czy aparaty fotograficzne. Przedmiotem umowy może być także oprogramowanie lub licencja.

Najważniejsze zalety leasingu

Oprócz wspomnianej już łatwej dostępności, z leasingiem wiąże się wiele innych zalet. Jedną z nich są elastyczne warunki umowy. Przedsiębiorca może dostosować do swoich potrzeb m.in. wysokość miesięcznej raty i opłaty wstępnej, kwotę wykupu czy harmonogram spłaty. Leasing samochodu może trwać nawet 60 miesięcy, co zmniejsza wysokość miesięcznego zobowiązania. Maksymalny okres finansowania sprzętu IT firmy leasingowe najczęściej ustalają na 36 miesięcy.

Warto zdecydować się na leasing dla startupów ze względu na to, że pozwala uniknąć zamrażania kapitału. Przedsiębiorca nie musi przeznaczać sporej kwoty gotówki na zakup pojedynczego środka trwałego, lecz może jednocześnie sfinansować wiele potrzebnych inwestycji. Miesięczne raty będzie opłacać ze swoich bieżących przychodów, dzięki czemu nie obciąży w dużym stopniu płynności finansowej swojej firmy.

Sporą zaletą leasingu jest także możliwość przejęcia prawa własności do przedmiotu po zakończeniu umowy – na korzystnych warunkach. Pozwala to przedsiębiorcy uniknąć przestojów w działalności – nieprzerwanie może on korzystać ze sprawdzonego w firmie samochodu czy urządzenia IT.

Leasing operacyjny pozwala też zrezygnować z wykupu. Leasingobiorca zwraca wtedy przedmiot firmie leasingowej i nie musi poświęcać czasu na samodzielne poszukiwanie nowego nabywcy. Zyskuje zarazem możliwość wymiany używanego modelu na nowy – jeszcze sprawniejszy, wydajniejszy i bardziej funkcjonalny.

Warto również pamiętać, że przedsiębiorca, który decyduje się na leasing, nie traci możliwości, aby sfinansować pozostałe inwestycje potrzebne do rozwoju firmy w inny sposób, np. kredytem.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.