Dzisiaj jest: 18.1.2025, imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Kluczowe cechy skutecznego programu wsparcia sprzedaży - co pow

Dodano: 18.05.2023 Czytane: 36

Jednak żeby bez zarzutu spełniały swoje zadanie, nagrody powinny być dobrze przemyślane i atrakcyjne dla uczestników. Warto postawić na vouchery na przeżycia, jakie oferuje firmom Katalog Marzeń. Bardzo szeroki wybór różnorodnych atrakcji zmniejsza ryzyko nietrafienia w preferencje i potrzeby obdarowanego.

Dobór odpowiednich benefitów to niezwykle istotny czynnik powodzenia programu wsparcia sprzedaży, ale nie jedyny. Co zrobić, by program lojalnościowy okazał się skuteczny? Jakie elementy uwzględnić przy planowaniu? Jak zaangażować uczestników? Jakie nagrody zapewnić? Zapraszamy do artykułu.

Programy wsparcia sprzedaży: co sprawia, że są skuteczne?

Nie wystarczy po prostu zabrać się za stworzenie jakiegokolwiek programu motywacyjnego, a potem oczekiwać spektakularnych efektów. Decydując się na taki rodzaj zaangażowania sił sprzedaży, trzeba zastanowić się, jakie czynniki spowodują jego skuteczność. Inaczej program okaże się stratą czasu i pieniędzy, a poza tym wywoła u uczestników nieprzyjemne emocje.

Tworząc skuteczny program sprzedaży, firma w pierwszej kolejności powinna się skupić na celach. Ważne, by cele postawione przed uczestnikami okazały się możliwe do zrealizowania, bo inaczej odstraszą większość chętnych. Budując mechanizm programu, można z powodzeniem wykorzystać metodę wyznaczania celów SMART. Przyda się też stworzenie klarownego budżetu oraz rozplanowanie w czasie całej ścieżki działania: od startu programu, przez system zbierania punktów, po odbiór nagród.

Zanim program wejdzie w życie, trzeba starannie przemyśleć cały mechanizm. Akcja musi być dobrze zaplanowana i, co istotne, odpowiednio zakomunikowana odbiorcom – tak, by nie mieli żadnych wątpliwości odnośnie wszystkich elementów. Uczestnicy powinni wiedzieć, jakie warunki trzeba spełnić, w jakim przedziale czasowym konieczne jest działanie, jakie nagrody można wygrać. Jeżeli będą niepewni tego, co i dlaczego mają zrobić, prawdopodobnie zrezygnują już na starcie.

Program musi być jasno sprecyzowany, a także przebiegać w sposób faktycznie motywujący sprzedawców. Uczestników programu warto traktować tak, żeby czuli, że są ważni. To pomoże uzyskać takie cele firmowe, jak: zwiększenie szybkości świadczonych usług, poszerzenie kanałów dystrybucji, poprawa jakości współpracy z zespołem sprzedażowym, sprostanie nowym potrzebom klientów. To przekłada się na lepsze wyniki finansowe przedsiębiorstwa.

Ogromną rolę odgrywa tutaj również wybór nagród. Uczestnicy nie będą chcieli angażować swojego czasu i energii w działania sprzedażowe, jeżeli nie uznają, że warto się starać. Nagroda powinna być atrakcyjna, ciekawa, a w dodatku dopasowana do grupy docelowej.

Co powinien zawierać dobry program wsparcia sprzedaży?

Dobry program wsparcia sprzedaży warto oprzeć na mechanizmie, który w odpowiedni sposób nagradza zarówno za aktywność, jak i za efekty. To wymaga wielu godzin poświęconych na analizę pierwszych etapów lejka sprzedażowego oraz specyfiki samej grupy docelowej, a więc handlowców, którzy wezmą udział w programie. Tworząc taką akcję, trzeba dobrze znać uczestników, zarówno ich potrzeby i oczekiwania, jak i możliwości.

Taki program musi mieć proste zasady. Wytyczne, które są zbyt ambitne, nierealne czy zawiłe, nie tylko wpłyną negatywnie za zaangażowanie, ale także wzbudzą nieufność i niechęć. Jednak te zasady nie mogą również być zbyt proste, gdyż wtedy nie stanowią żadnego wyzwania, a osiągnięta niskim kosztem nagroda nie spełnia funkcji motywacyjnej.

Organizator programu motywacyjnego powinien jasno określić ramy czasowe. Konieczne jest poinformowanie chętnych, ile czasu trwa cała akcja, do kiedy trzeba zbierać punkty (lub spełnić inne zawarte w zasadach wymagania), w jakim przedziale czasu można odebrać nagrody. Nie może być tak, że program się gwałtownie i z zaskoczenia kończy, pozostawiając niektóre osoby z niezrealizowanymi celami, a tym samym z frustracją. Uczestnik musi mieć też możliwość stałego monitorowania swoich osiągnięć w ramach programu, inaczej się zniechęci.

Nagrody w programach wsparcia sprzedaży

Jak wspomnieliśmy wcześniej, nagrody to jeden z najistotniejszych elementów każdego programu sprzedażowego. Stanowią znakomitą zachętę i zazwyczaj to one wpływają u danych osób na końcową decyzję o partycypowaniu w programie. Utrzymują również wysoką motywację w trakcie trwania całej akcji.

Warto zainwestować w atrakcyjne nagrody dla sił sprzedażowych. To zwróci się w przyszłości na wiele sposobów: zwiększy motywację pracowników, podniesie wyniki sprzedażowe, zapewni większą lojalność klientów, ułatwi pozyskanie nowych klientów, poprawi pozytywny wizerunek firmy.

Czy nagradzać tylko kilku najlepszych sprzedawców? Niekoniecznie, gdyż taki mechanizm może odstraszyć całą resztę – osoby, które na starcie programu nie znajdują się w czołówce, prawdopodobnie szybko zrezygnują z wyścigu. Dlatego trzeba planować nagrody tak, aby zmotywować jak największą liczbę osób i dać im poczucie, że warto wziąć udział.

Jak wybrać nagrody do swojego programu wsparcia sprzedaży?

Nagroda w programie wsparcia sprzedaży powinna być ekscytująca i zachęcająca, żeby z łatwością motywować uczestników i budować pozytywny wizerunek organizacji. Dobrze też, gdyby wyróżniała się oryginalnością i tworzyła w umyśle zaangażowanych osób silne skojarzenie z firmą.

W tę definicję niekoniecznie wpisują się nagrody pieniężne (obdarowani często wydają je na bieżące potrzeby, a nie na coś ekstra) oraz rzeczowe (naprawdę wiele prezentów okazuje się nietrafionych). Z kolei nagrody w postaci voucherów na przeżycia to gwarancja trafienia w gusta nawet bardzo zróżnicowanej grupy docelowej, gdyż obdarowany może samodzielnie wybrać preferowaną pozycję z bogatej oferty.

Co więcej, wszystkie zawarte w voucherach atrakcje pozwalają na spełnienie mniej lub bardziej szalonych marzeń, na które dana osoba normalnie raczej nie byłaby w stanie sobie pozwolić. Czegoś takiego nie da się zapomnieć. Zapewnione przez firmę pozytywne wspomnienia pozostaną w pamięci obdarowanych na wiele lat.

Dlatego, planując skuteczny program wsparcia sprzedaży, który ma przyciągnąć uczestników i zapewnić osiągnięcie założonych celów, warto postawić na ofertę Katalogu Marzeń, zawierającą vouchery na przeżycia.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.