Kolacja — dlaczego jej potrzebujesz?
Oprócz śniadania i obiadu, kolacja jest jednym z trzech głównych posiłków w ciągu dnia. ¦niadanie potrzebne jest do tego, aby z porcją nowej energii zacząć dzień. Obiad jest swoistym kontynuowaniem tego podtrzymywania Cię w gotowości na całodniowe wyzwania. Kolacja natomiast jadana jest zwykle na krótko przed snem, dlatego dla wielu wydaje się niepotrzebną dawką kalorii. W rzeczywistości jednak, podczas snu Twój organizm nadal zużywa energię, i to całkiem sporo.
Nadal wydatkujesz ją w ramach podstawowej przemiany materii — organizm musi mieć siłę na oddychanie, procesy metaboliczne, pracę mięśnia sercowego itd. Fakt, że nie wykonujesz w tym czasie świadomie podejmowanych czynności i nie podejmujesz fizycznej aktywności, nie oznacza, że posilenie się przed snem jest niepotrzebne. Co więcej, wybór diety pudełkowej skutkuje tym, że przed kolacją czeka Cię jeszcze podwieczorek — dobry catering dietetyczny zwykle zapewnia bowiem aż 5 zbilansowanych posiłków w ciągu dnia. Zarówno podwieczorek, jak i kolacja stanowią w tym przypadku źródło niezbędnych witamin i minerałów, które Cię odżywiają.
Kolacja a sen
Niektóre produkty należą do ciężkostrawnych. Jeśli masz wrażliwy układ pokarmowy, a do tego problem ze snem i sypiasz płytko, tłuste, ciężkostrawne kolacje są złym wyborem. Metabolizm ma tendencję do zwalniania wieczorami i w nocy. Jeśli zjesz ciężkostrawny posiłek, jego trawienie może być zaburzone i powodować nieprzyjemne odczucia. Jeżeli obawiasz się, że problemy trawienne mogą dotyczyć właśnie Ciebie, zrezygnuj przed snem z tłustych produktów. Takie potrawy jak te z wykorzystaniem tłustych ryb, tłustego mięsa, oblane olejami, lepiej pozostawić sobie na wcześniejszą porę, aniżeli kolacyjną.
Co jeść na zdrową kolację?
Konkretne menu kolacyjne zależne jest od indywidualnych potrzeb. Nieco inaczej będzie wyglądać jadłospis, który można określić mianem śródziemnomorskiego, inaczej u sportowca, jeszcze inaczej u cukrzyka. Niemniej, przyjmuje się, że kolacja, która nie jest podyktowana żadnymi specjalnymi potrzebami organizmu, może składać się, przykładowo, z jajek na miękko, porcji warzyw z kawałkami kurczaka czy — w wersji na słodko — banana w jogurcie z orzechami i kawałkiem startej, gorzkiej czekolady. Jeśli zastanawiasz się, co jeść na kolację, postaw na te produkty, które są dość lekkostrawne — odpadają wszelkie fastfoody pikantne posiłki czy typowe słodycze i ciasta masowej produkcji.
Kolacja a odchudzanie
Znasz powiedzenie, że kiedy się odchudzasz, kolację musisz zjadać najpóźniej do godziny 18? To bardzo popularny mit, który nie ma nic wspólnego z prawdą. Pod względem efektu odchudzającego możesz jeść i o godzinie 18, i o 21. To nie godzina posiłku odpowiada za redukcję tkanki tłuszczowej, lecz ujemny bilans kaloryczny. Każdy z nas ma inną porę snu, tak więc warto wspomnieć, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie spożycie kolacji na 3 godziny przed naszym snem.
Jedzenie kolacji jest zdrowe i konieczne dla naszego organizmu. Ważne jest, aby skład posiłku dopasować do indywidualnych potrzeb — dotyczy to jednak każdego posiłku w ciągu dnia. Kolacja powinna dawać uczucie sytości, ale też nie obciążać wątroby. Najlepsze będą produkty lekkostrawne.