By ją obniżyć i zwiększyć swój komfort termiczny, możemy zainwestować w klimatyzator do mieszkania (więcej o klimatyzatorach do domu można znaleźć na stronie: https://klimatyzacja-r32.pl/klimatyzacja-w-domu/ ). Jak go wybrać? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?
Rodzaj klimatyzatora do mieszkania
W mieszkaniu w bloku mamy mniejsze możliwości wyboru typu klimatyzacji niż w domu jednorodzinnym czy w budynku biurowym. Może to być sprzęt przenośny albo bardzo popularny w ostatnich latach klimatyzator typu split, który składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, połączonych ze sobą przewodami i rurkami.
Zaletą klimatyzatorów przenośnych jest ich mobilność. Nie wymagają one zaawansowanych prac remontowych, są tanie, a także można je przetransportować tam, gdzie tego potrzebujemy. W jednym agregacie są dwa ważne podzespoły – skraplacz i parownik.
Do wyboru mamy klimatyzatory monoblok, które pobierają ciepłe powietrze z pomieszczenia i schładzają je, a nagromadzone ciepło przekazują na zewnątrz przez rurę podpiętą do urządzenia, której końcówka musi być wyprowadzona przez okno.
Klimatyzatory split są znacznie bardziej efektywne w działaniu, ale droższe od przenośnych. Mają jednostkę zewnętrzną, na którą składa się sprężarka i skraplacz, a także jednostkę wewnętrzną z parownikiem. Obie łączą cienkie rurki freonowe umieszczone w osłonie oraz przewody elektryczne, które trzeba przeprowadzić przez mur na zewnątrz. W mieszkaniu jednostkę zewnętrzną najczęściej umieszcza się np. na balkonie lub elewacji budynku.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzatora?
Jeśli chcemy zainstalować klimatyzację w domu, zastanówmy się, jaki sprzęt będzie odpowiedni. Pod uwagę powinniśmy wziąć:
- Moc klimatyzatora – przyjmuje się, że na 1 m2 mieszkania potrzebna jest moc 0,1 kW, dlatego do powierzchni 50 m2 potrzebny będzie sprzęt o mocy 5 kW.
- Natężenie hałasu – mniejszy powodują klimatyzatory stacjonarne, typu split – około 35 dB, gdzie normą nocną jest 45 dB, a dzienną – 55 dB.
- Wydajność – inaczej przepływ powietrza, a im będzie on większy, tym lepiej. Najczęściej spotyka się klimatyzatory o przepływie od 200 do 400 m3/h.
- Czynnik chłodzący – najczęściej jest to R407C, R410A czy R290.
- Klasa energetyczna – urządzenie pracujące w trybie ciągłym pobiera energię. Im wyższa będzie jego klasa energetyczna, najlepiej A+++, tym mniejsze będą rachunki za prąd.
Dodatkowo, sprawdźmy, czy wybrany klimatyzator ma możliwość obsługi przez aplikację w telefonie oraz opcję sterowania pilotem i czy pozwala na ogrzewanie pomieszczeń.