Wymóg CIP, znany powszechnie jako poznaj swojego klienta, wymaga od amerykańskich instytucji finansowych opracowania procedury zależnej od wielkości i rodzaju prowadzonej działalności. CIP został włączony do bankowej ustawy o tajemnicy bankowej oraz programu zgodności z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy, podlegająca zatwierdzeniu przez radę dyrektorów instytucji finansowej.
U źródeł
USA PATRIOT Act (skrót od Uniting and Strengthening America by Providing Appropriate Tools Required to Intercept and Obstruct Terrorism Act of 2001) jest to ustawa Kongresu Stanów Zjednoczonych, podpisana 26 października 2001 r. przez prezydenta George'a W. Busha. Jest to odpowiedź na ataki z 11 września na World Trade Center w Nowym Jorku oraz Pentagon w Arlington w stanie Wirginia.
W 2002 r. Departament Skarbu, poprzez Sieć Kontroli Przestępstw Finansowych (FinCEN) wraz z Urzędem Kontrolera Walut (OCC), Radą Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej, Federalnym Ubezpieczeniem Depozytów Corporation (FDIC), Office of Thrift Supervision (OTS) i National Credit Union Administration (NCUA), wspólnie przyjęły ostateczną zasadę wdrożenia 326 sekcji zjednoczenia i wzmocnienia Ameryki poprzez zapewnienie odpowiednich narzędzi Ustawy USA Patriot Act z 2001 r. Zapisy dotyczące CIP obowiązują od 9 czerwca 2003 r. i każda instytucja finansowa w USA miała obowiązek wprowadzenia przepisów do 1 października 2003 r.
W lipcu 2016 r. FinCEN uchwalił nowe zasady dotyczące beneficjentów rzeczywistych. w momencie otwierania nowego rachunku. Instytucje finansowe mają obowiązek pozyskać od klienta będącego osobą prawną takie informacje o osobach fizycznych posiadających 25 proc. lub więcej udziałów kapitałowych oraz osób zarządzających podmiotem prawnym takie informacje jak: imię i nazwisko, datę urodzenia, adres i numer ubezpieczenia społecznego lub inny rządowy numer identyfikacyjny (w przypadku obcokrajowców numer paszportu lub inne podobne informacje).
Wymagania systemu
Ustawa o tajemnicy bankowej z 1970 r. (BSA) wymaga, aby instytucje finansowe pomagały agencjom rządowym USA w wykrywaniu i zapobieganiu praniu pieniędzy. Dodatkowo BSA zobowiązuje instytucje finansowe prowadzące Program Identyfikacji Klientów do udowodnienia przeprowadzonej weryfikacji.
Program identyfikacji klienta (CIP) i Poznaj swojego klienta (KYC) to terminy powiązane i często używane zamiennie. CIP jest prawnym wymogiem zapisanym w ustawie Patriot Act, obligującym banki i instytucje finansowe do zweryfikowania informacji dotyczących klienta. Natomiast KYC (Know Your Client) jest to wewnętrzna procedura podmiotu obowiązanego wykorzystywana do weryfikacji tożsamości klienta przy nawiązywaniu nowej relacji.
Prognozy dla programu CIP
Jednym z największych wyzwań, przed jakimi stoją obecnie banki i podmioty świadczące usługi finansowe, jest osiągnięcie balansu pomiędzy wywiązaniem się z nałożonych obowiązków a stworzeniem łatwego procesu weryfikacji nowego klienta. Utrudnieniem jest globalizacja i tym samym dostosowanie procedur do weryfikacji klientów z całego świata.
By sprostać temu wyzwaniu, instytucje i podmioty obowiązane powinny korzystać z nowoczesnych systemów. Elastyczne platformy technologiczne pozwolą na aktualizacje i modyfikacje informacji, tak aby sprostać nowym wymaganiom lub nieprzewidzianym wyzwaniom.
W globalnej gospodarce, banki oraz instytucje finansowe pomimo posiadania szeregu systemów do „weryfikacji” klientów, mierzą się z oszustami sięgającymi po coraz po bardziej wyszukane sposoby przestępstw finansowych np. kradzież tożsamość (kradzież zdjęcia i selfie). Oznacza to, że nawet przy najbardziej zaawansowanych dostępnych rozwiązaniach zapewniających zgodność, nadal można paść ofiarą błędnego procesu weryfikacji klienta.
Innym rozwiązaniem mogącym pomóc przy weryfikacjach CIP/KYC jest potrzeba stworzenia globalnej czarnej listy oszustów, którzy zostali przyłapani podczas próby obejścia systemów weryfikacji klientów. Listy takie powinny być ogólnodostępne i na bieżąco aktualizowane w celu zapobiegania wyrządzenia szkód w wielu instytucjach finansowych w tym samym czasie.
CIP tylko dla instytucji obowiązanych?
Obowiązki nałożone na podmioty obowiązane w ramach polskiego porządku prawnego (Ustawa o przeciwdziałaniu prania pieniędzy i finansowaniu terroryzmu) mogą okazać się przydatną wykładnią i gotowym zbiorem dobrych praktyk. Przedsiębiorcy mogliby korzystać ze zgromadzonych informacji w celu zabezpieczenia swoich interesów przy zwieraniu nowych relacji biznesowych oraz monitoringu już istniejących. Jest to teraz szczególnie istotne ze względu na konflikt w Ukrainie i stale poszerzanej liście nakładanych sankcji. Warto wiedzieć z kim siadamy do stołu.