Dzisiaj jest: 22.4.2025, imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji

Zasady sztuki pozyskania i utrzymania klientów w biznesowym eko

Dodano: 14.12.2021 Czytane: 35

Sztuka pozyskania klienta opiera się na podstawowym założeniu – stworzeniu doświadczenia zakupowego, które go nie tylko zainteresuje, ale przede wszystkim zatrzyma z marką na dłużej. To jednak pojęcie generalne, posiadające wiele składowych. Polskę charakteryzują bardzo świadomi i wymagający klienci, przez co budowanie zainteresowania, zaufania i lojalności stanowi niemałe wyzwanie.

Wymagania nie pozostają niezauważone – szacujemy, że aż 84 proc. sprzedawców odnotowało wzrost oczekiwań swoich odbiorców. Jak im sprostać?

Słuchaj, badaj i wdrażaj

Polska jest krajem bardzo dojrzałym pod względem technologicznym, otwartym na nowe rozwiązania. Odpowiednia i dobrze poprowadzona strategia rozwoju biznesu musi być ściśle połączona z technologiami.

Od lat kasy samoobsługowe, aplikacje na smartfony, chatboty, technologie rozpoznawania twarzy i wygodne opcje płatności przyczyniają się do doświadczenia klienta. Z naszych danych wynika, że 25 proc. Polaków opuściło sklep bez dokonania zakupu, ponieważ nie mogli zapłacić tak, jak chcieli. Z kolei 57 proc. nie robi zakupów w firmach, które oferują złe doświadczenia, zarówno online, jak i offline.

Wykorzystanie odpowiednich systemów do realizacji płatności oznacza nie tylko zwiększoną sprzedaż, ale także prowadzące do niej lepsze zrozumienie preferencji klientów i odwrotnie! 67 proc. Polskich konsumentów częściej kupuje u sprzedawców wykorzystujących technologię, która zapewnia im wygodę w robieniu zakupów – jest to wynik najwyższy w Europie.

Przekrocz granice

Dane ze sprzedaży pozwalają firmom z segmentu e-commerce na szybką ekspansję i wgląd np. w lokalne metody płatności, których obsługa jest niezbędna na drodze do sukcesu na określonym rynku. Wiedza o tym, jakie metody preferują klienci i które z nich powinny znajdować się w procesie „check-out” na stronie, jest absolutną koniecznością.

Skonsolidowane informacje dotyczące płatności ze wszystkich kanałów sprzedaży lub rynków, na których dana marka operuje, pomagają firmom w podejmowaniu lepszych decyzji – np. w przygotowaniu planu nakierowanego bezpośrednio na zachowania określonej grupy klientów oraz odpowiedniej personalizacji oferty.

Tylko dla mnie

Jeżeli pomyślimy natomiast o strategii promocji, poza odpowiednią personalizacją oferty wspartą znajomością klienta (np. wysyłanie 10 proc. rabatu w miesiącu, kiedy wydaje on najwięcej), kluczowym elementem prowadzącym biznes do sukcesu, jest pozyskanie i utrzymanie lojalności odwiedzającego. Klienci oczekują relacji z marką opartej na benefitach – ale takich, które nie zakłócą ich doświadczenia zakupowego.

Dla przykładu, technologia card-linking pozwala konsumentom „połączyć" swoją kartę kredytową z programem lojalnościowym sprzedawcy. Powiązany jest on z identyfikatorami, otrzymywanymi przez firmę w odpowiedziach API podczas przetwarzania karty. W ten sposób konsumenci płacący jedną kartą mogą otrzymywać nagrody oraz rabaty.

W efekcie aż 54 proc. klientów chce, aby program lojalnościowy był bezpośrednio powiązany z ich kartą kredytową – bez konieczności zapisywania się na dodatkowy program, newsletter czy pobierania aplikacji. Tego typu rozwiązania są przyszłością dobrze prowadzonego customer experience.

Czy mogę Ci ufać?

Kwestie, które wybitnie zyskały na znaczeniu w ostatnim czasie to bezpieczeństwo i ochrona klienta. Eliminowanie zbędnych przekierowań, bezpośrednia integracja, rozbudowane systemy ryzyka – to niezbędne do tego kroki. Klient, szczególnie w Polsce, musi mieć stuprocentową pewność, że jego dane, transakcje, które zawiera oraz profil, który zakłada, są chronione i wolne od ryzyka.

Nie należy zapominać, że tego typu działania budują także pozytywne doświadczenie użytkownika i wzmacniają jego relacje z marką – co przekłada się naturalnie na rekomendacje w jego otoczeniu.

Niezakłócony finał

Dbając o bezpieczeństwo, firmy powinny wykorzystać wszystkie szanse uniknięcia „tarć” w procesie obsługi klientów i maksymalnie wspierać autoryzacje ich transakcji, zapewniając spójność w końcowym etapie ich podróży. Gwarantują to między innymi rozwiązania auto-uzupełniania, coraz bardziej popularna tokenizacja, czy płatności jednym kliknięciem.

¯adna strategia e-commerce nie będzie także kompletna bez jasnego planu dotyczącego silnego uwierzytelniania klientów (SCA). Tym bardziej, że zgodnie z oczekiwaniami konsumentów, proces ten ma być szybki i nie wymagać od nich żadnych dodatkowych działań.

Firmy powinny upewnić się, że ich transakcje są zgodne z wymogami, aby uniknąć ryzyka odmowy płatności przez banki, jednocześnie zapewniając płynne doświadczenie klienta – wkrótce to stanie się głównym tematem dyskusji w tym sektorze.

Autor: VP CEE w Adyen

Dane zawarte w materiale pochodzą z Adyen Retail Report 2020


 

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.