Dzisiaj jest: 23.11.2024, imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa

Samodzielna księgowość w firmie - jak ułatwić sobie formaln

Dodano: 21.07.2021 Czytane: 17

Bez względu na wybraną formę księgowości, każdy przedsiębiorca musi w porę rozliczać się z podatków i wystawiać rachunki bądź faktury. Samodzielne prowadzenie księgowości może być czasochłonne, jednak usługi biura rachunkowego to z kolei dodatkowe koszty prowadzenia firmy. Co może ułatwić formalności związane z prowadzeniem biznesu?

 

Najważniejsza jest wiedza

 

Nawet najprostsza księgowość, która ogranicza się wyłącznie do prowadzenia książki przychodów i rozchodów, wymaga od podatnika podstawowej wiedzy na temat systemu podatkowego. Informacje na temat prowadzenia księgowości oraz poszczególnych jej form są ogólnodostępne, chociażby w serwisie informacyjnym dla przedsiębiorców instytucji rządowych i administracji publicznej. Warto śledzić tego typu portale, gdyż przedsiębiorca będzie na bieżąco ze zmianami w prawie. Dobrze też zapisać się do kilku newsletterów portali biznesowych, w których również często zamieszczane są przydatne w prowadzeniu działalności wiadomości.

 

Wiedza jest również bezcenna, jeśli przedsiębiorca jest także płatnikiem podatku VAT. Jak wiadomo, wiąże się to z dodatkowymi obowiązkami, jak chociażby wysyłka Jednolitych Plików Kontrolnych (JPK). Początkujący przedsiębiorcy mają też często szeroki wachlarz możliwości względem składek ZUS. Z jakich ulg mogą skorzystać? Do kiedy przysługują im niższe składki? Na te pytania najlepiej odpowiedzieć sobie na długo przed dokonaniem wpisu do CEIDG.

 

O jakich obowiązkach musi pamiętać przedsiębiorca, który decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości? Oto najważniejsze z nich:

 

    • odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy,
    • składanie deklaracji VAT oraz odprowadzanie kwoty podatku,
    • opłacanie składek ZUS,
    • prowadzenie
    • Księgi Przychodów i Rozchodów (w przypadku uproszczonej księgowości dla małych firm).

Dodatkowym obowiązkiem, który dotyczy zarówno przedsiębiorców korzystających z usług biura rachunkowego, jak i tych samodzielnie rozliczających się z ZUS-em i urzędem skarbowym, jest wystawianie dokumentów sprzedażowych oraz rozliczanie faktur kosztowych. Na szczęście te zadania ułatwiają najnowsze rozwiązania technologiczne.

 

Program księgowy dla każdego biznesu

 

Samodzielne prowadzenie księgowości może być uciążliwe dla osób, które wszystkiego pilnują same. Mnogość terminów czy dokumentów może czasami przytłoczyć. Z tego względu obecnie nawet jednoosobowe działalności gospodarcze wspierają się programami księgowymi. Tego typu narzędzie jest przydatne nie tylko w comiesięcznych rozliczeniach, ale również na co dzień, m.in. przy wystawianiu faktur.

 

Fakturowanie w programie to ogromne udogodnienie dla każdego przedsiębiorcy. Począwszy od numerowania dokumentów, przez zliczanie kwot, przez archiwizację – wykonywanie tych czynności własnoręcznie jest bardzo czasochłonne i wymaga sporo uwagi. Tymczasem program do fakturowania wyręcza przedsiębiorcę w wielu obowiązkach, a do tego znacząco usprawnia cały proces. Zamiast wypełniać dane samemu, wystarczy wybrać kontrahenta z bazy lub dodać go przez wpisanie numeru NIP. W przypadku stałych klientów wystawienie dokumentu sprzedażowego trwa mniej niż minutę.

 

W przypadku samodzielnego prowadzenia księgowości warto zdecydować się na program, który umożliwia księgowość online. Tego typu kompleksowe rozwiązania oferuje Comarch ERP XT – narzędzie online do kompleksowego prowadzenia każdej formy księgowości online w Polsce. Dla przykładu przedsiębiorcy, którzy prowadzą Księgę Przychodów i Rozchodów, przy pomocy jednego programu mogą:

  • prowadzić rejestr VAT sprzedaży i zakupu,
  • prowadzić zapisy KPiR,
  • obliczać i wysyłać deklaracje VAT-7, VAT-UE, PIT-36 i PIT-36L,
  • prowadzić ewidencję i rozliczać pracowników,
  • prowadzić ewidencję wyposażenia oraz środków trwałych,
  • wprowadzać dokumenty kosztowe w postaci plików PDF i zdjęć.

 

W ten sposób najważniejsze aspekty prowadzenia księgowości w firmie dostępne są w jednym programie, który w pełnej wersji umożliwia także m.in. rozliczanie magazynu czy prowadzenie spraw kadrowych. Dodatkowo Comarch ERP XT dostępny jest również w postaci aplikacji mobilnej, dzięki czemu wszystkie sprawy firmowe zapisane w chmurze można mieć zawsze pod ręką.

 

Księgowość – czy to prowadzona samodzielnie, czy też ograniczona do ewidencji dokumentów sprzedażowych i kosztowych – może być znacznie prostsza, jeśli firma będzie wyposażona w odpowiednie narzędzia.

 

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.