System do zarządzania pracą magazynu (WMS) sprawdzi się w przypadku firm produkcyjnych czy handlowych, których działalność związana jest z przechowywaniem większego asortymentu. To rozwiązanie informatyczne pozwalające zoptymalizować prace magazynowe — lepiej kontrolować zapasy, skrócić czas realizacji zamówienia, zmniejszyć koszty, ale też nadzorować czas pracy i oceniać pracowników. Wśród zalet warto wymienić również maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynu oraz znaczną redukcję lub całkowitą rezygnację z dokumentów w wersji papierowej.
Czym jest system WMS?
Warehouse Management System to program informatyczny służący do zarządzania gospodarką magazynową, przeznaczony dla firm o różnej wielkości i o różnym profilu działalności. Jego wprowadzenie pozwala usprawnić codzienne czynności magazynowe począwszy od przyjęcia towaru, poprzez kolejne przesunięcia, po wydanie, inwentaryzację czy archiwizację. Program jest przystosowany do obsługi kilku magazynów jednocześnie. Co ważne, można go zintegrować z dowolnym systemem ERP, dzięki czemu zostanie usprawniony obieg informacji w całej firmie, pomiędzy poszczególnymi działami.
Jak WMS usprawnia pracę?
System WMS to spore ułatwienie dla przedsiębiorstwa — umożliwia przyjęcie dostawy i natychmiastową kontrolę ilościową i jakościową towaru, a także weryfikację zgodności z zamówieniami wprowadzonymi do ERP. System drukuje etykiety z kodami kreskowymi, co ułatwia późniejszą lokalizację towaru, jego komplementację czy wydanie.
System WMS to również kontrola stanów magazynowych w czasie rzeczywistym — dzięki śledzeniu ruchów i przesunięć, zawsze wiadomo, ile danego asortymentu znajduje się w magazynie, a także, kiedy należy uzupełnić braki. System umożliwia nałożenie blokady na towar uszkodzony, przyjęcie zwrotu oraz przeprowadzenie inwentaryzacji częściowej lub całościowej.
System WMS a obsługa urządzeń magazynowych
System WMS można wyposażyć w specjalne moduły, które pozwolą na ścisłą współpracę z urządzeniami wykorzystywanymi do pracy w magazynie — wagami, wszelkiego rodzaju sprzętami pomiarowymi, drukarkami, wózkami systemowymi, sortownicami materiałów itp.
System do zarządzania gospodarką magazynową zawsze należy dostosować do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Warto pamiętać, że jego wdrożenie niesie ze sobą szereg udogodnień dla firmy — wzrost wydajności, redukcję kosztów i szybki zwrot z inwestycji to tylko kilka z nich. Idealny system WMS to taki, który pozwala na uruchomienie różnych niestandardowych rozwiązań odpowiednich dla danego przedsiębiorstwa.