Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Z neuromarketingiem pozyskaj nowych klientów na swojej stronie

Dodano: 21.05.2021 Czytane: 17

Z pomocą neuromarketingu możesz stworzyć stronę, którą pokochają twoi odbiorcy. ¯yjemy w czasach, w których strona internetowa jest koniecznością dla każdej firmy. Pełni rolę wirtualnej wizytówki, a klienci z niej właśnie czerpią najwięcej informacji.

Dziś nikogo już nie dziwi stworzenie personalnej strony WWW, która pokazuje naszą osobę szerszej publiczności, zastępuje CV i pomaga budować markę osobistą.
Obecna sytuacja na rynku powoduje, że jeśli nie masz strony internetowej, to dla części potencjalnych odbiorców twoja firma nie istnieje.

Przejrzystość zasobów strony

Wystarczy trochę wnikliwej obserwacji i wzorowania się na stronach brandów (które z dużym prawdopodobieństwem korzystały z usług firm oferujących rozwiązania z zakresu neuromarketingu), aby znacząco zwiększyć jakość swojej witryny.

Dziś strona internetowa jest obowiązkiem i raczej już nikt nie ma co do tego wątpliwości. Nie każdy jednak zwraca uwagę na jej responsywność w różnych przeglądarkach oraz jej przygotowanie pod różne urządzenia, z których mogą korzystać potencjalni odbiorcy.

Jak ulepszyć swoją stronę internetową

Zacznijmy od prostej optymalizacji. Podstawą na stronie WWW jest rozmieszczenie zdjęć i tekstu. Zdjęcia są lokalizowane po lewej stronie, a tekst po prawej. Jest to naturalny układ dla mózgu i tak skonstruowany przekaz jest nam o wiele łatwiej kodować na poziomie podświadomym. £atwy odbiór zwiększa szansę na zapamiętanie przekazu. Oczywiście zdjęcie musi być spójne z tekstem. Jeśli więc piszemy o nowym produkcie, to jego zdjęcie należy umieścić obok opisu.

Jakość tekstu ma również duże znaczenie w wygodzie odbioru informacji zakodowanej za pomocą znaków. Tekst na stronie powinien być przejrzysty oraz jednolity (choćby przez użycie tej samej czcionki). Najważniejsze informacje powinny być wyszczególnione (większa, pogrubiona czcionka, inny jej kolor, centralne miejsce, tło za tekstem inne niż tło użyte na stronie).

Pamiętajmy też o tym, aby rozdzielać akapity niezwiązane ze sobą tematycznie. Unikniemy wówczas wrażenia nieładu i szumu komunikacyjnego. Przejrzystość to również zwiększona szansa na wyższą pozycję naszej strony w wyszukiwarkach. Każdy chce znaleźć się na pierwszej stronie Google, powyższe wskazówki mogą w tym skutecznie pomóc.

Im łatwiej, tym lepiej

Warto zauważyć, że człowiek z natury jest leniwy. Nasze lenistwo przyczyniło się do postępu cywilizacyjnego. Dziś w wielu dziedzinach życie ułatwia nam technologia. Sprecyzujmy jeszcze jedną kwestię – tak naprawdę to nie człowiek jest leniwy, tylko jego mózg. Nie lubi się wysilać i najlepiej pracuje według utartych schematów. Nie chce się również angażować w bardziej skomplikowane działania.

Mając na uwadze powyższe, powinniśmy na stronie WWW podać klientowi wszystko jak na tacy – najważniejsze informacje i zakładki na górnej, zawsze widocznej belce, która powinna zniżać się podczas przewijania strony.

Informacje o firmie bądź o nas, najświeższe newsy, potwierdzenie otrzymanych nagród, opinie oraz liczba klientów, którzy zdecydowali się na zakup – wszystko to powinno znajdować się na głównej stronie w dobrze widocznych, wydzielonych blokach tematycznych. Standardem jest umieszczanie poglądowego „drzewka” strony na jej końcu.

Jedną z najważniejszych podstron jest formularz kontaktowy. Powinien być tak zbudowany, aby maksymalnie ułatwić kontakt z nami. Na przykład zamiast zostawiać miejsce na wpisanie tematu wiadomości, lepiej stworzyć rozwijaną listę, z której będzie można skorzystać. Taka lista powinna być zbudowana na podstawie wcześniejszych wysłanych do nas wiadomości.

Dobrze jest przygotować automatyczny spersonalizowany mail, który zostanie wysłany do osoby kontaktującej się przez formularz. Osoba, która za pomocą narzędzi sieciowych wysyła wiadomość, powinna otrzymać odpowiedź, będącą jasnym sygnałem na to, że zapytanie zostało zauważone w czasie 10–12 minut. Warto spędzić trochę czasu nad treścią automatycznego maila, bowiem nasze umysły są już odporne na sztampowe odpowiedzi.

Pamiętajmy o tym, że kluczowy jest czas. Klient, robiąc zakupy, często zbiera oferty od kilku firm. Możemy mu ułatwić wybór, jako pierwsi wysyłając odpowiedź. Badania pokazują, że aż 73 proc. klientów zdecyduje się na finalizację zakupu z firmą, która na zapytanie odpowiedziała pierwsza. Ciekawym rozwiązaniem jest poinformowanie klienta, że średni czas odpowiedzi na zapytanie trwa 24 godziny. Musimy jednak pamiętać, by rzeczywiście odpisać we wskazanym przez nas czasie.

Ludzka natura – nie chcemy z czegoś rezygnować

Już coś sprzedajesz na swojej stronie internetowej? Znakomicie!
Na pewno wiesz, czym są lejki marketingowe, które mogą zwiększyć wartość średniego koszyka zakupowego. Aby je usprawnić i podnieść konwersję, a co za tym idzie, wolumen sprzedaży, pokaż… procent realizacji procesu sprzedażowego.

Badania pokazują, że kiedy widzimy, że po wykonaniu 2–3 kliknięć brakuje nam np. 30 proc. do zakończenia całego procesu, jest nam nie tylko trudniej zrezygnować z chęci nabycia usługi bądź produktu, lecz także łatwiej nam kupić, a równocześnie mamy o wiele mniejsze opory przed wydaniem pieniędzy! Wszystkie kluczowe przyciski jak „ZAMóW” czy „KUP TERAZ” powinny być widoczne. Po kliknięciu w nie jesteśmy kierowani do strony sprzedażowej, która z kolei powinna maksymalnie uprościć nam proces zakupu.

Nadal mogą pojawić się wątpliwości oraz opór przed wydaniem pieniędzy. Jak je złagodzić?
Pokażmy niezdecydowanym osobom dowód społecznej słuszności (nagrody), pozytywne opinie innych kupujących oraz łączną liczbę kupujących. Oferta promocyjna powinna mieć określony czas swojej ważności. W celu maksymalizacji sprzedaży warto wprowadzić ograniczoną liczbę promocyjnych kuponów zniżkowych, pozwalających zakupić produkt lub usługę na preferencyjnych warunkach np. wyłącznie 1.000 pierwszych kupujących ma szansę nabyć coś z rabatem 20 proc.

Chcemy budować społeczności

Pokaż, że to, co robisz, ma realną wartość dla innych osób. Człowiek jest stworzeniem społecznym. Od pierwszych kroków na naszej planecie nasi przodkowie budowali mniejsze bądź większe społeczności. Dziś nadal tak jest, tylko w nieco innej formie.

Bardzo ważne dla naszych wyborów są opinie i wybory innych. Warto więc pokazywać, ile osób kupiło oferowane rozwiązania. ¦wietnym uzupełnieniem będzie prośba o rekomendacje oraz pozostawienie komentarza, w przypadku zadowolenia z zakupów. Budu je to tzw. social proof.

Strona internetowa powinna posiadać wtyczki kierujące odbiorcę do profilu firmy w mediach społecznościowych. Na pewno warto też rozważyć wyszczególnienie linku prowadzającego bezpośrednio do grupy na Facebooku. Tam jest społeczność, a więc coś, na czym nam podświadomie zależy. Każdy z nas chce być częścią jakiejś grupy, zwłaszcza gdy ta ma podobne zainteresowania oraz kieruje się w życiu podobnymi wyborami jak my sami.

Jakie treści zwracają uwagę?

Na koniec wskazówki, które zwiększą atrakcyjność twojej strony WWW oraz publikowanych na niej treści.
Jeśli dodatkiem do twojej strony jest blog lub vlog (albo jedno i drugie), gdzie możesz postawić się w roli eksperta, to pamiętaj, że warto w tematyce nagłówków dawać następujące tytuły zawierające w swojej formie:

  • pytania,
  • informacje o rozwiązaniu ważnego problemu,
  • 5 sposobów na (…),
  • proste łamigłówki.

Są to elementy, na które nasz mózg w naturalny sposób zwraca uwagę.
Ponadto, jeśli zastanawiasz się, co woli klient – treść pisaną czy treść wideo – to zdecydowanie postaw na tę drugą wersję – zwłaszcza w tych mediach społecznościowych, które bezpośrednio kierują klientów na twoją stronę WWW. Wzbogać filmy o napisy, bo odbiorcy nie zawsze mogą mieć możliwość słuchania twojego nagrania. Zrób niepowtarzalną wejściówkę, popracuj nad jakością oraz unikatowością dźwięku, który będzie kojarzył się właśnie z twoją działalnością. Takie rzeczy są bardzo charakterystyczne i łatwo zapadają w pamięć.

Pamiętasz dzwonek Nokii? A może kojarzysz charakterystyczny dźwięk otwarcia puszki coca-coli?
Każdy jest w stanie szybko przywołać te dźwięki z pamięci i o to właśnie chodzi.
Ważna rzecz – bez względu na to, czy wybierzesz zdjęcia czy filmy, pamiętaj, aby pokazywać ludzi i ich twarze. Nasz mózg jest tak zbudowany, iż zawsze w tym, co widzi,
poszukuje odniesienia do ludzkiej twarzy. W tym momencie przypominają o sobie neurony lustrzane. Lubimy emocje i jeśli widzimy uśmiechniętą ludzką twarz, to mimo tego, że uczestniczymy w procesie edukacyjno-zakupowym, sami zaczynamy czuć się lepiej.

Pamiętasz chmury, które wyglądały jak twarz?
Kojarzysz zbocze góry, której rysy przypominały ci wizerunek człowieka?
Tak właśnie działa nasz mózg. Warto wykorzystać tę właściwość w każdej aktywności marketingowej, której się podejmujemy. Ludzka twarz zawsze zwróci naszą uwagę. Dlatego właśnie reklamy aut ewoluowały z pokazywania samego pojazdu, który się przemieszcza wśród pięknego krajobrazu, do historii (które swoją drogą bardzo lubi nasz mózg) pokazujących biznesmena wsiadającego do auta po pracy i wracającego do wspaniałego domu i szczęśliwej rodziny (dodatkowo mamy emocje, które pomagają kotwiczyć przekaz marketingowy).

Nie ma na co czekać, czym prędzej zmieniaj swoją stronę i daj się zaskoczyć efektom tych zmian!
Oczywiście w artykule wymienione zostały jedynie niektóre sposoby optymalizacji twojej strony WWW.
 

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.