Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Rumunia - rynek zbytu dla polskich produktów

Dodano: 23.02.2021 Czytane: 16

Pandemia COVID-19 oraz związane z nią spowolnienie gospodarcze w wielu krajach w sposób znaczny odbiły się na międzynarodowej wymianie handlowej. W sposób szczególny odczuły to firmy, które swoich odbiorców zagranicznych mają tylko w jednym lub dwóch krajach. Okazuje się bowiem, że jednym z najlepszych sposobów na te niepewne czasy jest dywersyfikacja sprzedaży, czyli szukanie odbiorców na nowych rynkach.

Wśród polskich firm niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się rynki bliskie nam geograficznie i kulturowo, szczególnie że spowolnienie gospodarcze oraz przerwy w łańcuchach dostaw z krajów azjatyckich wywołane pandemią paradoksalnie tworzą doskonałą okazję, by zainteresować swoją ofertą nowych klientów i zająć miejsce konkurencji.

To bardzo dobry czas na wyjście z ofertą do klientów, którzy szukają alternatywnych dostawców czy dodatkowych oszczędności. Popyt w strefie euro jest w miarę stabilny, przy czym wśród najbardziej chłonnych rynków eksperci już od jakiegoś czasu wskazują niezmiennie właśnie takie kraje, jak Rumunia, Bułgaria, Chorwacja, Słowenia czy Grecja, ze szczególnym naciskiem na Rumunię.

Dlaczego Rumunia?

Rumunia to duży rynek, rozwijający się w sposób dynamiczny i w porównaniu z zachodnimi rynkami UE, na których panuje ostra konkurencja, jest to rynek dający spore szanse na znalezienie swojej niszy. W ostatnich dwóch latach Rumunia nadrabiała straty do Zachodu zdecydowanie najszybciej ze wszystkich państw Europy ¦rodkowej pod względem konsumpcji na głowę mieszkańca. W 2019 r. dogoniła Polskę – zarówno u nas, jak i w Rumunii wydatki na konsumpcję stanowiły wówczas 79 proc. średniej unijnej. Warto tu wspomnieć o tym, że zdobycie ugruntowanej pozycji na rynku rumuńskim daje możliwości dalszej ekspansji do krajów sąsiadujących, takich, jak Mołdawia, Bułgaria czy Serbia.

Polskie produkty wysyłane do Rumunii

Rumunia jest bardzo chłonnym rynkiem z dużym potencjałem dla polskich producentów. W 2020 r. (w okresie od stycznia do października) polskimi produktami cieszącymi się największym powodzeniem wśród odbiorców w Rumunii były:

  • maszyny i urządzenia mechaniczne (3,51 mld zł),
  • gotowe artykuły spożywcze (1,96 mld zł),
  • metale nieszlachetne i artykuły z nich (1,81 mld zł),
  • tworzywa sztuczne i artykuły z nich (1,58 mld zł),
  • produkty przemysły chemicznego lub przemysłów pokrewnych (1,57 mld zł).

W 2019 r. Polska zajęła czwarte miejsce na liście największych dostawców towarów na rynek rumuński, osiągając 6-procentowy udział w łącznej wartości towarów sprowadzonych do Rumunii. Z kolei na liście największych odbiorców rumuńskich towarów, ulokowaliśmy się na szóstej pozycji.

Rumunia – perspektywiczne branże i produkty

Polska Agencja Inwestycji i Handlu wśród najbardziej perspektywicznych branż i produktów na rynku rumuńskim wymienia:

  • branżę medyczną (w tym niektóre środki ochrony osobistej, dezynfekcji, respiratory oraz inne produkty szczególnie potrzebne w związku z pandemia COVID-19, plazma),
  • branżę spożywczą (w tym mąka i olej, drożdże i konserwy, niektóre rodzaje mięsa (wieprzowina, wołowina, drób), podroby jadalne, nabiał (mleko i produkty mleczne, ser), warzywa i owoce, ziemniaki, płatki zbożowe, makaron, ryż, warzywa w puszkach, owoce w puszkach i mięso w puszkach, przetwory zbożowe),
  • branżę rolniczą (w tym nawozy oraz nowoczesne rozwiązania wspomagające wydajną produkcję),
  • branżę budowlaną (w tym wszelkiego rodzaju materiały budowlane, wykończeniowe, nowe technologie szczególnie ukierunkowane na energooszczędność i ochronę środowiska),
  • środki czyszczące, środki higieny osobistej, alkohol sanitarny, sprzęt IT&Software, produkty typu BIO i ECO.

Polskie inwestycje w Rumunii

Rumunia bez wątpienia jest także jednym z ważniejszych kierunków ekspansji inwestycyjnej polskich przedsiębiorstw.
Z danych na polskich stronach rządowych wynika, że na koniec listopada 2019 r. w Rumunii zarejestrowanych było 1.182 firm z polskim kapitałem, i ta liczba stale rośnie. Jednym z największych polskich inwestorów w Rumunii jest firma Maspex, która jest liderem na tamtejszym rynku soków owocowych, nektarów i napojów, a także produktów instant.

W 2016 r. firma przejęła wiodącego rumuńskiego producenta butelkowanej wody mineralnej Rio Bucovina, wchodząc w posiadanie trzech zakładów produkcyjnych na terenie Rumunii. Innym znaczącym polskim inwestorem w Rumunii jest Grupa Ciech, właściciel zakładów Ciech Soda Romania, producent sody kalcynowanej, szkła wodnego, szkliwa sodowego oraz wyrobów sodopochodnych. Można by tak długo wymieniać, bo Rumunia cieszy się sporym zainteresowaniem naszych rodzimych inwestorów.

Transport do Rumunii

Zakładając, że udało się nam znaleźć w Rumunii odbiorcę dla naszych towarów, gestie logistyczne warto oddać w ręce operatora z doświadczeniem w obsłudze kierunku rumuńskiego, który będzie w stanie wesprzeć nas na każdym etapie transportu, począwszy od kompletowania dokumentów, po transport i magazynowanie, na dystrybucji do odbiorców ostatecznych skończywszy. Szczególnie ma to znaczenie w przypadku, gdy brak nam doświadczenia, ponieważ dopiero rozpoczynamy swoją współpracę z partnerem rumuńskim.

Na tym etapie, kiedy wolumeny wysyłanego towaru są jeszcze stosunkowo niewielkie, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze stałej linii drobnicowej. Linia taka opiera się na regularnych wyjazdach samochodów dostawczych, które jednorazowo przewożą towary dla kilku lub nawet kilkunastu firm, co dla nas oznacza dodatkowe oszczędności.

Przy wyborze linii drobnicowej warto sprawdzić, czy operator współpracuje na stałe z partnerem po stronie rumuńskiej, taka współpraca gwarantuje dobrą znajomość miejscowych dróg, firm, języka, dopasowanie floty do potrzeb odbiorcy, a co za tym idzie – sprawną i bezproblemową obsługę.

Autorka: Specjalista ds. transportu drobnicowego na rynek rumuński w 3CARGO

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.