Czy dalej prowadzić spółkę komandytową i zaakceptować w 2021 r. nowe realia i nowy podatek, a może „uciekać” od tej formy prawnej i dokonać jej zmiany poprzez przekształcenie spółki komandytowej w inną spółkę lub poprzez połączenie spółki komandytową z inną spółką?
Zastanawiając się nad tym, w jakim kierunku mogą pójść wspólnicy spółki komandytowej, należy rozważyć kilka możliwości.
1. Przekształcenie spółki komandytowej w inną spółkę osobową
Dzięki temu spółka będzie mogła co do zasady pozostać na jednokrotnym opodatkowaniu, kosztem jednak zwiększonej odpowiedzialności po stronie wspólników – tych, którzy dotychczas byli komandytariuszami w spółce komandytowej.
W spółce jawnej wszyscy wspólnicy spółki odpowiadają bowiem za jej zobowiązania i to całym swoim majątkiem osobistym, subsydiarnie wobec spółki oraz solidarnie z pozostałymi wspólnikami, oraz ze spółką. Co oznacza, że za zobowiązania spółki jawnej odpowiada co do zasady sama spółka jawna, jednakże w przypadku, gdy majątek spółki jawnej nie wystarcza na zaspokojenie wierzycieli, mają oni prawo sięgnąć także po majątek wspólników spółki, czyli prowadzić egzekucję wierzytelności z majątku osobistego wspólników spółki jawnej.
Zatem ta forma prawna nie będzie odpowiadać przedsiębiorcom, których biznes generuje duże ryzyko i decydując się na spółkę komandytową, wybrali tę formę prawną właśnie z uwagi na możliwość zminimalizowania swojej odpowiedzialności.
2. Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę kapitałową
Może to być np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub połączenie spółki komandytowej ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, dzięki czemu wspólnicy nie będą odpowiadać za zobowiązania powstałej spółki, a odpowiedzialność członków zarządu będzie ograniczona.
Za przekształceniem spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przemawiają ponadto następujące fakty:
- brak konieczności opłacania składek do ZUS na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, gdy wspólników
- w spółce jest przynajmniej dwóch,
- łatwiejsza możliwość pozyskiwania dodatkowego kapitału na prowadzenie działalności przez spółkę, na przykład poprzez przystąpienie do spółki nowego wspólnika.
3. Połączenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ze spółką komandytową
W myśl art. 491 § 1 Kodeksu spółek handlowych spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi; spółka osobowa nie może, jednakże być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną.
Podmiotem przejmującym mienie spółki jest w takim przypadku spółka kapitałowa – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Za połączeniem spółki komandytowej ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością przemawiają ponadto np.:
- uproszczenie struktury – w przypadku prowadzenia dotychczas spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej – bowiem z chwilą połączenia zamiast funkcjonujących dotychczas dwóch spółek pozostanie tylko jedna spółka tj. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która będzie kontynuować dotychczasową działalność i przejmując majątek spółki komandytowej, jej pracowników, umowy itd.,
- znaczna oszczędność kosztów – w przypadku prowadzenia po połączeniu jednej spółki zamiast dwóch spółek jak dotychczas (np. odpadnie koszt wynajmu lokalu czy prowadzenia księgowości dla spółki komandytowej).
Każda z wyżej wymienionych zmian formy prawnej ma swoje wady i zalety. Dlatego decydując się na dokonanie zmiany formy prawnej, należy bardzo szczegółowo rozważyć wszelkie konsekwencje dokonania takiej zmiany zarówno od strony prawnej, jak i podatkowej.
Należy mieć na uwadze to, że zmiana formy prawnej niesie ze sobą ryzyko, że organy skarbowe mogą próbować kwestionować skuteczność dokonania takiej zmiany formy prawnej.
Mogą bowiem podnosić, że zmiana formy prawnej została dokonana tylko w celu uniknięcia opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT), w przypadku, gdy chęć uzyskania przez wspólników korzystniejszego opodatkowania była głównym celem dokonanej zmiany formy prawnej (przekształcenia lub połączenia) przeprowadzonej na początku roku 2021.