Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Jak zapewnić bezpieczeństwo firmy przy ponownym rozruchu

Dodano: 07.07.2020 Czytane: 18

Do szkód takich możemy zaliczyć przede wszystkim awarie maszyn i urządzeń czy wzrost wypadkowości podczas pracy. Po okresie przestoju stan budynków, instalacji oraz maszyn
i urządzeń jest niewiadomy i może się znacznie różnić od stanu, w jakim pozostawialiśmy je w momencie wstrzymania działalności.

¦wiadomi przedsiębiorcy mogą mieć wpływ na minimalizację ryzyk poprzez stworzenie planu mającego na celu określenie kolejności działań prowadzących do ponownego uruchomienia działalności. Obszary, które powinny zostać ujęte w takim planie, opisane są poniżej.

Budynki i instalacje

Wskazane jest, aby jeszcze przed wznowieniem jakichkolwiek procesów w firmie zweryfikować stan techniczny nieruchomości, instalacji, maszyn i urządzeń, bezpieczeństwa pożarowego oraz zabezpieczeń przeciwkradzieżowych.

Dokonując kontroli stanu technicznego budynku, szczególną uwagę zwrócić należy na takie elementy jak sprawność instalacji: gazowej, wodno-kanalizacyjnej, co, elektrycznej. Instalacja wodno- kanalizacyjna powinna zostać sprawdzona pod kątem występowania wycieków oraz poluzowanych łączeń rur. Instalacja gazowa pod kątem szczelności na połączeniach i zaworach a instalacja elektryczna pod kątem uszkodzenia kabli.

Budynki powinny zostać sprawdzone także pod kątem wystąpienia ewentualnych przecieków bądź nieszczelności w dachu, pęknięć ścian, zachowania ciągłości instalacji odgromowej oraz drożności kanałów wentylacyjnych.

Maszyny i urządzenia

Kolejnym istotnym elementem jest dokonanie przeglądu maszyn i urządzeń jeszcze przed ponownym ich uruchomieniem. Sprawdzić należy, czy wykorzystywane w działalności firmy maszyny i urządzenia nie posiadają żadnych wycieków płynów oraz, czy ich przewody nie są uszkodzone. Należałoby również sprawdzić stan posiadanych części zamiennych do maszyn i w razie potrzeby uzupełnić braki. Nie można tutaj nie wspomnieć o konieczności sprawdzenia, czy posiadają one aktualne przeglądy i serwisy.

Zasilanie elektryczne powinno być przywracane stopniowo. Uruchomienie urządzeń elektrycznych ze stanu „zimnego”, czyli po przerwie w zasilaniu jest zjawiskiem, sprawiającym sporo problemów. Proces ten wiąże się ze zwiększonym poborem prądu przez odbiorniki niskiego napięcia po przywróceniu zasilania. W trakcie normalnej pracy wszystkie urządzenia nigdy nie są załączane lub wyłączane jednocześnie, dlatego wskazane jest stopniowe włączanie urządzeń, aby uniknąć przeciążenia i w efekcie możliwości wystąpienia pożaru. Byłyby to niejednokrotnie bardzo duże starty dla firmy, a nawet groźba braku możliwości wznowienia działalności z powodu szkód.

Bezpieczeństwo pożarowe

Aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno pracownikom wracającym na swoje stanowiska pracy, jak i całemu majątkowi firmy należy zweryfikować sprawność systemu detekcji pożaru i usunąć wszelkie nieprawidłowości. Jeżeli budynki wyposażone są w instalacje tryskaczowe, skontrolowane powinny zostać zabezpieczenia zaworów oraz stan gotowości instalacji.
Warto również dokonać kontroli posiadanych gaśnic zwłaszcza pod kątem aktualności przeglądu, wielkości jej napełnienia, braku widocznych uszkodzeń. Pamiętajmy także o sprawdzeniu, czy w zbiornikach pożarowych jest odpowiednia ilość wody.

Kontrola stanu magazynów

Kolejnym zagrożeniem dla firmy jest nagromadzenie towaru w magazynach. Istnieje ryzyko, że przez zastój spowodowany pandemią w magazynie nagromadzone zostały większe ilości środków obrotowych niż zwykle. Może to mieć wpływ na przekroczenie dopuszczalnej wysokości składowania towarów, co z kolei może doprowadzić do sytuacji, w której posiadane towary będę ulokowane wyżej, niż obejmuje zasięg posiadanej w budynku instalacji przeciwpożarowej.

W przypadku wystąpienia pożaru pojawia się tutaj ryzyko, że nie uda się go ugasić w odpowiednim czasie. Należy, zatem przemieścić towary w inne miejsce, aby nie przekroczyć odpowiedniej wysokości składowania i zapewnić tym samym bezpieczeństwo.
Zwrócić należy uwagę czy posiadane w nadmiarze towary mogę być również rozłożone w miejscach, w których nie powinny się znajdować, np. przejściach ograniczając tym samym możliwości poruszania się pracowników oraz ewentualnej ewakuacji w razie potrzeby.

Pracownicy

Przygotowując się do ponownego rozruchu, powinno się zwrócić szczególną uwagę, na bezpieczeństwo pracowników, wracających ponownie do pełnienia swoich obowiązków. Podstawą jest dostosowanie się do aktualnych wytycznych odpowiednich organów państwa. Zapewnić należy odpowiednie dystanse pomiędzy stanowiskami pracy i pracownikami oraz odpowiednie i ogólnodostępne środki higieny i dezynfekcji.

Pamiętać tu należy o tym, że bazą takich płynów jest etanol, a nagromadzenie tych środków na terenie przedsiębiorstwa zwiększa zagrożenie pożarowe. Warto, zatem pomyśleć o wyposażeniu się w dodatkowe gaśnice i itp.

Na zakończenie warto również zwrócić uwagę na występowanie czynnika ludzkiego, który również determinuje ryzyko. Długi okres przestoju może mieć wpływ na pracowników. Istnieje ryzyko, że początkowo będę oni wykonywać pracę mniej wydajnie i mniej uważnie, przez co możemy mieć do czynienia ze wzrostem liczby wypadków w pracy oraz błędów w obsłudze maszyn.

Reasumując. W celu zapewnienia przedsiębiorstwu bezpieczeństwa powinniśmy pamiętać o powyżej wskazanych działaniach, ale również dokonać weryfikacji zakresu posiadanej ochrony ubezpieczeniowej. Jeżeli ubezpieczenie nie obejmuje pewnych ryzyk, mamy jeszcze czas, aby dokonać zmian w zakresie i sumach ubezpieczenia. Najlepiej zrobić to jeszcze przed odmrożeniem działalności.

Dobrze skonstruowana polisa ubezpieczenia majątkowego pozwoli w optymalny sposób chronić przedsiębiorstwo przed skutkami nieoczekiwanych zdarzeń. Opcją optymalną jest ubezpieczenie mienia w wariancie All risk, czyli od wszystkich ryzyk poza wyłączeniami wskazanymi OWU i na wartość odtworzeniową. Dodatkowo warto sprawdzić, czy posiadamy rozszerzenia takie jak:

  • awarie maszyn i urządzeń (elektryczna i mechaniczna),
  • szkody elektryczne w maszynach,
  • przepięcia i przetężenia,
  • zalania,
  • dewastacja i graffiti,
  • ubezpieczenie sprzętu elektronicznego stacjonarnego i przenośnego.

Wskazane są również rozszerzenia dotyczące zwiększonych kosztów działalności oraz ubezpieczenie od utraty zysku, które chroni naszą firmę w przypadku strat finansowych powstałych w następstwie szkody materialnej w majątku.

Autorka: Broker Ubezpieczeniowy, ekspert ubezpieczeń majątkowych i OC, www.BezpieczenstwowBiznesie.pl
 

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.