Dzisiaj jest: 21.11.2024, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Firma za granicą - optymalizacja podatkowa dla sektora M¦P

Dodano: 10.12.2018 Czytane: 19

Optymalizacja podatkowa jest zespołem działań mających na celu zminimalizowanie przewidzianych zgodnie z przepisami zobowiązań podatkowych. Na samym początku należy rozprawić się z mitem, jakoby optymalizacja podatkowa była czynem zabronionym lub nieetycznym, zarezerwowanym jedynie dla największych światowych korporacji.

W interesie każdej firmy jest podejmowanie najkorzystniejszych decyzji – zarówno w wyborze modelu biznesowego, kontrahentów czy strategii rozwoju. Rola odpowiedniego planowania podatkowego jest często bagatelizowana, wielu właścicieli firm ogranicza się jedynie do zachowawczych działań optymalizujących wysokość obciążeń podatkowych firmy.

Optymalizacja podatkowa bywa często niesłusznie mylona z uchylaniem się od opodatkowania, czyli szukaniem rozwiązań, które pozwolą zaniechać płacenia podatków, mimo słuszności ich naliczenia zgodnie z obowiązującymi przepisami. Optymalizacja podatkowa skutkuje redukcją obciążeń fiskalnych firmy, co w konsekwencji prowadzi do poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, a w dalszej perspektywie pozwala firmom stosującym optymalizację podatkową na budowanie przewagi konkurencyjnej nad innymi firmami. Istnieje wiele metod międzynarodowej optymalizacji podatkowej, które w legalny sposób pozwalają przedsiębiorcy obniżyć wysokość obciążeń podatkowych. Firma za granicą jest jedną z nich.



Firma w Anglii – proste przepisy i brak biurokracji

Firma w Anglii to najczęściej wybierany kierunek optymalizacji podatkowej przez polskich przedsiębiorców z sektora M¦P. Wg szacunków Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwigi Emilewicz ponad 60 tys. Polskich przedsiębiorców prowadzi biznes w Wielkiej Brytanii. Potwierdzają to także wyniki raportu Admiral Tax – 61,3-proc. badanych przedsiębiorców prowadzących firmę za granicą deklaruje rejestrację firmy właśnie w Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania przyciąga przedsiębiorców prostymi przepisami, niską biurokracją oraz wysoką kwotą wolną od podatku. Jak pokazuje najnowszy raport Doing Business Banku ¦wiatowego, przedsiębiorcy w Wielkiej Brytanii poświęcają rocznie średnio 105 godzin na rozliczenie podatkowe firmy. Dla porównania – polscy przedsiębiorcy z roku na rok poświęcają coraz więcej czasu na żmudne czynności administracyjne związane z rozliczaniem podatków. Jak podał Bank ¦wiatowy, w przypadku prowadzenia biznesu w Polsce wzrosła z 260 do 336 liczba godzin potrzebnych do rozliczeń podatkowych.

Spółka limited (odpowiednik polskiej spółki z o.o.) to najczęściej wybierana forma prawna przez przedsiębiorców w Wielkiej Brytanii. Rejestracja spółki jest prosta, w 24 godziny możemy stać się właścicielami firmy, bez konieczności wizyty w brytyjskim urzędzie. Do powołania spółki wystarczy jeden udziałowiec, który jednocześnie pełni rolę dyrektora spółki. Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) wynosi aktualnie 19-proc., jednak brytyjski rząd zapowiedział jego obniżenie do 17-proc.

Warto wspomnieć o wysokiej kwocie wolnej od podatku. Brytyjscy podatnicy w 2019 r. nie zapłacą podatku dochodowego dla przychodów do 12 500 funtów (około 61 tysięcy złotych). Dotychczasowa kwota wolna od podatku wynosiła 11 850 funtów (około 58 tysięcy złotych). Wynagrodzenie dyrektora spółki limited do tej kwoty jest zwolnione z opodatkowania.
Dodatkowo udziałowiec spółki nie płaci żadnego podatku od dywidend do wysokości 2000 funtów (około 10 tys.) w ciągu roku. Polscy przedsiębiorcy bardzo pozytywnie oceniają brytyjski system ubezpieczeń społecznych. W Wielkiej Brytanii wysokość stawek ubezpieczenia społecznego (tzw. NI – National Insurance) jest zależna od sytuacji finansowej firmy – jeżeli przedsiębiorca nie osiąga dochodów, to nie podlega obowiązkowi płatności podatku na rzecz państwa.

Wysokość składki na ubezpieczenie w Wielkiej Brytanii NI dyrektora spółki limited jest zależna od wysokości osiąganego wynagrodzenia za pracę na rzecz spółki. Dla miesięcznych dochodów w wysokości do 702 funtów (około 3400 złotych) dyrektor spółki nie płaci żadnych składek na ubezpieczenie.

Prowadzenie firmy w Anglii nie tylko się opłaca, ale jest po prostu łatwiejsze. Relacja między podatnikiem a brytyjskim urzędem skarbowym HMRC oparta jest na zaufaniu. Czynności administracyjne związane z prowadzeniem firmy w Anglii są ograniczone do minimum, aby przedsiębiorca mógł skupić się w pełni na rozwijaniu własnego biznesu.

Firma w Irlandii – korzyści podatkowe i łatwość prowadzenia biznesu

Irlandia od lat zajmuje czołowe pozycję w rankingach tworzenia najlepszych warunków dla biznesu. Niezwykle atrakcyjny system podatkowy oraz przejrzyste przepisy przyciągają do Irlandii firmy z całego świata. Dzięki niskim podatkom Zielona Wyspa jest zagłębiem światowych korporacji – swoje europejskie siedziby w Irlandii zlokalizowały takie firmy jak Google, Amazon, Apple, Starbucks czy Facebook. Stawka podatku CIT w Irlandii wynosi 12,5-proc. i jest jedną z najniższych w Europie.

Dodatkowo każdy przedsiębiorca rozpoczynający działalność w Irlandii nie musi odprowadzać podatku CIT przez pierwsze 3 lata, jeśli jego przychody nie przekraczają w tym czasie
1 mln euro. Irlandia, podobnie jak omawiana wcześniej Wielka Brytania, gwarantuje podatnikom wysoką kwotę wolną od podatku. Aktualnie wynosi ona 16500 euro, czyli około 70 tys. złotych, dzięki czemu wynagrodzenie dyrektora spółki oraz jej pracowników do tej kwoty jest zwolnione
z jakiegokolwiek podatku.

Zaletą rejestracji spółki w Irlandii jest niewielka kwota wymaganego kapitału zakładowego. Minimalny kapitał zakładowy spółki wynosi 250 euro i jest on deklarowany. Wymienione korzyści sprawiają, że Irlandia od wielu lat jest najczęściej wybieranym miejscem prowadzenia biznesu przez firmy prowadzące działalność za granicą.

Optymalizacja podatkowa nawet dla bardzo małych

Międzynarodowa optymalizacja podatkowa nie jest zarezerwowana tylko dla największych firm, coraz śmielej wykorzystują ją firmy z sektora M¦P działające w sektorze B2B.
W warunkach polskich, biorąc pod uwagę osoby na jednoosobowej działalności gospodarczej np. grafików czy programistów, już przychód na poziomie 6000-7000 zł netto kwalifikuje się do optymalizacji zagranicznej i może dać realne oszczędności przedsiębiorcy.

Przytoczone przykłady pokazują, że optymalizacja podatkowa nie musi być skomplikowana. Profesjonalne kancelarie podatkowe oferują także dedykowane rozwiązania „szyte na miarę”, uwzględniające inne kraje przyjazne podatkowo jak Malta, Cypr czy Brytyjskie Wyspy Dziewicze.
Prowadzenie firmy za granicą może wydatnie wpłynąć na rozwój wielu małych i średnich firm. Dostęp do szerszego rynku odbiorców produktów i usług, w połączeniu z korzystnymi warunkami do prowadzenia biznesu sprawia, że firma za granicą to dobry kierunek rozwoju dla sektora M¦P.

Autorka jest Dyrektorem Zarządzającym w Kancelarii Podatkowej Admiral Tax www.admiral.tax

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.